Přežít

Autentické vyprávění o katastrofě uruguajského civilního letadla, které ztroskotalo v chilských Andách. Na palubě bylo mužstvo ragbystů z Montevidea a jejich příbuzní, cestující do Santiaga de Chile. Náraz do skály ve výšce 3500 přežilo ze 45 cestujících pouze 16. Skupina mladíků prožila 10 týdnů v neuvěřitelně krutých podmínkách s minimální zásobou potravin jedině díky tomu, že v nejvyšší nouzi překonali veškeré etické zábrany a odhodlali se ke kanibalismu. Autor líčí nejen utrpení a morální problémy hluboce věřících ztroskotanců, ale i akce, které na jejich záchranu podnikali jejich rodiče a oficiální úřady. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46363/prezit-46363.jpg 4.695
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Argo

Alive: The Story of the Andes Survivors, 1974

Kniha Přežít

konicekbily
31.12.2022

Autor zkusil převyprávět otřesné zážitky účastníků/obětí děsivé letecké katastrofy a jejich příbuzných formou fiktivního deníku. Podařilo se mu to dokonale. Není to typická literatura faktu, ale je to dech-beroucí čtení.

Grohlinka
08.11.2022

Tezko se mi tato kniha hodnoti. Ocenuji dobre zvladnute popisy stavu mysli prezivsich a pomerne podrobny popis hierarchie, ktera se v ramci skupiny utvorila.

Kniha je psana s citem a respektem k prezivsim, i tem, kteri v Andach zustali. Rozhodne stoji za precteni, clovek si rika, jak by sam v jednotlivych situacich jednal…. Myslim, ze tento pribeh budu mit v pameti jeste dlouho, donutil me k zamysleni a to je dar, ktery Vam neda kazda kniha.

zahadum
30.09.2022

Silný známy príbeh ktorý som doteraz poznal len ako film je vo svojej knižnej podobe priam niečo čo človeku dá ranu kladivom po hlave. Pôvodne som chcel rozpísať svoje dojmy obšírnejšie ale kolega : Pralev to napísal skôr, opísal moje pocity aj názory a napísal to lepšie ako by som to napísal ja sám. Sila ľudskej vôle je neskutočná, človek aby prežil dokáže zázraky. Je to biologická potreba číslo jedna ! Prežiť ! Nehľadiac na prekážky a utrpenia ktoré sa človeku postavia do cesty. Na prvom a poslednom mieste je jednoznačne snaha prežiť ! Nejdem sa vyjadrovať k otázke a téme či bolo správne alebo nebolo použiť mŕtve telá tých ktorý nehodu neprežili ako potravu. Rozum v istých chvíľach prepína režim myslenia a hodnôt človeka do stavu : prežiť ! A to za každú cenu nehľadiac na hodnoty ktoré dotyčný vyznáva alebo jeho dôstojnosť a pohodlie. Davová psychická porucha zvaná tiež náboženstvo ktorá stojí za miliónmi ľudských obetí a nespočet utrpení by mala rozhodne radšej mlčať ! Samotná kniha je napísaná presne tak ako si predstavujem podobnú knihu mať napísanú. Fakty, pozorovanie z viacerých uhlov, žiadne moralizovanie ani komentáre, vecné a holé údaje o hrôzostrašnom boji za život skupine mladých ľudí. Autor múdro stojí akoby nad celým dianím a vždy sleduje, počúva a analyzuje to čo by chcel vnímavý čitateľ vedieť. Je samozrejme, že slabší autor by skĺzol do senzácie chtivej oblasti ale toho sa tento skúsený autor našťastie vyvaroval. Vďaka mu za to ! Vždy keď máte pocit, že knihy ide na kosť ( doslovne ) autor úctivo zmení udalosť rozprávania. Som rád, že som mohol vedieť viacej o neuveriteľnej príhode ktorá človeka desí a uvažuje ako by on na mieste niektorých preživších reagoval, správal sa a či by to vôbec zvládol. Hlavne generácia ľudí v roku 2022. Mám silné pochyby. 100 %

boxas
07.02.2022

Některé detaily z knihy bych raději zapomněla. Chápu je, ale...

katerina0699
19.11.2021

O této události jsem netušila, dokud jsem náhodou neviděla ukázku na film. Příběh mě natolik zaujal, že jsem se podívala na dokumenty, ale pořád mi v příběhu chyběly ty detaily, které právě popisuje tato kniha. Neskutečné!

Sheldon
31.05.2021

Strhující kniha, kterou jsem tuším četl ještě před zhlédnutím filmu. Ale je jedno, zda předtím nebo potom. Film je výborný, ale kniha je přeci jen více psychologická a zejména závěrečná pasáž mi utkvěla v paměti.

danny_21
01.11.2020

Zázrak v Andách předkládá příběh skupiny Uruguayců, která dokázala přežít ztroskotání letadla v nepřístupných horách Jižní Ameriky. Těžké klimatické podmínky, vážná zranění a především hlad nakonec porazila touha po životě a neskutečná vůle a odhodlání jak ústřední dvojice vyslaná za záchranou, tak samozřejmě zbytku přeživších v troskách letounu. Možná to nezaujaté popisování autora bylo záměrem jak se syrově snažit čtenářům představit na jedné straně morální zábrany tak i na druhé straně obhajobu logického rozhodnutí vyčerpaných a hladových trosečníků, stejně jako snahu rodičů a úřadů o jejich nalezení - čtenář ale spíš než autorovy kvality hodnotí samotnou neuvěřitelnou událost. Nicméně při představě toho, jak asi reagovali záchranáři a novináři, když poprvé spatřili popisované okolí tragédie v plné "kráse" se jednomu tají dech - 75 %

Shimy
22.11.2019

Hrozně zajímavé čtení o skutečné hrůzostrašné události. Místy mi přišlo čtení zbytečně moc suché a nezaujaté, ale i z toho důvodu se už teď těším, až si přečtu popis událostí i ze strany přeživšího Nanda Parada.