VasnivaCtenarka VasnivaCtenarka komentáře u knih

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Zatímco my jsme sledovali Tomáše Holého, jak se snaží dostat tatínka do polepšovny, v lágru musel Míla pojídat své výměšky, nechat se okusovat potkany a zažívat peklo na zemi. Krásné české komedie z této doby pouze zakrývaly zvěrstva, která se děla za zdmi českých věznic.

Kniha byla napsaná velmi čtivým stylem. Děj měl spád a každá věta byla pro příběh nepostradatelná. Kniha byla napsána na základě skutečných události, které autorovi vyprávěl samotný Míla.

Při čtení knihy mi místy naskakovala husí kůže, místy se mi kutálely slzy a místy jsem jen nevěřícně koukala na písmenka. Můj mozek chvílemi nebyl vůbec schopen uvěřit, čeho jsme my Češi schopni udělat nevinnému spoluobčanovi.

18.03.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

To nejlepší v nás – další dojemný příběh z péra Colleen Hoover. Je to příběh, který nám dá okusit zklamání, bolest, zradu, ale také lásku, silný pocit touhy a zoufalství. Je to kniha, ve které najdete úplně všecho. Je to kniha, kterou budete číst jedním dechem.

Colleen nám v první dějové lince z minulosti dává okusit vznikající nové lásce. Druhá dějová linka nám zase ukazuje, jak si vztah prochází krizí.

Styl psaní a překladu je jednoduchý. Proto je tak čtivý. Spisovatelka nezabředává do zbytečných detailů. A přitom hezky vystihuje vše, co se hlavní hrdince honí v hlavě.

Myslím, že Colleen Hoover velmi dobře vystihla charaktery postav i to, jak se touha a neustálé zklamání dokáže podepsat na psychice. A na vztahu.

Příběh je to silně emotivní. Citliví lidé budou nejspíše v průběhu čtení plakat, ale to je to, co Colleen tak dobře umí a proč jí tak rádi čteme.

06.04.2020 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

RECENZE AUDIOKNIHY
více na www.vasnivactenarka.cz

Příběh nabízí skvělý pohled na poválečné události, o kterých se příliš často nehovoří a já jsem nesmírně ráda, že si autor vybral toto téma a umožnil nám do této problematiky odsunů Němců ze Sudet nahlédnout. Geniální počin!

Příběh Sudetský dům si můžete užívat užívat téměř 9,5 hodiny (9:26 h) a společnost vám u toho bude dělat příjemný hlas Kamily Janovičové. Poslouchala se jedna radost a její interpretační schopnosti nemůže nikdo popřít. Na vydání této výborné audioknihy se podílela Audiotéka a Moba.

Sudetský dům by si měl poslechnout (přečíst) opravdu každý, protože přestože se jedná o smyšlený příběh, je zasazen o skutečných dějin naší země a inspirován skutečnými osudy. Každý z nás by měl mít přehled, co se po válce u nás dělo a jaké to mělo dopady na lidi, kteří byli ve své podstatě nevinní. Ať už se jedná o Čecha nebo Němce.

Audioknihu jednoznačně opět přikládám mezi mé TOP audioknihy.

08.09.2023 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Helen Fieldsová má přenádherný vypravěčský dar a jak vás její řádky jednou lapí, už nikdy nebudete chtít její knihu odložit. Nikdy. A hned sáhnete po dalším díle.

Co opravdu nemůžu této knize vytknout, jakožto to nemohu vytknout ani v předchozích dílech, je naprosto dokonalá promyšlenost děje. V ději se neztratíte. Ani na vteřinu. Všechna nová fakta k případu vám autorka předkládá tak krásně, že si můžete ty střípky postupně pospojovávat a odkrývat pozadí všech zločinů.

Tempo má kniha velmi příjemné. Takové akorátní, řekla bych. V každé kapitole se dozvídáte něco nového. V knize neexistují žádná hluchá místa a vše je načasované naprosto precizně a správně.

Příběh je rozdělen do padesáti krásně propracovaných kapitol. Já osobně mám moc ráda knihy, které nemají příliš dlouhé kapitoly. Mám pak pocit, že to hezky “odsejpá”. Takže i v tomto mne kniha nezklamala.

