verense

Z deníku kocoura ModroočkaZ deníku kocoura ModroočkaJosef Kolář

Oblíbená kniha mého dětství a tak jsem se k ní teď s chutí vrátila, abych ji četla synovi před spaním. A nutno podotknout, že se každý den těšil na nová dobrodružství kocourka Modroočka a donekonečna vyžadoval prohlížení všech obrázků v knížce - však také Helena Zmatlíková patří podle mne k pokladům mezi ilustrátory dětských knížek. Určitě jsme nečetli naposledy.

08.11.2020

MarcoMarcoJussi Adler-Olsen

No, jednou ten slabší díl přijít musel... Marco je takový Mirek Dušín křížený s Jamesem Bondem, na mne působil málo uvěřitelně. I Carl mi v tomhle díle trochu lezl na nervy, nějak už ztrácím trpělivost s modelem "spoustu nejasností + neschopnost položit jasnou otázku a dostat jasnou odpověď" - poslední dobou na něj vknihách narážím častěji, než by mi bylo milé. Asi je čas na krátkou pauzu, než se pustím do Nesmírného.

08.11.2020

Krvavý oheňKrvavý oheňJuraj Červenák

Zase o level výš, než předchozí díl, ale na plný počet to není. Samotný boj o Kančí horu mi přišel takový odbytý (jako by se autor už vyčerpal předchozím bojem se Svarunem), a taky se mi tak nějak pořád míchala některá jména dohromady a vždycky jsem se musela zastavit a ujasnit si, o kom že to je vlastně řeč. Nicméně dobrý (skoro) konec série, palec nahoru, že si autor odpustil happyend "Rogan a Mirena žili šťastně až do smrti". Jdu válčit s běsy...

Radhostův mečRadhostův mečJuraj Červenák

O stupeň lepší, než první díl, ale souhlasím, že leckdy předvídatelné. NIcméně dobré počtení, máte-li v paměti Jiráskovy Staré pověsti české, Červeňák vám do nich vnese nevšední pohled...

Vládce vlkůVládce vlkůJuraj Červenák

Není to vůbec špatné, ale je poznat, že je to rané dílo, takový drahokam, který teprve čeká na své vybroušení. Pokud jste od Červeňáka zatím nic nečetli, pravděpodobně budete v hodnocení shovívavější. Já mám za sebou kompletního Báthoryho, takže asi zřetelněji vnímám ty neduhy, kterými Vládce vlků trpí (byť jsem četla přepracované vydání z roku 2009). Ale jako začátek série ok.

09.10.2020

Ticho plné rolničekTicho plné rolničekJaroslav Seifert

Nevelká sbírka básniček, které ve vás vyvolají touhu zachumlat se do teplé deky, uvařit voňavý čaj a s knihou se uvelebit do pohodlného křesla, kde si vychutnáte atmosféru předkládaných veršů. Myslím, že Seifert je jeden z básníků "stravitelných" a srozumitelných i těm, kteří veršům jinak neholdují.

28.09.2020

Vykutálený pohádkyVykutálený pohádkyJosef Alois Náhlovský

Velmi hezké pohádky (délkou spíš asi pro větší děti), takové laskavé a moudré, s Náhlovského typickým humorem. Ráda jsem přečetla a ráda doporučuji.

21.09.2020

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Tohle je silná kniha, pro silné žaludky. Náhled do tak zvrácené mysli, že by si snad člověk myslel, že něco takového není ani možné. Jak málo stačí obratnému manipulátorovi, aby z běžného - poněkud tápajícího jedince učinil likvidační stroj bez svědomí a špetky empatie. Všem, kdo si troufají, knihu doporučuji - jako memento, čeho všeho je člověk schopen.

21.09.2020

Dívka, která si říkala TuesdayDívka, která si říkala TuesdayStephen Williams

Je to čtivé, ale takové jaksi nedovařené a málo uvěřitelné. Holt ne vždy přinese Výzva knihu, ze které si člověk sedne na zadek...

11.09.2020

Složka 64Složka 64Jussi Adler-Olsen

Jojo, tohle byla jízda! Myslím, že žádného Evropana nemůže nechat problematika eugeniky nestranným, není to zas tak dávná historie, jak bychom si asi přáli. A možná je i dobře stále připomínat tyto samozvané "bohy", kteří se z vlastní (zlo)vůle ujali třídění lidí na ty "správné" a "špatné". Jak rádi bychom si mysleli, že tahle praxe skončila s pádem Hitlera, že? Leč realita je někde jinde...
A už autorovi odpustím i nesmrtelnost jeho vyšetřovacího týmu, asi bych mu hned tak neodpustila, kdyby někdo z té unikátní trojice přišel k úhoně.

06.09.2020

Konec létaKonec létaAnders de la Motte

Nebýt toho konce, asi bych hodnotila výš, ale nemám ráda, když se autor ze zločinu vylže náhlým pomatením mysli - působí to na mne, jako by nějaký sofistikovanější motiv byl nad jeho síly. Ztráta času to rozhodně nebyla, ale výraznější dojem ve mně kniha nezanechala.

