Turmee Turmee komentáře u knih

Den, kdy přišli bohové Den, kdy přišli bohové Erich von Däniken

Za mě fakt ne. Nedostala jsem se ani do půlky. Nečtivé, překlad šílený stejně jako návaznost "příběhu". Jeden oslí můstek za druhým.

01.03.2021 odpad!

Jak se domluvit s kojencem a batoletem Jak se domluvit s kojencem a batoletem Terezie Vasilovčík Šustová

Knížka krásně uvádí do problematiky znakování s malými dětmi. Vysvětluje výhody a úskalí, techniku vzniku znaků i pár pravidel k používání. Dokonce se objevuje několik referencí na vědeckou literaturu.
Vše je doplněno praktickými příběhy a fotkami ze života autorky (a jestli někomu přijde, že se vychloubá, tak si stačí odmyslet ten údaj o věku dcery).
Na konci je stručný slovníček několika znaků, které mohou sloužit jako inspirace pro vaše vlastní znakování.

Nejedná se o všeobjímající slovník (což by ani nemělo smysl) ani vyčerpávající poučení o vzniku, historii a technice. Jde o základní návod kdy, co, jak a proč.

16.01.2021 4 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Příjemná detektivka. Nic světoborného ale ani vysloveně zklamání. Poirot je zde jiný, než jak jej známe od Agathy. Kdyby tam byl jiný detektiv, vůbec nic by se nestalo.
Na mě je závěr asi moc překombinovaný, málo důkazů a hodně dedukce.

27.12.2020 3 z 5

Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Monika Kindlová

Krásně zpracovaná kniha plná tradic, obrázků, nápadů a návodů. Od původních pohanských kořenů, přes rzošířené křesťanské varianty až po moderní pojetí všech možných zvyků.
Až bude chvilku času, určitě si dopíšeme i vlastní rodinné tradice.

14.12.2020 5 z 5

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Kdyby v těhotenské poradně rozdávali tuhle knihu místo směsi zbytečných letáků a vzorečků, zachránili by mnohé matce nervy a kojení.
Přestože je hlavním tématem spánek, autorka se věnuje i kojení, psychologii rodičů a dětí, kulturním zvyklostem, nejistotě rodičů a rozdílnosti dětí. Důležitá fakta jsou ozdrojována, text příjemně plyne, vše je srozumitelné a doplněné o osobní zkušenosti a příběhy ze života mnohých rodičů.
Nejde o návod na to, jak uspat dítě v 7 krocích. Rodiče zde spíše najdou tolik potřebné ujištění, že to dělají dobře a že to jde i bez vyplakání miminka. Nic nového pod sluncem se tam napíše - jen "normální" a sleským rozumem snadno odvoditelné věci. Přesto mám pocit, že přesně toto dnešní rodiče potřebují slyšet.

14.12.2020 5 z 5

Hypersenzitivní děti - laskaví poslové univerza Hypersenzitivní děti - laskaví poslové univerza Antje Gertrud Hofmann

(SPOILER) Přestože mě toto téma zaujalo a bylo mi od začátku jasné, že jde spíše o abstraktní/duchovní/spirituální/alternativní knihu, jsem z ní zklamaná.
Základní myšlenky jsou snad platné pro všechn dětí, ne jen pro hypersenzitivní - potřeba lásky, hranic, výchovy. Podobně ideální škola - ta by prospěla i "normálním" dětem. Jediná kapitola, která mě zaujala, se zabývala dušemi dětí a tím, jak si vybírají rodiče.

Další myšlenky jsou ale jen nesourodou, nesouvisející změtí plnou oslích můstků, bez jakýchkoli vědecky podložených faktů. Rovnátka způsobující skoliózu? Bezproblémový dudlík? Posun klínové kosti?
Jednotlivé kapitoly na sebe logicky nenavazují, uvedené příklady nijak nekorespondují s probíraným tématem a vůbec nic nevypovídají. Spousta vět se v knížce opakuje pořád dokola.

Nejvíc mě snad pobavily chytrosti v závěru, které odsuzovaly rodiče, jejich hypersenzitivní děti mají problémy, protože mají doma mladšího sourozence, který pláče, je aktivní, hraje si...prostě je dítětem. Jakoby rodiče HSZ dětí neměli právo na více potomků.

17.11.2020 2 z 5

Výchova kluků Výchova kluků Steve Biddulph

Příjemné čtení. Žádné závratné objevy o výchově nebo psychologii chlapců nečekejte. Knížka hezky formuluje, řadí a dává do souvislostí běžné věc, které všichni tak nějak víme.
Některé ilustrace jsou vtipné, jiné spíše trapné.
Kapitoly o sportu, výběru školy a poruchách učení by se daly aplikovat i na dívky.
Pro utřídění myšlenek a ujištění rodičů vhodná, krátká a stručná kniha.