Podíváme-li se na popis prostředí a hlavních hrdinů – není co vytknout. Avu, Luca a ostatní jejich kolegy známe z předchozích dílů. Do příběhu nám vstoupila nová postava soudního lékaře, který byl při vyšetřování velmi nápomocný. Původní patoložka Ailsa Lambertová má v tomto díle dovolenou. Jonty Spurr je však také sympaťák a udělá pro dopadení vraha vše, co je v jeho možnostech. Popis prostředí a děje nám Helen poskytuje tak barvitě, že budete do děje vtaženi už po druhé kapitole. Možná hned po té první. Pokud máte dobrou představivost, bude se vám před očima odvíjet děj jako ve filmu.

Každá recenze by měla mít zmíněné zápory, ale já na této knize nemůžu žádné najít. Opravdu ne.

Takže Dokonalé ticho vám můžu doporučit. Kdybych byla mohla, tak vás i přinutím si tu knihu přečíst, protože vím, že budete spokojeni.

Ještě musím zmínit, že díly na sebe přímo nenavazují, ale pokud chcete být součásti vývoje hlavních hrdinů, doporučuji začít tuto knižní sérii od prvního dílu.

14.07.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Dokonalá kořist volně navazuje na první díl Dokonalé stopy knižní série Inspektor Luc Callanach. Pokud máte obavy, že bude klesat kvalita a úroveň příběhu a knihy jako takové, rychle se těchto obav zbavte, protože Helen Fieldsová jen potvrdila svůj um a talent. Kniha byla stejně tak čtivá jako první díl. A vraždy byly stejně tak šokující jako v prvním díle. Takže ano, milí milovníci detektivek, zde si přijdete rozhodně na své, stejně jako při čtení prvního dílu.

I v knize Dokonalá kořist musím vyzdvihnout naprosto dokonalou a snad až obdivuhodnou schopnost autorky promyslet děj do naprosté dokonalosti. Tohle je něco, za co knize prostě musím dát maximální ohodnocení.

A plné hodnocení kniha nedostane jen za skvělou promyšlenost, ale také za výborné tempo a styl, kterým je kniha napsána. Už po pár stránkách, možná snad i pár odstavcích, budete vtaženi do děje natolik, že pro vás přestane existovat svět. Budete chtít spolu s Lucem vyřešit záhady, budete nesnášet jeho kolegu z Londýna a budete chtít, aby se Luc s Avou zase přátelili jako dříve.

Stejně jako v prvním díle i zde najdeme příběh rozdělený do několika poměrně krátkých kapitol.

Helen Fieldsová je skvělá autorka a její um popsat hlavní hrdiny je fenomenální. Nemůžu si pomoci, ale ona se skutečně v tomto ohledu řadí mezi TOP autory. A jak krásně dokáže popsat místo činu a způsob vražd?! Úžasné!!! To si prostě musíte okusit sami! Jsem přesvědčená, že nebudete zklamaní.

Ať přemýšlím jak přemýšlím, nemůžu na knize najít ani jednu jedinou malilinkatou zápornou věc. Je to prostě dokonalé po všech směrech.

Dokonalou kořist můžu jen a jen doporučit. Opravdu. Absolutně neváhejte a běžte do ni. Já bych začala první dílem, protože by byla škoda ochudit se o takový knižní skvost. Ale i kdybyste se k prvnímu dílu nedostali – nevadí. Ve druhém díle se jemně a zlehka nakousne děj prvního dílu, takže se alespoň maličko dozvíte něco málo z předchozího děje. Přesto si myslím, že abyste si zamilovali hlavní hrdiny, bylo by dobré si první díl přečíst. Lépe poznáte Luca i Avu a porozumíte jejich přátelství.

Takže ano, tuhle knihu miluji a myslím, že si ji zamilujete i vy! Opravdu. Vřele a ještě vřeleji vám ji doporučuji.

30.10.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První knihou z knižní série Případy oddělení Q nasadil spisovatel laťku skutečně velmi vysoko.
Můžeme vidět, že si spisovatel opravdu pohrál s detaily. Ne nadarmo se říká, že všechno je o detailech. Tady to rozhodně platí. Jsou to totiž právě detaily, které z knížky dělají něco mimořádného.

