vintage_soul vintage_soul komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tahle kniha se mi vryla do srdce. Nejdřív jsem se bála si ji přečíst, protože jsem nechtěla, aby mě zklamala, když je tak oblíbená. Ale jsem opravdu ráda, že tato kniha si ke mně našla cestu a já ji mohu obdivovat v knihovně a hlavně v srdci. Všem ji vřele doporučuji

30.05.2020

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet. Brečela jsem u ní, ale zároveň jsem byla na ně hrdá, protože v té době bylo málo lidí, kteří by riskovali své životy pro lepší budoucnost. Má v plánu se k ní vrátit

07.08.2019

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Tuhle knihu charakterizuje jedno slovo - Bolest, která byla všudepřítomná v příběhu. Úžasné postavy, které mi přirostly k srdci. Ze začátku mě vyděsil počet stran, ale když jsem se začetla, byla jsem ráda za tu délku.
Mohu jenom doporučit

31.01.2024 5 z 5

"Tehdy jsem za deštivých dnů často jen tak hledíval na padající kapky a připadalo mi, jako bych se nějak otevíral, jako bych postupně vystupoval ze svého i ze reálného světa okolo. Možná, že je v dešti něco zvláštního, co lidi hypnotizuje. Alespoň já to tehdy tak cítil."

Mé další setkání s tímto skvělým spisovatelem, který si zaslouží Nobelovu cenu za literaturu. Knihu bych ohodnotila velmi kladně. Příběh skvělý, který mě zaujal a odnáším si z něj mnoho skvělých myšlenek. Proto jsem si dovolila se s vámi podělit o moji oblíbenou část z knížky.

29.03.2021

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Kvůli vysoké popularitě jsem si nedělala velká očekávání a to jsem ráda, protože díky tomu mě kniha chytla za srdce a nepustila. Byla radost s ní cestovat nebo s ní trávit večery v posteli. Určitě se k této pohádce pro dospělé někdy vrátím, protože je to skvost, který si zaslouží chvilku v životě čtenáře.

28.03.2024 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

"Krása a vznešenost přírody vždy povznášely mou mysl a způsobovaly, že jsem zapomínal na pomíjivé starosti života."

Nádherně bolestivý příběh o zrůdě, která chtěla jenom poznat čistou lásku a náklonost. I když tento příběh znám, kniha mě mile překvapila a lituji, že jsem se k ní nedostala už dříve.

27.03.2022

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Murakami se řadí oprávněně mezi mé nejoblíbenější autory. Vždy mě překvapí něčím novým a zajímavým. Během čtení jsem si pouštěla hudbu, o které se zrovna psalo, abych měla lepší zážitek z příběhu. Nejraději jsem si představovala, že zrovna sedím ve starém subaru a poslouchám staré hitovky s Juki a hlavním hrdinou.

12.07.2021

Murakami mě zase přesvědčil o tom, že umí napsat krásnou knihu, která má skvělou charakteristiku postav, a dokáže vystihnout realitu a sny

21.07.2020

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Tahle kniha mi nabídla nový pohled na vyprávění příběhu o Achilleovi a Trojské válce. Málokterá kniha ve mně zanechá tak hluboký pocit. Proto si přeji jenom dvě věci: zažít takový silný pocit lásky a vymazání paměti, abych ten příběh mohla zažít znovu

31.01.2022

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Tato kniha je nejen nádherná po vizuální stránce, protože ten obal knihy je opravdu překrásný, ale i po stránce příběhové. Myslím si, že tato kniha si zaslouží pozornost čtenáře, protože poskytuje nový pohled na neplodnost z jiného prostředí, které se od nás odlišuje morálně i kulturně, kde tradice je víc než moderní myšlení.

23.04.2024 4 z 5

M Train: Vzpomínky M Train: Vzpomínky Patti Smith

Je úžasné zjištění, že s člověkem, kterého vůbec neznáte osobně a je slavný, sdílíte tolik společného. Miluji, hlavně, tu část, která je věnovaná Murakamimu, protože mám stejné pocity, když ho čtu

13.03.2024 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Nemám moc ráda české autory, ale pan Fuks mě velmi kladně překvapil. Příběh mi připomínal viktoriánský nádech s nacistickými padouchy v hlavní roli. Jako milovník zvrácených věcí a historie jsem si knížku zamilovala.

