V.Lenka Online V.Lenka komentáře u knih

Černé jazyky Černé jazyky Dita Táborská

Moje třetí kniha od této autorky. I tato se mi líbila. Díky ní jsem pochopila důvod asijského kolektivismu a našeho individualismu (Hofstedeho charakteristiky kultur).
Kniha je vlastně tragický příběh jedné nám kulturně vzdálené rodiny. První část plynula velice pozvolně, druhá byla naopak velice svižná. Vulgarismy, které zmiňuje Magda16 jako příliš časté, mi naopak přišly adekvátní a dle mého odpovídaly situaci (emocím člověka, anebo prostředí).

12.01.2023 4 z 5

Ondráškova abeceda Ondráškova abeceda Lenka Kosková Třísková

Souhlasím se čtenářem Nelmal, viz níže.
Kupovala jsem šestiletému synovi Ondráškovi, ale každou stránkou jsem této koupě litovala. U četby jsem se trápila a byla jsem ráda, když mne v předčítání vystřídal manžel či prarodiče. Všichni dospělí se shodli, že je to překombinované a nudné. Ani osmileťákovi se nelíbilo. Obrázky nezaujaly, příběh také ne.
Šestiletému Ondráškovi se líbilo, zatím jsme ale nenarazili na knihu, která by se jemu nelíbila. U jeho hodnocení sehrál roli i fakt, že hlavní postava se jmenovala jako on. A druhá hlavní postava byla Anička, jak se jmenuje jeho kamarádka.

10.01.2023 2 z 5

Teribear - Tajemství modré krabice Teribear - Tajemství modré krabice Alena Mornštajnová

Příběh hodnotím jako lepší průměr, neurazil ani nenadchnul. Hodnotím 7 z 10. Obrázky mi přišly zdařilé a zajímavé: 9 z 10.
Předčítala jsem synům (6 a 8 let): osmiletého milovníka techniky to nebavilo, ale šestiletý milovník přírody byl nadšený a bavily ho obrázky (na ten ukrytý vtip přišel dřív než já) a bavilo ho hledat čísla kapitol.

10.01.2023 4 z 5

Neobyčejné příběhy pana inženýra Neobyčejné příběhy pana inženýra Barbora Klárová

Osmiletý syn, milovník techniky, četl, pohádky se nám líbily. Doporučujeme.

22.11.2022 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Výborně napsaná kniha. Myslela jsem, že autorka čerpala z vlastní zkušenosti, ale jedná se o vyfabulovany příběh podložený kvalitní rešeršní prací.
Některé situace humorné, ale prožívat bych je nechtěla (ty autisticke). Jiné (zejm. aspergerovske) mi až vháněly slzy do očí, jak jsou podobné těm, co prožíváme u nás doma. Moc se mi líbí, že jsou tam vykreslení dva kluci, kteří se pohybují na opačných pólech PAS. Všechny postavy jsou uvěřitelné a dobře zpracované.
Knížka by mohla být klidně delší, četba mne moc bavila. Jediné, co bych vytkla je volba jména hlavní hrdinky. Ta Pamela mi do českého prostředí moc nezapadá, ale to je opravdu jediná vada na kráse této knihy, kterou určitě doporučuji.

22.11.2022 5 z 5

Podivuhodné příběhy lesního skřítka Bonifáce Podivuhodné příběhy lesního skřítka Bonifáce Ivan Vičar

Předčítala jsem hned po Pohádkach skřítka Bonifáce, ale nebylo to dobré rozhodnutí. Příběhy jsou tzv. na jedno brdo, tvořené dle stejného klíče. Od půlky knihy jsem se už nemohla dočkat konce. I starší syn (8 let), mladšímu (6 let) se to líbilo, je to vděčný posluchač a pribehy si pamatoval ze školky a byl je schopen převyprávet. Mne paradoxně nejvíc zaujala pohádka, kde se skřítek Bonifác vůbec neobjevil, bylo to příjemné osvěžení.
Doporučuji knihy nečíst hned po sobě a třeba i v průběhu proložit něčím jiným. Jinak na rozdíl od výše zmiňované knihy, kde by se korektor vyřádil, tak v této knize by měl práci jen v posledních kapitolách.

