Na domácí frontě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Na domácí frontě již od prvních stránek rozpoutává tragikomickou bitvu Mattiho, muže, který podstupuje absurdní závod, jen aby opatřil dům se zahrádkou na dobré adrese. Snaží se tak zabránit krizi ve své rodině, jíž kvůli neporozumění a parodicky zobrazené „tradiční“ mužské a ženské roli hrozí rozpad. Vybaven dalekohledem, magnetofonem, zápisníkem a skládací stoličkou se vydává na téměř špionážní akce, domy v okolí podrobuje detailní analýze a tajně proniká do soukromí jejich obyvatel - ti se oddávají „rodinné pohodě“ za vrčení sekaček na trávu a v kouři domácího grilu. Matti propadá hektickému shánění peněz, přeprodává kradenou elektroniku, poskytuje erotické masáže, neváhá vydírat a pomlouvat, po svém si osvojuje obchodní taje a dovednosti realitních agentů a s cigaretou v ústech se mstí svým sousedům v činžovním domě. Je zkušeným běžcem a posedle válčí o každý kousek území se svými nepřáteli, které rovněž žene touha po relativním štěstí a kteří vyprávějí společný groteskní příběh — ten v horečnatém tempu Mattiho úsilí graduje právě tam, kde si běžec dopřává oddechu. Román obdržel prestižní cenu Finlandia a v roce 2004 získal Cenu Severské rady pro literaturu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23177/na-domaci-fronte-23177.jpg 3.949
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Dybbuk
Orig. název

Jouksuhaudantie, 2004

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Na domácí frontě

Přidat komentář
Clair16
11.07.2020

Co podle mě činí tuhle knížku nezapomenutelnou, je neuvěřitelně hutný styl psaní – v jedné úsečné větě objevíte hned několik (často i šokujících) informací. Příběh je nejen pro tuto přímočarost určený možná primárně pro muže, ale věřím, že si získá i čtenářky, stejně jako mě. Slovy Hugha Granta v Notting Hillu: surreal, but nice.

Teckovana
28.05.2020

Příběh o tom, jak málo stačí, aby se rozpadly dobré vztahy s ostatními. Hlavní hrdina je tak trochu rytířem smutné postavy - bojuje "na domácí frontě" o svou rozpadající se rodinu a útulný domov pro ni, ale vůbec si neuvědomuje, že ostatním lidem ubližuje a že to, oč se snaží, je pouhá iluze a zbožné přání. Bonusem tohoto napínavého příběhu je také typicky hotakainenovský černý humor.


toulava
10.11.2017

Přečetla jsem ji, skoro jedním dechem. Autor má zajímavé literární obraty, ale ukazuje i finskou usečnost ve tvorbě děje. Přeskoky z jednoho hrdiny na druhého bylo ze začátku dobře pochopitelné a označené. Ovšem na konci jsem se naprosto ztrácela v tom, kdo tedy mluví.

MOu598
20.07.2017

Četla jsem v březnu 2012. Podle mých poznámek:
O manželské krizi.
Knížka mne hodně zaujala.
humor, až morbidní satira. Ale hezké.

Margie94
01.06.2017

Jojo, ta mrcha emancipace, co ta dokáže s lidmi udělat...Hlavní hrdina je občas na pořádnou facku, při té své snaze si urovnat život. Nejlepší jsou však "supersousedi" z horního bytu :D ti mě bavili asi nejvíc...

Zajímavé bylo, že příběh vyprávělo víc lidí a ze svého úhlu pohledu, což dávalo příběhu takový trochu jiný nádech :)

wosch
12.04.2017

Domácí četba pro muže v krizi :-)

mehilainen
17.05.2015

Achjo, nemám ráda knihy, kde bych hlavnímu hrdinovi 110% času nejradši dala pěstí...

bobi.o
24.02.2014

zajímavá kniha, o tom co jsou lidé schopni udělat pro svoji věc.......

1