29.03.2021

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Ke knize jsem se dostala až na střední škole a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Vím, že pro nás čtenáře tam byli ohrané situace, ale v té době se na to dílo koukalo jinak, dřív ta literatura vypadala jinak, proto ta kniha mě oslovila a vůbec mi nevadily ty situace, spíš naopak, byla jsem ráda, že tam jsou. Já si tu knihu užila a prožívala tu lásku společně s nimi

24.02.2020

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Tahle kniha mě oslovila natolik, že jsem si ji vybrala jako referát do školy. Líbí se mi originalita tématu a to, jak si autor dál záležet s příběhem, má to propracovaný a je hezký, že postupně nám odhaluje informace o tom všem. Tahle kniha má kouzlo a je odlišná, musíme pochopit, co nám chce říct, aby jsme ji měli rádi

06.11.2019 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Knihu, i přes to, že jsem čekala 200 stránek, než příběh mě osloví, hodnotím kladně. Díky tomu, že jsem během čtení nacházela spoustu krásných citátů, které jsem si uchovala pro slabší chvíle. Ráda bych se podělila i o jeden, který se řádí mezi mé oblíbené.

„Krásných lidí je mi líto. Krása totiž člověku uniká už od chvíle, co je mu přisouzena. Je pomíjivá. To musí být těžké. Neustále dokazovat, že toho je ve vás víc, chtít, aby ostatní viděli pod povrch, aby vás měli rádi proto, jací jste, aby neměli rádi jen vaše úžasné tělo, třpytivé oči a husté lesklé vlasy. “

26.04.2024 3 z 5

Mladík / Událost Mladík / Událost Annie Ernaux

Dvě povídky, které, byť jsou krátké, jsou velmi důležité. Autorka otevírá dvě témata, která jsou stále naší společností vnímána negativně. První povídka pojednávající o vztahu mezi starší ženou a mladším mužem byla slabší, ale líbil se mi jejich postoj k názorům ostatních na jejich vztah. Druhá povídka, i když jsem se nepotkala s potratem, mě zasáhla v srdci. V některých chvílích mi ji bylo líto a v některých jsem ji považovala za statečnou ženu.

24.03.2024 5 z 5

Bílá kniha Bílá kniha Han Kang

Kniha v sobě ukrývá témata melancholie, samoty, bolesti, smrti, bílé barvy, ale přesto je to nádherné dílo, které si zaslouží pozornost.

05.02.2024 5 z 5

Vše, co vím o lásce Vše, co vím o lásce Dolly Alderton

Ze začátku jsem si myslela, že to nebude nic extra. Lidé na sociálních sítích tuto knihu komentují jako nutnost. Každý, komu je od 20 do 29 by si ji měl přečíst. Nevěřila jsem tomu. Po přečtení musím uznat, že na tom něco je. Kniha je plná mouder a připadám si, jako bych dospěla s autorkou. Uvědomila jsem si, že to, co teď beru jako samozřejmost, jsem nebrala, když jsem byla teenager. Opravdu mi ta kniha pomohla uvědomit si tolik myšlenek a doufám, že pomůže dalším lidem. Samozřejmě nebudete souhlasit se vším a budete mít jiné vzpomínky a zkušenosti než autorka, ale najdete si tam svoje moudro, které vás bude provázet po přečtení. Já si zamilovala tento citát (samozřejmě není celý, ale podstatu čtenář zachytí):

"A taky vím, že láska je docela tichá a nenápadná věc. Je to společné povalování se na gauči, pití kafe a povídání si o tom, kam si to ráno půjdete dát další kafe..." (s. 321)

04.02.2024 5 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Jedna z nejhezčích knih, které jsem četla. Autorka nám poskytla dějiny Francie a zbytku světa po druhé světové válce osobitým stylem, který mi vyhovoval a nutil mě číst a číst, dokud nebyl konec. Líbilo se mi, že jejím pohledem jsme sledovali změnu společnosti na tu, kterou jsme dneska

19.01.2024 5 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Měla jsem velké obavy kvůli tomu, jak moc jsem se těšila na přečtení. Ale po přečtení kniha byla pro mě jedno velké milé překvapení. Jako Malý život ve mně vzbudila melancholické pocity, které netížily mé srdce, ale spíše příjemně hřály.

01.04.2024 5 z 5