včelařka včelařka komentáře u knih

Mrtvý muž Mrtvý muž Bianca Bellová

Nedočteno. Nebylo nic, čím by mě zaujala.

21.02.2021 1 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Miluji knihy, které mi odkrývají část historie, o které jsem neměla ponětí. A toto je jedna z nich. Němečtí kolonisté přišli do Ruska na pozvání Kateřiny Veliké a žili si docela dobře ... až do určité doby.
Lyrický příběh vyprávěný na pozadí temných dějin Sovětského svazu.

10.02.2021 4 z 5

Majitelé klíčů Majitelé klíčů Milan Kundera

Prostě neumím být ke Kunderovi kritická, všechna jeho díla hodnotím plným počtem hvězd. I tuto jeho dramatickou prvotinu.
Za mě skvělé: absurdní, kritické a snové. Nutí mě přemýšlet, jestli (už) jsem taky majitel klíčů nebo... Až Covid povolí, vyrážím do Brna na představení!!!

29.12.2020 5 z 5

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

Sáhla jsem po ní kvůli skvělému hodnocení.
Styl psaní mě ihned pohltil, i když úvahy o zlu se dokola opakovaly, a nemohla jsem se od děje odpoutat.
Nemůžu si ale pomoct, vypadá to, jako by se autoři severských krimi předháněli, kdo vymyslí větší perverznost. ... Zase se tak rok obejdu bez tohoto typu četby.

09.10.2020 2 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Asi žiju ve větší bublině, než jsem si myslela. Tato kniha pro mě znamenala prozření. Vůbec jsem netušila, že něco jako Podněsterská republika existuje. Fakt síla. Docela dobré pro připomenutí si, jak se máme skvěle.

27.09.2020 4 z 5

Soumrak bohů: Román o Kleopatře Soumrak bohů: Román o Kleopatře Colin Falconer (p)

Stokrát převyprávěný příběh Kleopatry, Caesara a Marka Antonia. Nic nového ani obsahem, ani stylem.

27.09.2020 3 z 5

Kliatba bohatých Kliatba bohatých Ken Follett

Kolo štestěny. Dobro a zlo ve světě majitelů bank.

27.09.2020 3 z 5

Hrnčířovo pole Hrnčířovo pole Ellis Peters (p)

Oddychovka ze středověku.
Trochu mi vadilo opakování popisů.

22.09.2020 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Povinná četba (nejen) pro dnešní dobu plnou manipulace.

22.09.2020 5 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Hned na začátku se přiznám, že jsem nedočetla... důvod? Moc jmen, míst a popisů bojů... a bohužel moje netrpělivost.
Ale hodnotím vysoko... skvělý popis bezvýchodné reality a krásný jazyk.

09.08.2020 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Alternativy příběhu, alternativy pravdy...

09.08.2020 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Super detektivka ze SSSR. Na mě moc kruté.

29.06.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Přestože kniha byla napsáno v roce 1960 a pojednává o 30tých letech v USA, je právě nyní maximálně aktuální.
A navíc je pro mě postava otce Atika obrazem ideálního rodiče.
Doporučuji všem.

29.06.2020 5 z 5

Dítě Dítě Fiona Barton

Kniha se mi docela líbila, ale nenadchla. Místy dost zdlouhavé a ke konci i dost předvídatelné a zbytečně melodramatické.
Pozn. Četla jsem to v originále a to doporučuji pro velmi bohatý slovník.

29.06.2020 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na mě moc brutální... nejen toto, ale celý Nesbo.

04.06.2020 2 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nečtu stejnou knihu dvakrát. Tato trilogie v pěti částech je vzácná výjimka. Právě jsem ji dočetla už po páté, ne-li po šesté. A stále je skvělá.
Klasika, která pobaví i nefanoušky sci-fi.

04.06.2020 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Příběh ženy, která se přesune z jednoho nesvobodného místa (dům manžela) do jiného (přesídlenecká osada na Sibiři). A na tom druhém místě poznává lásku v mnoha podobách, zbavuje se nefunkčních názorů a osamostatňuje.
Krásná, nežná, silná kniha.

24.05.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Toto je moje srdcová záležitost! Příběh muže, který změní krajinu a tím osudy lidí.
Často si díky tomuto příběhu připomínám, že i jednotlivec může pomocí malých činů dosáhnout velkých věcí.

24.01.2020 5 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Zklamání. Zdlouhavé, zbytečně moc příkladů na ilustraci faktu, že lidé, kteří věří, že jejich vlastnosti a dovednosti nejsou jednou dané, ale dají se rozvíjet, se pak také lépe rozvíjejí a jsou úspěšnější. A že se toto nastavení mysli dá pěstovat.
Navíc mi to přišlo dost těžkopádně psané.
Moje doporučení: než to číst celé, nechte si jen od někoho převyprávět hlavní myšlenku.

19.01.2020 2 z 5

Desáté proroctví Desáté proroctví James Redfield

Za mě super pokračování a dotažení učení. Už dost slušná duchařina. :-)
Ale opět si neodpustím námitku vůči zasazení poznání do nesmyslně akčního děje.

05.01.2020 5 z 5