Torgal Torgal komentáře u knih

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Ďalší masterpiece od kráľovej detektívok. Tentokrát môžem vytknúť jedine trochu rozvláčnejší úvod, kde je pred prvým ťahom potrebné predstaviť všetky figúrky na šachovnici. Od prvej vraždy sa už ale šliape do plných a príbeh graduje až k veľmi uspokojivému rozuzleniu. Niektoré dejové línie pôsobia trochu nadbytočným dojmom (napr. prítomnosť teroristu na palube), ale v konečnom dôsledku len prispievajú k zamotanosti a komplikovanosti celého prípadu, ktorý geniálny Poirot opäť s gráciou sebe vlastnou rozlúskne. 9+/10

13.04.2018 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Kniha očividne vznikla ako pocta Stokerovmu Draculovi - Barlow svetoznámemu transylvánskemu grófovi akoby z oka vypadol a zaberajú naňho aj tie isté ťahy. Lenže Stephen nie je King len tak pre nič za nič a dýchavičný originál napumpoval vo svojej verzii adrenalínom a napätím do takej miery, že Dracula môže len závidieť. Chvíľu mi trvalo zorientovať sa v množstve obyvateľov Jerusalem's Lotu, ktorých osudy kniha sleduje, ale sloh je jednoducho fantastický. Spôsob akým autor buduje atmosféru strachu a neistoty je bravúrny a absolútne z neho necítiť, že ide len o jeho druhú (!) knihu. Maximálne hodnotenie nedávam len kvôli tomu, že do upírskeho subžánru neprináša nič nové len pracuje s už zavedenými klišé. Ďalšou drobou výhradou je aj to, že skoro všetky narážky na popkultúru 70-tych rokov v Amerike (ktorých bolo nemálo) išli mimo mňa. 8+/10

16.03.2018 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Navnadený vynikajúcimi „černouškami“ som siahol po najväčšej detektívnej klasike, legendárnej Vražde v Orient Expresse. Jediná škoda je to, že som z mnohých televíznych adaptácii vedel, k akému originálnemu rozuzleniu celý mimoriadne zamotaný prípad smeruje. Že by mi to ale oslabilo výsledný dojem z knihy ale povedať nemôžem, zhltol som ju jedným dychom. Toto snáď ani je román – je to rébus. Na začiatku spoznáme protagonistov, potom dôjde k zločinu a roztočí sa kolotoč vypočúvania a porovnávania výpovedí, v ktorých dokáže nájsť zmysel len geniálny Belgičan (ja som bol teda v koncoch veľmi rýchlo). Škoda len nešetrne utnutého záveru, chýbala mi silnejšia katarzia a emocionálny dojazd. 9+/10

09.02.2018 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Nepárne Zeměplochy mi zdá sa nesedia. Ale možno je to aj témou, ktorá ma tentokrát veľmi nechytila – objavil sa supermág a jeho mocou napájaný mágovia sa vrhli prevziať kontrolu nad svetom. A v tomto bordely sa v podstate bezcieľne potĺka Mrakoplaš s partiou klišé figúrok, ktoré tu sú len aby robili prvoplánový humor (skvelá bojovníčka, ktorá túži byť kaderníčkou, rachitický tovariš, ktorý sa chce stať barbarom a zhýralý boháč, ktorého prítomnosť v knihe som nepochopil). Originálne švihnutých nápadov, hlavne oproti predošlému Mortovi, je skrátka pomenej a prevažuje dojem rutiny. 6/10

09.02.2018 3 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Wyrd bið ful ãræd (Všetko riadi osud). Pútavé čítanie verne zachycujúce nesmierne zaujímavé obdobie dánskych nájazdov na kráľovstvá Británie. Vďaka šikovnej dejovej skladbe spolu s hlavným hrdinom spoznáme obe strany – divokých pohanských Dánov ako aj Sasov vedených bohabojným Alfrédom. Dej sa valí dopredu vo vysokom tempe a z chlapca Uhtreda sa rýchlo stáva muž a (nedocenený) hrdina. Veľmi dobrý úvod série, kde som mal problém len s orientáciou vo veľmi podobne znejúcich menách a miestami s vetnou skladbou (ktorá akoby zodpovedala veku hlavnej postavy). 7+/10

