vikaa vikaa komentáře u knih

Květy v poušti Květy v poušti Elizabeth Haran

Tahle knížka má v sobě všechno, co kvalitní román pro ženy má mít. Inteligentní zápletku, zajímavé prostředí a především sympatickou hlavní hrdinku, která se po nešťastné příhodě promění z rozmazléného fracka v empatickou mladou dámu, která se nebojí žádné práce a bere svůj osud i osud druhých do vlastních rukou. Doporučuji:-)

06.07.2015 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Detektivní žánr moc nemusím a severské autory už vůbec ne. Důvod, proč jsem začala číst tuhle knížku bylo téma rozdvojené osobnosti (studovala jsem psychologii). Knížka je sice zajímavá a svoje čtenáře si zcela určitě najde, ale podle mě je to průměr, kterému zvyšuje atraktivitu téma zneužívání dětí a duševní porucha hlavní hrdinky. Nějak nemám chuť zatím pokračovat v dalším díle série - i když nevylučuji, že si Hladový oheň někdy (pokud se mi dostane náhodou do ruky) přečtu... Tahle minisérie zcela jistě nebude součástí mojí knihovny.

09.06.2015 3 z 5

Pompeje: Deník dívky z let 78-79 n. l. Pompeje: Deník dívky z let 78-79 n. l. Sue Reid

Tenhle Můj příběh se autorce opravdu povedl. Přestože se o popisované období nezajímám, deník dívky z této doby mě opravdu uchvátil. Určitě bych nechtěla zažívat to, co prožívá Claudia a její rodina. Velmi na mě zapůsobil stoupající strach Claudie z neobvyklých znamení a její předtucha, že se stane něco hrozného...

27.05.2015 4 z 5

Lucila Lucila J. Z. Svoboda (p)

Trochu jiný dívčí román. Formou i obsahem připomíná v Egmontu vydávanou edici Můj příběh, která poutavou formou deníku dívky popisuje různá období světových dějin. Přestože tato kniha vyšla už dávno, dodnes neztrácí na poutavosti. Ukazuje, jak jsou děti nuceni v extrémních podmínkách (v tomto případě fašistický převrat v Chile) rychle dospět...

25.05.2015 4 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

První kniha od Mayleho, kterou jsem četla a pocity z ní mám poněkud smíšené. Začátek mi přišel docela nudný, potom už se to trošku zlepšilo. Myslím, že film Dobrý ročník se povedl víc, přestože příběh byl poněkud odlišný. Možná jsem ale od knihy čekala víc a proto jsem byla trošku zklamaná. Knížce podle mě chyběl narozdíl od filmu sex-appeal Russella Crowe:-)

22.05.2015 3 z 5

Ve stínu gilotiny: Deník dívky z období Velké francouzské revoluce, 1792-1794 Ve stínu gilotiny: Deník dívky z období Velké francouzské revoluce, 1792-1794 Sue Reid

Knížka zcela určitě přibližuje mladým čtenářům dějiny poutavějším způsobem než učebnice. Přesto tomuto příběhu podle mě něco chybí - možná je to konec, ve kterém se nedozvíme vůbec nic o osudu dalších postav příběhu a vlastně ani o dalším osudu hrdinky. Víme jen, že se ji podařilo potkat zřejmě budoucího partnera a dostat se spolu s ním bezpečně za hranice. Myslím, že tento příběh mi brzy vyšumí z hlavy...

22.05.2015 3 z 5

Poutnice Poutnice Iny Lorentz

Další poutavý historický příběh známé autorky Iny Lorentz. Období středověku líčí autorka poměrně bez příkras, cesta poutníků do Santiago de Compostela, kam se Tilla vypravila pohřbít otcovo srdce, není bez nebezpečí a ne všichni ze skupiny se dostanou živí až do cíle. Láska hlavní hrdinky k mladému krajanovi, který se ji vypravil hledat je už pouze pomyslnou třešničkou na dortu.:-) Intriky v rodném městě jsou vylíčeny velmi přesvědčivě a celkově je vidět, že o období, ve kterém hrdinka žila, je zajímavé si něco přečíst, ale žít v něm by chtěl jenom málokdo:-)

07.05.2015 4 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

I když začátkem knihy jsem se musela trochu prokousávat, po asi 30 stránkách mě knížka chytila a už nepustila. Viděla jsem film, četla knihu Zázrak v Andách a tuhle knihu jsem sháněla delší čas. Napětí děje se stupňovalo a mladí přeživší hrdinové byli vylíčeni jako obyčejní mladí lidé se svými chybami a slabostmi. V závěru se hodně diskutoval kanibalismus v kontextu záchrany života a křesťanství, což bylo pro mně velmi zajímavé.