A jsou to právě ty detaily, které můžou zpočátku na prvních stránkách způsobit, že si budete myslet, že se děj krapet vleče. Ale kdepak - jakmile se to rozjede, tak je to jedna velká jízda.

Spisovatel si velmi pohrává s vaší fantazií, protože barvitě popisuje jak děj samotný, tak i hrdiny. V knize se šikovně prolínají dvě dějové linie z nichž první poukazuje na příběh Merete, mladé političky, která žije se svým postiženým bratrem a která se stane obětí únosu. Druhá dějová linie zase popisuje příběh komisaře Carla, který získává na starost nově vzniklé oddělení Q, které se má zabývat staršími a nevyřešenými případy. A tak se Carl začne zabývat zmizením Merete.

Musím uznat, že přestože má kniha tyto dvě dějové linky, vše je v knize jasné a vy se v jejím příběhu nikdy neztratíte. Vše do sebe zapadá a vy se můžete pídit spolu s detektivem za pachatelem.

Pokud máte chuť na fajn detektivku, pak neváhejte sáhnout právě po této knize. :)

29.01.2020 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Helen se povedlo vymyslet další originální příběh, který vás nepustí. Stejně tak se ji povedlo ho napsat tak, aby byl skutečně čtivý a vtahující. Přestože se jedná o samostatný příběh, doporučuji před přečtením tohoto dílu začít hezky od začátku – tedy od knihy Dokonalé stopy, abyste si opravdu vytvořili vztah s hlavními hrdinům a abyste zkrátka pochopili jejich životy. Věřte mi, že nebudete litovat, protože celá série je skutečně povedená.

Ať přemýšlím, jak přemýšlím – žádná negativa na této knize nemůžu najít. Opravdu nic. Tato kniha je zkrátka dokonalost sama

29.06.2022 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Terrymu Hayesovi se podařilo do 755 stran ukrýt něco tak dokonale propracovaného, že jsem při čtení nestačila zírat. Minimálně nad tím, když jsem si uvědomila, kolik času musel autor věnovat rešerším, aby mohl napsat něco takového.

Terry Hayes nám umožňuje poznat Poutníka. Nejlepší tajný agent snad všech dob, před kterým by se nejspíše poklonil i samotný 007. A stejně tak poznáte Seracéna – nejhledanějšího teroristu, který se rozhodne zničit USA. Ale pozor… poznáte je velice důkladně. Pochopíte, proč se Seracén k tomuto činu odhodlá, pochopíte, jak dlouhá cesta je jednoho člověka k cíli. Kolik odvahy, trpělivosti a vědomosti musíte mít, abyste byli nejlepšími. A to jak nejlepšími agenty, tak i nejlepšími teroristy. A když se tito dva nejlepší setkají…….

Ve čtyřech částech knihy a 188 kapitolách se dostanete do hlavy oběma hlavním hrdinům a budete je obdivovat. Ano, i toho záporáka budete obdivovat, protože – jak může být sakra někdo tak geniální?!

A samotný Poutník? Jak může být někdo tak dokonale vytrvalý? A chytrý? A může vůbec opravdu existovat takový zabiják s tak dobrým srdcem?

V knize najdeme pár rozporů, při kterých se trošku usmějete, ale v globálu si čtení budete užívat. Popis osob i prostředí považuji za dokonalé – koneckonců od téměř 800 stránkové knihy by snad nikdo nic jiného ani nečekal.

Nesmím zapomenout na tempo knihy. To bylo…. brilantní. Hluhých míst jsem si moc nevšímala. I přes tu neuvěřitelnou složitost a velké množství postav děj do sebe úžasně zapadal a vše se odkrývalo hezky pozvolna. Terry nás skutečně uměl vtáhnout do děje.

Musím také napsat, že jsem část knihy poslouchala jako audioknihu. Martin Stránský je vypravěčský kouzelník! Jeho přednes byl naprosto dokonalý a jeho hra s hlasem obdivuhodná!

Ať už si vezmete do rukou knihu, e-book nebo do uší sluchátka s hlasem Martina Stránského, Já, Poutník vás pohltí.