06.02.2018 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Doteraz jasne najlepší Pratchett. Smrť si berie učňa a následne hľadá uplatnenie v gastronómii, zatiaľ čo neborák Mort sa vzpiera osudu a spôsobí tým roztrhnutie reality. Námet je jednoducho parádny a je výborne pretavený do originálneho príbehu, ktorému nechýbajú ani nečakané kľučky a prekvapenia. Humor je všadeprítomný, ale nepôsobí sileným dojmom. Špeciálne musím vyzdvihnúť Kantůrkov preklad, ktorý je jednoducho FANTASTICKÝ a kniha má aj vďaka nemu neuveriteľnú šťavu. Plné hodnotenie nedávam len kvôli záveru, ktorý sa mi náladou nehodil k zvyšku knihy. 8+/10

02.02.2018 4 z 5

Tam Tam 1 Tam Tam 1 Boris Filan

Filan dokáže neuveriteľne zanietene hovoriť o každej blbosti a túto svoju vlastnosť v tejto knihe využil na maximum. Píše v nej o svojich cestovateľských zážitkoch z celého sveta, ale čitateľ sa pritom o spomínaných krajinách nedozvie takmer nič. Miestami zaujímavé, inokedy nudné – podľa toho o čom práve píše – vždy ale precítené, plné úžasu a láskavej človečiny. 6-/10

29.12.2017 3 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Páči sa mi, ako Ďuro zaradil spiatočku a namiesto sústavného zvyšovania stávok a vyťahovaniu čoraz väčších protiríšských sprisahaní naservíroval menší prípad lokálneho rozsahu. Stačí jedno hradisko s dedinou v podhradí, legenda o zlatom poklade a záhadné zmiznutie dcéry hradného správcu. Autor už má budovanie napätia a postupné rozpletanie záhady zmáknuté, takže kniha sa číta jedným dychom. Snáď len náhly vpád tatárov pôsobil trochu ako deus ex machina, inak veľká spokojnosť. 8-/10

29.12.2017 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Po skvele bláznivom Ľahkom fantastične nečakaný útlm a preladenie na serióznejšiu nôtu. Autor sa venuje zbrusu novým postavám, tempo je voľné, humoru pomálo a držiaceho sa pri zemi. Neinformovaný čitateľ by si dokonca mohol knihu pomýliť s úplne štandardnou fantasy! Kvôli priškrteniu autorovej fantázie a nevýraznému príbehu som si ju až tak neužil, hoci nemôžem povedať, že by sa mi čítala zle. Minimálne postavy má veľmi sympatické. 6/10

29.12.2017 3 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Lehké fantastično mi spätne zlepšuje dojem aj z Barvy kouzel, lebo je uzavretím osudov Mrakoplaša a Dvoukvítka, ktorých predošlá kniha opustila v dosti prekérnej situácii. K mojej spokojnosti kniha konečne obsahovala dej (spočívajúci v ničom menšom ako v záchrane sveta), ale to neznamená, že by ubrala na bláznivých situáciách. Tých je tu snáď viac než minule a niektoré mi vyvolali priam záchvaty smiechu (na druidov programujúcich Stonehenge len tak nezabudnem). Pratchettova fantázia pracuje na plné obrátky a čitateľ netuší čo ho čaká na ďalšej strane. 8-/10

29.12.2017 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jeden z najintenzívnejších knižných zážitkov vôbec. Téma knihy je neuveriteľne silná a otvára dvere k takým otázkam, nad akými som do dnes neuvažoval. Akú hodnotu má život mentálne zaostalých ľudí? My, čo sme zdraví, sme naozaj lepší ľudia než oni? Táto kniha vo mne vyvolala veľkú pokoru. A odhliadnuc od nespochybniteľného myšlienkového bohatstva sa tiež čítala jedným dychom. Výnimočné dielo, na ktoré sa nezabúda. 10/10 PS: Musím vyzdvihnúť aj famózny preklad Richarda Podaného, takto dobrá práca sa často nevidí.

