V arktických pustinách

Aljaška je poslední výspa divočiny na severoamerickém kontinentě. Někde v rozhlehlé tundře nebo mezi skalnatými štíty Brooksova pohoří může žít člověk zcela odloučen od vnějšího světa. Crislerovi strávili na Aljašce půldruhého roku a měli za úkol nafilmovat život zvěře pro jedno hollywoodské studio. Na jaře a na podzim táhnou arktickou tundrou stáda karibů, na jaře více na sever, na podzim hlouběji na jih. Crislerovi měli jedinečnou příležitost sledovat nekonečná stěhování stád a dokonce vypiplat dva vrhy vlčat, šelmy typické pro polární oblasti. Jejich kniha je svědectvím, jak dokonale se sžili s pustým a nehostinným krajem a jak si ho zamilovali. Je málo líčení arktické přírody, které tak pravdivě a živě zachycují drsný život v tundře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28991/v-arktickych-pustinach-AcA-28991.jpg 4.45

Arctic Wild

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Orbis

pajaroh

Citlivé líčení života v severní části Aljašky, kde vlci dávají dobrou noc. Autorka s manželem žila v hodně drsných podmínkách, které zvládne jen silný člověk milující přírodu.

Ano, výchova divokých vlků v zajetí je kontroverzní téma na x hodin, sama L. Crislerová uvádí: "co bylo správné udělat v situaci, která byla nesprávná už ve svém počátku...přesmutné dilema... odvážíme divoká zvířata ze svobody do zajetí. Byl to galimatyáš, protože jsme věděli, co je divočina, ale přesto jsme potřebovali civilizaci."
Nemusím souhlasit s jejich jednáním a rozhodnutím, co se vlků týče, ale musím uznat, že kniha je dobře napsaná, popisy krajiny, ledových plání, zimy, táhnutí sobů i života v sobě mají hlubokou pokoru a lásku k přírodě, samotě i životu jako takovému.

"jsou lidé, kteří žijí pod širým nebem, a lidé, kteří žijí pod střechou. Pod širým nebem může člověk žít buď celým svým já, anebo může sice žít v divočině, ale přitom "pod střechou" obklopen veškerým komfortem civilizace. "

"V takové chvíli se člověk nevyhne tomu, aby nemyslel ne na divočinu, ale na to, co ji zničí - na civilizaci. Každému, kdo dnes vstoupí do divočiny s otevřenýma očima, se v duši sváří láska a zoufalství. Za dnešních dnů už není možné milovat tuhle planetu a nepocítit přitom úzkost."

Lois Crisler

Lois Crisler