Tabu v sociálních vědách

Tabu v sociálních vědách

Cílem této knihy je pojednání o třech kontroverzních tématech - o rozdílech mezi rasami, o judaismu jako evoluční skupinové strategii a o eugenice. Autor prezentuje ve své knize názory, které problematizují tyto tři teze: Popírání genetických rozdílů mezi rasami, Prezentace antisemitismu jako psychické poruchy a idealizace judaismu, Diskreditace Eugeniky jako způsobu myšlení, který vede ke koncentračním táborům a genocidám. Vydání: první...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31372/tabu-v-socialnich-vedach-31372.jpg 4.134
Literatura naučná, Sociologie
Vydáno:, Votobia

venkov4ever
06.09.2017

Jde o přesně ten typ knihy, který ve vás vyvolá existenční dilema: Přijmout očividná fakta a zadělat si tak na velké potíže s "pány vod dýrekce", nebo uvedená fakta konformisticky odmítnout a mít klid s tím, že případný pocit slimáků lezoucích po těle lze přežít. Vyzdvihuji mravenčí práci Petra Bakaláře při sbírání zdrojů, na které ve své knize také neustále odkazuje. Po přečtení pak nastává známé zjištění, že tohle všechno jsme už tak nějak dávno tušili a autor se to pouze odvážil sdělit nahlas.

gobi42
30.12.2016

Výborná kniha, která je protikladem mainstreamové knihy "Jak neměřit člověka". Autor zevrubně popisuje rozdílnost mezi rasami podobně jako je v knize "Moje probuzení" od Davida Dukea, dále nastíní kritiku obou teorií, analyzuje myšlení Židů a nakonec se zaměření na eugeniku, u které má zajímavou hypotézu tzv. positivní eugeniky.

Felsenberg
22.12.2015

Čekal jsem třaskavější obsah. Nevím, co komu připadá tak šokujícího. Že jsou černoši a cikáni hloupější a agresivnější a že naopak židé a asiaté chytřejší, je jasné asi každému, kdo trochu sleduje svět okolo sebe. Ale je fajn vědět, že je to potvrzeno spoustou studií. Velmi pochybuji o využití eugeniky v Americe nebo Evropě, které jsou potápějícími se Titaniky, na nichž se stále tancuje. Za to v Číně eugenika nalezne značné uplatnění.

tlapička
10.09.2013

To by měl číst každý

Garik
15.02.2013

Je to moc zaujímavá kniha. Hneď po nej (alebo ešte pred ňou?) by som však odporúčal prečítať aj knihu Banjamina Kurasa „Soumrak bílého muže“, v ktorej dáva dosť priestoru práve svojej reakcii na tu prezentované Bakalářove názory a úvahy.

Vironey
21.08.2011

Tato kniha působí v akademických kruzích jako strašák, od kterého se všichni snaží dát ruce pryč. Všechna tři témata propíraná v této knize jsou jistě velmi těžko uchopitelná a názorově velmi problematická (a v dnešní době především problematizovaná). Můžeme s autorem v těchto otázkách polemizovat, nesouhlasit, můžeme zpochybňovat všechny předložené výsledky výzkumů, použité zdroje, ze kterých autor čerpá, a vlastně si můžeme myslet a zpochybňovat, cokoli chceme... Nejde totiž jen o problematiku těchto "kontroverzních" témat, jde i o mnohem větší problém. Již sám název knihy tento problém předestírá - tabu. Proč jsou některá témata označována za "kontroverzní", či "extrémistická", proč v dnešní společnosti stále máme tabuizovaná témata? Už z podstaty věci je tohle podle mne nejzásadnější problém. Nezáleží na tom, jaký máme názor, ale zda ho můžeme svobodně vyjádřit. A obávám se, že nemůžeme. Jen na okraj - tato kniha byla prý stažena z distribuce (proč vlastně?), a proto je celkem problém ji sehnat. Já sama ji objevila před lety ve školní knihovně na gymplu a od té doby jsem ji bezúspěšně sháněla. Nakonec mi nezbylo nic jiného, než kontaktovat přímo autora, který mi knihu laskavě zaslal.