03.11.2020 3 z 5

Nejšťastnější miminko v okolí Nejšťastnější miminko v okolí Harvey Karp

Větší pitominu aby člověk pohledal. Od vysokošlolsky vzdělaného člověka bych očekávala mnohem méně protichůdných tvrzení, oslích můstků a lží a naopak více vědeckých odkazů.
Jakože vtipné malůvky jsou spíše k pláči, celá kniha omýlá dokola to samé a učí člověka základní věc - když dítě pláče, vezměte ho do náruče, chovejte ho a dělejte ššš (to je objev co?).
Jediná hvězdička za praktickou strukturu - krátké shrnutí na začátku každé kapitoly a až dále podrobnější rozbor.

11.10.2020 1 z 5

Jo, jo a jo. Po dlouhé době sci-fi, které mě zaujalo a jehož atmosféru jsem si zamilovala.

Přestože je knížka docela dlouhá, uteklo to až moc rychle. Ani chvíli jsem se nenudila.
Svět ve vesmíru, se všemi jeho technologiemi, rasami a zvyky byl vykreslen podrobně, ale zábavně. Postavy jsou sympatické, uvěřitelné a děj ubíhá tak nějak poklidně a odpočinkově, přestože o dějové zvraty a chvilky napětí není nouze. Jazykově taky plus, spousta podivných názvů a jmen i po překladu sedí. Občas narážím na příliš umělé vytvořeniny, tady se toho ale bát nemusíte.

Další díl si rozhodně nenechám ujít.

04.10.2020 5 z 5

60 Montessori aktivit pro miminko 60 Montessori aktivit pro miminko Marie-Hélène Place

Aktivit je tam reálně jen pár. Zbytek jsou základy Montessori přístupu. Bez vysvětlení, jen velmi stručně. Navíc na většinu z nich je potřeba speciálních Montessori pomůcek. Takže vlastně podpoříte jejich byznys.

Pro mě úplně zbytečná kniha - vážně někdo potřebuje říct, že miminko má mít místo na spaní a že ideálně by se vztek měl řešit v klidu?

Fakt mě pobavil "polštář k přemýšlení". Prostě dítě pošlete na hanbu do kouta. Jenom místo hrachu je tam polštář.

22.09.2020 1 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Snaha býti vyrovnaným rodičem je zde postavena na základě umění seberegulace (aneb jak můžeme po dítěti chtít, aby se nevztekalo, když nám samotným bouchnou saze dvakrát týdně?), napojení na dítě (prostě s ním buďte) a koučinku (proč by dítě mělo dělat to, co chceme my?).

Další typicky americká kniha o výchově. Teoreticky to všichni všechnou v hloubi duše víme, tady se o tom ale autorka rozkecává na 300 stranách. Všechno by se to dalo shrnout do mnohem stručnějích kapitol nebo bych ocenila bodové shrnutí na začátku/konci každé kapitoly. Stále opakující se věty a fráze mě ke konci už dováděly k šílenství (hlavně tedy "láskyplné vedení").

Fajn byly konkrétní příběhy, návody na různé hry a praktické tipy jak řešit dané situace. Líbilo se mi i rozdělení podle věkových kategorií. Kapitola o trestu byla pro mě asi nejzajímavější, spolu s výchovou k mistrovství.

16.09.2020 3 z 5

Vím, co mi chutná Vím, co mi chutná Tracey Murkett

Fajn úvod do BLW metody. Věnuje se běžným otázkám, problémům, uvádí tipy na jídla i několik praktických informací ohledně nepořádku nebo bezpečnosti a "výživové" tabulky jednotlivých potravin.
Přehledné, čtivé, s osobními příběhy.

22.08.2020 4 z 5

Moudrost raného dětství Moudrost raného dětství Aletha Solter

Přestože nesouhlasím s hlavní myšlenkou autorky (prostě nedokážu jen tak sedět a koukat na brečící dítě, aniž bych ho houpala, mluvila na něj apod.) je toto jedna z lepších výchovných publikací na trhu.
Autorka se snaží svá tvrzení podkládat vědeckým výzkumem (což je plus), nicméně spousta těchto teorií již byla vyvrácena.

První kapitola je skvělá - věnuje se prenatálnímu vztahu k miminku a základním potřebám novorozence.
Druhou kapitolu bych osobně zrušila. Ani dospělému není dvakrát příjemné brečet, byť v náručí milovné osoby.
Zbytek knížky už mi přijde jako selský rozum, částečně obohacen o zdroje, reálné příklady a alternativní náhledy.
Každá kapitola je zakončena cvičením, přičemž většina z nich sestává ze vzpomínání na vlastní dětství a hovorem s někým blízkým. Zbytečně se tedy opakují.