22.11.2022 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

(SPOILER) Až na ten konec dobrý? Kdepak! I ten konec dobrý. Za mne i trochu překvapivý.
Na začátku pomalejší rozjezd, kde ale byly příběhy 3 postav jasně vizuálně oddělené, v dalších částech ten vizualni předěl mezi jejich úhly pohledu nebyl tak patrný a jiz se stíral, jak se pribehy prolnuly. Postavy mne bavily, jejich odlišný životní styl (od mého) mi nevadil, naopak mi přišel zajímavý. Zapletka mi přišla zajímavá a neotrela. Bavilo mne, že se román odehrává v Brně. Při četbě jsem se několikrát nahlas smála, což v šalině poutalo pozornost okolí - říkala jsem si, zda v ní náhodou nepotkám "dědka" s kanystrem benzínu, anebo Lunu, jak jede na ákáčko, anebo samotného autora, který mi zaklepe na rameno a zeptá se, co čtu.
Za mne kniha ano, snesete-li nějaký ten vulgarismus, cynismus a roztodivne důsledky divokých večírků a promiskuitniho stylu života.
Byla jsem na knižním stand-upu autora, knihu jsem si tudíž "musela" koupit a mám v ní i podpis autora.
Poslechla jsem si i jako četbu na pokračování na ČRo, tam je to zkrácenou a vulgarismů je rovněž o dost méně, take jsou některé dobré komicke situace vypuštěny. Ten konec je v rozhlase ošizen, jako kdyby zapomněli načíst poslední kapitolu, ale jinak je to načteno hezky.

15.11.2022 4 z 5

Sklíněné korálky Sklíněné korálky Petr Sýkora

(SPOILER) Četla jsem krátce po Kaplického Kladivu na čarodějnice, ze kterého jsem byla nadšená. Tato kniha na Kaplického velmi volné navazuje. Nejedná se o literaturu faktu, ale o vyfabulovany pribeh, ktery se odehrává v historickych kulisách losinskeho zamku a nechvalně proslulých čarodějnických procesů. Rovněž šlo o psychologii postav, sledujeme zejména myšlenkový převod komorníka Karla, který zpočátku bere čarodějnice jako fakt, ke kterému nemá důvod přistupovat kriticky.
Kniha je velice čtivě napsaná. Jak už tu psali čtenáři přede mnou, tak kniha je rozsáhlá a prostřední část je méně svižná, ale vyústí do hodně akční poslední části. Kniha se mi libila, mohu ji doporučit. Jedná se o prvotinu autora, musím vyzvednout historickou věrohodnost díla, zajímavé literární postupy (např.stejna scéna se odehrává na statku a na zámku, nebo doktor porozuje komornika a komornik doktora) i jazyk.

28.10.2022 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

(SPOILER) O knize jsem slýchala uz od mládí a trochu se jí bála. Cítila jsem to jako mezeru ve vzdělání a dluh, že jsem ji ještě nečetla. Když jsme se letos vydávali na dovolenou do Jeseníků, tak jsem si řekla, že je ten pravý čas. Knihu jsem sice dočetla až po návratu, ale vůbec to ničemu nevadilo. Bylo by ale působivěší knihu přečíst už před návštěvou Losin.
Z knihy jsem byla naprosto úchvácena a řadím ji mezi TOP knihy, které doporučuji (nejen "must read", ale i "must have").
Nemusíte se bát násilí/drastickych scén, ke kterým by daná látka mohla svádět, ale čekejte psychologický román. Některé postavy si zamilujete (děkan Lautner, Zuzana), z jiných se vám bude dělat slabo (Boblig a jeho skřet). Ovšem i děkan Lautner je vykreslen jako člověk z masa a kostí i se svými pochybnosti, slabostmi, tužbami. Když Kaplický knihu psal, měl v živé paměti monsterprocesy 50. let, myslim, že mu to pomohlo tak dobre vystihnout atmosferu doby, i kdyz carodejnicke procesy a komunisticke procesy delilo nekolik stoleti. Je také obdivuhodné, že kniha mohla vyjít a ze byla i zfilmovana. Postavy jsou uvěřitelné, jejich jednání v kontextu pochopitelné, příběh má spád. Vubec se nenudíte a otáčíte další a další stránky. Fandíte každému křivě obviněnému a doufáte v zázrak, i když vlastně tušíte (víte), jak to dopadne.
Toto je opravdu mistrovské dílo, které věky přetrvá (a které je bohužel stále aktuální).
11 bodů z 10 :)

