vejnar - Příspěvky

Julius a AlbertJulius a AlbertM. Horníček

Mně se dílo líbilo a pobavilo. Svým sarkastickým přístupem a tématem mi připomnělo knihu Roucho pana de Balzac od Vladimíra Neffa!

Muž za vlastním rohemMuž za vlastním rohemI. Kraus

fajn satirické čtení, které pobaví;)

Jak se zbavit starostí a začít žítJak se zbavit starostí a začít žítD. Carnegie

Po přečtení bestselleru "Jak získávat přátele" jsem si myslel, že se už nic nového v "oboru" nedozvím. A ouha, kniha mě velmi překvapila a poučila, že nemá příliš cenu lámat si hlavu starostmi, které nemohu změnit. Spoustu vět jsem si podtrhal, tak třeba namátkou: "Strach způsobí, že si začnete dělat starosti. Jakmile si začnete dělat starosti, budete napjatí a nervózní, což ovlivní vaše nervy v žaludku a změní žaludeční šťávy, což vede k žaludečním vředům." - Toto je opravdu vědecky prokázáno! Takže "kdo neví, jak bojovat se starostmi, umírá mladý"!

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníH. Murakami

Velmi příjemné čtení po všech stránkách! Jen mi trochu vadí to zdůrazňování firemních značek, ale asi za to jsou nějaké benefity:)

30.12.2017

Možná že odcházímeMožná že odcházímeJ. Balabán

Některé povídky, zdá se mi, skončily trochu předčasně..

06.12.2017

To na tobě doschneTo na tobě doschneI. Kraus

Humorně vylíčené situace nelehkého soužití sedmičlenné rodiny Krausových. Oddechová četba u které se pobavíte a říkáte si, že leckteré roztržky vám vůbec nejsou cizí:)

25.08.2017

Muž na vlastní křižovatceMuž na vlastní křižovatceI. Kraus

Krátké povídečky, které rozesmějí. Kraus si všímá všedních životních situací a změn zejména v soužití s druhou polovičkou. Dobře napsané. Nejvíce jsem se nasmál u povídky Jazyk.

04.04.2017

Listy z ProvenceListy z ProvenceM. Horníček

Pasáže, co mě zaujaly:
"Člověk malý a mdlého rozumu se cítí často dotčen. Brání se všemu, co nechápe, tuší v tom nebezpečí, osten namířený proti vlastní cti, a snaží se svými obavami a svou dotčeností nakazit i druhé."

"Šli jsme dál. Vždycky se jde dál a pořád se něco opouští. Jsme něčím pořád opouštěni, čas plyne jako proud, čas vane jako vítr a člověk se marně pokouší něco mu vzít, něco si přisvojit, aby to vždycky bylo na dosah, třeba vadnoucí, a přece pro někoho ještě plné krve, vůní, větru nebo žalu."
...
"A proto vyvolení píší básně. Ostatní ryjí svá jména do zřícenin, odvážejí si mušle z mořských břehů a ukrývají květy na dně zásuvek a mezi listy knih."

10.03.2017

Neklidná srdceNeklidná srdceJ. Havlíček

Tato Havlíčkova raná tvorba mě zklamala. Zmlsalý šťavnatými romány Neviditelný, Helimadoe a Petrolejové lampy byly tyto povídky kapku nakyslé až nestravné:/

13.02.2017

Roucho pana de BalzacRoucho pana de BalzacV. Neff

Neff opět nezklamal! Užil jsem si jazykovou pestrost někdy až příliš dlouhých souvětí a zároveň se nezapomněl usmívat nad jemnými ironiemi charakterových proměn a touze po velikášství, jež je Neffovu dílu blízká;)

13.01.2017

Propast časuPropast časuR. Bureš

Čekal jsem trochu víc od takto hodnocené knihy. Začátek zajímavý, pak trochu zbytečně se vlekoucí válečné pasáže a od půlky do konce mě to zas bavilo! Sprostých slov sice nebylo moc, ale vadily mi.. Dávám tři a půl hvězdy. Vivat Tonička Augusta!:)

11.12.2016

Petrolejové lampyPetrolejové lampyJ. Havlíček

Výborná sociální sonda do nitra jedné přehlížené dívky, která hledá své životní štěstí.

