Přežít

Autentické vyprávění o katastrofě uruguajského civilního letadla, které ztroskotalo v chilských Andách. Na palubě bylo mužstvo ragbystů z Montevidea a jejich příbuzní, cestující do Santiaga de Chile. Náraz do skály ve výšce 3500 přežilo ze 45 cestujících pouze 16. Skupina mladíků prožila 10 týdnů v neuvěřitelně krutých podmínkách s minimální zásobou potravin jedině díky tomu, že v nejvyšší nouzi překonali veškeré etické zábrany a odhodlali se ke kanibalismu. Autor líčí nejen utrpení a morální problémy hluboce věřících ztroskotanců, ale i akce, které na jejich záchranu podnikali jejich rodiče a oficiální úřady. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46363/prezit-46363.jpg 4.682
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Argo

Alive: The Story of the Andes Survivors, 1974

Kniha Přežít

katerina0699
19. listopadu

O této události jsem netušila, dokud jsem náhodou neviděla ukázku na film. Příběh mě natolik zaujal, že jsem se podívala na dokumenty, ale pořád mi v příběhu chyběly ty detaily, které právě popisuje tato kniha. Neskutečné!

Sheldon

Strhující kniha, kterou jsem tuším četl ještě před zhlédnutím filmu. Ale je jedno, zda předtím nebo potom. Film je výborný, ale kniha je přeci jen více psychologická a zejména závěrečná pasáž mi utkvěla v paměti.

danny_21
01.11.2020

Zázrak v Andách předkládá příběh skupiny Uruguayců, která dokázala přežít ztroskotání letadla v nepřístupných horách Jižní Ameriky. Těžké klimatické podmínky, vážná zranění a především hlad nakonec porazila touha po životě a neskutečná vůle a odhodlání jak ústřední dvojice vyslaná za záchranou, tak samozřejmě zbytku přeživších v troskách letounu. Možná to nezaujaté popisování autora bylo záměrem jak se syrově snažit čtenářům představit na jedné straně morální zábrany tak i na druhé straně obhajobu logického rozhodnutí vyčerpaných a hladových trosečníků, stejně jako snahu rodičů a úřadů o jejich nalezení - čtenář ale spíš než autorovy kvality hodnotí samotnou neuvěřitelnou událost. Nicméně při představě toho, jak asi reagovali záchranáři a novináři, když poprvé spatřili popisované okolí tragédie v plné "kráse" se jednomu tají dech - 75 %

Shimy
22.11.2019

Hrozně zajímavé čtení o skutečné hrůzostrašné události. Místy mi přišlo čtení zbytečně moc suché a nezaujaté, ale i z toho důvodu se už teď těším, až si přečtu popis událostí i ze strany přeživšího Nanda Parada.

Pralev
16.03.2019

Neuvěřitelný popis skutečných událostí. Přestože jde o víceméně věcný a suchý popis událostí, to fyzické i psychické utrpení přeživších je tak nesmírné, že člověka kniha chytne od prvních stran a nepustí až do konce. A přestože ví, jak vše dopadne, stejně s nimi prožívá každou novou naději na záchranu a následnou depresi, když se ukáže, že naděje byla falešná.

Mimochodem, tenhle příběh mě jen dále utvrdil v názoru, že náboženství a víra v cokoli nadpřirozeného je vážně zlo. Při představě, jak umíral pilot v obrovských bolestech a kluci mu odmítli podat zbraň, protože sebevražda je hřích, nebo při čtení popisu, jak rodiče ztráceli cenný čas a prostředky pátráním v nesmyslných oblastech, protože je tam navedl jakýsi parapsycholog z Holandska, jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. O závěrečném odsuzování toho kanibalismu některými věřícími ani nemluvě.

Z pozitivnější stránky - po dočtení téhle knížky si člověk mnohem víc váží věcí, které v životě považuje za úplně samozřejmé, a věci, které ho trápí, nebere zase až tak vážně.

SSTknihy
28.01.2019

Neuvěřitelně silný příběh lidí, kteří tváří v tvář smrti museli nejen zmobilizovat všechny své síly a dokázat přežit, ale i učinit rozhodnutí, jejichž následky si někteří z nich nesli po zbytek života. Obrovské morální a fyzické utrpení skupiny mladých mužů, kteří se v jednu chvíli ocitli blízko bohu i ďáblu. Ne nadarmo bývá tato událost nazývaná Zázrakem v Andách. Vynikající literatura faktu, která se v roce 1993 dočkala i velmi kvalitního zfilmování.

Brunnetka
30.10.2018

Původně jsem ji číst nechtěla, ale po úvodu jsem už nemohla přestat. Jako neuvěřitelný příběh, ale podaný tak, že jsem naprosto chápala veškerá rozhodnutí, která aktéři děje udělali. Neuvěřitelný... Na konci jsem brečela spolu s otcem, který jel autem ....byla jsem šťastná za něj :)

iz67
21.05.2018

Docela strhující příběh o jedné unikátně krajní situaci.