Babičky: Smrť vo večernom háji

Nedokážete si predstaviť, že by sa v domove pre seniorov mohlo stať niečo nezákonné? Napríklad podozrivé úmrtie, krádeže či obchodovanie s liekmi? Jeho deväťdesiatročné obyvateľky Siiri, Irma a Anna-Liisa áno! Život v domove s opatrovateľskou službou pre seniorov Večerný háj na prvý pohľad pôsobí ako bezútešná „čakáreň na krematórium“. Čas, ktorý sa tu vlečie neuveriteľne pomaly, si starčekovia a starenky krátia hraním kariet, popíjaním červeného vína, navštevovaním pohrebov či jazdou električkami po Helsinkách. Nehovoriac o krúžkoch šikovných rúk, telocviku či večeroch pri harmonike, na ktorých sa obyvatelia zúčastňujú len zo súcitu so zamestnancami. Lenže v zákulisí domova sa dejú omnoho zaujímavejšie čudesné veci, ktoré Siiri, Irma a Anna-Liisa nemôžu nechať nepovšimnuté… Prvý diel trilógie Babičky je humorný i drsne úprimný príbeh o starobe, priateľstve a živote v pomerne bežnom domove pre seniorov. Tu vás môže postretnúť len jedna udalosť horšia ako smrť – oddelenie demencie! Ani ten najbystrejší senior však nedokáže rozlúštiť všetky záhady tohto miesta. Našťastie sa nájde niekoľko mladých ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326620/babicky-smrt-vo-vecernom-haji-Z4o-326620.jpg 2.9191

Podzimní háj / Babičky 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Humor
Vydáno, XYZ (ČR)

Kuolema ehtoolehdossa

Kniha Babičky: Smrť vo večernom háji

malpet

Musím říct, že jsem už dlouho nedal tak nízké hodnocení. Knihu jsem poslouchal jako audio, a snažil se jí doposlechnout do konce, už jen z úcty k rétorovi, který si s tím dal tolik práce, ale bohužel všech 60 kapitol jsem prostě nedal. Kniha začala docela dobře, ale pak se rozplizla, děj se táhnul a chvílemi úplně ztrácel, až jsem si najednou uvědomil, že mně to už vůbec nezajímá, a asi i přežiju, když se nedozvím, kdo kuchaře zabil, nebo jak to vlastně vůbec celé bylo. Dobrá sonda do problematiky finských seniorů a finského sociálního systému vůbec, ale mně bohužel nezajímá aní jedno.

jana277
22.12.2020odpad!

Síce prečítané, ale sklamanie. Kniha ma nezaujala asi ničím.

Ellissabeth
14.08.2020

Detektivka to opravdu není. Kniha je ovšem zajímavá z pohledu života seniorů, které bychom si měli všichni uvědomit... A trochu se zamyslet... Kniha je psaná humorným způsobem, i když někdy jde o velmi složité životní téma... Čte se rychle.

Clair16
21.06.2020

Skandinávská "detektivka", v které po vrahovi pátrají tři babičky z domova pro seniory. Knížka psaná jednoduchým jazykem a prezentovaná jako roztomilá řachanda. Tou ale tak úplně není, očekávatelnou "pozitivitu" mezi řádky vyrovnává dost drsná realita dnešního Finska. Při čtení jsem se neubránila dohledávání informací o zmiňovaných helsinských architektonických památkách, a to jsem měla za to, že si město vcelku pamatuji :-).

haaabi
26.04.2020

Začátek byl super, takový nenásilně vtipný. A bohužel pak už mě to jenom nudilo. Ze stejného soudku byla skvělá kniha Kam se poděla Elisabeth. Ta mě nadchla, toto bohužel ne.

Brt
24.04.2020

Kniha mne velmi zklamala. Nadšena jejím oficiálním popisem jsem se do ní pustila, s velkým úsilím jsem ji dočetla, ale slibovaná humorná detektivka nikde. Příběh jakýsi nedotažený, bez vnitřní logiky, vnímám to spíš jako soubor neveselých obrázků ze života severských seniorů, které někdo propojil do slohové práce na úrovni žáka drhuhého stupně základní školy. Jediné, co mne u knihy udrželo do konce, byl strach, jestli ty babky dopadnou tak špatně, jak to vypadá. Celková atmosféra spíše depresivní a jako pohodové oddechové čtení bych to neoznačila. Dalším dílům se vyhnu obloukem.

Boogie007
15.02.2020

Ano, jak se zmiňují předchozí komentáře, tuto knihu nelze označit jako detektivku. Tím asi dost čtenářům připraví zklamání. Příliš zdlouhavé a popisné odstavce o architektuře, ze kterých jsem měla pocit odcizení a špíny. "Šedivý" pocit mě neopouštěl ani dál, ale říkám si, že to tak asi mělo být. Tak jako u nás se hrdinky, ale i celá finská společnost, potýká s dnešními problémy - nedostatkem kvalifikovaných lékařů a personálu, pokřiveným přístupem ke stáří, kdy se s věkem neváže moudrost a soucit, ale staří jsou přítěží a problémem. Ale i ti muži a ženy vyššího věku mají stále city, zvláštní smysl pro humor a přístup k životu a smrti. Tak že, zbavte se čekáním na klasickou zápletku a rozuzlení a nahlédněte do světa domovů důchodců a pečovatelských center očima jejich klientů.

astina
28.12.2019

První díl trilogie - pohoda s knížkou - pravda se slečnou Marplovou má společné jen tlachání a věk, detektivka to skutečně není, ale zase trochu jiné čtení