"Marně četla noviny, marně hledala zprávy o blížícím se válečném konfliktu. Tatínek pořád sliboval, sliboval, a ono kde nic tu nic. Zrovna v té pitomé době si lidé umínili, že budou žít v tupém, telecím míru. A nebožka Hanousková přece řekla Štěpce docela jasně, že ji štěstí nebo neštěstí potká jen ve válečných časech! Je tak silná a dobře vyvinutá, má takové statné a žádostivé tělo, a přitom stále zůstává stranou všeho životního víru!"

18.11.2016

HelimadoeHelimadoeJ. Havlíček

Velmi se mi líbila. Začátek trochu zdlouhavý, ale potom už nepustí;)

"Ve chvílích obzvláště teskných ji vylovíme z veteše nastřádaných zklamání, hýčkáme ji a vroucně se jí díváme do tváře - do tváře sladké minulosti, která se nikdy nevrátí."

A pak třeba citace od Camri! PS: Po přečtení si určitě pusťte i film, stojí za to!

20.10.2016

Stolek s citrónyStolek s citrónyJ. Barnes

Po předchozí knize Vědomí konce pro mě zklamání. U některých odstavců jsem marně hledal souvislost s povídkou a nebavilo mě časté zmiňování různých značek, hospod, názvů jídel, měst, vzdálených postav atd.. A také mi vadily sprosté výrazy.

02.10.2016

NeviditelnýNeviditelnýJ. Havlíček

Výborně napsaná kniha se zajímavým příběhem! Ihned dávám do doporučených. Jen opatrně na první kapitolu - skoro mě odradila - doporučuji se k ní vrátit po přečtení celé knihy!

"Co vzniká pomalu, vzniká nezřetelně. Porucha, která by byla viditelná na první pohled náhodnému návštěvníku, uniká dennímu pozorovateli."

19.03.2016

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběhTotal Recall: Můj neuvěřitelný životní příběhA. Schwarzenegger

Docela překvapení tato kniha, chtěl jsem si jen prohlédnout obrázky, ale nakonec jsem přečetl všech 600 stránek:) Jak tu píšou ostatní, Arnie se tu trochu vytahuje, ale je to vtipné, zajímavé, místy i poučné a hlavně čtivé! Za knihou i za Arnieho životní kariérou je cítit tvrdá dřina a to se mi líbí. Arnie píše, že při volbách dostal radu: "Lidé si nepamatují cos říkal, jen jestli ses jim líbil nebo ne." A to je aktuální skoro vždy, když se s někým bavíme;)

15.11.2014

Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilíTriumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilíS. Zweig

Přečetl jsem první část o Erasmovi a Lutherovi. Obdivuji, jak Zweig dokáže jít do detailů, podrobně poukázat na rozdílnost povah hlavních postav, které vlastně usilovali o to samé, ale každý svým vlastním, ne 100% ideálním způsobem.

15.11.2014

Opojení z proměnyOpojení z proměnyS. Zweig

Můj oblíbený autor Zweig, zas plný citu a pochopení těch nejniternějších pocitů a pohnutek, které nás naplňují, sužují a ženou dál po nekonečné dálnici touhy a chtění. Krásná kniha plná kontrastů: chudých a bohatých, pomíjivých stereotypů a vzrušujících nevšedností a proměn, boje o přízeň a kamarádství.. Vše je bráno s nadhledem, takže se člověk často i zasměje.

01.07.2014

Cesta do IxtlanuCesta do IxtlanuC. Castaneda

První polovina se mi líbila, napsal jsem si i pár zajímavých poznámek. Druhá půlka mě ale moc nebavila, už se to dost opakovalo, škoda.

31.05.2014

1Q84: Kniha 1 a 21Q84: Kniha 1 a 2H. Murakami

Murakamiho osvědčené schéma - dva samostatné příběhy, které se v pozdějších kapitolách začínají prolínat (stejně jako v předchozí knize Kafka na pobřeží - tu však hodnotím výše). Na začátku mi přišla trochu zbytečná sexuálně explicitně vylíčená scéna s Aomame, ale pak už to bylo v tomhle směru OK. Jakmile v příběhu promluvila 17ti letá Fukaeri, dost mě to bavilo a na začátku jsem se smál;) Líbí se mi Murakamiho styl, dokáže výborně vylíčit charaktery postav a jejich rysů se drží se po celou dobu příběhu. Dobře se čte (750 stránek je už ale pořádná bichle), jen mi přišly trochu zbytečné popisy, co si kdo dal k jídlu..

