Justina aneb Prokletí ctnosti

Tuto knihu nešťastného markýze lze číst na několik způsobů. První se nabízí sám od sebe a traduje se již po staletí: lechtivé čtení, literární afrodiziakum pro uvadlou fantazii, jež obvykle předbíhá uvadlost mužskcých i ženských těl. Také jako detektivku, i když čtenář, odkojený rafinovanostmi našeho věku, uhodne již po prvních stránkách, že se na tomto přehledném jevišti sešly dvě osudem rozdělené sestry. Také jako dokument doby, vypovídající o podivných mravech společnosti, v níž se svářela a opět smiřovala morálka s vilností, zbožnost s rouháním, modlitba duše s nestoudnou vášní vášní těla. A také a zejména jako filozofický traktát, který náš autor přioděl rouchem děje, rouchem, jež ostatně v souladu s obsahem spočívá častěji na zemi naž na jednajících osobách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88331/justina-aneb-prokleti-ctnosti-57Y-88331.png 3.4166

La Nouvelle Justine ou les Malheurs de la vertu (1791)

Literatura světová, Romány, Erotika
Vydáno:, Adonai

Kniha Justina aneb Prokletí ctnosti

uminaa

Ťažko mi hodnotiť. Videla som film Quills - Perem markýze de Sade a bola som zvedavá. Už zvedavá nie som.

Twinny
28.12.2018

Při jedné návštěvě knihovny jsem si řekla, že bych si měla vybrat i jiné knihy, než ty co mě na první pohled zaujmou. Tak jsem napochodovala k jednomu regálu a poslepu si vybrala. Až doma jsem zjistila, že jde o porno z osmnáctého století. Není to žádné veledílo, ale docela mě to bavilo.

mosem
22.11.2018odpad!

Nejsem puritán, a erotické/pornografické scény by mně nevadily, pokud mají smysl. I násilí je přijatelné, pokud není samoúčelné. Ale jejich kombinace v tomto díle byla i na mne moc. Filozofie, morálka, hlubší smysl mně unikaly, a nejak jsem je ani náznakem neobjevil. V tomhle případě palec dolů...i když nevím, jestli označení "hrůza" není příliš eufemistické. A to říkám i s vědomím, že celkové hodnocení je zde poměrně vysoké.

Barbiti
03.08.2018

V knize můžete kromě detailně popsaných sadistických orgií najít i něco, co jsem nečekala - myšlenku. Tohle zjištění mě docela příjemně překvapilo. Opravdu nebylo těžké propadnout ději a dočíst knihu do konce, i když místy jsem se musela smát, když ta chudinka po stopadesáté narazila na nějakého "slušňáka" a po stopadesáté skončila ve stejných sračkách jako předtím. Blesk na konci byl adekvátní. Bez něj by de Sade myšlenku díla setřel. Ale upřímně, bez těch prasáren by po tom stejně nikdo z nás nesáhl. Smekám před de Sadeho odvahou tohle vydat. Na tu dobu fakt síla.

paulinschildie
15.05.2018

Ačkoli se se Sadeovou filosofií absolutně neztotožňuji, přiznávám se, že příběh Justiny mě dostal a na konci jsem uronila slzu. Chudák holka! Ale znova to číst fakt nechci.

Disinka
19.01.2018

Tak tahle kniha od Markyze se cetla dobre a lehce... jen jsem necekala takovy konec a vlastne si ani nejsem jista ktera ze sester dostala bleskem

Petroff
31.08.2017

BDSM porno... V postpubertálním věku velice bavilo!!

memphisz
26.06.2016

Když se v mládí osiřelé chudé sestry Julietta a Justina rozhodovaly co dál se životem, Julietta zvolila život v domu neřesti a postupně se propracovala k bohatství a šlechtickému titulu. Za to ctnostná Justina se rozhodla žít cudný život a nikdy nespáchat nic proti přikázání Boží, za to se jí v životě dostávalo jen bídy, bití, znásilnění a sexuálního zotročení. Čím více byly jí potkávané osoby blíže Bohu, tím s ní zacházely krutěji a zvrhleji. De Sadeho představa o nevyhnutelnosti prozřetelnosti a přiznání božího původu všem špatnostem a zlu.

