Klid je síla, řek tatínek

Výpověď ženy, která prošla peklem koncentračního tábora, přežila a svůj osud velice sugestivně sepsala v této knize.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12576/big_klid-je-sila-rek-tatinek-cti-12576.jpg 4.8254

Kniha Klid je síla, řek tatínek

Damato
12.07.2021

(+ SPOILER) Jedna z nejlépe napsaných knih, které jsem o holocaustu četla. Dovolím si ji přirovnat k Haně od paní Mornštajnové. Moc hezké čtení nejen o mládí, kde autorka popisuje šťastné dětství a dospívání a dovolí si i kritiku sebe sama (vánoční večírek), ale i dost dobře popsán život v Tererezíně. Poprvé jsem se tady setkala s velice autenticky popsaným životě v Terezíně-jak je člověk schopen se přizpůsobit a tím i přežít. Naproso střízlivě, bez patosu je zde příjezd do Osvětimi, myšlenky, které se autorce honily hlavou. Myslíte si celou dobu, jak moc je silná osobnost, jak dokázala v klidu realisticky uvažovat a tím asi i přežít, na poslední stránce, kdy se vrací do Prahy, aby se spojila se spoluvězněm otce však její ztrápená a citlivé duše řekne STOP, dál ani krok . A tím si pravděpodobně zachová mysl čistou pro další život, pro radostnější zítra. Možná jsem v tuhle chvíli pochopila, proč můj tatínek nikdy nečetl tyto knihy - nechtěl vědět, čím jeho tatínek musel prožít, abychom se jednou narodili a v klidu žili i my ostatní......Pochopila jsem, jak strašně je člověk nepoučitelný. Tenkrát se Evropa bála Hitlera, ale každý stát si hrál na svém písečku , až teprve německá armády vyrazila v plné zbroji a bylo pozdě na deklarace o míru.... papež světil vojenské zbraně ve jménu nové Evropy......Teď se část světa bojí - mešity se staví už pomalu v každém městě ve jménu naší loajality k jiným náboženstvím.....Už v nedaleké minulosti , kdy byla válka s Turkem se lidé této víry báli a věděli proč...A dál se bude člověk za hranicemi své země , za komínem svého domu uklidňovat, že o nic nejde...Ano, klid je síla, ale tady v té knize je barvitě popsáno, v čem ta síla vězí.

Jiparis
12.05.2021

Kdo přežil takové hrůzy a zachoval si zdravý rozum musí být neuvěřitelně silný. A pro nás ostatní obrovské memento něco takového už nikdy nedopustit! Musíme dávat velký pozor na ty, kteří nám na politické scéně zhnědli.

Renatecka
19.10.2020

Kniha je velmi dobře zpracovaná, i když poměrně krátká. Líbilo se mi, že je zde i popis Zdenčina mládí a zmíněni i její předkové. Doporučuji.

goofinkaa
19.04.2020

Mám rada knihy z obdobia nacizmu, koncentračných táborov. Človek si uvedomí silu, život, ale aj biedu a premýšla inak, keď vie, čo sa stalo a ako to prebiehalo. Silný príbeh ako vždy.

katka.oo
15.04.2020

Silná kniha, pěkná, ale smutná, obdivuji všechny ty, které ty hrůzy zažili a přežili! Takové knihy bych zařadila mezi povinnou četbu do škol. Zdenčin tatínek byl opravdu moudrý a určitě moc hodný člověk.

zandu
13.03.2020

Příběh nezlomné lidské vůle, která paní Zdence pomohla přežít hrůzy... Kromě věty "klid je síla" mi v hlavě utkvěla ještě jedna: "když nám jde o život - jsme schopni zázraku". Tato kniha by měla být povinnou četbou. Smekám.

Kopretina_aku
25.02.2020

Nezbývá než hluboce smeknout před každým, kdo v sobě našel klid a sílu přežít. Tatínek paní Zdenky byl moudrý muž a je dobře, že jeho slova jí dodávaly odvahu a touhu po životě, že nezanevřela na svět a své vzpomínky vložila do této jedinečné knihy.

HelenBarbora
07.02.2020

Děsné, příšerné zážitky velmi silné ženy. Děkuji, že jste měla odvahu svůj příběh sepsat.