Justina aneb Prokletí ctnosti

Justina aneb Prokletí ctnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88331/mid_justina-aneb-prokleti-ctnosti-57Y-88331.png 3 244 49

Tuto knihu nešťastného markýze lze číst na několik způsobů. První se nabízí sám od sebe a traduje se již po staletí: lechtivé čtení, literární afrodiziakum pro uvadlou fantazii, jež obvykle předbíhá uvadlost mužskcých i ženských těl. Také jako detektivku, i když čtenář, odkojený rafinovanostmi našeho věku, uhodne již po prvních stránkách, že se na tomto přehledném jevišti sešly dvě osudem rozdělené sestry. Také jako dokument doby, vypovídající o podivných mravech společnosti, v níž se svářela a opět smiřovala morálka s vilností, zbožnost s rouháním, modlitba duše s nestoudnou vášní vášní těla. A také a zejména jako filozofický traktát, který náš autor přioděl rouchem děje, rouchem, jež ostatně v souladu s obsahem spočívá častěji na zemi naž na jednajících osobách.... celý text

Literatura světová Romány Erotika
Vydáno: , Adonai

La Nouvelle Justine ou les Malheurs de la vertu , 1791

nokid
02.04.2013 5 z 5

Dandulka mě rozesmála - prý konec dobrý...!
Jinak musím upozornit na jiná než sešitová vydání, již za 1.republiky dílo vyšlo knižně v nepoměrně lepší úpravě, pak někdy 1991 vydal pražský Comet titul i se všemi původními rytinami... Bylo také několikrát zfilmováno.
(Více VIZ můj příspěvek ve Wikipedii)
Problémem všech českých překladů Justiny je určitá povrchnost, pramenící z potlačení filozofického podtextu díla, ve snaze toto zkracovat a zatraktivnit pro co nejširší okruh čtenářů.
Ne, Sadovo dílo není četba do vlaku a není pro každého.

WEIL
21.03.2013 5 z 5

Kniha mě mile překvapila. Ukazuje lidi jací jsou, ne jací by chtěli být. A taky mi přišlo zajímavé, jak autor pracuje s vyprávěním. Moc mě překvapila.
Kdo by očekával povrchnost, necudnost, ten by byl zklamán.
Duchovnost tohoto dílka je pozoruhodná.

Sedlmajerka
14.09.2012 3 z 5

Po této knize jsem sáhla na základě mé Bible (1001 knih, které musíte přečíst než zemřete).
Zhruba ve třetině jsem si uvědomila, že jsem ji již kdysi četla a sice v porodnici, když jsem tam ležela s rizikovým těhotenstvím.
Fakt skvělá volba do tohoto prostředí. Málem jsem díky této četbě potratila. Pro mne tedy rozhodně afrodiziakem nebyla, ba naopak se mi šíleně hnusila. Ale de Sade vás přímo vtahuje do smyslného světa a nedokážete přestat číst. V každém z nás je kousek sadisty:-)

Dandulka
19.06.2012 4 z 5

Pan markýz byl nemrava, ale ono s touhle knížkou fakt nejde přestat, musí se dočíst do konce. Jak se říká- konec dobrý, všechno dobré :-).

Miranda
27.04.2012 3 z 5

Kniha mě obsahově příliš nezaujala. Bylo to stále o tom samém a v té podobě, která mi nic nepovídá, ale četlo se to rozhodně lépe než jiná kniha pana Markýze, a to 120 dnů Sodomy.

Jack Bauer
20.04.2012 1 z 5

Braková literatura pro úchyláky. Zakoupeno hned po revoluci společně s Justinou a Juliettou ze zvědavosti díky slavnému jménu markýz de Sade.

Beranka66
06.05.2011 1 z 5

Sex a sex a sex, ale nějak mi chybí příběh a literární hodnota. Od knížky očekávám, že mě trošku povznese, že o ní budu přemýšlet a že díky ní budu mít na chvíli lepší pocit ze světa kolem sebe. Tak to se fakt nestalo:-)))

Alix
13.02.2011 3 z 5

Nevím moc, co napsat. Knížku přinesla kamarádka a postupně jsme ji přečetly tři. Všechny jsme vyjádřily své znechucení, ale ani jedna z nás s knížkou nepraštila, ba právě naopak. Nešlo to, takže dám tři hvězdy...

Jusa
13.02.2011 2 z 5

Narozdíl od 120 dnů sodomy disponuje Justina vcelku zajímavým a dotaženým dějem, kterému, s přimhouřenýma očima, můžeme věřit, že obsahuje jakous takous myšlenku. Nicméně podobně, jako jsem napsala v komentáři ke 120 dnům sodomy - na téma erotiky a lidské zvrácenosti bylo napsáno mnoho zajímavějších a hodnotnějších děl.