Hecate23
17.05.2016

Tuto knihu jsem poprvé četla někdy v 17 samozřejmě hlavně kvůli tomu sexu a abych se tím pak mohla chlubit před klukama. Nechápu to, ale docela to na ně zabíralo. Teď už jsem ale velká, tak se chystám Justinu přečíst znova a udělat si na ní nový (možná dokonce dospělý) názor.

lapagerie
15.04.2016

Proč ne? Na rozdíl od 120 dnů Sodomy jsem dočetla do konce :)

Eneo
02.04.2016

Nepochopila jsem celou tu nesnášenlivost ohledně Sadových děl. Vždyť je to psané lépe jako polovina literatury vydávané dnes. Samosebou, jádro pudla je trošku off-topic, ale nežijeme přece v 17.století. Někdo píše o pěstování brambor, někdo zase o sadistickém počínání.

Elisis112
30.03.2016

Moje nejoblíbenější a nejmilejší Justina, na kterou nedám dopustit. Pravda, člověk se musí pohybovat na trošku jiné úrovni vnímání, aby de Sadovu filozofii pochopil a náležitě ocenil. Drtivá většina lidí na to prostě nemá buňky a i kdyby si Justinu desetkrát přečetli, nepochopí její hluboký metaforický význam.

majklp
13.11.2015

Mám rád všechny ty sešitky vydané počátkem 90. let. Je z toho dodnes cítit duch doby - překotné vydávání všeho, co bylo za socialismu tabuizováno. Jinak dílko jako takové je čtivé, což rozhodně nelze říct o mnoha jiných dílech té doby. Jinak tedy v líčení zvráceností nedostižný autor

JohnMiller
08.03.2015

Tak už teraz aspoň chápem prečo sa po Markýzaovi De Sadem pomenovalo sexuálne trýznenie sadizmus. Pri poviedkach ktoré vyšli u nás v roku 2009 a obsahovali príbehy ktoré boli oficiálne vydané ešte za jeho života som si však taký istý nebol. Boli to "rozprávky" drsné, to hej, ale až príliš metaforické. Ale pri Justine nič takého nehrozí. Do rúk sa mi dostala verzia ešte so staročeštinou z roku 1932 takže mi chvíľku trvalo kým som nabehol na prekladateľov jazyk ale keď sa to stalo dozvedel som sa o takých prasačinách o ktorých som nevedel že existujú. De sade si nedáva servítku pred ústa, možno iba vtedy keď je na servítke trocha trusu či semena, všetky zvrhlosti tu do posledného detailu opisuje... Homosexualitu, orgie, zoofíliu, pedofíliu, masochizmus, rôzne druhy zvrhlých úchyliek... Všetko čo si len človek dokáže predstaviť... alebo ani nie. čitateľ sa nachádza iba v štvrtine a už si v duchu hovorí... To dievča musí mať už teraz nesmierne zohyzdené telo... A verte mi, že má a to je iba začiatok....4,5*.

MarkétaLore
21.10.2014

Tak jako čtivé to bylo, a pochopila jsem co je to anální sex. Filosofie v tom není. Nedoporučuju. Je spoustu jiných hezkých knížek. Pokud potřebujete vysvětlit svému pubertálnímu dítku, že když ho nějákej blázen chytne a zavře i tohle se s ním může dít, no prosím. já z toho mám díky této knížce panickou hrůzu doteť.

Ladys
28.09.2014

Literát sice nejsem, ale spíš mi připadá, že de Sade chtěl ve své době hlavně šokovat. A upřímně. Tenkrát, v mých asi 16-17ti letech jsem si to koupil hlavně kvůli až pornoscénám.
Možná bych si to měl přečíst zas.

helmiczka
08.08.2014

V knihe som nic hlboke nenasiel. Okrem, pravda, niektorych telesnych otvorov.

jiri77
06.07.2014

Kniha která se dá přečíst na jeden zátah. Kniha mě mile překvapila ,jak dějově tak filozofií Markýze de Sada. Shrnul bych ji do přísloví - ,,dobrý skutek bude po zásluze potrestán''.

yueh24
11.10.2013

Bída, bída, bída... brak největšího kalibru... nebo mi tam něco prostě asi uniklo, když čtu jiné komentáře. Pro mě naprostá ztráta času.

