verense verense komentáře u knih

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Tak já úplně nepůjdu s davem nadšenců. Ne že by kniha spadala do kategorie "ztráta času", to vůbec - je čtivá, chytlavá a nedá vám pokoj, dokud ji nepřečtete až do konce. Vadí mi, že poslední dobou jsou tyhle romány všechny na jedno brdo: vezmete ženskou hrdinku s pohnutým dětstvím, přimícháte nějakou osobní tragédii, ne úplně chápající okolí/příbuzenstvo, 1-2 osudové muže (z nichž jeden má zákonitě špatný charakter), a k tomu vymyslíte jednu originální ingredienci, abyste úplně nesplynula s davem. Zde konkrétně dostaneme osvětu o australské flóře, květomluvě a špetce domorodých nesnází. Ono to funguje, dobře se to čte, dobře se to prodává, jenže já vím, že za pár měsíců si sotva vybavím, o čem že to celé bylo, protože mi to splyne s dalšími podobnými knihami. Ale nenechte se odradit a utvořte si názor sami... ;-)

01.10.2023 3 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Ač mám Haileyho ve velké oblibě, tohle mi přišlo takové dost průměrné. Ne že by příběh nebo nahlédnutí do policejní práce nebylo zajímavé, ale zápletka šla celkem snadno odhalit a navíc kniha místy působila spíš jako středoškolský referát z policejních statistik. Nehledě k tomu, že o každé postavě autor neopomene uvést její barvu pleti - nechci tento palčivý problém USA nijak zlehčovat, nicméně je-li to na každé druhé straně, začne to být únavné. V tomto žánru jsou větší skvosty ke čtení...

06.01.2023 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Máte-li v tomhle žánru už něco přečteno, pak velmi záhy odhalíte, odkud vítr fouká. Autorka píše čtivě, a tak vás kniha drapne a nenechá vás odejít, dokud se nedoberete konce. Byť výtky by se našly - je to koneckonců prvotina, celkově hodnotím jako celkem zdařilou knihu vhodnou na zabití deštivého víkendu.

01.05.2022 3 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Máte-li rádi potrhlé hrdinky typu Bridget Jones, pak se vám patrně tahle kniha bude zamlouvat. Je to taková romanťárna na víkend či dovolenou, když si nechcete zatěžovat hlavu nějakými hlubšími myšlenkami.

01.05.2022 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jak jsem byla zvědavá, tak jsem byla zklamaná. Jednak jsem vraha odhalila celkem záhy a jednak jsem si většinu knihy na Eričinu adresu myslela "bohajeho, to je ale čúza". Vím, že je to začátek série a postavy se mohou vyvinout nějakým (pro mne stravitelnějším) směrem, ale Dívka v ledu mne tedy na další Bryndzovy knihy nenalákala.
Mmch, myslíte, že spisovatelé znají i jinou značku mobilů apod., než jsou ty od nakousnutého jablka? Nějak o tom začínám pochybovat...

30.01.2022 2 z 5

To nejlepší z drůbeže To nejlepší z drůbeže Hana Sedláčková - Pačová

Opravdu obsáhlá sbírka drůbežích receptů, od kuřete, přes slepici, kachnu a krůtu až k méně obvyklým druhům, jako je perlička či holub. Kuchařka obsahuje kapitolu zabývající se přípravě masa (kuchání, vykošťování, nadívání atp.), samotné recepty se pak věnují všem možným způsobům tepelné úpravy masa (vaření, pečení, dušení, smažení, grilování, polévky, minutky), rovněž i pokrmům studené kuchyně či zpracování drůbků.

29.01.2022

Hotel Hotel Arthur Hailey

Arthur Hailey mne prostě baví a můžu ho číst pořád dokola, byť se v jeho knihách vyskytuje určitá šablonovitost (hlavně v milostných vztazích mezi postavami). Prostředí, ve kterém se příběh odehrává, umí popsat tak poutavě a věrohodně, že máte pocit, jako byste tam byli, a vždycky se dozvíte něco, o čem by vás ani nenapadlo přemýšlet, protože to berete jako samozřejmost. A bod navíc za nového majitele hotelu, to byl pěkný tah.

26.01.2022 5 z 5

Zlatá kniha pohádek o zvířátkách Zlatá kniha pohádek o zvířátkách neznámý - neuveden

Celkem 12 pohádek o zvířátkách, většinou psaných podle schématu "malé zvířátko se dostane do potíží a za pomoci ostatních zvířecích kamarádů vše nakonec dobře dopadne". Kniha je bohatě a pěkně ilustrovaná, nicméně je to jedna z těch, ke kterým se po přečtení se vší pravděpodobností už vracet nebudu.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

I já jsem si zavzpomínala na školní léta, kdy jsme tuhle knihu měli povinnou. Bavila mne tehdy a bavila mne i nyní, rozhodně poutavější než suchopárné učebnice dějepisu.