28.10.2022

Alois Nebel: Na trati Alois Nebel: Na trati Jaroslav Rudiš

Po přečtení románové trilogie Alois Nebel, která mi moc nesedla, jsem si říkala, že knihu Na trati do knihovny vrátím, aniz bych ji četla, ale nakonec jsem ji dala šanci a neudělala tím chybu.
Na rozdíl od románové trilogie Alois Nebel se tato kniha se skládá z mnoha volných epizod, které spojují osoby hlavních postav. Na každé jedné straně knihy se nachází samostatný vypointovaný příběh, což je charakteristika, kterou od komiksu očekávám. Četba mne bavila.

29.09.2022 5 z 5

Pohádky skřítka Bonifáce Pohádky skřítka Bonifáce Ivan Vičar

Bajkám podobné příběhy. Mají ponaučení, mnohdy i vtip. Hezky se četlo, mělo hlavu a patu. Co musím ale vytknout, jsou pravopisné chyby, kvůli kterým snižuji hodnocení.

21.09.2022 4 z 5

Odsunuté děti Odsunuté děti Marek Toman

Nepočítám-li Rychlé šípy, které tvoří v rámci každé 1 A4 uzavřenou epizodu, tak toto je moje první zkušenost s knižním komiksem. Kniha je určena pro děti, ale já jsem si četla sama.
Námětem jsou vzpomínky Němců, kteří byli jako děti po válce spolu s rodiči odsunuti, anebo utekli, ačkoli se nijak neprovinili.
Líbilo se mi to, že po komiksovém zpracování příběhu následovala ještě textová část, která doplnila to, co v obrazové bylo vynecháno, anebo nemuselo být pochopeno.

21.09.2022 4 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Moje druhá zkušenost s knižním komiksem. Nějak nedokážu číst mezi obrázky. Ty časové roviny nijak nerozlišené mi moc nepomáhaly v příběhu se vyznat. Četba mne upřímně moc nebavila. Do knihy jsem se pustila, protože se částečně odehrává v Jeseníkách. Asi nejsem komiksový typ. Film jsem neviděla.

21.09.2022 3 z 5

Velká knižní záhada Velká knižní záhada Pavel Čech

Naše druhá kniha tohoto autora po pavoučkovi Čendovi. I toto je výborná kniha. Dobrý nápad na zápletku, která je jednoduchá a pochopitelná i pro malé děti. Vtipná pointa. Málo textu, v celé knize tak max. 8 stran čistého textu, obrázky jsou důležitějším prvkem než text a dokreslují příběh, anebo jej dokonce tvoří. Čte se výborně, rychle a díky velkým písmenům vynikající i pro začínající čtenáře. Mohu jenom doporučit. Po přečtení dospělým si mohou děti, které neumí jeste číst, příběh na zakladě spousty ilustrací vyprávět samy či jenom listovat knihou a opětovně se do příběhu ponořit.

EDIT 2023: V mezidobí se knihu přečetli oba mí synové. Sice vedeli, jak to dopadne, ake hako zacinajici ctenari byli motivovani ridkym textem a spoustou obrazku.
Já knihu předčítala na příměstském táboře - kniha měla velky uspěch, děti mi uplne visely na rtech a na ilustracich.

16.09.2022 5 z 5

Proč se papoušek nebojí kočky? Proč se papoušek nebojí kočky? Jiří Havel

Moje 1. zkušenost s tímto typem čtení. Krátké (2-4 stránkové) příběhy či veršovánky. Texty na sebe nenavazují. V textu psaném všechna velká písmena jsou některá slova nahrazena obrázky, takže se dá číst i s malými dětmi, které ještě písmenka číst neumí, anebo s prvňáčky/druháčky jako první čtení. Některé příběhy/básně mají i vtip, pointu, jiné jsou slabší. Obrázky jsou moc povedené. V obálce knihy je i obrázkový slovíček (vysvětlivky některých obrázků). Knihu jsme měli půjčenou z knihovny a byl tam autogram ilustrátora pana Dudka.

