včelařka včelařka komentáře u knih

Když zpívá slavík Když zpívá slavík Suzanne Kelman

Obdobné hodnocení jako u Za časů odvahy... Hlavní postavy, jejichž život stojí za román. Toto zpracování ale bylo velmi, velmi povrchní... už bych se opakovala. Zklamání.

29.12.2023 2 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Jak silný musí člověk být, aby mohl svoji odlišnost otevřeně projevovat?
Zvlášť, když je to v období dospívání. Zvlášť, když je to žena.
Zvlášť, když je to v Mussoliniho Itálii.
Silné a inspirativní. Doporučuji.

26.12.2023 5 z 5

Za časů odvahy Za časů odvahy Suzanne Kelman

Super téma (angličtí špióni ve Francii), zajímavá hlavní hrdinka (naivní a odvážná slečinka z dobré rodiny), docela dobrý příběh (skrytí tak, že o nich ani vlastní nic nevědí) a prolínání dvou časových rovin (válka a současnost). Toť plusy.
Co mě rozčilovalo, byla předvídatelnost, přehnaná romantika a povrchní hraní na emoce.

26.12.2023 3 z 5

I viděl Bůh, že je to špatné I viděl Bůh, že je to špatné Otto Weiss

Autentické smutné svědectví.
I viděl Bůh, že je to špatné. ... a děje se to znovu a znovu.

25.09.2023 5 z 5

Dcery Dcery Kateřina Dubská

Velké zklamání.

25.09.2023 2 z 5

Zvlčení Zvlčení Antonín Bajaja

Rodina. Pouta. Porozumění beze slov. Setkávání, střetávají, propojování i oddělování dvou světů... lidského a vlčího.
Kniha, která ve mně zanechá otisk. Je zvláštní, jiná.
Rozhodně doporučuji.

27.08.2023 5 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Ok. Oddechová nenáročná četba. Dá se tedy prominout pár nesmyslů... dvě století neobjevená místnost, dobrovolná otrava eukalyptem a další.

30.07.2023 3 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Poetické jako když nasloucháte šepotu včel.
Kruté jako dějiny lidstva.

15.07.2023 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Všechna hrůza, kterou nacismus přinesl, vtěstnaná do jedné knihy.

15.07.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nejsem častý čtenář fantasy, a tak nemůžu moc srovnávat v rámci žánru.
Oceňuji základní sociální a geografické rozdělení světa po válce, prvek sklenitu a lutominu, okolo kterých se celý tento svět točí, byť ani jedno není zcela originální.
Co mi ale na této pohádce dost vadilo, bylo (kromě jednoduchého jazyka) dost těžko uvěřitelné, nekonzistentní a nelogické chování postav. A možná ještě víc mě otravovaly dlouhé, opakující se zbytečné popisy a úvahy hlavní hrdinky. Navíc se toho zas tak moc nedělo.
Takže další díly číst už nebudu.

13.05.2023 2 z 5

Píseň o medu: Kulturní dějiny včely Píseň o medu: Kulturní dějiny včely Ralph Dutli

Zajímavá, i když neuspořádaná snůška informací. Obrazy, informace a zajímavosti o včelách nacházejících se v bájích, mýtech a poezii.

23.03.2023 3 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Krásné čtení / poslouchání. Poetické, jemné, uchvacující.
Rozhodně doporučuji.

23.03.2023 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi doporučuji i představení od 3D Company v Žižkovském divadle.

05.02.2023 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

3 hvězdy.
Pěkný příběh, i když ničím výjimečný.
Co mě ale postupně štvalo víc a víc byly divné opisy... např. "Tělo měla ochablé jako borovice za oknem." nebo "Měla kulaté břicho a podobně kulatý vřídek na nose." Co to jako je???
A taky pár nesmyslů typu: "Upadl a spadl na mršinu supa." Nevím, ale jsem dost přesvědčená, že v Německu supi nežijí.
Možná to je překladem, ale tento podivný styl psaní dle mého tu knihu úplně zkazil.

31.01.2023 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Opět skvělá kniha o úseku historie. Tentokrát Španělsko pod vládou Franca. ... Před některými hrůzami, křivdami a zločiny je snazší zavřít oči, nechtět vidět a vědět, vyhlásit amnestii. Ale je to správné?

24.01.2023 5 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Poetické, klidné, rozvláčné a nádherné čtení o Indii, Indech, Evropanech a Američanech a o smyslu života.

17.01.2023 5 z 5

Z područí islámu Z područí islámu Ayaan Hirsi Ali

Kritický pohled insidera. Shrnutí problému integrace - odlišné vnímání a nákladní se sexem, penězi a násilím. Důležitá kniha i pro skupinu vítačů, kam sama patřím.

08.12.2022 4 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Skvělá kritika společnosti.

08.12.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Poslední dny socíku v Rumunsku. Díky bohu za život v Československu. Socík tady byl slabý odvar toho, co se podařilo soudruhům v Rumunsku.

08.12.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Doporučuji představení v Národním divadle v Praze.

14.11.2022 5 z 5