vikaa vikaa komentáře u knih

Pollyanna Pollyanna Eleanor H. Porter

Této knížce nelze nic vytknout, možná jen to, že ve vydání z roku 2005, který obsahuje oba díly, jsou hooodně malá písmenka, což ztěžuje čtení ( nemám zrovna ostříží zrak). Při čtení jsem se ponořila do příběhu a slibovala jsem si, že také začnu hrát Pollyanninu hru na radost. Kdyby ji hráli všichni lidé na zemi, tak by svět byl o moc radostnější místo. Je to knížka, kterou schovám do knihovny a čas od času ji vytáhnu, abych si nezapomněla hrát a aby si nezapomněly hrát moje děti a děti mých dětí.....

10.11.2013

Kam jedeme, tati? Kam jedeme, tati? Jean-Louis Fournier

Knížka se mi moc líbila. Není snadné pro ješitného chlapa (ale vlastně pro nikoho z nás) vyrovnat se s tím, že jeho děti nikdy nenaplní jeho představy o životě, ale ani ty vlastní a to z jediného důvodu: protože takové představy jednoduše nemají. Autorův cynismus a černý humor chápu, knížce dodává "kořeněnou" příchuť, ale přesto jsem se párkrát neubránila myšlence: "jak tohle může říct o svých dětech". Přesto ve mně příběh zanechal hlubokou stopu možná právě díky tomuto nekonvenčnímu přístupu autora a otce dvou výjimečných kluků, kteří dokázali dát svým rodičům nejen starost, ale i chvilky radosti.
Děkuji Lamanaiovi za odkaz na stránky, kde o Mathieuovi a Thomasovi promlouvá matka obou chlapců , seznamuje nás s fotografiemi synů a ukazuje nám zde svůj úhel pohledu na knihu, kterou její bývalý manžel napsal.

03.11.2013 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Knížka mě učarovala již podruhé. Kdysi dávno jsem ji četla a byla jsem z ní nadšená.Teď se mi dostala po mnoha letech znovu do rukou a nezklamala. Knížku jsem přečetla za chvilku a zjistila jsem, že se vlastně těším, že si ji přečtu ještě jednou v klidu a pěkně si ji vychutnám. Doufám jenom, že můj tygr ještě není úplně utahanej:-)

02.11.2013 4 z 5

Divoké vody Divoké vody Walt Morey

Kniha je to dobrá, kdybych měla kluka (ale klidně i holku)12, 13 let, hned bych mu ji doporučila. Je zároveń akční, dobrodružná a nenásilnou formou vede čtenáře k uznávání rodinných hodnot. V době dospívání bych určitě dala o 1-2 hvězdičky víc.

29.10.2013 3 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Super knížečka. Čtu už podruhé a opět nezklamala. Konečně jsem si ji pořídila do své knihovny. A kdybych se potkala někde s hrou, tak neváhám a jdu do toho:-) Ale jsem ráda, že první byla knížka a že jsem (jak někdo psal) neměla celou dobu před očima Báru Hrzánovou.

24.10.2013 4 z 5

Hajný a já Hajný a já Eva Bešťáková

Kniha se mi líbila. Jedná se jak už sám název napovídá o "Vejce a já" po Česku. Zajímavé je zasazení příběhu do doby 50. let. Kdyby tam tahle doba nebyla zmíněna, tak se může příběh podobně odehrávat i dnes. Příjemná oddechovka

20.10.2013 3 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Přestože upíří problematiku nevyhledávám,tohle je upíří klasika,kterou by si měl každý přečíst. Hodnotila bych tak 3,5 - čekala jsem větší spád a míň "filozofických" úvah. Jinak ale dobrý.

16.08.2013 3 z 5

Slzy pouště Slzy pouště Halima Bashir

Působivé svědectví o ženě,která si musela sáhnout na dno fyzických i psychických sil, aby přežila a o síle rodiny, bez které by se jí záchrana vyhnula. Kniha mě donutila vyhledat si informace o válce v Súdánu.

07.08.2013 4 z 5

Koktejl pro tři Koktejl pro tři Madeleine Wickham

Podle komentářů jsem nečekala nic světoborného a byla jsem příjemně překvapená:-) . Super čtení k vodě.

31.07.2013 4 z 5

Past na Popelku Past na Popelku Sébastien Japrisot (p)

Četla jsem znovu asi po dvaceti letech. Úplně jsem na knihu zapomněla - v mládí byla moje oblíbená a četla jsem ji mockrát. K přečtení mě tentokrát inspiroval nový film Popelka v pasti. Knížka je mnohem, mnohem lepší. Film mě bavil jenom proto, že jsem si trošku pamatovala děj. Knížku rozhodně doporučuji. Sice je útlá, ale je v ní super rozpracovaná psychologie hlavní hrdinky. A ten konec.......

