Torgal Torgal komentáře u knih

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Zavŕšeniu dobrodružstiev kapitána Báthory jasne dominuje veľkolepé obliehanie pevnosti v Nových Zámkoch. Ďuro si zjavne poctivo naštudoval všetky dobové pramene a suverénne servíruje také záľahy cudzokrajných názvov hradieb, zbraní a vojenských hodností oboch zúčastnených strán, že ani rozsiahle vysvetlivky na konci knihy mi nestačili. Častokrát mi to už pripadalo tak, že len machruje na čitateľov :-) Keď ale chcel byť tak autentický, mal si dať pozor aby všetci od veliteľov až po posledného knechta nehovorili ako z čítanky. Kniha ako taká sa ale číta jedným dychom, sústredenie deja na pevnosť a jej okolie pomohlo zovretosti dejových línii. Bojové scény sú opäť napísané s gustom, nešetrí sa usekanými hlavami ani telesnými tekutinami, ale to už tak nejak Ďurovi patrí. Nechýba ani pre sériu typická prítomnosť nadprirodzena, ale tentokrát je tu skôr na spestrenie a dotvorenie paranoidnej atmosféry, pričom netvorí ťažisko príbehu ako v Bránach Irkally. Potešil ma aj drsný zvrat v polovici knihy a celkovo to, že autor so svojimi postavami nejednal práve v rukavičkách. Z môjho pohľadu zakončenie ako sa patrí, hoci k pravému nadšeniu ešte čo-to chýbalo. 8/10
PS: Kaprál Remenár je môj bratranec :-D Aby ste ma chápali: Bratrancov švagor už dlho pomáha Ďurovi so zháňaním podkladov pre jeho knihy a požiadal ho, aby po bratrancovi pomenoval postavu v knihe. A aby toho nebolo málo, tak jeho švagor sa volá Lončík a nájdete ho v aj poďakovaní :-)

30.12.2019 4 z 5

Umění správného rozhodování Umění správného rozhodování Rolf Dobelli

V podstate to isté ako Umenie jasného myslenia, len mám dojem, že tie najlepšie témy autor vystrieľal už minule. Mnoho kapitol mi prišlo menej podnetných a časté zaklínanie sa Buffetom, Kahnemanom a Mungerom ma už prestalo baviť. Vo výsledku teda o triedu slabší dojem ako minule. 6+/10

22.04.2019 3 z 5

Umenie jasného myslenia Umenie jasného myslenia Rolf Dobelli

Päťdesiatka myšlienkových pascí, do ktorých často padáme. Veľa z nich nebola pre mňa novinkou, ale podporená výsledkami vedeckých pozorovaní tvorí táto kniha dobrý základ kritického myslenia. Len mám obavy, že ak by sa všetci rozhodovali vždy len racionálne, svet by sa zmeniť na veľmi chladné miesto :-) 8+/10

22.04.2019 4 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Mrakoplaš sa po dlhšom čase vracia na scénu a svoju polohu “ómôjbožezachráňsaktomôžeš” dotiahol touto knihou do dokonalosti. Kráľovsky ma bavila aj Cohenova Strieborná horda - partia barbarských hrdinov po dátume expirácie zasväcovaných do tajov “kultúry”. Príbeh sa tentokrát točí okolo mocenských bojov na tajomnom Vyvažovacom kontinente, ktorým sa chce Mrakoplaš vyhnúť zubami-nechtami a do ktorých teda logicky zapadne až po uši. Socialistická revolúcia v Zeměplošskom ekvivalente Číny môže začať! U Pratchetta to mám ako na húpačke, slabšie knihy striedajú tie lepšie, Zajímavé časy ale určite patria medzi vydarené kúsky. 8-/10

