tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Paní P.D.J. v předmluvě předpokládala, že Jane Austenová by to určitě napsala lépe.
Měla pravdu. S Jane Austinovou to mělo společného pramálo.

29.03.2021 2 z 5

Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Katrin Unterreiner

Po přečtení bych skoro nabyla dojmu, že v uplynulých stoletích nebylo šťastného dítěte. Dámy popsaly tu temnější stránku života některých tehdejších dětí. Naštěstí existují i jiní (než zde citovaní) autoři, kteří vzpomínají na své dětství hezky. A předpokládat, že se všichni rodiče při výchově svých ratolestí vždy drželi (zde citovaných) "odborných příruček" je trochu naivní. I v minulosti byli rodičové, kteří se řídili svým rozumem a láskou.

25.03.2021 3 z 5

Pan autor si v předmluvě sype popel na hlavu, že by dnes leccos v příběhu napsal jinak. No, možná toho "naštěstí" je tam nadbytek, ale na druhou stranu, i to je jeden z půvabů tohoto žánru - hrdina má z pekla štěstí. Dobré nápady, akce, vtipné a vynalézavé hlášky, co víc si přát? Snad jen to, aby se tahle tuze strašidelná vize budoucna nestala skutečností...
Á propos - blahopřeji kolegovi Tervovi ke slávě - jedna vtipná myšlenka z jeho recenze jest zde citována v reklamě na další Kotletův opus:-)

20.03.2021 4 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Tak poetický názov a tak drsný príbeh! Audioknihu číta pán Marek G. a jeho poňatie je neprekonatelné. Vo dvojici s pánom Červenákom -
jednoducho historicko-detektívkový raj.

19.03.2021 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

To takhle vezmete ženu s naším současným smýšlením a umístíte ji do středověku a necháte ji dělat věci, za které, pokud by je tam opravdu prováděla, by ji tam s největší pravděpodobností brzy upálili. A nazvete to historickým románem. Chudák historický román:-))

12.03.2021 2 z 5

Kalypso Kalypso Ed McBain

Kdo by vraždil neznámého zpěváka písní, které jsou dávno out? Carrelovi a Meyerovi z 87. to taky není moc jasné, natož mě. Bedlivě jsem je sledovala při jejich detektivním úsilí a ejhle, co se z toho vyklubalo! Pěknej krvák!!!

05.03.2021 5 z 5

Prachy Prachy Ed McBain

Souhra pánů detektivů z 87. revíru je obdivuhodná. A Ollie, i když jinak nesnesitelný tvor, jako detektiv je prvotřídní. Prostě koncert!

04.03.2021

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Děkuji autorovi/autorce za poskytnutí knihy k přečtení. Požádal/požádala mne také, abych k ní napsala pár slov. Dobře, řekl/řekla jste si o to:-))
Kniha se četla lehce. Dobře promyšlený příběh napsán pěknou češtinou. Popisy jsou krásné, někdy až plastické, místy jsem viděla krajinu v HD. Ubrala bych na mnohokrát opakovaných zoceleních a několikerém omílání minulosti hrdinů a jejich přemítání. Raději bych, aby jejich duševní pochody a povahy vyplývaly více z jejich činů a dialogů. ( A když už jsme u dialogů, nenechávejte, prosím, křupany a nízké zlotřilce mluvící slangem a argotem používat slova jako zde a nyní.) Takto mi místy připadalo, že čtu výtah z knihy, ne knihu samotnou.
Milý autore/milá autorko, máte velký talent, vládnete krásným jazykem, máte styl. Vaše prvotina je diamant, který ještě potřebuje tu a tam vybrousit, aby se zajiskřil v celé své kráse. Zaslouží si to. Věřím, že to zvládnete a do budoucna Vám držím palce!

01.03.2021 3 z 5

Dokud nás smrt nerozdělí Dokud nás smrt nerozdělí Ed McBain

Kam policajt šlápne, urodí se zločin. Pánové z 87. si mysleli, že se na svatbě kolegy pomějí. Poměli se, to je pravda, ale okamžitě po ní přišla ledová sprcha. A jen doufám, že autor už toho Berta přestane v dalších příbězích pronásledovat! :-)

28.02.2021 5 z 5

Příbuzenská krev Příbuzenská krev Ed McBain

Trochu jsem podezření měla, ale detektivům z 87. jsem do toho radši nekibicovala. (Tentokrát trochu více omáčky, ale i tak napínavé.)

27.02.2021 5 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Někdo vraždí slepce! A chlapci z 87. aby snad čarovali nebo co. Chytají se kdečeho, i snů, a já jim nedovedu poradit, i když sůvíme do šírání. Ale to, kde skončí hafan, jsem tipovala správně hned :-)))

25.02.2021 5 z 5

Tesla Tesla Richard Gunderman

Ano, takto se mi to líbí: historie vědy a životy vědců a vynálezců bez otravných vzorečků:-)))
Znovu jsem si uvědomila, jak géniové za svůj dar krutě platí.

13.02.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

I když styl paní spisovatelky mi tak úplně nesedl ( často, zdá se mi, popíše zkratkovitě věci, které by stálo zato rozvinout -např. láska k dětem- a jiné, které by mohla podat zkratkovitěji, natahuje), musela jsem doposlouchat příběh o neobyčejné bytosti až do konce. Knihu jsem si vybrala jako téma známá česká osobnost do letošní výzvy. Protože pro mne paní doktorka Vlasta je celebritou opravdovou.

13.02.2021 4 z 5

Jeho slovo je zákon Jeho slovo je zákon Ed McBain

Pánové z 87. zabránili obrovskému masakru. Hlavní iniciátor byl jedním z těch, které pan doktor Koukolík nazývá citovými deprivanty. Z jeho výpovědi na policii mi šel mráz po zádech. Co mi to jen připomínalo? Že by politiku?

08.02.2021 5 z 5

Není hluchý jako hluchý Není hluchý jako hluchý Ed McBain

Ten "Hluchý" si nedá pokoj. A jeho nejoblíbenější zábavou je střílet si z 87. revíru. Detektivy i mne to štve, ale zároveň baví.

05.02.2021 5 z 5

Zemřela jako Sadie Zemřela jako Sadie Ed McBain

Intuice, to je věc! Měli bychom na ní dát víc, než to děláme. Detektiv Steve z 87. revíru to udělal a přidělal si tak v předvánočním čase kupu práce. Vydala jsem se s ním shánět důkazy a dobře jsme udělali..

03.02.2021 5 z 5

Skládačka Skládačka Ed McBain

Detektiv z 87. revíru Brown dostal konečně prostor uplatnit své schopnosti. S pány kolegy krásně obrátili předsudky některých podezřelých ve prospěch pátrání. Nevím, jestli se u toho bavili, já ano.

02.02.2021 5 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Krásný případ politické propagandy propašované do literatury, tentokrát zaměřený na děti, které ji nedokáží rozpoznat, neboť takové podlosti jsou jim cizí.

31.01.2021 odpad!

Všichni do jednoho Všichni do jednoho Ed McBain

Páni, to byl na 87. šrumec! Nevěděla jsem, kam se dřív vrtnout, abych vyšetřování všech případů stihla! Nakonec jsme to, páni detektivové a já, dovedli do zdárného konce, ale byla to šichta skoro až do rána!

31.01.2021 5 z 5

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Tentokrát jsem se snažila pánům detektivům z 87. napovídat, ale nedali na mne. Alespoň jsem s nimi pobyla delší čas.

28.01.2021 5 z 5