Přemýšlím, co knize vytknout. Napadá mne snad lehký proamerikanismus a pak možná ta délka. I když to bylo brilantně zpracované, dobře čitelné, vše do sebe zapadalo, odjakživa mne takovéto tlusté knihy odrazovaly. I když byl děj poutavý, tak jsem občas měla dojem, že se snad nikdy nedostanu na konec. Ale dostala jsem se a užila jsem si to. Knihu hodnotím tedy velmi pozitivně a určitě ji můžu doporučit všem, kdo mají rádi opravdu dobře propracované thrillery, agenty, konspirace, tajné organizace a terorismus. Stejně tak mohu knihu doporučit těm, kdo mají rádi nahlédnutí do jiných kultur.

09.03.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Co se týče samotného námětu, ten byl promyšlený velmi dobře a velmi precizně. Vše, co se v příběhu dělo, do sebe krásně zapadalo. Při čtení budete chápat všechny postavy a budete doslova nesnášet tu mrchu Verity! Jak může vůbec takový člověk existovat?! Tohle se vám bude honit hlavou. Budete si přát, aby se ten úžasný Jeremy už konečně svléknul a pomiloval Lowen. I tyhle myšlenky vás budou napadat při čtení. Budete nedočkaví. Netrpěliví. Budete chtít vědět jak se vyvine jejich vztah a jak to dopadne s Verity. A závěr? Závěr je skvělý, i když možná trošku předvídatelný, ale přesto skvělý!

Kapitoly v knize byly poměrně krátké, takže jste měli pocit, že děj ubíhá opravdu velmi rychle. Kapitoly se rozvěž také střídaly. Vyprávění bylo vždy proloženo čtením autobiografie od Verity, což velmi zdařile dokreslovalo celý příběh a tvořilo právě onu šokující linku. Tohle se Colleen povedlo opravdu skvěle. Má talent psát naprosto uvěřitelně, takže při čtení nemáte ani nejmenší pochybnost o tom, že by to mohlo být jinak. A tím si vás také Colleen umí krásně vtáhnout do děje. Zkrátka vás lapne a už vás nepustí. A když už budete muset knihu odložit a jít dělat něco méně důležitého než čtení (protože pro správného knihomola není na světě nic důležitějšího než čtení), tak budete celou dobu myslet na Verity, Jeremyho a na Lowen.

Tempo knihy bylo příjemné. Nebylo ani zrychlené, ani loudavé, bylo tak akorát, abyste si vše, co se v knize děje, pěkně užili.

Přemýšlím, jestli bylo v knize něco, co by mi bylo nepříjemné… co bych mohla zkritizovat. A nic mne nenapadá. Já prostě téhle knize nemůžu nic vytknout. Pravda, nebo lež je prostě skvělá kniha. Je to oddechová četba, při které se nebudete nudit. Hluchá místa v ní nejsou, vše do sebe krásně zapadá, postavy si zamilujete a budete jim přát jen to nejlepší (až na Verity) a konec může být pro mnohé šokující. Vyřešení celé zápletky se autorce také povedlo na jedničku s hvězdičkou.

Takže ano, určitě si knihu přečtěte. Nebudete litovat! Je to opravdu příjemná kniha a myslím, že vás bude bavit.

Rozhodně můžu doporučit.

24.06.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Celý děj budete hltat očima a nebude se vám chtít knihu odložit. Budete usínat s myšlenkou na vraha a probouzet se s pocitem touhy vzít opět knihu do rukou.

Budete nevěřícně číst deník Opičího vraha a nebudete vědět, zda máte toho chlapce politovat nebo ho zabít. A stejně tak jeho rodiče.

J. D. Barkera musím pochválit za naprosto skvěle promyšlený příběh! Ale opravdu skvěle promyšlený. Do všech detailů. A rozhodně ho musím pochválit za to, jak krásně nám popsal myšlení vraha. To bylo naprosto geniální. A šokující! A chvílemi jsem musela knihu odložit, abych to rozdýchala. Má fantazie všechno prožívala s obětmi, takže… no brrrrrr

Co se tempa týče – to mi přišlo stabilní a spíše poklidnější. Ale vůbec ničemu to nevadilo. Ba právě naopak, jako by nás tím autor ještě více vtáhnul do děje – jen si pořádně prožijte tu hrůzu, co dělám své oběti…. Tak jak si Opičí vrah pohrával se Samem a se svými oběťmi, tak si stejně autor pohrává se svými čtenáři. Dokonalost a preciznost na všech frontách!

