vejnar vejnar komentáře u knih

Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! / Seymour: Úvod Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! / Seymour: Úvod J. D. Salinger (p)

Tak nevím, první povídce bych dal 5 hvězdiček, protože je opravdu hezky napsaná, nicméně druhá část knížky mě silně nebavila, strašně rozvláčné věty, neustálé odbíhání od hlavní linie (což je vlastně jen popis bratra), spousta zbytečných myšlenek, podrobností, postav, ze kterých si člověk stejně nic nepamatuje.. Té dávám dvě hvězdy. Celkově tedy tři a půl;)

05.08.2012

Varuna Varuna Julien Green

Tak zejména ten druhý příběh o Heleně je naprosto výborný, pasáže ironizující okultismus, i styl psaní mi dost připomněl Třináctou komnatu od Neffa:) Určitě si to rád přečtu znova!

16.07.2012 5 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Pořád se nemůžu vyrovnat s tím názvem, 90% je vyprávění příběhu a zbytek, nebo snad ještě míň, filozofické rozjímání. Neurazil bych se, kdyby toho bylo víc:) Kniha mě bavila a "šetřil" jsem si čtení na další den, abych to nesfouknul moc rychle;)

02.07.2012 5 z 5

Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Petr Šabach

Ale jo, párkrát jsem se hodně zasmál:) Nicméně jako celek dost jednoduché, hodnotím 3,5 hvězdičkami;)

30.06.2012 3 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Konec mě už příliš nebavil, ale jinak jsem si toho hodně podtrhal a přepsal; je fajn, když za vás někdo formuluje myšlenky;) Dávám čtyři a půl hvězdy.. a 'mám' pokoj:)

27.06.2012 5 z 5

Zrání Zrání John Maxwell Coetzee

Koupil jsem si Zrání a Mládí, to druhé jsem po hodince přestal číst, přišlo mi to dost slabé a nezáživné. Naopak Zrání, jako by napsal úplně někdo jiný. Originální pojetí a obsahově ještě lepší, taková psychologie vztahů, zejména autorovy osoby a člověk se i zasměje. Zaškrtl jsem si pár velmi hezky zformulovaných míst k zamyšlení, ke kterým se časem vrátím;) Doporučuji.

08.06.2012 5 z 5

Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních Miroslav Horníček

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Je tu spoustu povídek a úvah, které si rád přečtu znova (mám je označené;), ale i pár stránek, které jsem kvůli faktografickým nezáživnostem přeskočil.

01.06.2012

Javorové listy Javorové listy Miroslav Horníček

Je s podivem, jaké už v té době (1967) měli technické vymoženosti a nápady, stěna s televizemi, několik promítacích pláten - zobrazujících postupně něco jiného a tvořící trojrozměrný obraz.. Avšak tahákem tohoto Expa byl Horníčkův Kinoautomat, kde si diváci sami mohli vybrat, kterým směrem se má děj ubírat. A Československo bylo zas o něco známější..

27.05.2012

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

pet-kyval to řekla za mě.. pěkná, humorná knížečka, co se musí líbit snad všem;) 90%

21.05.2012 4 z 5

Klaunovy rozpravy Klaunovy rozpravy Miroslav Horníček

Tak trochu zklamání, přečetl jsem předtím tři Horníčkovy knihy a tahle mi přijde nejslabší. Pár věcí se tu opakuje z Hovorů (doporučuji!) nebo je hodně podobných, takže se člověk moc nového nedozví.. Polemický komentář na okraji stránek je někdy dobrý, někdy až příliš rozkecaný, nezáživný, hemžící se letopočty.. Musím dát bohužel jen tři hvězdy (a kousek).