Rhona
04.07.2013

Knižní porno plné análního znásilňování. Zajímavá filozofická myšlenka podaná de Sadovým osobitým způsobem.

čohynka
25.06.2013

Přečetla jsem ji na jeden zátah, chvílemi dokonce se zatajeným dechem... Překvapila mě, vyprávění mě vtáhlo do děje, nenudila jsem se u ní.. Podruhé už ji číst sice nebudu, ale určitě na ni jen tak nezapomenu - jedna z mnoha knížek, které mi po přečtení něco dají...

nokid
02.04.2013

Dandulka mě rozesmála - prý konec dobrý...!
Jinak musím upozornit na jiná než sešitová vydání, již za 1.republiky dílo vyšlo knižně v nepoměrně lepší úpravě, pak někdy 1991 vydal pražský Comet titul i se všemi původními rytinami... Bylo také několikrát zfilmováno.
(Více VIZ můj příspěvek ve Wikipedii)
Problémem všech českých překladů Justiny je určitá povrchnost, pramenící z potlačení filozofického podtextu díla, ve snaze toto zkracovat a zatraktivnit pro co nejširší okruh čtenářů.
Ne, Sadovo dílo není četba do vlaku a není pro každého.

WEIL
21.03.2013

Kniha mě mile překvapila. Ukazuje lidi jací jsou, ne jací by chtěli být. A taky mi přišlo zajímavé, jak autor pracuje s vyprávěním. Moc mě překvapila.
Kdo by očekával povrchnost, necudnost, ten by byl zklamán.
Duchovnost tohoto dílka je pozoruhodná.

Sedlmajerka
14.09.2012

Po této knize jsem sáhla na základě mé Bible (1001 knih, které musíte přečíst než zemřete).
Zhruba ve třetině jsem si uvědomila, že jsem ji již kdysi četla a sice v porodnici, když jsem tam ležela s rizikovým těhotenstvím.
Fakt skvělá volba do tohoto prostředí. Málem jsem díky této četbě potratila. Pro mne tedy rozhodně afrodiziakem nebyla, ba naopak se mi šíleně hnusila. Ale de Sade vás přímo vtahuje do smyslného světa a nedokážete přestat číst. V každém z nás je kousek sadisty:-)

Dandulka
19.06.2012

Pan markýz byl nemrava, ale ono s touhle knížkou fakt nejde přestat, musí se dočíst do konce. Jak se říká- konec dobrý, všechno dobré :-).

Miranda
27.04.2012

Kniha mě obsahově příliš nezaujala. Bylo to stále o tom samém a v té podobě, která mi nic nepovídá, ale četlo se to rozhodně lépe než jiná kniha pana Markýze, a to 120 dnů Sodomy.

Jack Bauer
20.04.2012

Braková literatura pro úchyláky. Zakoupeno hned po revoluci společně s Justinou a Juliettou ze zvědavosti díky slavnému jménu markýz de Sade.

Beranka66
06.05.2011

Sex a sex a sex, ale nějak mi chybí příběh a literární hodnota. Od knížky očekávám, že mě trošku povznese, že o ní budu přemýšlet a že díky ní budu mít na chvíli lepší pocit ze světa kolem sebe. Tak to se fakt nestalo:-)))

Alix
13.02.2011

Nevím moc, co napsat. Knížku přinesla kamarádka a postupně jsme ji přečetly tři. Všechny jsme vyjádřily své znechucení, ale ani jedna z nás s knížkou nepraštila, ba právě naopak. Nešlo to, takže dám tři hvězdy...

Jusa
13.02.2011

Narozdíl od 120 dnů sodomy disponuje Justina vcelku zajímavým a dotaženým dějem, kterému, s přimhouřenýma očima, můžeme věřit, že obsahuje jakous takous myšlenku. Nicméně podobně, jako jsem napsala v komentáři ke 120 dnům sodomy - na téma erotiky a lidské zvrácenosti bylo napsáno mnoho zajímavějších a hodnotnějších děl.