vejnar vejnar komentáře u knih

Žert Žert Milan Kundera

Prvních 120 stránek bylo fajn, ale pak nastala nesmírně nudná, encyklopedická fáze o historii lidového umění a folklóru, potom se to zlepší, ale začátku se to nevyrovná a byl jsem rád, že jsem se prokousal do konce. Nějak jsem ztratil zájem o osudy staronových Ludvíkových kamarádů a vadila mi občasná nejasnost v tom, koho autor zrovna obsadil do role vypravěče příběhu. Stěžejní a skvělá je však na straně 234, 235 Kostkova intervence proti Ludvíkovy zbytečné zatrpklosti, která plodí akorát další zášť a nenávist. A tím to klidně mohlo i skončit.

28.02.2012 3 z 5

Kámen v okně Kámen v okně Roman Ráž

Je tu hezky až groteskně vylíčeno, jak se čelení nespravedlivému jednání nakonec otočí proti vám. V dnešní době naprosto běžná věc, člověk zdravě uvažující a konající je nepochopen, odstrčen a zavrhnut, takoví do stáda nepatří, mohl by něco změnit! Určitě koupím ještě jednu a dám někomu jako dárek.

19.02.2012 4 z 5

Ostrov mrtvých králů Ostrov mrtvých králů Ivan Klíma

Občas nějaký zbytečný překlep a pointy mě moc nebraly.

16.02.2012 3 z 5

Za jazyk přibitý Za jazyk přibitý Jan Blahoslav Čapek

Podrobný popis trýzně servuse Mikuláše Diviše, na popravišti uprostřed Staroměstského náměstí, kde mu kat Mydlář hřebem přibije jazyk ke kůlu. V hlavě Diviše se mísí nesnesitelná fyzická bolest spolu s myšlenkami o selhání v úsilí o české vlastenectví a proradnost Habsburků s dalšími historickými souvislostmi. Pohled do davu mu skýtá šklebící se tváře plivající posměšky a lži, truchlící dvě dcery, pár přátel, ale i ty, kteří ač jazyk v ústech mají, jsou stejně bezmocní a mlčenliví, jako by už dávno za něj byli přibiti.. I přesto se však Diviš snaží uvažovat pozitivně a hledí s nadějí do budoucna českého národa.

12.02.2012 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kdybych si na konci knížky nepřečetl, o čem vlastně to vlastně bylo, bral bych Proměnu jen jako groteskně hrůzný příběh, u kterého jsem občas vyprskl smíchy (momenty, kdy Řehoř vlastně vůbec neřeší svou přeměnu a chce jít do práce:). Z toho však opravdu nelze vytušit, že Řehoř propadl světu věcí, zvěcnělých vztahů a stal se povolným kolečkem v tržní společnosti, vnitřně odcizený. Mohlo to tam být trochu více ozřejmeno, škoda.. Komu je tato myšlenka humanismu blízká, doporučuji od Ericha Fromma Mít, nebo být.

10.02.2012 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Docela rád bych viděl Čapkovo dílo v divadle (určitě pak dialogy vyzní o dost lépe;) ale jako knížka je to slabé. Rozjezd se mi celkem líbil, ale konec už byl takový zkratkovitý, narychlo ušitý a nebavil mě. Zamyšlení o vývoji a chování lidstva, které hra vyvolá, je samozřejmě chvályhodné a člověk jen pokyvuje hlavou.. Zajímalo by mě, o čem by psal Čapek dnes, v době, kdy se robotům téměř podařilo ovládnout naše domácnosti a slušnou náplň volného času..

08.02.2012 2 z 5

Bez důkazů Bez důkazů Milan Růžička

Skvělý, spoustu aforismů jsem si podtrhal, mluví mi z duše..

Potěšení ze své společnosti Potěšení ze své společnosti Steve Martin

Oddechové čtivo, avšak nejednou přiměje k zamyšlení, např. že některé překážky v životě jsou pouze v naší hlavě.. 75%

Potopa Potopa Marianne Fredriksson

Pěkné, čtivé, trochu hodně postav, ale dá se to:) Po chvilce čtení mi kniha začala být povědomá - kdysi dávno jsem ji totiž už četl:) Rád jsem si ji přečetl ještě jednou.. 85%

Město zlodějů Město zlodějů David Benioff

Celkově takové jednodušší, ale čtivé a napínavé dílo. A pokud je příběh pravdivý (závěrečné rozuzlení mi přišlo až moc bezchybné), tak klobouk dolů, byla v tom velká dávka štěstí. 3 hvězdy jsou málo a 4 moc, takže 70%.

PS: nier, zrak tě nešálil, já si nedávno knihu koupil v LK opravdu za 9Kč;)

29.01.2012

Viadukt chimér Viadukt chimér Zdeněk Durek

Nejprve jsem byl skeptický, ale pak jsem si zvykl na třítečkové oddělování vět a čtení mě dost bavilo. Poetický, nevulgární jazyk (až na pár výjimek), doporučuji.

24.01.2012 4 z 5

Kůň nežere okurkový salát Kůň nežere okurkový salát Ivan Kraus

Příjemné oddychové čtení, 85%.

17.01.2012 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Koukám, že na knížku jsou docela rozporuplné reakce, nedivím se:) No mě celkem zaujala, více jsem o tom napsal tu http://blog.vejnar.com/kdo-chyta-v-zite.htm - Kniha inspirující k vraždě Johna Lennona?

12.01.2012 4 z 5

Rybí muž Rybí muž Martin Strel

Dal jsem sice jen tři hvězdy, protože v porovnání s ostatními knihami by to jinak nešlo, ale každopádně velmi zajímavá knížka o jednom neuvěřitelném výkonu, kterému se ani nechce věřit! 70%

11.01.2012 3 z 5

Panna Maria z lesů Panna Maria z lesů David Guterson

Příjemné překvapení:) Knížku jsem si donesl z levných knih za 12Kč a čekal jsem nějaký brak, ale zalíbila se mi! Občas trochu zbytečně nějaké to sprosté slůvko a jednoduché dialogy, ale jinak krásně a někdy dost vtipně popsané pocity, charaktery a zvraty okolo "zázračného zjevení";)

11.01.2012 4 z 5

Spiknutí kokotů: Je vůbec šance je zastavit? Spiknutí kokotů: Je vůbec šance je zastavit? Xavier Crement

Čekal jsem, že třetí díl bude slabý, ale příjemné překvapení! Doporučuji, ten konec je celkem děsivý, až téměř k neuvěření!

Kokoti jsou věční Kokoti jsou věční Xavier Crement

Tato kniha mě ohromně pobavila, u prvních pár desítek stránek jsem se pořád smál:) A je také velmi pravdivá, sice popisuje situaci před 20ti lety v Americe, ale je aktuální i dnes v ČR - lidé se chovají arogantně a jakoby si libují v tom chovat se k sobě hnusně. Nesmyslné upřednostňování menšin, tendenční přístup médií, konzum, bezhlavý hon za kariérou, penězi a mocí.. Kokot se nezastaví před ničím a absolutní kokot zůstane kokotem navždy.

Třináctá komnata Třináctá komnata Vladimír Neff

Parádní knížka, krásné prolínání příběhu s poetickými popisy přírody na tajuplném ostrůvku Kampa.. Po přečtení jsem si Neffa zamiloval a přečetl několik jeho dalších tlustých knih! Více v mé recenzi http://blog.vejnar.com/trinacta-komnata-vladimir-neff.htm

11.01.2012 5 z 5