toulava toulava komentáře u knih

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Do této knihy jsem všechny knihy serie hltala a nemohla se od nich odtrhnout. Tato bohůmžel tento můj postup zpomalila. Po přečtení mi bylo smutno z osudů Ciri, Geralta ale i Yennefer. Musím si dát od toho smutku delší pauzu. Ale k dalším knihám se pak velmi ráda vrátím.

05.08.2018 4 z 5

Kontaktní rodičovství Kontaktní rodičovství William Sears

Hezká a milá kniha o intuitivním přístupu k rodičovství založené na naplňování potřeb dětí. Hezké je propagované uvědomnění, že dětský pláč je touhou po komunikaci a ne snahou manipulovat. Samotné mě překvapilo, že ačkoliv jsem knihu četla až teď, tak kontakntě vychovávám dceru od narození. Intuice převládla nad rozumem.
Vřele doporučuji k přečtení.

02.08.2018 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Setkání se Zaklinačem pro mě bylo jako setkání se starou láskou někde u piva. Knihu jsem přečetla na jeden nádech. A už se těším na další setkání s Geraltem.

10.07.2018 5 z 5

Pozemšťané & mimozemšťanky Pozemšťané & mimozemšťanky Jan Kovanic

První povídka byla naprosto famózní. Pak přišla ještě jedná dobrá. U některých jsem autorovi záviděla jeho šílenou fantazii, ale příběh mě samotný příliš nenadchl. Sexuální scény jež implikuje slovo známosti, jsou v některých příbězich spíše povrchní a trochu nudné. Pokud jste ovšem nadšenci Sci-fi a mimozemšťanů tak by vás kniha zaujmout mohla.

27.06.2018 2 z 5

Na sviňu svět Na sviňu svět Josef Prokeš

Příběhy z Brna, které se zdánlivě prolínají jsou psané s velmi humorným nadhledem. Mám to štěstí, že jsem se autorem setkala. A tak vím, že v příbězích zaznívá stejný laskavý humor, jakým i vypráví a jaký z něho přímo čiší. A svět, ten je prostě někdy na sviňu, ale musí se brát s nadhledem a humorem. Jinak budeme mít psí život a nudu jak v Brně.

27.02.2018 4 z 5

Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou Markéta Bednářová

Marně přemýšlím co o této knize napsat. Vypravěčský styl je velmi lehký a čtivý. Samotný příběh o životě autorky je spíš reflexí a zastavením nad jejím životem. A je to dobře. Velmi kladně hodnotím snahu ukázat, že i když si mnohdy zdravotníci myslí, že člověk v psychotické atace nevnímá, tak vnímá. Lehce je také nadnesena křehkost lidí s psychickou nemocí a taky to, že ataky se objevují až po sledu událostí a ne při první stresové události. Pro odborníky z řad zdravotníků určitě doporuřčuji jako povinnou četbu.

02.12.2017 4 z 5

Jakub a Jáchym Jakub a Jáchym Jørgen Clevin

Ilustrace Heleny Zmatlíkové, dělají z knihy naprosto famózní zážitek. Pamatuji si ji z dětství, kdy jsem ji četla asi milionkrát. A furt je stejně dobrá.

30.11.2017 5 z 5

Svržený anděl Svržený anděl Per Olov Enquist

Jedna z knih u které se nemohu rozhodnout jestli je hodně špatná nebo vlastně dobrá. Po přečtení prvních 10ti stran se příběh rozjíždí. Ale rozjíždí se možná až nakonec příliš rychle a je nedotažený. Je to asi tím, že popisuje 3 unikátní milostné vztahy a jediným pojítkem mezi nimi je vypravěč. Vypravěč k tomu ale přidává své sny, myšlenky a city, vzniká tak chaos. Autor si se čtenářem nepokrytě hraje na to, kdo zešílí dřív.

24.11.2017 2 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Z Gaarderových knih pro dospělé je určitě jedna z těch slabších. Neskrývá přiliš podnětů pro filozofické zamyšlení a v lecčem je direktivní stejně jako proslovy hlavního hrdiny o původu slov. Konec je sice nakonec překvapivý, stejně jako u Principálovy dcery, ale už u něj nezůstává čtenáři rozum stát.

17.11.2017 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Matně si vzpomínám, co mi zůstalo z knížky v hlavě, protože jsem ji četla už velmi dávno. Byla to pro mě taková knížka z oddílu neurazí, ale číst dvakrát ji nemusím. A pamatuji si z ní spíš jen hořkosladkou příchuť alkoholu a opileckého blouznění. Kdesi za tím je možná nějaká osobitost hlavní hrdinky.

