VendulaB VendulaB komentáře u knih

Rozehraný život Rozehraný život Jan Novák

Kniha je to zajímavá a prostředí šachu, do kterého nás zavede, mi přišlo jako atraktivní. Styl vyprávění Jana Nováka je příjemný, lehký a přirozený. Pro čtení knihy není určitě nutné umět hrát šachy. Problém je však skutečnost, že Kaválek sehrál za život stovky partií a já jsem z knihy měla pocit, že psal o každé jedné z nich. Pokud by jich byla popsána jen polovina, knize by to prospělo.

20.11.2023 4 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Velmi zajímavá kniha, překvapivě vtipná, přinášejí nám pohled do (pro nás) nepředstavitelného světa a způsobu myšlení. Kniha mě přenesla do neznáma a její čtení jsem si užila.

20.11.2023 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Výborný další díl série. Tentokrát jiné prostředí, které působí naprosto přirozeně, příchod pražských kriminalistů dává smysl, dobrá zápletka, překvapivé vyústění. Čtenář je vtažen hned na začátku a napětí ho nepouští až do konce.

09.11.2023 5 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Výborná, zábavná, čtivá kniha, která nám přibližuje každodenní život na americké Floridě. Spousta věcí týkajících se Ameriky se mi vysvětlila, či dala do souvislostí. V mnoha věcech bychom se mohli inspirovat a ve spoustě naopak ocenit, že u nás je to zkrátka jinak. Doporučuji.

06.11.2023 5 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Výpravná a velmi čtivá detektivka, zajímavá zápletka, ale dle mého názoru je kniha zbytečně překombinovaná. Pokud by autor z knihy 1 či 2 dějové linky vypustil, knize by to prospělo. Stejně tak platí, že by jistě prospělo větší propracování jednotlivých postav, aby si k nim čtenář mohl více vybudovat hlubší vztah. Celkově ale kniha představuje velký čtenářský zážitek a už se těším na její pokračování.

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Knihu vnímám rozporuplně. Na jednu stranu jsem se při četbě často nudila a veškeré postavy mi přišly chladné a nesympatické, přesto bylo na hlavní postavě cosi, co mně nutilo v knize pokračovat. Téma boje ženy se stárnutím bylo hodně zajímavé.

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Jako milovnice Ziburových knih jsem tentokrát byla zklamaná. Kniha nebyla špatná, jen byla jiná než ty předešlé. Tentokrát mnohem osobnější, niternější, přemýšlivější, jako by ji autor psal spíše pro sebe, než pro čtenáře. Očekávala jsem zkrátka něco jiného.

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Nejde o žádný úžasný příběh, ani geniální vyšetřovatele, ale celý příběh působí neuvěřitelně přirozeně a reálně, což je tradiční předností knih Martina Goffy. Příjemná kniha.

06.11.2023 4 z 5

Pro fanoušky H.P. velmi atraktivní kniha, která popisuje především zákulisí natáčení. Bohužel se jedná o převážně krátké historky popisující, jak moc autor miloval a obdivoval svoje jednotlivé kolegy. Na knize se výrazně podepsala skutečnost, že ji nepsal žádný zkušený autor - působí velmi upřímně a přirozeně, ale ne příliš profesionálně.

16.10.2023 4 z 5

Sršeň Sršeň Vita Jamborová

Nenáročná, oddechová detektivka, ekvivalent televizní podvečerní kriminálky na Primě. Žádné napětí, nijak zvlášť propracované postavy - k žádné z nich si čtenář nevybuduje vztah. Ale na jeden večer dobrý způsob, jak vypnout.

14.10.2023 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Lehce slabší než Dědina, Vrány či výborná Zahrada, lepší než Chirurg. Samotný příběh je mrazivě realistický a uvěřitelný, skvěle vykreslena doba, místo i rodinná atmosféra. Jediné, co mi chybělo, bylo nějaké větší vyústění a údernější závěr. Kniha jakoby někam směřuje, ale nedojde tam. Nicméně opět skvělý čtenářský zážitek.

13.10.2023 5 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Výborně napsaný čtivý životopis. Celá kniha je psaná velmi vtipně, připomíná mi styl psaní samotného T.P. Ten je zde popsán evidentně s velkou láskou a obdivem, přitom však velmi plasticky a upřímně, čtenář má pocit, že nic není zamlčeno. Doporučuji.

13.10.2023 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Absolutně skvělý další díl výjimečné série. Překvapivé, napínavé, spousta slepých uliček a zavádějících indicií. Překvapivé vyústění, elegantní zakončení. Super.

09.10.2023 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Jedna z autorových slabších knih. Samotný příběh se rozjížděl dost pozvolna, v druhé polovině už pěkně svištěl a přidal se i napětí. O to větší zklamání pak byl ale závěr, kdy se celá zápletka ukázala jako pěkná blbost.

02.10.2023 4 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Strhující závěr série - tentokrát pořádně napínavý, propletený, plný slepých uliček. Především druhou polovinu čtete jedním dechem. Celkově se jednal o povedou sérii a doufám, že autor ještě nějakou vytvoří.

26.09.2023 5 z 5

O starém Řecku ve výtahu O starém Řecku ve výtahu Theodore Papakostas

Velmi zajímavá a čtenářsky příjemná kniha - řecká historie v kostce. Přečtete ji za večer. Celé řecké dějiny rychle prolétnete, zjistíte, že většinu informací už vlastně víte, ale díky této tenké knížce si je dáte do jasných souvislostí. Bezva.

26.09.2023 5 z 5

Alžběta & Margaret: Důvěrný svět královských sester Alžběta & Margaret: Důvěrný svět královských sester Andrew Morton

Velmi čtivá a zajímavá kniha (nudnější byl jen začátek popisující podrobně dětství obou sester). Skvělý pohled do zákulisí královské rodiny i na ne tolik známé podrobnosti života princezny Margaret.

23.09.2023 5 z 5

Královna Královna Matthew Dennison

Příjemná a zajímavá kniha - podrobný životopis Alžběty II. Problémem byla první třetina knihy - Alžbětino dětství, které mi zde přišlo dost nezajímavé a zdlouhavě popsané. Pak se děj rozběhl a zbytek knihy jsem si již užila.

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Relativně slabší díl dané série. Příběh zajímavý, prostředí michelinské kuchyně atraktivní, popis jídel a vína famózní. Tentokrát jsem však necítila žádné napětí či drama. Vše v poklidu plynulo až do konce. Kniha ale byla rozhodně čtivá.

Ach, ty Češky! Ach, ty Češky! Mariusz Surosz

Příběhy několika českých žen v bouřlivém 20. století. Příběhy byly skutečně různorodé a dobře čtivé, nadbytečné mi přišly části, které vysvětlovaly různé historické souvislosti (užitečné byly asi pro zahraniční čtenáře).