Venda32 Venda32 komentáře u knih

Spojené arabské emiráty, Omán a Jemen - průvodce Spojené arabské emiráty, Omán a Jemen - průvodce Jaroslav Kalivoda

Výborná kniha, která má jen jednu vadu. Některé informace v čase zastarávají. To však není problém si dohledat, ověřit. Jinak najdete opravdu precizní zpracování podkladů pro návštěvu všech tří zemí.

23.02.2024 5 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

Když jsem kdysi dávno dostal knihu Zvěrolékař a kočičí historky nevěřil jsem, že mě bude bavit kniha o léčení zvířat. Teď jsem v rámci čtenářské výzvy sáhl po tomto skvostu, který na mě doma v knihovně čekal a pořád ho předbíhaly jiné knihy :-). Výborně jsem se opět pobavil. Pan Herriot dokáže i poměrně smutné věci podat skvělým způsobem. Kniha je poutavá od začátku do konce. Vypráví nejen o pracovních historkách, ale jsou zde informace také o rodině, zákaznících, kolezích...

20.02.2024 5 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

Od začátku do konce jsem přemýšlel jestli je to kniha i pro menší čtenáře. Každopádně pokud je kniha předobrazem Příběhu hraček nebo Vánočního prasátka, tak žák přerostl učitele.
Kniha má určitě v době nějaké moudro a motivaci k zamyšlení. Pro mě to ale byla jen splněná čtenářská výzva. Přišlo mi, že se jedna myšlenka, jedna věta táhne celou knihou. Negativní dojem dokreslují ponuré ilustrace.

18.02.2024 2 z 5

Vladimír Šmicer: Můj druhý život Vladimír Šmicer: Můj druhý život Štěpán Filípek

O moc víc než toho bylo různě napsáno v novinách toho nečekejte. Spíš takové dovysvětlení samotného Šmíci. Někdy to bylo trošku na sílu. Čtení zajímavé, ale jednou a dost.

07.02.2024 3 z 5

Dědečku, vyprávěj o Česku Dědečku, vyprávěj o Česku Ladislav Špaček

Výborná kniha pro děti i dospělé. Cestopis, dějepis, etiketa dohromady. Vše v nenásilném balení.

06.02.2024 5 z 5

Králové silnice Králové silnice Cameron Stracher

Hezky zmapované začátky, průběh i pochopitelný ústup o běhání ve Spojených státech. Příběhy nejen běžců, ale i pozadí vzniku dnes velkých a slavných závodu, stejně jako zmínka o vzniku firmy Nike.
Doslov se týká vyloženě jen stavu běhání v USA v době vzniku knihy.

06.02.2024 4 z 5

Milan Pacanda: Jackyll & Hyde Milan Pacanda: Jackyll & Hyde Monika Býmová Čuhelová

Je to silný. Je to čtivý. Je to upřímný.
Přečetl jsem na jeden zátah.
K obsahu nic psát nebudu. Nechci vás ochudit o některé zápletky a zajímavosti.
Snad jen... Může za to Pacanda? Zakopal? Nebo někdo jiný?

31.01.2024 5 z 5

Věčná Slavia 130 let Věčná Slavia 130 let Vítězslav Houška

Křesťané mají Bibli, Američané svou Ústavu a my, slávisté, tuto nádhernou knihu. Už když vidíte přebal, kniha nepůsobí laciným dojmem. Zážitek se umocní při otevření a listování pevným křídovým papírem.
Kniha je rozdělena do několika částí, které mapují jednotlivá zvolená historická období.
Na konci jsou historická fakta, zajímavosti, ale také třeba texty chorálů nebo slávistických hymen.
Celá kniha je prošpikována řadou fotografií.
Mínusem je poměrně velký počet překlepů.

28.01.2024 5 z 5

Makroregiony světa/Nová regionální geografie Makroregiony světa/Nová regionální geografie Ivan Bičík

Skvělé sepsané, výborné doplňkové infopanely a mapky.
Každý makroregion rozpitván do detailu.

27.01.2024 5 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Postupem času takové nijaké. Zbytečně nastavované. Některé pasáže pro malé děti ne úplně vhodné. Ilustrace nic moc. Navíc se objevovaly leckdy až nesmyslně daleko od původního textu.

