Příběh o Ljotovi a Vigdis

Historický román s námětem z období severských ság, vyznačující se neobyčejně plastickým vylíčením života norské a islandské společnosti na přelomu 10. a 11. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31408/pribeh-o-ljotovi-a-vigdis-Jne-31408.jpg 4.218

Fortaellingen om Viga-Ljot or Vigdis (1925)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

eraserhead

Skvěle, jednoduše a přímočaře napsaný středověký romantický příběh. Drsný, realistický, bez příkras. Postavy nejsou jednotvárné ani prvoplánovité, všechny hlavní se chovají chvíli tak trochu idiotsky, jindy zase rozumně, přesně jako lidi v reálu.

MOu598
16.07.2017

Četla jsem v listopadu 2006. Podle mých poznámek:
Historický příběh.
Pěkné.

Stammel
28.06.2011

Na setkání s norskou nositelkou Nobelovy ceny a velkou oponentkou kryptonacisty Hamsuna jsem se hodně těšil. Z výsledku prvního setkání jsem ovšem mírně zklamaný. Příběh knihy je hodně zajímavý, čemuž dopomáhá i fascinující prostředí hlubokého skandinávského středověku. Prostředí vylíčené s až překvapivou brutalitou - akce a krve si užije čtenář dosytosti.

Jadrný děj má sice vtahující atmosféru, ale zároveň není tím hlavním, o co tu jde. Undsetová nás totiž zavádí do doby prvopočátků křesťanství v této oblasti. Ten motiv má veliký potenciál, který je ale smutně nevytěžený. Čekal jsem, že například ukáže, co revolučního přineslo křesťanství do myšlení lidí: jak ho pomohlo vytrhnout z nekonečného koloběhu pomsty a naučilo ho uvažovat v kategoriích odpuštění, lítosti atd. Jenže ono nehraje ani kladnou ani zápornou úlohu, zůstává jen pozadím.

A náhradní silnou pointu tato legenda postrádá, takže zůstává jen zručným a zábavným vyprávěním z dávných dob. Hodnotím přísně, ale vůči spisovatelce oceněné za literární boj ve jménu humanismu, je to, myslím, na místě.

norská literatura 10. století 10.-11. století severské země Norsko Island

Sigrid Undset