Je to skvělý kousek a nepřečíst si tuto knihu, to by byl doslova hřích!

Jestli milujete opravdu kvalitní thrillery, tak tahle kniha vás určitě nezklame. Vřele doporučuji.

19.06.2020 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

V knize dostanete pocítit, jak moc byli samotní Němci postiženi válkou. Je to příběh nejen o snaze a touze přežít všechny životní těžkosti a útrapy, ale také je to příběh o silném přátelství. O přátelství, kde nezáleželo na tom, zda jste Němec, Žid či Francouz. Kde každý dobrý člověk byl vítaný a kde si lidé pomáhali navzájem.

Co se samotného děje týče, musím autorku pochválit, protože se jí podařilo přiblížit nám poválečnou dobu v Německu. Spousta knih je z doby války, mnohé jsou z Osvětimi a ukazují nám, jak se Němci chovali špatně k celému světu. Mám dojem, že knih, kde se ukazuje, že i samotní Němci touto nesmyslnou válkou trpěli je mnohem méně. Proto bych tímto chtěla autorce poděkovat, že nám toto období přiblížila. Spisovatelka si svůj příběh velmi pečlivě promyslela a příběhy svých hrdinů nám popisuje tak reálně, jak to snad jen je možné. Nic nepříkrášluje. Vše je podáváno tak nějak bez výrazných emocí, prostě tak, jak to v té době chodilo.

Tempo knihy mi přišlo poklidné a neměnné, přestože se v knize stále něco dělo. Díky tomu, že kapitoly byly vždy z pohledu nějaké postavy, odkrývaly se nám tak osudy všech hrdinů. Dostaneme se tak nejen do Wiesbadenu, ale také do francouzské Provance nebo třeba také do zajateckého tábora. Budeme putovat s uprchlíky po Evropě, budeme se schovávat před bombovými nálety, budeme se loučit s milovanými a jiné milované zase srdečně vítat zpět doma.

Marie Lamballe nám svým popisem přibližuje atmosféru nejen doby samotné, ale také atmosféru kavárny a vztahů, které mezi lidmi panovaly.

Kniha se mi četla velmi dobře. Hluchá místa jsem nenacházela, tempo bylo více méně stále stejné, osudy hlavních postav mi přišly zajímavé stejně jako doba, do které byl děj zasazený.

Přemýšlím, jestli existuje něco, co bych mohla knize vytknout. A ať přemýšlím jak přemýšlím, nic mne nenapadá. Jsem zvědavá na další díly této série. Protože osudy postav nejsou ještě jasně ukončené, nerada bych pronášela konečné soudy nad touto knihou ani já.

Pokud máte rádi rodinné ságy, určitě si můžete knihu přečíst.

10.06.2020 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Agatha Christie při psaní této knihy dala všem okusit svého talentu a geniálnosti.
Smrt na Nilu je nadčasová detektivka. Je zasazena do exotického prostředí výletního parníku na slavné egyptské řece Nil.
Všechny postavy v knize mají svou osobnost, kterou nám dává spisovatelka pěkně okusit. Někteří hrdinové vám jsou sympatičtí již od samotného začátku a k jiným si vztah hledáte horko těžko – ale to je přesně to, co Agatha Christie chtěla. To je jen důkaz toho, jak dokonale vykreslila jejich charaktery.
Samotná detektivní zápletka je opravdu perfektně promyšlená! Tady musím Agathu pochválit, protože mé šedé buňky by něco takového prostě nedokázaly.
Agatha dokáže krásně vysvětlit motivy vražd. Dokonce tak dokonale, že tomu kriminálníkovi i odpustíte a pochopíte ho. A vlastně vám ho je do jisté míry i líto.
Kniha je to opravdu perfektní.

