Víla Víla komentáře u knih

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

Životopisy ráda čtu a Jacka Londona jsem ráda četla. Tento životopis mě však upoutal víc než všechna Londonova díla dohromady, realitě se nevyrovná nic, ta je ze všeho nejfantastičtější. Neměl ani pevné nervy, ani charakter. Pak jsem si nechala jen stěžejní díla a zbytek prodala.

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Když jsem ji četla poprvé, naprosto mě uchvátila i přes všechnu drsnost. Té by se člověk neměl vyhýbat, jinak nevymyslí, jak se před ní bránit, kdyby skutečně přišla. Jediné, co bych knize vytkla, je popis jiné ženské sexuality než by odpovídala skutečnosti–takhle to holky prostě nemají. Od autora jsem pak četla i další knihy, ale už se jí nevyrovnaly.

Roseanna Roseanna Per Wahlöö

Realistická i napínavá.

Muž, který se vypařil Muž, který se vypařil Per Wahlöö

Po Budapešti nechodí velbloudi... celá série půosbí realisticky a zápletka i rozuzlení se docela podařily, také působily realisticky. Jen ty "reálie" si tentokrát autoři mohli ponechat.

15.01.2023

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Jedna z nejlepších detektivek, jakou jsem kdy četla. Jen se Rusi většinou nejmenují Hanibal, protože nepoužívají písmeno "H" (to bylo až v dalších dílech) a ani nejdrsnější lidský kanibal si nepotrpí na syrové maso, i ti nejnechutnější si ho vždycky vařili nebo pekli.

15.01.2023 4 z 5

Mateo Falcone Mateo Falcone Prosper Mérimée

Tohle bych dala za povinnou četbu všem, jakkoli mně jde termín "povinná četba" proti srsti. Lidem by mělo dojít, že existují i jiné hodnoty, než přežít a urvat co nejvíc.

15.01.2023

Mafie po česku Mafie po česku Jiří Gregor (p)

Námět na detektivku poutavý a jako ze života, jazyk vybroušený. Hrdina občas někomu bez výčitek zničí život, přístup k ženským katastrofa, statečně bojuje proti jiným darebákům.

20.08.2022 1 z 5

Iveta Bartošová: Neměla jsem se narodit Iveta Bartošová: Neměla jsem se narodit Michaela Remešová

Knížka zřejmě Ivetě pomohla do hrobu. Odsuzuje Ivetu za psychickou rozkolísanost, ale ta trápila především ji samotnou, odsuzování a připojení autorky k pronásledující smečce potřebovala Bartošová ze všeho nejmíň. Kniha se četla parádně, byla napínavá, skončila ovšem v knohotoči a patřila by spíš do koše. Chce to nastavit mantinely v lezení do soukromí.

13.08.2022 2 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hraje si to na naturalismus. Ploché postavy, tohle bych nevydala.

27.07.2022 odpad!

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jeho nejlepší kniha vůbec. Úplně vybočuje z jeho stylu, tady překonal nejen sebe.

10.04.2022 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

(SPOILER) V šestnácti jsem příběh prožívala. Nezapře jisté kvality po umělecké stránce, přesto bych ho nikomu mladému nedoporučila. Za mě ohrožuje mladé "frajery", neb je po přečtení může napadnout vzít si příklad z hlavního hrdiny – sebevraha, potažmo autora, protože ten ukončil život stejným způsobem. Nevyrovnanost se tu podobá duševní hloubce a stává se terčem obdivu.

10.04.2022 3 z 5

Břicho Paříže Břicho Paříže Émile Zola

Zola spadá do škatulky "naturalismus", ale tohle mně připadalo spíš jako kříženec romantismu s realismem.

29.01.2022 5 z 5

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Tohle mělo být brutální? Myslela jsem, že to bude mučení ve stylu Vlad Dracul a připravovala se na psychiatrickou studii. Tohle dílo sice bylo brutální, ale jen svou naprostou nechutností. Proti realistickým popisům válečných událostí je to jenom nechutný hadr. Filozofii to nemá žádnou, autor prostě plácal nechutnosti jednu za druhou, jak ho napadlo. Není to erotické, ale oplzlé. Jacísi srandovní mniší tam vymýšlejí nechutné čuňárny, celé je to jaksi sešněrované a působí to nevěrohodně a ... nemytě. Nikomu nedoporučuju u toho svačit. Já to ještě našla v knihotoči v salátovém vydání s černobílými barokními pyramidami z nerealisticky po sobě lezoucích přitloustlých těl – to "nemělo chybu". Není to psychologická studie, ale nechutný, srandovní brak.

29.01.2022 odpad!

Život Eskymáků Život Eskymáků Fridtjof Nansen

Síla. Citlivějším žaludkům nedoporučuji u tohohle díla jíst.

Ida Alžběta Ida Alžběta Sigrid Undset

Parádní psychologická studie dětiny. Toho autorka musela potkat naživo.

Příběh o Ljotovi a Vigdis Příběh o Ljotovi a Vigdis Sigrid Undset

Za bezdětna jsem si myslela, že takhle to skutečně funguje, jako matka vím, že ne. Přesto líčí pohnutky hrdinů hodně realisticky, hlavně Ljota. Od autorky jsem pak četla všechno, co mně přišlo do ruky, a je zcela zřejmé, že znala Ljotovu živou předlohu, ta postava se objevuje ve více jejích knihách, jen pokaždé pod jiným jménem (ale se stejným fyzickým popisem a povahou).

29.01.2022 5 z 5

Země je hříšná píseň; Píseň o dětech Sipirje Země je hříšná píseň; Píseň o dětech Sipirje Timo K. Mukka

První příběh geniálně napsané naturalistické dílo, krása. Druhá povídka naturalismus, zacházející do odporna, že bych nikomu nedoporučovala u toho jíst, do nechutna a do brutálna, hezká není ani trochu.

29.01.2022

Země je hříšná píseň Země je hříšná píseň Timo K. Mukka

Jedna z umělecky nejkvalitnějších knih, jakou jsem kdy četla. S dějem nelze souhlasit, ale od toho tam není, aby člověk souhlasil nebo nesouhlasil.

V arktických pustinách V arktických pustinách Lois Crisler

Mám k příběhu sentimentální vztah, byla to kniha mého dětství. Prostý popis událostí.

29.01.2022

Poslední manželka Jindřicha VIII. Poslední manželka Jindřicha VIII. Carolly Erickson

Čtivě psané, věrohodně popsané reálie.