06.09.2020

Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDeníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDominik Landsman

Máte-li potomky (čím menší, tím líp) a zálibu v humoru ad absurdum, pak vám tahle knížka může padnout do noty. Nečekejte žádnou sofistikovanou zábavu pro členy Mensy, je to prostě jen více či méně vtipné komentování strastí prvorodiče, který miminka zná jen z vyšňořených fotek časopisů pro ženy. Kdo nezažil, nepochopí... Pro mne oddychovka, po které jsem sáhla jednak kvůli Výzvě, a jednak jako vyvážení četby mnohem ponurejší literatury.

06.09.2020

Koruna démonůKoruna démonůJ. Rollins (pseudonym)

Zabijácké vosy byly děsivě fascinující (a přiznám se, že číst knížku v plném létě, kdy kolem vás lítá mraky všeho možného bzučícího, nebylo úplně uklidňující), díky za náhled do oblasti, do které bych se z vlastní vůle nevydala. Tým Sigmy je stále nechutně výkonný, ale to už při třináctém dílu nemůže nikoho překvapit. Víc mě bavilo putování "jantarového" týmu, než nesmrtelné duo Greychan. Klasika tohoto žánru, jejíž přečtení jednou za čas neurazí.

06.09.2020

Pohádky k neuvěřeníPohádky k neuvěřeníTerry Jones

Tohle jsou spíš pohádky pro dospělé, nebo alespoň pro odrostlejší děti, které už neberou pohádky doslova. Oceňuju krásnou práci s jazykem, v pohádkách k vidění spíš zřídka, a rozhodně nevšední náměty, leckdy s jemným poučením v závěru. Bavilo mne to.

03.08.2020

O mé rodině a jiných mimozemšťanechO mé rodině a jiných mimozemšťanechKathy Lette

Veselá kniha o ne vždy veselých věcech, se kterými se potýká osamělý rodič, který vychovává autistické dítě. Máte-li rádi sarkastický humor, doporučuji.

02.08.2020

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Jednu hvězdu dolů, za tu nepřetržitou souhru náhod, která ustavičně hrála vyšetřovatelům do karet. Myslím, že realita je asi trochu jinde, ale kdo ví. Opět velmi čtivé, do poslední chvíle si říkáte - stihnou to, nestihnou to... Ale teda jednu výtku vůči Carlovi s Asadem mám - na to, jak je to s Rose a Yrsou jsem přišla o dost dřív, než oni - pánové, to jste renomovaní detektivové? Tssss.... :-D
Každopádně zřejmě mám nového oblíbence detektivního žánru.

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Adler-Olsen zvolil trochu jiný formát detektivky, než je běžné - viníka znáte hned od začátku, a tak jen celou dobu čekáte, jestli bude spravedlnosti učiněno zadost a v jaké formě. A ono to funguje - autor umí psát čtivě, a díky pohozeným drobkům z osobního života vyšetřovacího týmu máte pořád chuť číst dál a dál a zjistit, co jsou ti tři ve sklepě vlastně zač.

02.08.2020

Dívka na kusyDívka na kusyKathleen Glasgow

Takovéhle knihy by si měl člověk číst pravidelně, aby si uvědomil, jak nepodstatné hovadiny kolikrát řeší. Zajímavé čtení, nejen pro mládež, ale i pro dospělé, aby měli oči otevřené a nebáli se podat pomocnou ruku. Ne každý máme na růžích ustláno.

02.08.2020

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro OféliiProč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro OféliiZdeněk Šmíd

Tuhle knihu jsem četla někdy před dvaceti lety, když jsme na gymplu celá třída jeli na vodu. A tehdy jsem se mohla uřehtat. Teď po letech jsem ji kvůli Čtenářské výzvě vzala do ruky znovu, ale vzhledem k tomu, že se ze mne vodák nestal a ty nejlepší vtipy se mi vybavovaly dřív, než jsem k nim v knize došla, tak už toho řehtání tolik nebylo. Čímž nechci shazovat knihu či autora - jste-li vodák nebo chystáte-li se s partou na vodu, s klidem po téhle příjemné oddychovce sáhněte.

02.08.2020

Pohádky pod polštářPohádky pod polštářZuzana Pospíšilová

Za mne bohužel tato knížka také ne. Jediné, co oceňuji, je délka pohádek - tak akorát před spaním. Ale náměty mne ani syna (4.5 roku) nezaujaly, dočetla jsem spíše z povinnosti. A na to, že je autorka dětskou psycholožkou, jsou její pohádky plné dost nepěkných manipulativních technik. Nejsem si jistá, jestli je to pro děti ten správný vzor...

