O lásce a jiných běsech

Když Siervu Maríi pokousal v den jejích dvanáctých narozenin pes nakažený vzteklinou, a ona přežila, byla označena za posedlou. Církev zná jediný prostředek proti všem představitelným nemocem: vyhánění ďábla neboli exorcismus. V klášteře svaté Kláry však začíná osudná milostná zápletka dvanáctileté dívky s šestatřicetiletým knězem, který namísto Satana objevuje lásku. Márquez popisuje nádherný, nicméně nenaplněný vztah dvou lidí. Láska je podle autora jistým druhem šílenství a šílenství bývá trestáno smrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2015/o-lasce-a-jinych-besech-OpW-2015.jpg 4.2338
Vydáno:, Odeon

Del amor y otros demonios (1994)

Kniha O lásce a jiných běsech

cessy

Na prvý pohľad mierne triviálna až naivná kniha, no tento pocit sa našťastie s každou ďalšou prečítanou stránkou čoraz rýchlejšie vytráca, vynára sa skutočná hĺbka príbehu, odkrýva sa pozadie jeho vzniku, súvislostí a to všetko ešte viac aktivizuje fantáziu, predstavivosť, ale aj skúsenosť, vedomosť, či schopnosť čitateľa domýšľať si, ktoré nie v nepodstatnej miere spoluformujú výsledný pocit z prečítaného - pocit nesmiernej hutnosti a plnosti textu, pretekajúceho emóciami všetkého možného druhu - vďaka ktorému zavisnete niekde na pomedzí reality a fascinujúceho imaginárneho sveta s jemu vlastnou "logikou". Nemám spočítané koľko Marquézových kníh už mám za sebou, no jedno viem určite - žiadna z nich ma nikdy nesklamala, ani táto nie.

OdvaznyMladyMuz

Je to Márquez. Můj první bez Maconda a měl jsem pocit určitého odosobnění. Jako by to fiktivní městečko dodávalo Márquezovým příběhům duši, která je mému srdci blízka. Ale jak jsem již napsal v úvodu, je to Márquez, čili se mi s otevřením knihy zároveň ukázala plná paleta smyslů, emocí nevyjímaje. Nikdy mě nepřestane překvapovat barevnost slov vytištěných černě na bílém papíře. Příběh je to veskrze smutný, přesto i ve smutku lze nalézt spoustu krásného.

MichelleS
19.12.2018

Neuvěřitelné, kolik emocí, osudů, barev a vůní se vejde do tak tenké knížky. Úžasný svět, kde nic není nemožné, mě vtáhne a zapomínám na ten reálný okolo.

veamertl
19.09.2018

Kdysi moje top kniha:) Zřetelně si pamatuji, v mých bláhových 18-ti letech, jak se mi tahle podoba Lásky zamlouvala mnohem víc, než to, co jsem viděla mezi mými, 30-let svými, rodiči. Chceš k večeři párek nebo sejra?? Kdy budem sázet rajčata?? Jakou výmluvu jsme minule použili pro tvou matku, ať se furt neopakujem?? Ne a ne a ne, já budu Milovat ale úúúúúplně jinak!! Tak jako tihle!! Tak jako všichni u Marqueze..A taky budu pořád žít v imaginárním oblaku páru z všudypřítomného horka, kolem uslyším imaginární zvuky imaginárního pralesa a vůbec to pořád bude taková barevná psychedelická pohádka v tropech:) No tak úplně to tak nejni, na večeři se ale ptám úúúúúplně jinak (rodina totiž nejí ani párky ani sejra:)

Nelasp
01.10.2017

Přečteno v originále, velice zajímavě napsáno, sedí k autorovu stylu. Krátký ale silný příběh.

Melic
12.04.2017

Od začátku jsem se nějak nedokázal začíst, ale nepřikládám to knize jako takové, prostě začíná jaro a já čtu v hromadné dopravě plné různých rozptýlení. Když jsem ale četl posledních 30 stran, nemohl jsem se odtrhnout. Dokonce uvažuji, že si to ještě někdy přečtu jednou, abych zjistil, co mi uniklo z nepozornosti.

AlexisG
13.02.2017

I když krátký příběh, který lze zvládnout i za jeden den, je přes to silný a čtivý. Užila jsem si ho do poslední chvíle a i když už od začátku bylo tak trochu jasné jak skončí, nedokázala jsem knihu prostě odložit. Myslím, že víc ani říkat netřeba.

hellena1523
29.01.2017

Skvěle napsaný román. Je úplně jiný, než autorovy ostatní knihy, přesto (nebo snad proto) mě uchvátil. Křehký, zároveň velmi silný příběh.