Babičky: Na útěku

Život v domově důchodců Podzimní háj se proměnil v učiněné peklo. Začala rekonstrukce. Hlasitě nadávající dělníci stavební fi rmy, ohlušující rámus a jako bonus mobilní toaleta. Kdo to má vydržet? Siiri, Irma a Anna-Liisa vyráží znovu do akce. Vedle otázek na téma eutanazie zaměří babičky svou pozornost i na podezřelou rekonstrukci. Uvědomí si přitom, že v dnešním světě má už jen málokdo čistý trestní rejstřík…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286898/big_babicky-na-uteku-0Gy-286898.jpg 3.156

Podzimní háj / Babičky 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Humor

Vydáno: , XYZ (ČR)

Ehtoolehdon pakolaiset, 2014

Kniha Babičky: Na útěku

skaly
12.12.2020

V knížce děj probíhal pomalu

Datr1
06.11.2020

Očekávala jsem navzdory hodnocení milý vtipný románek ze života seniorek, ale nebylo to ani jedno z toho. Vtipné to rozhodně není, těžko říct, jestli je to autorem nebo překladatelem. Obvykle přečtu do konce každou I ne moc povedenou knížku, ale tuhle jsem odložila asi v půlce, protože je to ztráta času, který jsem využila mnohem lépe u paní Mornštajnové.

DominaCZ
28.07.2020

Já čekala, že to bude něco jako Hendrik Groen a jako...NENÍ.
Není to filosoficky realistický a životní, je to DEBILNÍ a PŘEHNANÝ.
Proč dneska, když se píše něco "humorného", to je plný debilních a přehnaných nereálných buď dějů a činností, nebo postav a povah ?! Jako že čím větší panoptikum, čím líp ?! Tak na mě to neplatí no.
Takže nelíbilo, trapné.
Hvězda za obálku.

astina
28.12.2019

Překvapilo mě negativní hodnocení - pravda, krimi to není, ale pohodové čtení na zimní večery

Ninjer
14.12.2019

Původně jsem koupil tuhle knížku mamce, ale už ji měla, tak jsem se rozhodl ji přečíst. No, moc se mi nelíbila.

Předně kniha přímo na obálce slibuje variaci na slečnu Marplovou. Ne že bych s ní někdy něco četl, ale předpokládám, že jde o detektivky. Tuhle knihu bych detektivkou nenazval. Ano, je tam nějaký zločin, ale ten se odehrává úplně na pozadí. Důchodkyně si žijí své šílené životy (k tomu se ještě vrátím), a do toho je občas nějaká zmínka o tom, že tohle a tohle smrdí, že došlo k tomuhle a tomuhle, někde kdesi... Čekal jsem alespoň velkolepé finále, kde babky usvědčí kriminálníka, ale ani to tam není.

Babičky na útěku jsou především bláznivým příběhem o stařenkách ve Finsku, které se snaží nějak pozitivně dožít. Jedná se o relativně pestrou sbírku důchodkyň, některé jsou lépe naladěné, některé milují operu, jedna by furt mluvila o eutanázii... Zdejší babičky jsou "na útěku" v tom smyslu, že odešly z domova důchodců, protože tu jedna fušerská firma rekonstruuje takovým způsobem, že se tam dlouhodobě nedá existovat. Jedna ze stařenek má bohatého šamstra, který je ubytuje v supermoderním bytě, kde nechybí ani hlasitá televize s nemravnými pořady či striptérská tyč, takže o údiv stařenek je postaráno.

Postavy a ústřední příběh nejsou vůbec nezajímavé. Místy je to slušná sranda a je taky zajímavý podívat se na to, jak si žijou důchodci ve Finsku. Hodně se tam kritizují určité aspekty jejich systému, že mi z toho bylo trochu smutno... Na druhou stranu furt se tu kritizuje třeba to, že jejich asistentky, co je zadarmo koupou, oblíkají, masírujou a vaří jim, jsou příliš mladé, nezkušené a unavené. Předpokládám, že normální český důchodce s jejich bolestí tak souznět nebude.

Babičky na útěku mě ale nakonec nenadchly hlavně kvůli tomu, že detektivka to teda není vůbec, i když to i sama kniha svým způsobem naznačuje, a že ty jejich eskapády nejsou zlé, ale rozhodně ne tak zajímavé, abych si o nich musel číst 300 stran. Zas taková bžunda to není. A to je tohle druhý díl trilogie... Není to špatné čtení, ale jsou mnohem lepší oddechová čtení.

Pět nedetektivních babiček z deseti.

nikikostadinova
26.12.2018

je to zajímavá reportáž se života seniorů na severu Evropy, pokud to tak mohu říct. Ale jinak podobné jako v prvním díle...co se vlastně řeší?

madem
18.06.2018

Opakuji, co k prvnímu dílu: není to brilantní finská variace na slečnu Marplovou. Není to totiž detektivka. Je to kniha plná černého humoru o životě několika seniorů, kterým opravují jejich domov a oni si raději najdou náhradní byt. Učí se znovu žít sami bez stálého dohledu, vařit za pomoci afrických imigrantů. Pak se však ukáže, že byt, ve kterém bydlí, sloužil k "pornoúčelům". Jak se s tím vyrovnají naše Babičky?

bree
21.02.2018

U čtení jsem se hodně bavila. Dobře se čte, i když některé pasáže jsem přeskakovala. Knihu doporučuji, dobrý oddech. Se slečnou Marplovou ovšem nemá nic společného. Chystám se na 3. díl.