Poslední manželka Jindřicha VIII.

Poslední manželka Jindřicha VIII. https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1965/bmid_posledni-manzelka-jindricha-viii-XBq-1965.jpg 4 49 14

Mezi manželkami anglického krále Jindřicha VIII. má jeho šestá a poslední žena velmi zvláštní postavení. Jako jediná vyšla z královského manželství živá – a přece (nebo snad právě proto?) je nejméně známá. Převládá o ní mlhavá představa, že to byla nejspíš usedlá matróna, kterou si stárnoucí monarcha vybral pro její ošetřovatelské schopnosti a minulosti bez poskvrnky. Takové mínění ovšem zdaleka neodpovídá pravdě. Kateřina byla atraktivní, inteligentní a vzdělaná žena. Bylo jí teprve třicet let a milovala jiného muže, když se o ni začal král ucházet. Moudrá Kateřina věděla, že sňatku s Jindřichem se nevyhne – ostatně jako dcera dvořanů mohla sledovat, jak se král s léty mění z oslnivého mladíka v nedůtklivého, podezřívavého vladaře, jenž se zbavuje jedné ženy za druhou. Osud se s Kateřinou nikdy příliš nemazlil, a snad proto ji představa manželství s Jindřichem tolik neděsila. „Zkrocení zlého muže“ se však konalo jen zčásti – král si jí sice vážil a jistě ji měl rád, jak se však zhoršoval jeho zdravotní stav, stávalo se soužití s ním stále složitějším. Nejednu horkou chvilku připravil Kateřině i intrikami prolezlý dvůr. Vysvobodila ji až Jindřichova smrt a ona se mohla konečně provdat za svou starou lásku, šarmantního, ale chorobně ctižádostivého Toma Seymoura. Její štěstí však nemělo dlouhého trvání...... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Domino

The Last Wife of Henry VIII , 2006

celebriel
26.12.2023 3 z 5

Poměrně čtivé, mrzí mě ale přílišné zaměření na vztah se Seymourem, kterému jistě Kateřina nepodléhala tak moc a téměř úplné vypuštění její horlivé oddanosti reformované víře.

Víla
29.01.2022 5 z 5

Čtivě psané, věrohodně popsané reálie.

JajaD13
25.07.2021 2 z 5

Autorka píše čtivě, to se jí musí nechat. A za to dávám ty dvě hvězdičky.
O Kateřině Parrové nemám načteno tolik, abych dokázala posoudit, jak moc popustila autorka z uzdy svou fantazii ohledně její osoby. Takže co se Kateřiny samotné týče, beru, co se o ní v knize píše.
Měla před Jindřichem dva manžely (i historikové celá staletí zaměňovali jejího prvního mladého manžela za jeho starého příbuzného, proto z toho chudák Kateřina vyšla jako "ta, co měla - včetně Jindřicha - tři staré manžely"), milovala Thomase Seymoura, vzala si Jindřicha, přežila ho, vzala si Thomase...
Ale co předvádí s jinými postavami, to mi hlava nebere.
Zamění Thomase Seymoura s Thomasem Culpeperem - Culpeper byl ten, kdo pravděpodobně znásilnil ženu správce obory, ne Seymour.
Taky popisuje Jane Rochfordovou, vdovu po bratrovi Anny Boleynové, jako stařenu - přičemž Jane bylo v době popravy 37... Byla šílená, ale stařena fakt ne.
A jako bonus nechá umučit švagrovou Kateřiny Parrové, přičemž dotyčná si vesele žila na dvoře Alžběty I. a Kateřinu Parrovou přežila o 23 let...
Trochu se bojím vrhnout se na další knihy, které tu od ní mám. Aby mi nepraskla cévka.

