Venda32 Venda32 komentáře u knih

České osobnosti: 100 výjimečných osudů pro zvídavé kluky a holky České osobnosti: 100 výjimečných osudů pro zvídavé kluky a holky Dita Křišťanová

Hezky zpracovaná encyklopedie osobností českých dějin pro menší čtenáře. Na konci je výčet dalších osobností, na které se nedostalo. Samozřejmě platí, že výběr je vždy subjektivní:-). K absolutnímu hodnocení mi však někdy u některých osobností něco málo chybělo. Podotýkám, že na to ale koukám optikou dospělého čtenáře, ne čtenáře cílové skupiny.

17.03.2023 4 z 5

Deník běžkyně v nejlepších letech Deník běžkyně v nejlepších letech Zuzana Součková

Tyhle knížky mám nejraději. Pořídím si ji, protože má slušně hodnocení. Zároveň od ní moc nečekám. Ego chlapa. Co se budu rovnat s ženskou a jejími pocity...?:-)
A pak nakonec výborné čtení od kterého se nechcete odtrhnout, dáte ji na jeden zátah a je vám líto, že končí. Napsáno s nadhledem, humorem, inspiraci a chvílemi jsem se v knize sám poznával.

26.02.2023 5 z 5

Splněné sny Splněné sny Hayley Daze (p)

Čtení pro dceru. Několikátá kniha ze série o kouzelném koťátku (případně štěňátku). Opět rychlý, roztomilý příběh o pomoci kamarádek někomu v nouzi. Doplněno hezkými ilustracemi, které naší posluchačku lákají k vybarvení:-)

26.02.2023 5 z 5

Běhej, dokud můžeš Běhej, dokud můžeš René Kujan

Po dlouhé době velké dilema při hodnocení přečtené knihy. Příběh je síly, o tom žádná. Výkon více než úctyhodný. Forma sepsání mi ale úplně nesedla. Obsahové přeskakování po kapitolách jsem po nějaké době skousnul, některé vtipy nebo části napsané tak trochu na sílu nakonec taky.
Největší poselství z knihy, které si nakonec odnáším není titulkové Běhej dokud můžeš, ale Vzdát to můžeš vždycky.

18.02.2023 3 z 5

Ora Ora Lea Schmidbauer

Čtení pro dceru :-). Stejně jako předchozí dva díly i tentokrát perfektní čtení. Jen jsem opět bojoval s přepínáním při čtení jmen. Pro dceru je to prostě Mika a Vichr:-).
Tentokrát se podíváme do Španělska, do Andalusie. Mika se sem vydá po radě, kterou dostane od pana Kuby. Vyřeší svůj vnitřní problém? Zajímá vás co Vichr? Tak neváhejte a přeji příjemné čtení knihy, ke které se rádi vrátíte :-).

18.02.2023 5 z 5

Večírek pro princezny Večírek pro princezny Jane Clarke

Čtení pro dceru:-). Rychlé, svižné, roztomilé s krátkými ilustracemi.

18.02.2023 4 z 5

Svět pohádek Svět pohádek Josefína Kaděrová

Před spaním ideální čtení. Pohádky krátké s krásnými ilustracemi. Navíc přináší prvek novosti ve svém zpracování oproti tomu co u nás považujeme za tradiční formu příběhů daných pohádek.

09.02.2023 4 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Jedním slovem nářez. Kniha není pro úplné holubičí povahy. Ale předpokládám, že kdo MM aspoň trochu zná, tak ví do čeho jde. Díky knize lze lépe některé souvislosti s MM pochopit.
Za mě osobně byla nejlepší deníková část na konci. Tam jsem se opravdu pobavil:-)
Škoda jen, že MM neudělal nějakou doplněnou verzi po letech.

25.01.2023 4 z 5

Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce František Kožík

Přepis středověkého cestopisu, který si čtivostí a zajímavostmi nezadá s cestopisy soudobými.