11.08.2020 3 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Vyhlášená knížka, od které jsem čekala asi trochu víc.
Základní myšlenka je jasná - Dítě zde není proto, aby bylo ohodnoceno a odměněno láskou. Každé narozené dítě je plnohodnotné a má nárok na lásku.Cílem není dítě ovládat, ale poskytnout bu bezpečný prostor (psychicky i fyzicky) pro vývoj.
Na můj vkus se to ale omýlá v různých variantách stále dokola. (Mám pocit, že většina podobných výchovných příruček by mohla být třetinová.)

Každá kapitola obsahuje i příklady jednotlivých situací a možná řešení. Nevím, jestli je to překladem, ale dialogy a navrhované věty/otázky zní často nepřirozeně a nereálně.

V současné české společnosti by se spousta navrhovaných postupů nejspíš setkala leda tak s odsouzením. Některým to možná rozíří obzory a donutí se zamyslet nad vlastním dětstvím, chováním a výchovou.

31.07.2020 3 z 5

Absorbující mysl Absorbující mysl Maria Montessori

Vychvalovaná kniha, kterou jsem měla vážně problém dočíst.
Pár zajímavých myšlenek, které by se daly shrnout v několika odstavcích je dokonale ztraceno ve směsi nesmyslných oslích můstků, rádoby vědeckých výzkumů bez citací, marketingových propagací a tragicky špatném překladu plném hrubek.
První kapitoly jsou o ničem, vzhledem k tomu, že se snaží čtenáře seznámit s biologií, jejíž fakta jsou dnes o kus jinde. Prostřední část se věnuje psychologickým žvástům bez prakticých příkladů a ukázek (jediný příklad za celou knihu je ten s učením se jazyků). Ke konci se pak prolínají hlavní myšlenky montessori (učitel k dítěti je jako komorník k pánovi) s filosofickým a náboženským pojetím člověka, lásky a společnosti.
Kniha plná protikladů, povýšenosti a abstrakce, na jejíž pochopení jsem asi málo psychologem.

21.07.2020 2 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Čtivě a zábavně podané fascinující příběhy stromů a dalších obyvatel lesů. Kapitoly krátké, základní biologické principy vysvětlené srozumitelným jazykem i pro laika (někdy možná až moc zjednodušeně).

Občas bych uvítala podrobnější popis nebo rozvedení daného támatu, ale jako úvod do problematiky rozhodně postačující.

14.06.2020 4 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Čekala jsem od toho trochu víc. Jako sbírka zajímavých informací o zvířatech, jejich pozorování a vzájemných vztahů možná fajn, ale vědeckou hodnotu bych v tom nehledala. Autor sice poskytuje spoustu citací, nicméně ty nejzajímavější domněnky jsou bez zdrojů a od jedné informaci k závěru vede kolikrát pár oslích můstků.
Číst se to ale čte rychle, kapitoly jsou krátké, nijak na sebe nenavazují.
Osobně mě docela mrzelo, že z 90 uvedených zdrojů je jen 20 v angličtině.

05.04.2020 3 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Gilly Macmillan

Nevím, nevím... styl psaní mi nějak neseděl, příběh mi přišel moc násilně smíchaný dohromady, postavy mi nebyly moc sympatické.
Napětí žádné, přesto se knížka četla rychle a jednoduše. Některé odstavce byly příliš popisné a pro mě nudné.

30.03.2020 3 z 5

Hloubení Hloubení Robert Holdstock

Pro mě nejzajímavější a nejčtivější kniha ze série. Příběh pěkně odsýpá, i když pořád mi tam chybí nějaká logická uspořádanost. Poslední kapitoly mě neuspokojily, tak si uchovám alespoň vzpomínku na prostřední část knihy, která byla trochu detektivkou, trochu thrilerem, trochu románem.

Myšlenka mytág se mi moc líbí, ale způsob, jakým je podávána je na mě příliš abstraktní.

19.03.2020 4 z 5

Čtvrtý trimestr: Průvodce poporodním obdobím Čtvrtý trimestr: Průvodce poporodním obdobím Kimberly Ann Johnson

Myšlenka dobrá, příslib zajímavého a obohacujícího čtení. Žádný wow efekt se ale nedostavil. Jsem z knížky rozpačitá, protože neumím přesně určit, co mi na ní nesedělo. Její obsah by se dal shrnout pár pravidly: odpočívejte, buďte v teple a mějte se ráda.

Autorka zdlouhavě popisuje své poporodní období, nicméně všechno jen velmi obecně, bez konkrétních řešení. Závěrem každé druhé kapitoly je: "Zajděte za odborníkem na pánevní dno". Celkově to vypadá, že bez financí na spoustu roztodivných odborníků nemá žena šanci.

Kniha sice obsahuje návody na některá praktická cvičení, ale málokterá mi přijdou reálně uskutečnitelná. Podobně jsou na tom uvedené recepty. Obecně se informace v jednotlivých kapitolách často opakují, některé části mi přišly naprosto zbytečné.

Odkazy na webové stránky, kterých je v knížce požehnaně, často nefugnují.

06.03.2020 3 z 5