17.11.2017 3 z 5

Vlčí léto laponského mlynáře Vlčí léto laponského mlynáře Arto Paasilinna

Moje první kniha od Paasilinna a jsem nadšena. Příběh měl spád, neoddychla jsem si ani minutu. Přijemně v příběhu kontrastovala realita s bláznovstvím mlynáře. Konec byl naopak snovou až mystickou tečkou celého příběhu.

16.11.2017 5 z 5

Aby porod nebolel Aby porod nebolel Lucie Suchá Groverová

Narozdíl od knih zahraničních autorů, zabývajících se bolestí při porodu, je tato kniha psaná velmi duchapřítomně. Nikomu nic nenutí, ale nabádá k zamyšlení. Četla jsem ji na doporučení a nemohu se jí vynachválit. Narozdíl třeba od knihy Hypnoporod, která na mě mnohdy byla příliš militantí je knížka "Aby porod nebolel" informativní a ukazuje různé možnosti jak se "zbavit" bolesti při porodu. Na druhou stranu, ale také autorka píše, že bolest u porodu má svůj vliv a neklade vinu za to, že porod bolel na ženiny schopnosti rodit.

14.11.2017 4 z 5

Na dně Na dně Helle Helle (p)

Zajímava kniha, která překonala očekávání. Pokud si chcete uvědomovat jak křehcí mohou být lidé kolem vás a jak zranitelní jste vy samy, mohu jen doporučit. Navíc se kniha dá přečist za jedno odpoledne či večer.

10.11.2017 3 z 5

Láska Láska Hanne Ørstavik

Pro mě byla četba naprosté utrpení. Ačkoliv se autorka snažila o proniknutí do psychiky hlavních postav. Někdy ji to nevyšlo a místo toho k sobě vrstvila další a další střípky příběhu až dospěla k tragickému konci.

10.11.2017 1 z 5

Na domácí frontě Na domácí frontě Kari Hotakainen

Přečetla jsem ji, skoro jedním dechem. Autor má zajímavé literární obraty, ale ukazuje i finskou usečnost ve tvorbě děje. Přeskoky z jednoho hrdiny na druhého bylo ze začátku dobře pochopitelné a označené. Ovšem na konci jsem se naprosto ztrácela v tom, kdo tedy mluví.

10.11.2017 4 z 5

Nikdy není pozdě na šťastné dětství Nikdy není pozdě na šťastné dětství Ben Furman

Kniha, která přináší přístup zaměřený na řešení do nové oblasti dětských traumat. Je krásné čitelná a ukazuje, jak se lidé vyrovnávají s složitým dětstvím. Nabourává také klasický mýtus toho, že děti alkoholiků nebo narkomanů sami budou alkoholiky nebo narkmony.

14.07.2016 5 z 5

Na nejnovější knihy Jonase Jonassona jsem se hodně těšila. Jeho Analfabetka mě naprosto pohltila přišla mi velmi zajímavá a plná nečekaných zvratů. Opak se ovšem stal u Zabijáka Anderse. V ději chybělo cosi Jonassovského, nečekané zvraty se nekonaly a absurdní náhody se staly jen dvakrát nebo třikrát. Zabiják Anders i jeho přátelé jsou velmi sympatičtí hrdinové, ale jejich myšlenky a motivy jsou popsány velice povrchně. Příběh plyne velmi pomalu a odvíjí se až na pár vyjímek velmi očekávaným směrem.
Nejvíce mi z celého příběhu utkvěla věta, že jmenovat se Per Persson je stejně hloupé jako se jmenovat Jonas Jonasson. A to nejspíš o knize vypovídá hodně.

10.07.2016 3 z 5

Puklý čas Puklý čas Eva Syřišťová

Paní Syřišťová přichází se zdánlivě normálními příběhy o zdánlivě normálních lidech. Ale jsou všichni přesně tak normální jak bychom chtěli být my samy? V knize autorka popisuje pět příběhů lidí na hranici jejich sil a velmi pravděpodobně se také jedná o lidi, které ona sama potkala. Kniha je napsaná dobře jak na beletrii tak i na odbornou publikaci.

05.07.2016 4 z 5

Web ostrý jako břitva Web ostrý jako břitva Jan Řezáč

Ač nejsem z IT, tak se mi kniha líbila. Design byl přijemný a celkově byla kniha přistupná i laikům. Naučila jsem se něco nového a také jsem se přiblížila k procesu vyrábění webových stránek. :)

05.07.2016 5 z 5

Hejno bez ptáků Hejno bez ptáků Filip Doušek

Kniha, které nejvíce ovlivnila můj život. Není vyloženě jednoduchá na čtení možná by někdo řekl, že je až příliš filozofická. Na druhou stranu je jednou z mála knih, ve které autor experimentuje se spojování velmi nesourodých názorů a třeba i s mícháním západního a východního myšlení. Nejvíce se mi líbilo, že kniha i příběh nakonec dohromady vyvolávají více otázek než odpovědí.

05.07.2016 5 z 5