Ulala Online Ulala komentáře u knih

Versailles – Králův sen Versailles – Králův sen Elizabeth Massie

Seriál jsem neviděla a tak knihu jsem četla bez emocí. Příběh by mohl být zajímavým kdyby měl trochu větší hloubku. Tajemství paláce Versailles je sice úchvatné, ale něco mi zde chybělo. Asi to bude tím, že jsem se historii Francie v 17 století nikdy nezabývala. Budu to muset napravit.

05.07.2019 3 z 5

Vraždy na Žluté řece Vraždy na Žluté řece Frédéric Lenormand

Nechci soudit, případy soudce Ti Frédérica Lenormanda mají něco do sebe. Mně však nesedly i když se nutím nesrovnávat s van Gulikem. Vraždy na Žluté řece se mi zdají jako nejslabší z příběhů, které jsem četla. Slova, které se mi tlačí do myšlenek jsou rutina, výplň, vata. Napsane bez jiskry. No nic napříště to bude možná lepší. Ale nenechávejte se odradit tímto komentářem, je to přece jen pouze můj subjektivní názor.

05.01.2019 2 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Konec 14. století v Praze a okolí. Václav od Černého koně, podrychtář, který se chce stát rychtářem Starého města Pražského, zahajuje vyšetřování smrti na trhu. Na to se nabaluje celá řada problémů, které hodnověrně líčí život pražanů od rasa, neboli pohodného až po ty nejvýše postavené. Kniha se mi líbila a budu určitě pokračovat s čtení této série.

17.06.2018 4 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Chtělo by se říci, že bez komentáře. Prostě klasický Vondruška. Příjemné čtení, které člověka žene k tomu, aby knihu přečetl co nejrychleji. U autorových sérií se nepídím po autenticitě historických faktů, ale užívám si prostředí, vztahů a pátrání, tentokrát Oldřicha z Chlumu.

12.06.2018 4 z 5

Píseň plačky Píseň plačky Wolf Serno

Skvělé ukončení série. Po pravdě jsem byla zvědavá, jak to všechno skončí a konec nezklamal. Zajímavé byly pasáže o studiu mediciny a lékařské praxe v té době. Detektivní zápletka byla tentokrát "upozaděná", přesto byl to zajímavý příběh.

05.05.2018 4 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Na prvotinu výborné. Kniha se čte sama. Několik linií, které vedou k rozuzlení příběhu a vysvětlení historie postav je propracováno dokonale. Budu se těšit na další tajemství Jenny Doreyové a další popis Normanských ostrovů, které jsou drsné ale krásné.

22.04.2018 5 z 5

Číňan nikdy nelže Číňan nikdy nelže Frédéric Lenormand

První přečtenou knihu Frédérica Lenormanda o Soudci Ti, jsem hodnotila hodně kriticky. Nelíbil se mi styl, srovnávala jsem s originálem Van Gulika a to srovnání nebylo lichotivé. Asi postupem času, obroušením hran autorova stylu psaní a asi také tím, že už jsem dlouho originál soudce Ti neměla v ruce (nečetla jsem), musím hodnocení pro sebe samou změnit. Není to takové hrozné jak se mi zdálo. Je to pouze jiné. Příběhy jsou, v rámci možností, zajímavé. Styl života soudce Ti trochu odlišný od původního autora, je zde méně popisů vztahů s jeho pomocníky a sám soudce Ti mi připadá takový jednodušší a prvoplánový. To vše ale v příbězích Lenormandových není na škodu. Opět mám přečtené skoro všechny dostupné jeho knihy o soudci Ti a budu se těšít na další, které se mi dostanou do ruky.

14.01.2018 3 z 5

Loutkářova hra Loutkářova hra Wolf Serno

Pořád tomu něco chybí. Alespoň takový mám pocit. Některé pasáže mi připadaly hodně zdlouhavé, jako by se autor snažil co nejvíc přiblížit historickým faktům, některé "přitažené za vlasy". Avšak pokračování mně láká, tak se budu těšit na další díl.

07.01.2018 4 z 5

Loutkář Loutkář Wolf Serno

Příjemný, odpočinkový román s detektivní zápletkou. Určitě si přečtu další pokračování, ale nemohu říct, že jsem knihu zhltla. Je postavena na dialogu s loutkami, který mistrně upozorňuje na problém rozdvojení osobnosti pachatele vražd, ale něco mi v ní chybělo.

31.12.2017 4 z 5

Vražda na Den matek Vražda na Den matek Lee Harris (p)

Knihy Lee Harrisové ze série Případů bývalé jeptišky si kupuji ve výprodeji, vždy na nějakou narazím. Knihy patří mezi ty správné oddechovky, nic zvlášť náročného, ale mám je docela ráda. Autorka je dobrá vypravěčka a v této sérií líčí soukromý život bývalé jeptišky, která kromě své práce, rodinného života a výchovy dítěte ráda luští záhady spojené s neobvyklými případy vražd, které se kolem ní vyskytnout. Mimo to přibližuje život v klášteře, ve které Chris nějakou dobu žila. Kromě zápletky nic komplikovaného, nic drastického, prostě jak píše Kika 13 - pěkně psaná knížka.

24.04.2017 5 z 5

Omamná chuť anýzu Omamná chuť anýzu Klaus Eckhardt

Dnešní počasí je nevlídné a tak mi slunná Kréta přišla vhod. Nenáročné čtení na jeden "zátah". Co k tomu dodat. Ne vždy má člověk náladu na komplikované příběhy.