10.09.2022 4 z 5

Pradědovy pohádky Pradědovy pohádky Miroslav Kubíček

(SPOILER) Přes veškeré úsilí a prosby syna jsem předčítání této knihy nedokázala dokončit. Je to naše druhá kniha od tohoto autora, a tak v porovnání s Jesenickými pohádkami a pověstmi, kde básnické obraty byly příjemným zpestřením, jsem zkonstatovala, že zde byly už na obtíž, ztěžovaly plynulost četby, naprosto se ztrácela přehlednost a srozumitelnost. Myšlenka dobrá, vysvětlit pojmenování hor a míst v Jeseníkách, ale to provedení mi nesedlo. Bylo to jakesi překombinované. V některých větách jsme se ztráceli i po několikátém přečtení. A co teprve děti - jak jim vysvětlit, jak to autor asi myslel, kdyz jsem to nepobrala ani já? Četba mne vůbec nebavila. Řadím na nevelký seznam knih, které jsem nedočetla, ale fakt se to nedalo. Ani obrázky neoslnily.

29.08.2022 odpad!

Dobrodružství mašinky Vendy Dobrodružství mašinky Vendy Lucie Krystlíková

Milá kniha, jejíž hrdinkou je vysloužilá mašinka Vendy a vagonek Eda. Místo ve šrotu se oba ocitnou i se svým strojvedoucí v ZOO, kde vozí návštěvníky. Skamarádí se i se zvířátky. Vhodné i pro začínající čtenáře.

30.07.2022 5 z 5

Mozaika lží Mozaika lží Karin Slaughter

Moje první zkušenost s touto autorkou. Nevěděla jsem, do čeho jdu. Příběh byl napínavý, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Padala z toho zároveň na mne deprese, jak dokáže jeden člověk zmanipulovat své okolí ke svému prospěchu. A člověk je asi všeho schopen, pokud je se ocitne v ohrožení buď on sám, anebo někdo milovaný.

22.07.2022 4 z 5

Ptákoviny pirátského papouška Ptákoviny pirátského papouška Lukáš Fišer

Četla jsem synovi (6 let), milovníkovi papoušků. Kniha ho bavila, příběh byl nápaditý, dobrodružný i s drobným poučením. Přestože se jedná o pirátskou tematiku, tak se popisu nějakého násilí nemusíte bát. Piráti nejsou negativní postavy.
Obsahuje 30 kapitol, tzv. ptákovin, které na sebe navazují. Pokud byste si pod ptákovinou představili příběhy na hlavu postavené, tak byste byli patrně zklamáni (toto kriterium spíše splňuje kniha pohádek A papoušek hledá svůj zelený klobouk).
Kniha je bohatě ilustrovaná, téměř na každé straně je obrázek. Co už se v knihách moc nevyskytuje, jsou ilustrované iniciály, které jsou nápadité. U jedné se musím přiznat, že jsem váhala, co to má být za písmenko.
Jako dospělá jsem ocenila hru se slovy a ironii, kterou jsem ale musela dítěti vysvětlit.
Celkově hodnotíme knihu kladně, doporučujeme i mírně pokročilým čtenářům (od 2./3. třídy), kapitoly jsou krátké (max 5 stran).

12.07.2022 4 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

(SPOILER) Kniha se mi líbila, dobře se četla, odsýpala. Zabývá se (pro mne) aktuálním tématem autismu. Kombinuje ho s tematem počítačové hry. Dotýká se i partnerských rodinných vztahů, gamblerství, traumatům z dětství. Tato vícevrstevnatost, kterou tu někteří vytýkají, mi nevadila, ba naopak bych ji hodnotila kladně. Pozitivně hodnotím i hlavní myšlenku celé knihy, že se skrze počítačovou hru k autistickemu synovi najde cestu jeho otec a zároveň hraní her dítě začlení do kolektivu.
Ten přešťastný konec mi přišel trochu jako z amerického filmu, ale knihu hodnotím velmi pozitivně pro poskytnutí množství úvah do mého života. Proč muži tak často nedokážou přijmout, že je jejich jiné? Proč nechávají dost často ženy v péči o dítě se specifickými potřebami ve štychu? Proč se péče o děti považuje za méně hodnotnou pro společnost?

19.06.2022 5 z 5