04.02.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Příběh je napsán velmi čtivě a musím uznat, že spisovatelce Anne Frasierové se kniha opravdu povedla. Děj měl spád. Nebyl prošpikovaný detailním výkresem brutálního násilí, ale přesto to knize vůbec nechybělo, dokonce bych řekla, že mi to zcela naprosto vyhovovalo. Brutálních knih a filmů je všude dost. Tohle bylo dokonale promyšlené, napsané jednoduše. Všechno na sebe hezky navazovalo a v ději se neztratíte. Právě pro svou jednoduchost se kniha čte opravdu velmi dobře.

23.01.2020 4 z 5

RECENZE AUDIOKNIHY:
Tak tohle bylo něco! Jedno velké WOW! Tato audiokniha absolutně splnila mé očekávání. NE! Ona ho předčila! Ale co můžete čekat od skvělého novináře a skvělého policisty s letitými ohromnými zkušenostmi! Z toho zkrátka musí vyjít takovéhle veledílo. Zkrátka musí!

Josef Mareš, kriminální policista a vedoucí pražské mordparty, nám zprostředkovává spolu s novinářem Marinem Moravcem zákulisí práce těch nejlepších kriminálních vyšetřovatelů. A to vše formou velmi otevřeného, upřímného a autentického rozhovoru. Milovníci kriminálních příběhů si z toho zkrátka sednou na zadek. Jak často máte příležitost nahlédnou do zákulisí práce policejních vyšetřovatelů?

A co všechno nám Josef Mareš práskne na sebe, své kolegy a na svou práci? Bude toho celkem dost! A všechno je to velmi zajímavé! Dozvíte se jak se sbírají důkazy, jak snadné je je znehodnotit, jak si s nimi může pohrávat počasí, jak musí být policisté při své práci obezřetní apod. Dotkenem se okrajově také nejznámějších zločinců – Mrázek, Roubal, Jonák, Berdychův gang, ale také vraha taxikářů aj. Dozvíte se také, jak funguje policejní systém – kdy a jak mohou podezřelého předvolat k výslechu, kdy jej mohou zatknout a jak to funguje při výslechu. Zkrátka vám odkryje realitu.

Pokud jste viděli seriál Případy 1. oddělení, jistě jsme zaznamenali postavu Miroslava Hanuše coby vedoucího celého oddělení. Zahrál to brilantně a možná právě proto si jej Jan Hergert (režisér) vybral právě jako interpreta. A byla to setsakramentsky výborná volba! Miroslav Hanuš odvedl skvělou práci. Měla jsem opravdu dojem, jako bych poslouchala pana Mareše. Výborné to bylo! Ale za pochvalu stojí rovněž také Josef Pejchal, který propůjčil hlas novináři Martinovi Moravcovi. Zkrátka oba odvedli výbornou práci, kterou bych nejraději vynesla až do nebes.

Pokud máte rádi true crime, pokud vás zajímá pozadí práce kriminálního vyšetřovatele a práce policistů, pak rozhodně neváhejte a poslechněte si to. Byla to pecka!

23.12.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys je autorka, která své knihy píše vždy na základě rozsáhlých rešerší a musím uznat, že je to na jejich příbězích dobře znát. Dokáže vás tak opravdu vtáhnout do děje a vy cítíte beznaděj z doby i z osudů hlavních hrdinů. Celý příběh, i když se jedná o fikci, je postaven na reálných základech a Musím tě zradit je kniha, která ve vás vzbudí nevěřícnost, překvapení a také vám zvedne žluč.

Je to kniha plná nejistoty, strachu, nedůvěřivosti a hladu. Je to kniha, ze které do morku kosti ucítíte nepřízeň doby a budete doufat, že se tato doba je již minulostí a nikdy, ani náznakem, se nevrátí.

V tomto příběhu mi přišlo, že autorka zvolila poměrně strohý a surový styl psaní, což jen podtrhuje dramatičnost a sílu příběhu.

Kapitoly byly krátké, děj se ničím nezdržoval jen krutá realita osudu hlavního hrdiny a jeho rodiny. Autorka nezabředávala do žádných přílišných detailů, čímž dávala opravdu vyniknout krutosti doby.

Budete-li mito chuť přečíst si něco o historii Rumunska, porovnat jaké to bylo tady a tam, pak vám mohu knihu vřele doporučit. Je to nezapomenutelný příběh, který by měl projít rukama všech, zejména mladší generaci, kteří si totalitu nezažili.