12.05.2012 3 z 5

Hovory Hovory Miroslav Horníček

Člověk se opravdu pobaví nad dotazy diváků, někdy ani nepotřebují komentář:) Horníček byl a vždycky bude jedním z nejkrásnějších Čechů. Lidskost, moudrost, vtipnost, upřímnost, pohotovost, předvídavost, jemnost - tak nějak bych ho charakterizoval.. http://blog.vejnar.com/mistri-mluveneho-slova.htm

29.04.2012 5 z 5

Dobrý den, socho! Dobrý den, socho! Miroslav Horníček

Pěkné čtení, prohlížení a přemýšlení o malých detailech i záležitostech širších, zejména těch lidských;) Fotografie jsou o něco slabší než v knížce o Benátkách (tam fotili spolu s bratrem), ale literárně mě zaujala více tato o sochách.

26.04.2012 4 z 5

Pohlednice z Benátek Pohlednice z Benátek Miroslav Horníček

Netušil jsem, že Horníček tak dobře fotil, pěkné fotografie a velmi poetické (někdy snad až příliš;) popisky k nim:)

24.04.2012 4 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

"Ať člověk zápolí se sebou sebevíc, přece v něm zůstávají temné hlubiny, až z nich jde strach."

Velmi pěkně rozebrané téma touhy po moci a pomstě, postupně se měnící v uvědomění, že to neplodí nic dobrého a je třeba vlastností "lidských" - přívětivosti, naslouchání druhým a nezištného pomáhání. Také mě zaujala myšlenka, jak chudí lidé musí žít často v názorové nesvobodě, aby vůbec přežili. Kdo nezastává názor svého pána, ten ho brzo ztratí. A to vlastně platí i v dnešní kmotrovské společnosti.

22.04.2012 5 z 5

Vane vítr z hor / Není jiné cesty Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Jsme slabí i kdybychom si připadali sebesilnější. Potřebujeme v životě každou oporu, která se nám nabízí - v kostele, v rodině, od věrných přátel.

Oč my lidé usilujeme a o co se snažíme, to je štěstí v našem životě a mír na věčnosti. A tam vede jen jediná cesta, skrze dobrotu srdce. Cesta ke smyslu života přesahuje rozum a všechny myšlenky.

14.04.2012 5 z 5

Filozofická gymnastika Filozofická gymnastika Stephen Law

Před pár lety jsem četl Akta F a to se mi nějak líbilo víc než tohle, asi že byla první:) Myslím, že stačí přečíst jen jednu z těchto dvou knih, protože obsahově se dost prolínají. Na filozofii se mi líbí její racionalita, ale člověk nakonec zjistí, že i její přemíra může být někdy na škodu a skličující. Zdravý selský rozum se zkrátka hodí vždy:)

30.03.2012 4 z 5

Akta F – Filosofie pro záškoláky Akta F – Filosofie pro záškoláky Stephen Law

Obsahově hodně podobné s Filozofickou gymnastikou. Doporučuju jednu z těchto dvou knih!

30.03.2012 5 z 5

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

Velmi rozsáhlé dílo o životě malířském a literárním konce 19. století a zejména o nelehkém životě citovém Zdenky Braunerové, sympatické a chytré ženy a umělkyně. Román mi hodně připomíná tvorbu Vladimíra Neffa, kterého tu mám mezi oblíbenými. Místama tu na mě bylo až příliš mnoho postav, ale celkově musím dát autorovi za tu mravenčí biografickou práci pět hvězd. Nejvíce jsem si vychutnával psychologické pasáže, krásně pojaté, některé věty jsem si poznamenal do notesu.

27.03.2012 5 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Novým povídkám jsem dal čtyři hvězdy, ale tyto jsou slabší a některé se mi ani nelíbily.. Úžasná je ta o Přemku Baštýřovi, tu si určitě přečtěte;)

11.03.2012 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Svěráka, coby herce, moc nemusím, ale tyto povídky rozhodně neurazí (až na tu první, která je z nich nejslabší; nehodnotím pointu - ta je dobrá!). A vrtá mi hlavou Svěrákův obrat "vypíčený hrudník" (str. 103 "..jak se staženýma půlkama a vypíčeným hrudníkem uháním po dráze..") Pokud to slovo opravdu myslel vážně (do kontextu zapadá), tak tedy PALEC DOLŮ. Ostatní vulgarismy mi nevadily (až na magora - staříci v obchodě, kde mi to přišlo zbytečné).

07.03.2012 4 z 5