07.05.2015 5 z 5

Klid je síla, řek tatínek Klid je síla, řek tatínek Zdenka Fantlová

Příběh ženy, která jediná z celé rodiny přežila peklo koncentračních táborů, dlouhých pochodů a přejezdů z tábora do tábora. Přes prožívané útrapy si Zdenka po celou dobu zachovává chladnou hlavu a chuť přežít, dokonce i tváří v tvář smrti. Skoro to vypadá, že některé skutečnosti, které se odehrály v jejím životě před odjezdem do Terezína nějakým způsobem osudově souvisí s jejím přežitím. Ani smrtelná nemoc nemůže zabránit Zdenčině touze žít a její síla a odhodlání vede k její záchraně.

20.04.2015 4 z 5

Vězni hor Vězni hor Gilbert Bordes

Tato kniha mě po pár stránkách chytla a nepustila až do konce. Příběh dětí, které zůstanou samy uprostřed neznámých a nelítostných hor je působivý sám o sobě. Snaha dětí bojovat o holý život, všudypřítomný hlad, zima a "ponorka" tříbí charaktery dětí, které aby se zachránily, musí rychle dospět. Zasazení děje do období II. světové války a skutečnost, že děti prchají před německou armádou je už pouze takovou třešničkou na dortu. Román nepůsobí sentimentálně, situace se zdají být uvěřitelné a reálné. Dávám čtyři a půl z pěti a to určitě nejen proto, že miluji dobré romány o přežití:-)

14.04.2015 4 z 5

Všechny sny světa Všechny sny světa Theresa Révay

Pokračování Bílé vlčice za prvním dílem nijak nepokulhává. S hlavními postavami bývalou ruskou aristokratkou Xeňou a německým fotografem Maxem se setkáváme po II.světové válce v Berlíně. Max si prošel koncentračním táborem a zázrakem přežil. Xeňa se ho vydává do poválečného Berlína hledat. Nikde jinde jsem se dosud nedozvěděla tolik faktů o komplikované situaci Berlíňanů a všech, kteří v Berlíně po válce žili. Je těžké si představit, co se tam všechno dělo ve snaze Rusů Berlín ovládnout všemi prostředky, když západní mocnosti zároveň odmítly Berlín opustit. Poměrně málo zmiňovaná poválečná historie Berlína je zde vylíčena velmi poutavě a prolíná se v podstatě celým dějem. Knihu doporučuji všem, kteří se na pozadí velké osudové lásky chtějí o situaci poraženého a podrobeného hlavního města Německa něco nového čtivým způsobem dozvědět.

09.04.2015 4 z 5

Knihu jsem četla asi před rokem ve zkrácené verzi a ještě jsem si trochu pamatovala děj (i když pouze mlhavě a nepřesně). Román mě zaujal tím, že je psán formou dopisů a přestože autorka píše o neradostných poválečných letech, dýchá z knihy pohoda a laskavý humor. Škoda, že se autorka jediného románu, který napsla až na "stará kolena" vydání nedožila. Jednou bych se ke knize ráda vrátila a přečetla si ji v angličtině...

28.03.2015 4 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Tak tahle kniha mě úplně okouzlila - láska na první pohled:-))) Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě donutila nepracovat, nespat a číst a číst. Příběh byl přesně takový, jaký bych chtěla napsat, kdybych uměla psát:-)) Nechybí tajemství, starý dům, dvojčata, nečekané zápletky a hlavně nechybí "pravdivý" příběh (třináctý), který se stává úplným teprve postupným dosazovaním malých a na první pohled často nedůležitých detailů.