27.11.2017 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Môj prvý Pratchett a hoci sa chystám aj na ďalšie knihy, Barva kouzel ma príliš neohromila. Zábavných pasáží a potrhlo originálnych nápadov je samozrejme dosť, avšak príbeh ma veľmi nechytil. Kniha na mňa pôsobí dojmom voľne prepojených poviedok v ktorých podarená dvojica Mrakoplaš a Dvoukvítko zakopávajú o švihnuté postavičky a dostávajú sa do šialených situácii. Nemajú pritom žiadny cieľ a idú kam ich Osud zaveje. Uvidíme ako sa to vyvinie v ďalších knihách, zatiaľ je to za 6/10.

24.11.2017 3 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Úplne iná kniha ako Enderova hra, ale pritom podobne inšpiratívna. Hlavná téma ostáva rovnaká - kontakt s inteligentným mimozemským životom, no tentokrát ide o snahu o krehké spolužitie a vzájomné pochopenie. Téma je veľmi silná a ponúka bezpočet zamyslení sa nad morálnymi dilemami, ktoré vyplývajú zo stretu tak odlišných kultúr. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na pomery na Lusitánii, no potom som sa už rochnil v skvelých dialógoch a podnetných úvahách. Škoda, že záver nebol tak silný ako zvyšok knihy - po odhalení závoju tajomstva obostierajúceho prasačíkov môj záujem značne poklesol. Z jasných piatich hviezd som tak klesol k veľmi silným štyrom. 8+/10

24.11.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Motiváciou k prečítaniu tejto knihy bola čitateľská výzva na prečítanie knihy rozprávok. Keď som videl rozsah knihy, tak som ostal trochu zaskočený, lebo oficiálnych 127 strán je sotva 50 strán normálneho formátu, pričom dobrú polovicu z nich tvoria Brumbálove poznámky. Tie boli napokon zaujímavejšie ako kratučké príbehy, ktoré sa väčšinou ani nestihli rozbehnúť a u viacerých z nich som mal problém nájsť poučenie, ktoré by mali bájky obsahovať. Ako bonus k sérii o Harry Potterovi je to milý počin, samostatne by táto kniha nemala šancu obstáť. 6/10

31.10.2017 3 z 5

Odľahčený tón knihy mi sadol, rovnako ako aj životná filozofia Alana Karlsonna, ktorý si z ničoho nerobil ťažkú hlavu a kašlal na politiku (hoci o ňu zakopával na každom kroku). Ak to ale chcelo byť niečím viac ako odpočinkovým čítaním, tak tento zámer (u mňa) nevyšiel. Línia zo súčasnosti je príliš absurdná, ale vďaka čiernemu humoru uspokojivo zábavná. V retrospektívach (ktoré boli v knihe z bohvieakého dôvodu) je ale prekvapujúco veľa socializmu a chľastačiek so svetovými vodcami. Životný príbeh starčeka je ale ako celok strašná báchorka pritiahnutá za vlasy, oproti ktorému je Forrest Gump (ku ktorému má Alan dosť blízko) realistická dráma. A do toho ešte lacné vtipy typu Herbert Einstein. Pobavilo, ale len ako jednorázovka na zabitie času. 6+/10