10.06.2023 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Máte-li rádi promyšlené příběhy, tak tady nebudete zklamaní. Ano, čtu zrovna ještě o něco lépe promyšlenou knihu, ale Šifra je svou promyšleností na velmi vysoké úrovni a právě to z ní dělá uvěřitelný a velice čtivý příběh.

Hlavní hrdinku si zamilujete! A já mám moc ráda, když čtu knihy, které mi umožní navázat vztah s hrdiny. Budete jí obdivovat, budete jí fandit a budete s ní prožívat její duševní bol, ale i odhodlání a touhu zastavit tu zrůdu. Budete spolu s ní luštit šifry, které ji snad přivedou k sadistickému vrahovi.

Musím rovněž pochválit velice svižné tempo knihy. Četlo se to jedna báseň. Vše na sebe krásně navazovalo, vše se doplňovalo a děj se krásně pozvolna odehrával a odkrýval nové a nové informace.

Stejně tak, jako autorka uměla krásně vystihnout charaktery hlavních postav – a to jak Ninu, tak její policejní kolegy, ale i vraha, tak stejně krásně uměla popsat prostředí, ve kterém se děj odehrával. Autorka si umí pohrát s naší fantazií, takže při čtení se vám bude před očima děj přehrávat jako na filmovém plátně.

Na knize jsem neshledala nic, co bych mohla kritizovat. Mohu ji jen a jen doporučit.

09.02.2022 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Styl psaní má Helen Fieldsová už opravdu hezky vytříbený a je to poznat s každou stránkou, kterou od ní zakusíte. U Helen absolutně nehrozí, že by jakákoliv další její kniha ztrácela šmrnc. Nepřestává mě fascinovat každá zápletka, kterou autorka vymyslí – její promyšlenost je vždy dokonalá. V každé knížce můžeme cítit péči nejen o příběh samotný, ale také o hlavní hrdiny, kterým Helen dodává kus lidskosti.

V knize Dokonalá smrt se můžeme setkat s poměrně rychlým tempem. V každé kapitole se děje něco, co vás donutí číst dál a dál a neodkládat knížku. Chcete už ten příběh rozluštit spolu s Avou, Lucem a jejich kolegy.

Každá recenze by měla mít v sobě zakomponované také nějaká negativa, ale já opravdu žádná negativa v této knize nemůžu najít.

Takže jediné, co vám můžu opravdu říci, že tohle si prostě MUSÍTE přečíst! Prostě musíte!

28.06.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Autorem tohoto moc pěkného příběhu je Filip Rožek, který se knihou snažil poukázat na psí příběhy a na organizace, které se snaží pejskům, ale ne jen jim, každý den pomáhat. Gump oslovil takovou spoustu čtenářů, že se filmoví producenti rozhodli Gumpa také zfilmovat. A také vznikla na podporu tohoto projektu známá píseň Protože to nevzdám.

Kniha vypráví svůj příběh z pohledu Gumpa. Je psána tak jednoduše, jako by ji skutečně vyprávěl samotný Gump. A přitom se povedlo Gumpovi přijít na řadu moudrých myšlenek. Každý si při čtení najde věty, se kterými bude souznit a které se dotknou jeho nitra.

Tempo knihy je příjemné. Celou dobu čekáte, kdy se Gump setká s Bedřichem. A fandíte mu o 106. Pokud máte obavu, že budete u čtení knihy plakat a že je to smutný příběh, musím vám říct, že já u knihy zase tak moc neplakala. Nemůžu říci, že by to byla vyloženě smutná kniha – to ne. Je to prostě kniha o tom, jak to v tom životě chodí. Je to o zlých lidech, ale také o těch dobrých, díky kterým je svět hezčím místem pro život.

Myslím, že pokud se do knihy pustíte i vy, budete mile překvapeni.

Určitě můžu knihu doporučit.

19.03.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Helen Fields dokázala napsat naprosto skvělou detektivku, která se čte jedna radost a která vás doslova pohltí!

Pokud víte, že máte nějaké povinnosti, nepouštějte se do této knihy. Protože pokud se do ni pustíte, veškeré povinnosti půjdou stranou. Nebudete chtít přestat číst. Budete žasnout nad promyšleností příběhu. Děj vás vtáhne natolik, že pro vás přestane existovat svět! Jakmile knihu otevřete, nebudete mít v životě místo pro nic jiného, než pro čtení.

