Varuna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Trojdílný román francouzského katolického autora, který prodělal vývoj od náruživého katolictví v mládí přes ateismus vyžívající se v umění, přes indickou mystiku opět ke katolictví. Román vznikl pod vlivem indické mystiky abyl dokončen ve znamení návratu ke katolictví. Jde v podstatě o tři novely (Hoël, Helena, Jana), odehrávající se v průběhu tisíce let, které jsou spolu spjaty řetězem, předmětem symbolizujícím neporušitelnost lidské existence. J. Green v předmluvě o knize říká: „Chtěl jsem v této knize vyprávět historii řetězu, jenž putoval v průběhu staletí z rukou do rukou a hrál zvláštní úlohu v životě mužů a žen, k nimž se dostal... předpokládal jsem, že dvě bytosti, duchovně spojené nezdolnou přitažlivostí, se hledají a nacházejí ze století do století, poznávají se a milují.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62491/varuna-62491.jpg 4.27
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

Varouna, 1940

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Varuna

Přidat komentář
Hanka_Bohmova
29.08.2020

Postupná změna atmosféry a stylu je v průběhu čtení téměř hmatatelná. Zmenšování prostoru, odkládání kulis a rekvizit, zjednodušování, růst intimity. Komplexní umělecký záměr, anebo proměna, kterou si vynutila nová vnitřní realita? Bylo dobře, že jsem doslov nečetla předem a že jsem vhodně zapomněla všechny související informace o životě Juliena Greena, které jsem si zjišťovala dříve, podnícena jinými jeho knihami.

Adies
31.05.2020

Všechny části jsou čtivé, nejvíc mě však zaujal příběh Heleny a Jany, kterými se jako nit táhnou existenciální otázky. Proč se rodíme tím kým jsme? Jsou pocity naší nedostatečnosti přirozené nebo si je uměle vytváříme? Existuje osud? Jsou naše životy provázany s některými z minulosti? Ke knize se jednou určitě ráda vrátím.


vejnar
16.07.2012

Tak zejména ten druhý příběh o Heleně je naprosto výborný, pasáže ironizující okultismus, i styl psaní mi dost připomněl Třináctou komnatu od Neffa:) Určitě si to rád přečtu znova!