29.07.2013 4 z 5

Nezvaný host Nezvaný host Madeleine Wickham

Knížka mě bavila. Není to sice jedna z nejlepších autorčiných knih, ale pořád je ještě hodně dobrá.-)

29.07.2013 4 z 5

Nachový plamen Nachový plamen Marie Hnyková

Kniha mě zaujala. Musela jsem si zvyknout na trochu archaický způsob psaní (kniha byla vydaná někdy koncem 2.světové války),ale rodinná lékařská sága z menšího města mě upoutala a já byla zědavá,jak osudy hlavních hrdinů dopadnou. Závěr knihy vyzněl poněkud bezútěšně - napětí v knize pomalu ale jistě gradovalo k hořkému konci.

22.07.2013 4 z 5

Kouzlo ostrova Kouzlo ostrova Elizabeth Goudge

Zajímavá a neprávem opomíjená kniha autorky známějšího díla Malý bílý koníček. Zpočátku jsem se nemohla do knihy zcela ponořit, ale nakonec mě její děj pohltil. Líbilo se mi vylíčení charakterů všech pěti dětí de Frocqovy rodiny - jejich silné, autoritativní a krásné matky Ráchel i "slabého" talentovaného Andrého, který svůj talent obětoval, aby uživil svoji rodinu (což se mu zrovna moc nedaří). Nečekaný příchod tajemného cizince na ostrov a do domu de Frocqů změní nenávratně osudy všech zúčastněných....
Takovéto knihy se již dnes nepíší,takže pokud máte chuť vrátit se do dob,kdy čas plynul pomaleji, sáhněte třeba zrovna po této knize.

07.06.2013 4 z 5

Misery Misery Stephen King

No já nevím.Čekala jsem větší zážitek. Před pár lety jsem četla anglickou zjednodušenou verzi a to jsem příběh úplně hltala.Řekla jsem si, že si jednou přečtu nezkrácenou knihu v češtině a pořád se mi do toho motaly obrázky z filmu i když jsem ho viděla už hodně dávno. Asi jak už člověk ten příběh zná, tak to není tak úplně ono. Ale jinak dost dobrá knížka... Dala bych 3,5 kdyby to šlo. Tři za teď a čtyři hvězdy za tu zkrácenou verzi.

27.05.2013 3 z 5

Chudobinec: Deník viktoriánské dívky z roku 1871 Chudobinec: Deník viktoriánské dívky z roku 1871 Pamela Oldfield

Kniha se mi moc líbila i když je určena pro mladší čtenářky. Určitě může probudit v mladých zájem o historii a to velmi nenásilnou formou.

11.05.2013 4 z 5

Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Pamela Oldfield

Miluju historické romány a ty z anglické historie mám ráda nejvíc. Určitě by se mi kniha líbila i v mladém věku - škoda, že za mě se takové knihy nevydávaly. Určitě doporučuji nejen pro mladé čtenáře.

10.05.2013 4 z 5

Vzpomínám Vzpomínám Jane Walsh

Knížka se ke mně dostala náhodou a byla jsem překvapená, jak moc mě bavila. Nelehký život mladé ženy v období dvou světových válek byl vylíčen bez příkras, ale s nadějí na lepší život pro Janiny děti. Knížka nepůsobila beznadějně a problémy doby a nevzdělaného prostého lidu byly podány velmi čtivě a zřejmě i pravdivě. Knížku jsem četla do dvou do rána, což svědčí o tom, že autorka dokáže čtenáře svým skutečným životním příběhem zaujmout a nepustit.

05.05.2013 4 z 5

Velké lži malé lži Velké lži malé lži Joanne Simms

Knížka o velmi nepříjemných věcech, které se dějí v životě malého děvčátka a jeho matky. Knížka ale není kupodivu tak smutná,jak by mohla být. Autorka ukazuje na skutečnost, že i když se nic nedaří, je ze všeho nejdůležitější láska. A vůbec ze všeho nejhorší je nuda a nudný život bez fantazie.

26.04.2013 4 z 5

Rodinné sídlo Howards End Rodinné sídlo Howards End Edward Morgan Forster

Kniha je psaná pomalým docela příjemným stylem a děj příjemně plyne až k dramatickému vyvrcholení. Mistrně napsaná kniha, odborníky řazená do nejlepších 50 anglicky psaných románů,které by si čtenáři měli přečíst. Osobně bych dala 3 a půl hvězdy.

19.04.2013 3 z 5

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Mně se kniha až tak věrohodná nezdála, ale když jsem ji četla, věděla jsem už, že to není skutečný příběh. Na druhou stranu buďme rádi, že to malé děvčátko nemuselo celou tuhle hrůzu zažít. Dobrý marketinkový tah nebo podvod???? Stejně hodnotím 4 hvězdama - knížka mě opravdu bavila a možná jsem si jí užila víc, když jsem věděla,že se jedná o fikci.

16.04.2013 4 z 5