31.10.2017 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moja prvá Agatha Christie. A ak je aj zvyšok jej tvorby tak čtivý a napínavý, tak asi nie posledná. Už dejová synopsa je parádna – desať ľudí pozvaných na odľahlý ostrov, každý z nich má niečo za nechtami, postupne zomiera podľa veršov detskej riekanky. Každému z nich nahliadneme do hlavy (v niekoľkých prípadoch doslova) a sledujeme ich vrastajúcu paranoju. Je tajomným vrahom tá upätá stará panna? Alebo doktor? Nie, musí to byť predsa ten dobrodruh! Alebo nie? Musím priznať, že identitu vraha som neodhalil, čo vzhľadom na komplikovanosť jeho plánu nie je žiadna hanba. Škoda, že ten plán išiel na hranicu realizovateľnosti a vyžadoval kúsok šťastia a to, aby obete reagovali na situáciu viac menej preňho ideálnym spôsobom. 9/10

11.10.2017 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Do komentára k poslednému filmovému spracovaniu tejto knihy som na ČSFD pred pár rokmi napísal: „Nepoznám Fitzgeraldovu predlohu, ale dúfam, že to nie je tak povrchná báchorka ako ju prezentuje tento film.“ Síce sa v knihe dá nájsť presah do kritiky americkej spoločnosti, ale v jadre tá veta bohužiaľ platí. Rozsahom dlhšia poviedka so slušným slohom, ale do polovice je to príšerná nuda. Potom sa už začne diať niečo zaujímavejšie, stále je to ale len romantická fraška. Bohužiaľ, ďalšia klasika čo išla mimo mňa. 5-/10

11.10.2017 2 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Uhtred is coming home. V podstate celá kniha sa točí o plánovaní a realizácii dobíjania nedobytnej pevnosti Bebbanburgu. V prvej tretine som sa chytal trochu slabšie (už som zabudol nejaké súvislosti z minulých kníh) a tiež som mal neodbytný dojem, že toto je len povinná jazda, aby hlavný hrdina konečne naplnil svoje celoživotné snaženie a autor to mal z krku. Tiež mám pocit, že ma táto séria už nedokáže prekvapiť – Uhtred je stále geniálny stratég a kniha sa končí veľkou bojovou scénou (ktorá nesklamala ani tentokrát). 7+/10 PS: Z doslovu to vyzerá tak, že ešte s Uhtredom nekončíme, čo ma trochu prekvapilo – veď už teraz je na pomery svojej doby Matuzalem (a ešte k tomu aký čiperný).

11.10.2017 4 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Dokončenie Tobiášovej cesty za odplatou sa nesie v duchu odľahčene a s nadhľadom podaného masakru – presne ako to bolo už v prvej časti. Dočkáme sa viacerých odhalení a plánov v plánoch, dominuje ale uspokojenie so zábavne a napínavo napísanej akcie. Keď hrdina pred koncom ale prejde do „god módu“, už toho bolo na mňa priveľa a katovanie zástupov upírov ma až toľko nebralo. Posledná štvrtina navyše pôsobí značne nadbytočným dojmom (hoci chápem, že autor chcel uzavrieť všetky dejové linky). Celkovo tak o čosi slabší dojem ako z prvého dielu. 7+/10

26.09.2017 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Môj prvý kontakt s Kulhánkom a pravdepodobne nie posledný :-) Hoci je to „len“ odpočinkové čítanie keď sa človek ide zrelaxovať pri rozstrieľaných mafiánoch/ázijcoch/upírov, tak je podané mimoriadne čtivým a zábavným spôsobom. Úvodné zoznamovanie sa s Nočným klubom má grády, o to šokujúcejšie zapôsobil nečakaný dejový odklon zhruba v štvrtine knihy. Hrdina sa možno až príliš zdĺhavo zoznamuje s novými schopnosťami a kuje plány na pomstu. Tempo však nie je nijak závratné a veľa sa toho do konca knihy dopovedať nestihne. Výborná jednohubka, no popredné umiestnenie medzi najlepšie hodnotenými knihami úplne nechápem. 8/10

26.09.2017 4 z 5