Následující dvě tvrzení se v příběhu objevovaly častěji a většinou mě pobavily:)
"Jakmile někde vznikne prázdnota, musí ji něco přijít vyplnit"
"Pokud něčemu nerozumíš bez vysvětlování, nemá cenu ti to vysvětlovat vůbec" :)

04.05.2014

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíH. Murakami

Fakt napínavej a místy hodně zábavnej příběh o "nejdrsnějším patnáctiletým klukovi na světě" ... "řekl Kluk, co se mu říká Vrána". Líbila se mi pestrost postav - roztomile prostý pan Nakata, co si dokáže povídat s kočičkami a když jde na velkou, nestydí se říct to pořádně nahlas:) filozoficky založený pan Óšimo, který přečetl snad všechny knihy v Kómurově knihovně a nebo záhadná slečna Saeki, které ztracená láska dočista vzala chuť k životu..

29.12.2013

Básníci EvropyBásníci EvropyJ. Vondrák

Otevřel jsem knížku někde uprostřed a tak se mi to zalíbilo, že jsem postupně přečetl všech čtrnáct rozhovorů. Spousta zajímavejch týpků (spíše skladatelé, zpěváci a textaři než básníci), kteří něco dokázali a umí o svých životních zkušenostech vyprávět. A skvělý, hudbě zasvěcený, reportér Jiří Vondrák, který vše zaobalí do poetického hávu ve čtivé formě!

13.10.2013

Vlčí jámaVlčí jámaJ. Glazarová

Ke čtení jsem se také musel zezačátku nutit a občas mi vadily pasáže psané "hatmatilkou", vysvětlené v poznámce pod čarou. Nicméně bohatost (srozumitelné) češtiny, rozmanitost slovních spojení a promyšlené vysvětlování lidských pocitů a stavů v alegorických popisech prostředí a měnící se přírody.. - to všechno mě nutilo stále číst dál;) Dávám tři a půl hvězdy.

A zde jeden příklad, kdy se Jana po dlouhé době odloučení setkává s milovaným otčímem..
"Co se stalo, že svět tak zjasněl?. Že zahrady a louky kolem cesty jiskří a září jako ohňostroje, a že shrbené stodoly se napřimují za laťkovými ploty? Že věž se povytáhla a cesta rozkvétá modrými květy šlépějí? Že ponuré domy na náměstí kynou lesklými okny, že tmavé kružby podloubí zvou otevřenými náručemi a zvoní vlídnými hlasy?"

22.09.2013

Vlak / Měsíční úžehVlak / Měsíční úžehG. Simenon

Kniha, kterou ani nedoporučím ani nepomluvím. Ale od Simenona si ještě rád něco přečtu..

13.07.2013

GroteskaGroteskaK. Vonnegut Jr.

Nejprve mi to přišlo jako taková přemýšlivo-humorná autobiografie, ale poslední třetina přerostla v bohapustou utopii, jejíž ironický tón mi byl sice stále blízký, ale bylo to už trochu přitažené za vlasy a roztříštěné.. Haj hou:)

02.06.2013

Byl jsem nablízkuByl jsem nablízkuF. Lukeš

Knihu jsem dostal darem na oplátku za poskytnutí fotky na obálku (vydání 2013) http://www.vejnar.com/lide6/ Jsem uveden i na zadní straně;) Rád jsem si ji přečetl..

Jedna z pasáží, která mě zaujala: "Nedávno mi Vladimír Komárek řekl, že maluje pro lidi oltáře útěchy. ... Podle jeho slov mají jeho obrazy hrát podobnou roli v každém bytě - být protipólem denně zakoušeného nebo viděného násilí. Aby člověk vycítil, že přece jen existuje jiný svět, pro který lze žít. Pro tuto ideu Komárek neobjevuje nové zvláštní světy lidských představ, ale činí novým ten svět, v němž žijeme."

26.05.2013

Příliš hlučná samotaPříliš hlučná samotaB. Hrabal

Neměl jsem co číst, tak jsem popadl tuto klasiku. Kniha asi zaujme svou nostalgickou vzpomínkou na staré časy a mírně ironickou obavou z nových věcí a postupů, díky kterým se pak to staré stává zbytečným. Hanťa se nedovede přizpůsobit odosobněnému způsobu práce, který je od něho vyžadován. Nad vším příliš bádá, uchraňuje hodnotné knihy před lisováním a je tak "proti své vůli vzdělán"..