26.01.2024 2 z 5

Tak nemožně zřejmé Tak nemožně zřejmé Robert Fulghum

Kniha jde přečíst za jeden den. Je TAK NEMOŽNĚ ZŘEJMÉ, že oproti klasickému Fulghumovi to krapet pokulhává. Alet tohle není sbírka esejů. I když některé své myšlenky, případně zajímavé informace do knihy autor stejně propašuje.
Přečetl jsem všechny 3 díly. Mám dilema. Pokud knížka vypadá, že děj je obyčejný, nijaký, občas trošku fantaskní až přitažený za vlasy a přesto jsem zvědavý, co přinese každá další stránka. Dát tři hvězdy? Asi málo. Navíc, vždyť je to můj nejoblibenější autor. A řečí sloganu jedné nejmenované limonády: Když ho (jí) miluješ, není co řešit. Takže hvězda navíc. Konečné resumé 4*.

06.01.2024 4 z 5

Petr má medvěda nebo co Petr má medvěda nebo co Ludvík Vaculík

Opravdu jednoduchý příběh se zajímavými ilustracemi. O chlapci, který si (ne)koupí ledního medvěda. I dospělý čtenář asi bude až do konce příběhu přemýšlet, co že to je za zvířátko.
Konec takový trošku neučesaný.

03.01.2024 3 z 5

Biblické příběhy pro děti Biblické příběhy pro děti Diane Le Feyer

Nádherná kniha. Texty pro děti výborně zpracovány a nenásilně převyprávěny. Opravdu krásné ilustrace.
Vybrány příběhy ze Starého i Nového zákona.

03.01.2024 5 z 5

Co by se stalo, kdyby... Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková

Neotřelá kniha s originálním nápadem i provedením. Primárně směřováno na děti. Ale, dospěláci, kteří jste četli... přiznejte se, kdo si alespoň v duchu nezkoušel na otázky odpovědět? :-)
Opravdu krásné ilustrace.
Pro společné chvilky dětí a rodičů ideální. A pro nejmenší čtenáře, kteří už si rádi čtou sami, perfektní.

03.01.2024 5 z 5

Běhání pro špičkový výkon Běhání pro špičkový výkon Frank Shorter

Zajímavé čtení nejen pro běžce. Inspiraci v knize může najít i třeba ten, kdo hledá protahovací nebo preventivní cviky.
Knížka je rozdělená do několika kapitol. Od různých úrovní běžců, cviků, stravy...

24.12.2023 4 z 5

Sport Sport Tim Hammond

Hezký souhrn vybraných sportů. Výběr poplatný době vydání. Dneska třeba chybí florbal.
K získání základních informací a lehké ochutnávky vybraných sportů ale stačí.

24.12.2023 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Začátek pro mě trošku vlažnější, pak se děj začal rozjíždět tak, že dcera pohledem před spaním prosila o další aspoň jednu kapitolu. Nakonec jsme den před Vánoci byli tak napjati, že jsme zbývajících 80 stran dočetli na jeden zátah.
Ideální délka kapitol pro děti, jak na pouhé poslouchání, tak samotné čtení.
Krásné ilustrace.

23.12.2023 5 z 5

Už jsou tady Vánoce Už jsou tady Vánoce Vanda Bruckner

Útlá knížečka s hezkými ilustracemi seznámí malé i velké s tradicemi a zvyky prosincového adventního období.
Trošku mi tedy nesedělo usazení děje do roku 1952, ale o tom kniha není, takže ok.
Po přečtení jsem si říkal, jestli by nebylo dceři knihu číst jen ve dnech, které jsou v knize popisovány. Pro větší efekt.
Na konci knihy jsou prosincové pranostiky. A také vysvětlivky slov typu džber či tál.

02.12.2023 4 z 5

Hledá se maminka! Hledá se maminka! Sarah Bosse

Jednoduchý, roztomilý a svižný příběh, který pobaví malé i velké čtenáře.
Krásně ilustrováno.

24.11.2023 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Knížku jsem měl v seznamu dlouho. Díky čtenářské výzvě se na ní dostalo. Přestože aktuálně nemám příliš času a knížka má 400 stran, ve chvíli kdy jsem se od začátku začetl, nešlo se odtrhnout. Naprosto strhující příběh plný zvratů a překvapení.
Pokud jste viděli na Voyo seriál Král Šumavy, viděli jste jen část knihy. A kniha je jednoznačně lepší.
Brilantní ukázka tehdejší smírně doby. Zároveň bez tlačení do toho, kdo je dobrý a kdo zlý.
Pane Žáku, takhle píše Mistr (učitel).

24.11.2023 5 z 5