21.01.2023 4 z 5

101 faktů a zajímavostí pro bystré hlavičky: Největší objevy v dějinách 101 faktů a zajímavostí pro bystré hlavičky: Největší objevy v dějinách Hana Jovanovičová

Sem tam nějaká zajímavost, ale jinak nic k čemu je potřeba se vracet opakovaně.

20.01.2023 3 z 5

Louskáček Louskáček Rachel Elliot

Pravda, příběh dost dietní. Krásné ilustrace a čtení v období svátků nedostatky kompenzují.

08.01.2023 5 z 5

Hra na schovávanou Hra na schovávanou Jane Clarke

Další příběh do sbírky. Krásné ilustrace, roztomilý jednoduchý příběh. Před spaním jako černá pro děti ideální.

02.01.2023 5 z 5

Historie Svorné sedmy a Nováček Bubáček píše deník Historie Svorné sedmy a Nováček Bubáček píše deník Jaroslav Foglar

Přečteno po letech, tentokrát jako tatínek pro menší dceru. Pohled už je samozřejmě trošku jiný. Sborná sedma je romantickým vzorem, jak by se měla parta děti chodit. U Pavla autor trošku mohl ubrat projekci dospělého. Na 12 let jeden hlavních hrdinů opravdu nevystupuje.
Nováček Bubáček se vám buď líbit bude nebo nebude. Je třeba text vnímat pozorně pro zachycení všech jasných i skrytých vtipů. Otázka je pro jakou věkovou kategorii ty vtipy jsou uchopitelné.

19.12.2022 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Famózní kniha. Dlouho jsem se k ní odhodlával, poté ji nemohl sehnat. Jsem rád, že jsem se k ní nakonec dostal.
Příběh syrový, tvrdý, chytlavý, pravdivý a bohužel v některých svých částech i přenositelný do každé doby.

04.12.2022 5 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Pro mě rozporuplný zážitek. Kniha je víceméně jednostránkový příběh rozsekaný na více stránek:-). Úžasné jsou ilustrace. Filmové zpracování je knihou inspirované zlehka.

28.11.2022 4 z 5

Rákosníček a rybník Rákosníček a rybník Zdeněk Smetana

Milá, krásně ilustrovaná kniha s krátkými příběhy. Ideální jako četba před spaním.

14.11.2022 5 z 5

Nej... Voda v pohybu Nej... Voda v pohybu Anne-Sophie Baumann

Výborně, uceleně a přehledně zpracované pojednání o vodě pro malé i velké čtenáře.

08.11.2022 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Zhruba do půlky jsem si říkal, že super, ale že to není úplně top. Viděl jsem to na čtyři hvězdy. Po přečtení celé však musím knížce (nebo Pavlu Stehlíkovi?) udělit jednoznačných pět hvězd. Pavel Stehlík za postavení se nepříznivému (hodně mírně napsáno) by zasloužil hvězd klidně dvakrát tolik.
Kniha je napsaná formou, že věříte tomu, že s autorem sedíte naproti sobě a povídáte si z očí do očí. Velké plus je nulová (spíš mínusová:-) snaha věty, slova, cokoliv... jakkoliv učesat a zjemnit.
Drobná výtka. Těch pár anglických vět šlo asi přeložit.
Poslední můj poznatek. Snad nikdy v životě jsem nečetl a neviděl tolik příměrů jako v této knížce :-)

07.11.2022 5 z 5

Uzdravený poník Uzdravený poník Sarah Hawkins

Pro malé milovníky koní fajn počtení. Ale v tomhle žánru jsme četli i lepší knížky.

04.11.2022 4 z 5

Závodní kůň, který se ztratil Závodní kůň, který se ztratil Clare Balding

Na první pohled jednoduchý příběh, který však postupem času graduje. Při čtení se pobaví místy i dospělí. Příběh doplněn jednoduchými ale roztomilými ilustracemi

18.10.2022 5 z 5