Silná pasáž je ta, jak po vylíčení zvláštně tichého vztahu s mladou cikánkou se dotyčná ztratí a jen tak mimochodem se dozvíme, "že ji sebralo gestapo s ostatními cikány a dovezli do koncentráku, odkud už se nevrátila, spálili ji někde v Majdanku nebo Osvětimi v kremačních pecích. Nebesa nejsou humánní..."

Líbilo se mi srovnání s troubením jelena: "..aby zase Hedvička zvážila šéfa, a přitom vážení šéf řinčel do stropu dvora a troubil nadšením jako starý jelen, když vidí mladičkou laň" a veselá byla také místa, kde u setkání dvou mladých lidí figuruje hovno;) Dávám tři a půl hvězdy.

08.05.2013

ProcesProcesF. Kafka

Jen doplním, že záhadné obvinění Josefa K je hezky popsáno v doslovu: "Je to člověk slušný, ale v sebe zakletý. Nikomu vědomě neublíží, tím méně však pro někoho a pro něco žije, tím méně se za něco obětuje." Z příběhu to však příliš patrné není, u Kafky se obecně vyplatí čísti doslovy;)

PS: Kouknul jsem i na filmové zpracování Procesu z roku 1962 - zajímavé, ale důvod obvinění mi zde přijde ještě více skrytý než u knihy. Film si spíše libuje v absurdních ztvárněních a třeba scéna s trojicí chlapíků v bankovní spíži nebo s dotěrnými holčičkami ve věži mě moc neoslovila. V knize je vše popsáno mnohem důkladněji a obšírněji, tady mi to vyznělo nějak naprázdno.

14.04.2013

Trubači z JerichaTrubači z JerichaI. Hurník

Pěkné mini příběhy / povídky s hudebním zaměřením; netušil jsem, jak velký rozhled ve světě hudby má tento klavírista.. A těch neznámých pojmů:) Ale nevadí to, přeskočil jsem asi 2-3 povídky, jinak knížka je taková obdoba Iljových barevných notýsků z poslední doby.. Mám rád jeho uvažování, vydobyl si mezi mými oblíbenci Vladimírem Neffem a Horníčkem své zasloužené místo;)

02.04.2013

Nám po tomto putováníNám po tomto putováníV. Mertl

Další pěkná knížka od trochu upozaděného autora, kterou jsem sem musel přidat;)

25.03.2013

Prsten BorgiůPrsten BorgiůV. Neff

První díl se mi také líbil víc, bylo to napínavější a poutavější. Této bych dal necelé čtyři hvězdičky..

22.03.2013

Královny nemají nohyKrálovny nemají nohyV. Neff

Začátek mě k dalšímu čtení příliš nenabádal, ale pak už jsem si to užil se vším co k Neffovi patří - nadsázka, humor, překvapení (jak píše Zlatinka), touha po velikášství hlavní postavy, její snaha o morální bezúhonnost a logicky přesné vyjadřování s filosofickým nádechem, záliba v drobných maličkostech, které většinou zásadně ovlivní další pokračování děje.. A také se dozvíte proč královny nemají nohy;) Jdu na Prsten Borgiů..

02.03.2013

Kejklíř z LublinuKejklíř z LublinuI. B. Singer

"Svět byl stvořen ke zkoušce svobodné vůle a synové Adamovi musí neustále volit mezi dobrem a zlem."

12.02.2013

Chvála pohybuChvála pohybuM. Horníček

Cituji pár pěkných myšlenek:
Stáří není v ničem - v umění ani v životě - zárukou hodnoty.
Jsme pro přesnost, ale ta musí být uvnitř. Navenek by výkon měl působit trochu ledabylosti.
Budiž pochválen pohyb, který má někam namířeno, o něco usiluje, něco dosahuje!

Člověk má měnit své oči a věřím, že i docent si má občas nasadit oči klukovské; a třeba jen proto, aby z pudu sebezáchovy provedl někdy náhlou a překrásnou klukovinu!

Člověk zpohodlněl, zlenivěl, má tisíce výmluv a namlouvá si, že je tu vždycky něco důležitějšího!