Promyšlenost děje byla naprosto brilantní. Vzhledem k tomu, že autorka zvolila vyprávění jak z pohledu vraha, tak i policie, krásně jste vše chápali. Dostat se do mozku psychopata a vnímat jeho myšlenkové pochody – to bylo naprosto skvělé. A taky bylo moc příjemné být na straně policie a Luca a podívat se na psychopata zase z pohledu vyšetřovatelů a důkazů. Vše se nádherně doplňovalo a vy jste si tak mohli opravdu vychutnat dokonalý děj.

Kniha měla také moc příjemné tempo. Vše se krásně stupňovalo a konec – konec byl perfektní!

Budu-li hodnotit propracování popisu osob a míst, tak ani tam není nic, co bych mohla kritizovat. Luca, Avu a koneckonců doktora Kinga jste poznali skvěle. Luca i Avu musíte milovat. Ti jsou skvělí. A King? Tohoto psychopata milovat nebudete, ale stejně mu budete perfektně rozumět. U všech hlavních hrdinů poznáte jak jejich dobré, tak i temné stránky. Postavy jsou naprosto uvěřitelné a při čtení máte pocit, že jsou tito lidé opravdu skuteční.

V této knize jsem nenašla nic, co bych mohla jakkoliv kritizovat. Je to skvělá kniha a já se nemůžu dočkat dalších dílů.

Jelikož jsem část knihy poslouchala jako audioknihu, tak musím pochválit také pana Šťastného, který knihu načetl. Jeho intonace, změny hlasu a vůbec tón jeho hlasu - to bylo naprosto dech beroucí! Obvykle mám problém se u audioknih soustředit, ale hlas pana Šťastného mě naprosto pohltil. Opravdu skvělá práce!

Knihu můžu doporučit všem milovníkům detektivního žánru. A to i těm náročnějším, kteří už mají ledacos načteno a nespokojí se jen tak s něčím. Budete nadšeni! Jsem si tím jistá!

Tahle kniha se přidává na seznam mých nejoblíbenějších knih!

24.09.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Shari svůj příběh promyslela dokonale. Není nic, co bych mohla této knize vytknout. Velmi hezky propracovala všechny postavy. Ke všem jste si mohli vybudovat nějaký vztah.

Velmi mne bavila provázanost všech postav. A ty ženské drby – to nemělo chybu. Všichni měli nějaká tajemství, která nám Shari postupně odkrývala a tím jsme se propracovali k rozuzlení celé zápletky. Co je však na knize naprosto úžasné? To, že s každou kapitolou podezříváte někoho jiného. V tomhle si autorka s námi dokonale pohrávala. Tak krásně nám podsouvala možného podezřelého a tak krásně vymýšlela příběh tak, aby všechno skutečně ukazovalo na něj! A pak bum… vyplouvá na povrch další skutečnost a najednou podezíráte někoho jiného. A téměř až do samotného konce si nejste jistí tím, jestli váš tip na vraha je ten správný. Tohle bylo naprosto dokonalé a tímhle si mne kniha získala.

Tak jako všechny knihy od Shari Lapeny byla i tato kniha velmi čtivá. Její styl psaní je tak jednoduchý a přímý, že se čte dobře prostě všem. I proto má autorka tolik fanoušků. Zde ale musím také pochválit překladatelku, která má právě na čtivosti velký podíl.

Tempo celé knihy bylo velmi příjemné. Hned v úvodu nám autorka popíše vraždu. Tím nás všechny hned na začátku zaujme… a pak si nás už drží a drží a vy čtete a čtete a nechcete přestat. Příběh začíná hezky nabírat na otáčkách, když se začnou objevovat nové skutečnosti. A rozuzlení je také moc zajímavé.

Knize Jeden z nás nemám opravdu co vytknout. Nebylo tam žádné hluché místo, nic mě při čtení nerušilo, postavy byly skvělé, děj měl spád, mnoho zvratů, které ovlivnily váš názor na vraha… prostě vše bylo naprosto perfektní.

03.06.2020 5 z 5