19.02.2017 3 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Letopisy královské komory jsou sice psané trochu nechronologicky, ale připadá mi, že zápletky jsou čím dál lépe propracované. Kniha se čte lehce, příjemně. Vřele doporučuji.

04.02.2017 5 z 5

Spiknutí v ulici bílých pláštů Spiknutí v ulici bílých pláštů Jean-François Parot

Dobře rozehraný příběh, známé historické pozadí a zajímavé popisy událostí mně zaujaly natolik, že jsem se od knihy nemohla odtrhnou. Seriál jsem neviděla a knize nemohu respektive nechci nic vytknout. Čtivá, má spád a příběh je plný zajímavých postav dokreslujících dobu Ludvíka XV. Budu se těšit na další pokračování v češtině.

11.01.2017 5 z 5

Vražedné chardonnay Vražedné chardonnay Věra Fojtová

Příjemná česká detektivka. Žádné "divočárny" a komplikované vztahy. Prostě jak život na jižní Moravě, se skleničkou dobrého chardonnay, běží.

18.07.2016 5 z 5

2x vrchní inspektor Pravítko: Denis 2x vrchní inspektor Pravítko: Denis Jan Peringer

První dvě povídky jsou pojaty jako jeden detektivní příběh. Přemýšlela jsem, zda to autor myslí vážně, nebo si děla z čtenářů legraci. Nakonec jsem se rozhodla, že to asi bude parodie na zahraniční detektivní romány s kritikou českého systému. Toto moje rozhodnutí mi pomohlo strávit styl autora, který mi připadá jako kombinace několika detektivních televizních seriálů. Humorné prvky beru, v několika částech mně srdečně rozesmály. Zda jsem se však smála v těch správných místech, ve kterých autor předpokládal smích, to nevím. Poslední povídka je rozvahou nad existenci mimozemského života. Do dokončení četby se však trochu nutím. Ještě mi zbývá pár stránek, ale není to můj styl literatury. Lehce se však kritizuje, hůř tvoří. Dávám autorovi dvě hvězdičky a snad jeho styl někdy pochopím.

09.04.2016 2 z 5

Krajové speciality: Slezská kuchyně Krajové speciality: Slezská kuchyně Jaroslav Vašák

Jsem z knihy velmi rozpačitá. Čekala jsem kuchařku, která bude přibližovat kraj ve kterém žiji, proto jsem si ji také koupila. Jenže překlad a pojmenování některých pokrmů se nepovedl tak, že se musím podívat do popisu, abych přišla na to, o co vlastně jde. Názvy neodpovídají surovinám známým pod uváděným pojmem a vrcholem kulinářského umění snad je Čaj heřmánkový a Čaj heřmánkový s citronem.

13.03.2016 2 z 5

Babičky: Na útěku Babičky: Na útěku Minna Lindgren

Je to taková příjemná kratochvíle, ovšem ne pro každého. Specifický humor devadesátiletých důchodkyň nenadchne všechny, ale je v něm hodně pravdy. Detektivku v tom nehledejte. Pokut však někdo chce poznat mentalitu "finských babiček" ať jde to toho, určitě to za to stojí.
Kromě toho se autorka dotýká celé řady aktuálních problémů, které jsou typické nejen pro Finsko - sociální péče, zaměstnávání cizinců, podvodné firmy a řady dalších.

20.06.2024 4 z 5

Smaltová Medúza Smaltová Medúza Panagiotis Agapitos

Mně tato série bavila. Autor se pustil do neprobádané říše Byzantské a snažil se ukázat její život a právní systém. Se znalosti historika nás provází po ostrově Skyros a zavede nás mezi jejich obyvatele s jejich strastmi a také slastmi. Kromě řešení podezřelých úmrtí se císařský velvyslanec Leon snaží uspořádat svůj život a dořešit neuspořádané rodinné vztahy.

12.06.2024 5 z 5

Jedovatá stopa Jedovatá stopa Colleen Cambridge (p)

Autorce se nepochybně nedá upřít talent popisovat děj s důkladností Hercula Poirota. Je to tradiční detektivka ala Agatha Christie, se špetkou humoru, popisem okolí, kde se vraždy udály, průběhem vražedného festivalu a všech akcí, které obsahoval. Obsahuje příjemné postavy, klidnou atmosféru venkova (až na ty vraždy), sem tam se do děje vmísí Agatha, což pro zpestření děje je příjemné. Moc se ni to líbilo a doufám, že se dočkáme pokračování. A ještě musím pochválit přebal knihy - zajímavý a docela sympatický.

01.06.2024 5 z 5

Pravda Pravda Michael Palin

Od Michaela Palina jsem bohužel nečetla nic jiného. Proto nesrovnávám s jinými jeho knihami (mimochodem to málokdy dělám i u jiných, podle mně je každá kniha nesrovnatelná, každá má svou "osobnost"), ale tento příběh se mi zdál uvěřitelný a na rozdíl od některých jiných čtenářů v něm nevidím jen ekologickou linku, ale hlavně příběh o lidech, motivech jejich chování, ať již ušlechtilých, nebo jiných. A právě tento příběh mně zaujal a myslím, že za přečtení stojí.

02.05.2024 5 z 5