02.02.2013

TrojhlasTrojhlasM. Horníček

Díky za tuto sbírku, kdy se tři velikáni setkávají, uvažují nad životem a rozebírají všední obyčejnosti ze svých pohledů profesních, hlavně však ze srdce v příjemném tónu svých procítěných individualit. Jejich vidění světa je někdy až nostalgické, vždy však střízlivé a sympatické s vtipným nadhledem a poctivým přístupem k věci. Oceňuji jejich vyjadřovací schopnosti a bohatost češtiny, všichni tři umí výborně psát a kniha se čte v jistém smyslu jednohlasně;) PS: Když jsem tu pod jménem Vladimíra Preclíka zahlédl dva letopočty, bylo mi zas trochu smutno, je to všechno pryč..:/

20.01.2013

AmokAmokS. Zweig

Již podruhé jsem se oddával čtenářským rozkoším, které poskytuje tato sbírka povídek mezilidských vztahů. Chování, pocity a vášně jednotlivých postav jsou zde vylíčeny s takovou opravdovostí, pestrostí a dramatičností, že vás příběh vcucne do děje a už nepustí.

Zweigova vytříbená psychologie libující si v drobných detailech a v pozvolném odhalování a proměnách charakterů je navíc umocněna bravurním českým překladem, který každé slůvko odměřuje na miskách vah a vybírá jen ta třpytivá a neohmataná. Už se těším, až mě AMOK popadne potřetí:) Několik zajímavých ukázek z knihy jsem přepsal sem: http://blog.vejnar.com/stefan-zweig-amok.htm

30.12.2012

Nejlepší povídky z cestNejlepší povídky z cestE. Kishon

Pěkně napsané, člověk se celkem zasměje. Jen mně asi dvakrát, třikrát vadil závěr povídky, kdy se autor snažil vykonstruovat pointu ad absurdum, šlo však již o účelovou, zkratkovitou fabulaci;)

25.12.2012

Malý velikánMalý velikánV. Neff

První Neffova kniha, která mě zklamala. Nedokončené věty (někdy i slova) přerušené krátkou myšlenkou v infinitivu působily odtažitě a trhaně, na to jsem si nezvykl.. Kniha je o mladém Pavlovi, který se necítí jako průměrný člověk, chtěl by vyniknout nad ostatními a prosadit se, ale chybí mu talent a píle a tak se nakonec jen snaží někde uplatnit a přežít.. Pavel je však stále přesvědčen o své výjimečnosti a v poslední, čtvrté části knihy (která už je zase čtivá) se člověk zasměje a možná se i v popisech Pavlova pracovního nasazení v Bašově hračkářství sám pozná;) PS: Neffovi bylo tehdy 27 let a román sklidil u kritiky úspěch.

03.12.2012

Věčný manželVěčný manželF. M. Dostojevskij

První příběh, který tvoří asi 3/4 knihy je fajn, zprvu zvláštně tajemný, postavy se chovají nevšedně, místama až groteskně a čtenář zprvu neví o co jde. Pak se to dost vyjasní, ale je to stále zajímavé:) Dávám čtyři hvězdy. Bohužel druhý příběh mě celkem zklamal, ani jsem ho nedočetl, spoustu nepřehledné a zbytečné přímé řeči a ani jsem neměl chuť se v tom dále orientovat. Takže suma sumárum tři hvězdy.

02.11.2012

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJ. London

Líčení pocitů při nasazování svěrací kazajky je doslova srdcervoucí až bere dech, velmi poutavě napsáno.. První výlet do minulých životů mě zklamal svou rozvleklostí a část jsem přeskočil (což málokdy dělám), ale pokračoval jsem a další příběhy už byly v pohodě, zejména ten poslední se ztroskotáním na kamenném ostrůvku se mi hodně líbil.

Taky mi trochu vadilo občasné přesvědčování (typu milý čtenáři, uvědom si..) o tom, že duch je věčný, neumírá a každý v sobě nosíme nepočítaně z předchozích životů (doslova). Ano, věřím, že v tomto případě se ve vyprávění Morella přihodilo něco nadmíru výjimečného, ale dokazuje to jen ohromnou duševní sílu a obdivuhodné schopnosti hlavní postavy. Každopádně jsem rád, že jsem na knihu (díky A700:) narazil, vzbuzuje hodně emocí a dobře se čte.

14.10.2012

1 2 3 >