20.03.2015 5 z 5

Dům u jezera Dům u jezera Kate Morton

Od knihy jsem si zpočátku asi příliš mnoho slibovala, ale nakonec jsem byla spokojená. Doba mezi válkami je fascinující, válečná traumata a měnící se svět, to všechno působí na čtenáře díky autorce velmi přesvědčivě. A milovat "malou" i "velkou" Grace pro mě bylo snadné, stejně jako vcítit se do osudu Hannah a její rodiny. Nechybí ani rodinná tajemství, která udržují čtenáře v napětí. Za mě nakonec čtyři hvězdy z pěti

01.03.2015 4 z 5

Kastrátka Kastrátka Iny Lorentz

Brilantní historická romance o věcech a lidech, o kterých jsem toho věděla žalostně málo. Díky autorce si mohu vedle čtivého příběhu doplnit jako bonus i vzdělání z oblasti historie:-) Určitě brzo ráda sáhnu po dalším díle autorky.

21.02.2015 4 z 5

Goyove prízraky Goyove prízraky Miloš Forman

Je pravda, že mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na tento způsob psaní. Jakmile jsem si ale zvykla na poněkud těžkopádné líčení historických skutečností na pozadí známého příběhu (film jsem viděla a líbil se mi), byla jsem ráda, že autoři nám čtenářům pomohli poměrně čtivě oživit evropské dějiny té doby. Za mě čtyři hvězdy - myslím si, že kniha jen tak nevyšumí z hlavy...

12.02.2015 4 z 5

Přišel čas promluvit Přišel čas promluvit Helena Lewis

Tyto vzpomínky jsou velmi působivé, přestože se autorka na události, kterých byla aktérkou, dívá s odstupem mnoha let. Její líčení hrozných událostí, které prožila, je oprostěno od jakékoliv hysterie a je čtenáři předloženo bez hlubších emocí. To ovšem neznamená, že když budete číst tuto knihu, emoce se Vám vyhnou...Naopak... Autorka opět potvrzuje moji víru v dobrý osud a štěstí, které jsou k tomu, abyste přežil v extrémních podmínkách možná ze všeho nejdůležitější.

04.02.2015 4 z 5

Markytánka Markytánka Iny Lorentz

Další pokračování Kočovné nevěstky je napínavé a čtivé a člověk má pocit, že v době, ve které se příběh odehrává, skutečně žil. Pohled na část českých dějin z pohledu německé autorky je opravdu velmi zajímavý. Těším se na další díl. I když první díl u mě vede aspoň o 1/2 hvězdy:-)

02.02.2015 4 z 5

Láska a revoluce Láska a revoluce Piers Paul Read

Příběh, který se odehrává na pozadí 1. světové války a občanské války v Rusku, je příběhem mladé, na svou dobu pokrokové mladé ženy Alice. Alice se přes své pokrokové smýšlení "zaplete" s příslušníkem vysoké anglické šlechty, který se do ní zamiluje a chce si ji vzít. Sňatek, který by byl pod jeho úroveň a který by mu znemožnil stát se významným politikem, ale nakonec zruší. Zhrzená a těhotná Alice utíká do dalekého Ruska, kde na ni čeká nová, opravdová láska, která, ale nebude rovněž nijak snadná. Konec knihy rozhodně překvapí...Reálně vylíčené historické události v Rusku byly pro mě stejně čtivé, jako milostný příběh,

19.01.2015 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Jsem fanouškem Lenky Chalupové a musím konstatovat, že její knihy jsou čím dál tím lepší. Tato knížka není jenom obyčejnou detektivkou, jejíž obsah se vám za pár dní vykouří z hlavy. Vsadím se, že kdo si tuhle detektivku přečte, její obsah si bude pamatovat hodně hodně dlouho. O pomněnkových matkách se mnoho nemluví a nepíše. Já osobně jsem se s tímto termínem setkala poprvé díky této knize. Příběh v knize je napínavý, mrazivý a dotkl se mě velmi hluboko - asi žádná matka si nedovede představit, co by pro ni nevyjasněná ztráta jejího dítěte znamenala. Tahle detektivka má přitom všechno, co má správná detektivka mít - silný příběh, napětí a velmi dobře zpracovanou psychologii hlavních hrdinek. Osobně bych se velmi ráda dozvěděla, co se dělo s protagonisty příběhu dále, ale to už by byl úplně jiný příběh...

10.01.2015 5 z 5