knihovnička007
10.12.2020 4 z 5

Je to jen pár dní, co jsem dočetla knihu ze stejného období (Rivalky u dvora Tudorovců) pohledem Thomase Howarda a mohla jsem posoudit (Rivalky se mi líbily kapku víc).
Kateřina Parrová neměla jednoduchý život. Zde se s ní poprvé setkáváme jako se sedmiletou, kdy poznává mladého krále Jindřicha VIII . a jeho manželku Kateřinu Aragonskou. Kateřininina matka se jí už jako sedmiletou snaží zasnoubit, posléze již jako čtrnáctiletou...
Kateřina celý svůj krátký život žila životem někoho jiného, ale to v těchto dobách bylo bohužel normální. Mladá dívka a starý muž, jen kvůli moci, postavení a majetku...
Kateřině ještě není ani třicet, je dvojnásobná vdova, zatouží po ní král a ona si jej musí vzít, i když její srdce touží po někom jiném. Ale on...
O Jindřichových manželkách toho vím (myslím) docela dost, ale ten konec mi dost nesedl, což je škoda :(
Ale jako odpočinková knihu, kdy se člověk o této době něco dozví, určitě doporučuji. Autorka dobře věrně vylíčila danou dobu včetně náhledu na ženy, které neslouží k ničemu jinému než k plození synů a do ničeho jiného nemají vůbec co mluvit. A církev... hlavně Gardiner a jeho chování mi hodně pilo krev. Biskup, který krade, lže, nechává zabíjet, mučí ve jménu církve. A kvůli moci :(
Určitě doporučuji k přečtení.
U těchto historických románů, které se opírají o skutečné osoby, ale autor si je pak trošku přibarví se mi vždy líbí epilog, kde se autor zabývá danou osobou a trošku rozkrývá, co je a není pravda atd. Zde mi epilog hodně chyběl, takže hodnotím 4*.

Mufa
02.10.2019 5 z 5

O Jindřichu VIII mám načteno hodně knih. Tahle byla napsaná hodně čtivě a dokonce jsem se z ní dozvěděla i pár nových věcí. Zajímavé ale je, jak některé momenty každý autor popisuje jinak. Líbila se mi, doporučuji

jaja1989
05.11.2018 4 z 5

Čtivá kniha, ke konci mi, ale přišla Katka jako naivní blbka, která senilní.

Mruskulka
11.03.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem dostala již před léty k Vánocům. Nyní na ní konečně došlo. Příběh Kateřiny, která v tak mladém věku zakusila mnoho. Tolik sňatků, tolik zrádných lidí kolem sebe, potrat i porod. A nakonec si ani své holčičky neužije.

irousek9
04.11.2015 5 z 5

Krásná kniha.

e.luk
28.11.2014 3 z 5

Knížka stručně a přehledné vypráví život poslední ženy Jindřicha osmého. Vyprávění přehledně popisovalo nenásilný a nevyhnutelný nástup na místo královny a zároveň poslední ženy tohoto energického panovníka.

Crussida
08.07.2014 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha. Kdo má rád Jindřicha a tématiku kolem jeho manželek bude určitě potěšen.

Wilik
03.07.2014 2 z 5

Příběh Kateřiny Parrové je čtivě popsán. Bohužel neni historicky přesný a tím pro mě ztrácí body. Děje a příběhy nejsou ve správném sledu. Myslím, že první manžel a porod Kateřiny jsou zcela smýšlené a výplodem spisovatelčiny fantazie. V žádné historické encyklopedii neni nic o tom, že méla Kateřina před Jindřichem dva manžely a že potratila. Ani porod se neodehrával tak, jak je popsán a Tom Seymour neuprchl nikam na ostrov. Takže očekávejte zajímavý příběh, který se lehce čte a nezatěžuje čtenáře letopočty. Neočekávejte histor. hodnotu. Je to pro nemáročného čtenáře, který získá nějakou představu té doby a postav. Kdo historii zná a čte Alison Weir, bude zklamán.

Karcoolka2210
18.06.2013 4 z 5

Tudorovci su moja srdcovka a tento pribeh je dobre a putavo napisany. Katarina Parr bola sice len jednou z dvoch manzeliek, ktore prezili Henriho, ale chuderka si pretrpela svoje aj po jeho smrti. Britska monarchia ponuka mnozstvo zaujimavych pribehov:) Koho zaujima tato cast historie, tak knihu odporucam:)))

AnneEyre
03.06.2013 5 z 5

Úžasná kniha o úžasné ženě. Samozřejmě ji nemohu považovat za učebnici dějepisu, ale pro mě jde o skvělé dílo o nelehkém životě silné ženy se smutným koncem.
Kniha mě zaujala hlavně příběhem, ale ani skvělý styl psaní a plynulé tempo děje nelze zanedbat.

Majulinek
18.04.2013 5 z 5

Pozoruhodný příběh o Kateřině Parrové. Moc se mi líbilo spisovatelčino líčení Kateřinina života, jejich prožitých manželství.