Popravčí Popravčí Chris Carter

Teda koukám, že půjdu proti nadšenému davu. Pro mne teda druhý díl slabší než první, stejné schéma, opět nechutně brutální zločiny (využít na likvidaci obětí jejich největší strach je vskutku ďábelské), nevímproč protivný Garcia... Na dotaz "jaký to je?" mě nenapadlo nic jinýho, než "docela slabota". Umí lépe, pan Carter!

26.01.2022 2 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Carterovy detektivky nejsou nic pro slabé žaludky, takže nepotrpíte-li si na brutální zločiny, nečtěte to. Jinak na první díl série je to dost slušné, čtivé, byť se autor nevyhnul některým soudobým klišé (jednodruhová whisky, psychické problémy vyšetřovatele, všechny ženy nevšedně krásné atd.). Za mě patří Dvojitý kříž k lepšímu průměru, ale vím, že Carter umí lépe - přesvěčte se sami... ;-)

26.01.2022 3 z 5

Příhody kocourka Zrzečka Příhody kocourka Zrzečka Tereza Davídková

Pěkné krátké příběhy ze života jednoho kocourka, ideální čtení pro děti, které si nepotrpí na princezny a rytíře, ale mají radši povídání o reálném světě.
Mně trochu vadila odfláknutá korektura (pravopisné chyby, chybějící písmena ve slovech, tatáž slovesa v jednom souvětí...) a taky bych si pohrála s řazením kapitol (třeba po tom, jak se Zrzek umazal ve sklepě od uhlí, bych čekala kapitolu o koupání), ale já jsem na dětskou literaturu dost hnidopich, tak mě neberte zas tak vážně. ;-)

Velká medvědí cesta Velká medvědí cesta Zbyněk Černík

Takový celkem průměrně zábavný příběh o dvou medvídcích, kteří se vydají ze své horké džungle na návštěvu do Arktidy a zažijí různá dobrodružství. Vše šmrncnuto takovým eko-multikulti podtónem, sem tam hezké slovní hříčky a některá zajímavá fakta o medvědech. Za mne průměr, který neurazí, ani nenadchne.

27.08.2021 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tohle by měla být povinná četba řekněme od maturity až do konce života. Nikdy není brzo po téhle knize sáhnout, a nikdy není chyba sáhnout po ní znovu. Mrazilo mne z toho, jak moc je i po těch letech aktuální.

19.07.2021 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Oblíbená kniha mého dětství a tak jsem se k ní teď s chutí vrátila, abych ji četla synovi před spaním. A nutno podotknout, že se každý den těšil na nová dobrodružství kocourka Modroočka a donekonečna vyžadoval prohlížení všech obrázků v knížce - však také Helena Zmatlíková patří podle mne k pokladům mezi ilustrátory dětských knížek. Určitě jsme nečetli naposledy.

08.11.2020 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

No, jednou ten slabší díl přijít musel... Marco je takový Mirek Dušín křížený s Jamesem Bondem, na mne působil málo uvěřitelně. I Carl mi v tomhle díle trochu lezl na nervy, nějak už ztrácím trpělivost s modelem "spoustu nejasností + neschopnost položit jasnou otázku a dostat jasnou odpověď" - poslední dobou na něj vknihách narážím častěji, než by mi bylo milé. Asi je čas na krátkou pauzu, než se pustím do Nesmírného.

08.11.2020 3 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Zase o level výš, než předchozí díl, ale na plný počet to není. Samotný boj o Kančí horu mi přišel takový odbytý (jako by se autor už vyčerpal předchozím bojem se Svarunem), a taky se mi tak nějak pořád míchala některá jména dohromady a vždycky jsem se musela zastavit a ujasnit si, o kom že to je vlastně řeč. Nicméně dobrý (skoro) konec série, palec nahoru, že si autor odpustil happyend "Rogan a Mirena žili šťastně až do smrti". Jdu válčit s běsy...

09.10.2020 4 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

O stupeň lepší, než první díl, ale souhlasím, že leckdy předvídatelné. NIcméně dobré počtení, máte-li v paměti Jiráskovy Staré pověsti české, Červeňák vám do nich vnese nevšední pohled...

09.10.2020 3 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Není to vůbec špatné, ale je poznat, že je to rané dílo, takový drahokam, který teprve čeká na své vybroušení. Pokud jste od Červeňáka zatím nic nečetli, pravděpodobně budete v hodnocení shovívavější. Já mám za sebou kompletního Báthoryho, takže asi zřetelněji vnímám ty neduhy, kterými Vládce vlků trpí (byť jsem četla přepracované vydání z roku 2009). Ale jako začátek série ok.

09.10.2020 3 z 5

Vykutálený pohádky Vykutálený pohádky Josef Alois Náhlovský

Velmi hezké pohádky (délkou spíš asi pro větší děti), takové laskavé a moudré, s Náhlovského typickým humorem. Ráda jsem přečetla a ráda doporučuji.

21.09.2020 4 z 5