02.08.2020

Chlapec s kamínkyChlapec s kamínkySophie Loubière

V momentě, kdy jsem došla ke scéně Elsa+Bastien+čokoládový koláč v parku, tak jsem knihu zaklapla a řekla si, že přece o někom takovém nebudu číst. Ale za pár dní mi to nedalo, a dala jsem knize druhou šanci. Přeci jen Elsa není postava, kterou potkáte v každé druhé knize, má svérázný způsob, jak se vypořádávat s problémy, není lhostejná k okolí, překvapí vás šíří svých zájmů, a až do konce vás nechá pochybovat o své příčetnosti. Stojí to za přečtení, ale letní oddychovku od toho nečekejte.

21.07.2020

DceraDceraJane Shemilt

Ono to není špatně napsáno, a věřím, že na západ od nás bude mít kniha lepší hodnocení, než zde. Jednak proto, že v ČR není zaměstnaná matka se třemi dětmi nic výjimečného (a která z nich si může dovolit hospodyni, že...), a jednak proto, že mi ukažte holku, která by dobrovolně utekla k zmíněnému etniku, které v našich končinách má pověst... no však víme. Ale jako zamyšlení pro rodiče to není špatné, takové memento, abychom si nikdy nemysleli, že druhého dokonale známe.

21.07.2020

DraculaDraculaBram Stoker

Ač díky věhlasu románu jsem celou dobu "věděla", neubralo to nic z požitku při čtení. Ta atmosféra! Jako by tam člověk byl s nimi (brrrr). Jsem ráda, že jsem si konečně splnila tento čtecí rest, a vřele doporučuji i těm, kteří hororové literatuře nijak neholdují.

Sama sebouSama sebouJojo Moyes

Tak nějak jsem se nemohla zbavit dojmu, že autorka shlédla tak 10-15 klasických romantických filmů, vybrala si tu a tam něco a smíchala to do třetího dílu o Louise Clarkové. Tohle už je 100% červená knihovna, romantické duše budou nadšeně vzdychat, cynici zvedat oči v sloup. Máte-li chuť na čtení typické oddechové letní "limonády", šup do toho!

28.06.2020

Život po toběŽivot po toběJojo Moyes

Celkem chápu to všeobecné rozčarování z druhého dílu. Ten první aspoň přinesl člověku nějaký popud k zamyšlení, ale druhý díl je vyloženě nastavovaná kaše. Lou už celkem nemá čím překvapit, a přiznám se, že i mně občas její samaritánství lezlo až na nervy. Ale kdo máte rád nenáročné romanťárny, nenechte se odradit.

28.06.2020

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Není to špatné. Sice jsem pachatele i motiv odhalila celkem brzy, ale Carl je sympaťák a jeho asistent Asad je prostě zlatíčko (i když poněkud temnější, než by se na první pohled mohlo zdát). Taková odpočinková detektivka, se kterou neztratíte čas. Další díly série mne určitě neminou.

28.06.2020

Let do nebezpečíLet do nebezpečíArthur Hailey

Arthur Hailey je pro mne prostě Pan Spisovatel. Ten kdyby napsal jídelní lístek, tak u něj stejně budu od začátku do konce tajit dech a třást se, jak to dopadne (obzvlášť, když by byl v menu losos, že...). A jasně, že je na knížce znát její věk, a taky souhlasím, že konec je takový utnutý, ale pokud čtu knihu, kterou nedám z ruky a zuřivě odháním všechny, kteří by mě chtěli od čtení vytrhnout, nemůžu než dát plný počet hvězd.

Jak se Martínek ztratilJak se Martínek ztratilEduard Petiška

Moc hezká knížka, četla jsem svému čtyřleťákovi a bylo vidět, jak ho každá Martínkova příhoda zajímá a napjatě poslouchal. Pro mne je Eduard Petiška jedním z top autorů dětské literatury, jeho knížky jsou takové laskavé...

07.06.2020

Žena v bílémŽena v bílémWilkie Collins

Tohle číst, když mi bylo "náct", tak budu u vytržení! Ale jelikož už mi "náct" dlouho není, je pro mne Žena v bílém "jen" velmi milou a poetickou četbou, s trochou té detektivky (ale co si budem povídat, řada z nás jistě vytuší, kam děj směřuje). Líbila se mi poctivá práce autora se slovy, barvitost vyprávění, jaký to rozdíl oproti některým dnešním knižním rychlokvaškám! Doporučuji všem romantickým duším.

31.05.2020

3x vraždy3x vraždyAgatha Christie

Co jiného dát královně detektivek za její majstrštyky, než plný počet hvězd? I když je fakt, že s přibývajícími lety a čtenářskými zkušenostmi je člověk kritičtější, pořád Agatha Christie patří k sázce na jistotu, když je člověk přesycen soudobými vyšetřovateli, kteří evokují buď superhrdiny, anebo adepty do léčebny závislostí...
Všechny tři příběhy jen dokazují, že autorka byla znalkyní lidských povah a svá díla vypracovala s pečlivostí od začátku do konce.

31.05.2020