22.04.2019 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Zdá sa mi to, alebo sa už Terry začína opakovať? Táto kniha mi príde ako plod súrodeneckej lásky medzi Mortom a Pohyblivými obrázkami. Namiesto filmu teraz ovládla Ankh-Morpork rocková hudba (aka “hudba s kamením”), starý známy Kolík ASP sa z toho snaží vytrieskať balík a do toho sa Smrť zas niekde zašíva a rieši existanciálnu krízu. V jednotlivostiach je kniha samozrejme stále zábavná (i keď teraz mi tu chýbali výraznejšie/šibnutejšie postavy), ale ako celok ma neoslovila. Môj problém je rovnaký ako pri Pohyblivých obrázkoch - tieto priame paródie výdobytkov modernej spoločnosti sú na mňa príliš “lacné”. 6/10

Napriek kritike si ale dovolím odcitovať pasáž, pri ktorej som sa musel aj vo vlaku začať smiať nahlas:

Dav, znejistělý novým obratem situace, se zatetelil.
„Zdravím tě, Ankh-Morporku!“ zvolal Drtič. Kývl na Špínu, který už na druhý pokus zasáhl své bubny.
A doprovodná skupina se vrhla do svého prvního a shodou okolností i posledního závěrečného čísla. Přesněji řečeno tři posledních čísel. Drtič se pokoušel o Anarchii v Ankh-Morporku. Kubouš propadl naprosté panice, protože se neviděl v zrcadle, a hrál dokola tu jedinou stránku z kytarové školy Zábrnka Kobylky, kterou si pamatoval, což byl obsah, zatímco Mumák si zapletl prsty do strun.
Co se Špíny týkalo, melodie písní, to byla starost těch druhých. On se musel soustředit na rytmus.
Většina lidí to nepotřebuje, ale pro Špínu bylo i obyčejné tleskání do dlaní namáhavým cvičením v koordinaci. Hrál ve svém malém uzavřeném světě a nevšiml si proto, že se publikum zvedlo jako pokažený žaludek a vrhlo se na pódium.

04.03.2019 3 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Moja obľúbená Nočná hliadka sa opäť hlási do služby aby zastavila vyčíňanie vraha vyzbrojeného šialeným plánom a palnou zbraňou nevídanej sily. Ešte šťastie, že z nariadenia patricija sa jej rady rozšírili o zástupcov menšinových rás (trolla, trpaslíka a ženu). Dnešní bojovníci za rovnoprávnosť musia určite zatlačiť slzičku dojatia nad tým, aký bol Pratchett v tomto nadčasový. Nováčikovia prinášajú svieži vietor a napríklad také postupné zbližovanie trolla Navážky s trpaslíkom Potrublom je zlatá baňa zábavy (ale ani zbližovanie Karotku s Anguou nie je na zahodenie :-)). Detektívne vyšetrovanie hrá samozrejme len druhé husle a prím má typický Pratchettovský humor, ale svoju úlohu zvláda a na konci dokáže vytiahnuť aj prekvapivý zvrat. Jediné povzdychnutie mám tentokrát nad tým, že sľubná téma Elániovej svadby bola tak trestuhodne nevyužitá. 8/10

04.03.2019 4 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Dámy a páni, s poľutovaním musím konštatovať, že sme si nepadli do oka. Prišli ste síce v sprievode Bábi a Stařenky, ale aj ony pôsobili matným dojmom, ako by tu ani nechceli byť. Bez urážky, ale keby ste neprišli v sprievode Magráty, ktorá riešila akútne predsvatobné problémy, tak si nemáme čo povedať. Príbeh, s ktorým ste ku mne prišli, ma totiž vôbec nestrhol - usmieval som sa a prikyvoval v podstate len zo slušnosti. Už samotná téma zlých elfov mi bola proti srsti a parodovanie Sna noci svätojánskej tiež u mňa nepadlo na úrodnú pôdu. Takže síce ďakujem za návštevu, spomínať na vás ale nebudem. 6-/10 Tak, a teraz uvoľnite miesto, za vami stoja nejakí Muži ve zbrani, tak nech neprídete k úrazu!

04.03.2019 3 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Opäť Pratchett, ktorý ma (takmer) bez výhrad bavil. Tentokrát sa pozrel na zúbok náboženstvu a filozofii - a samozrejme ani na jednom z nich nenechal suchej nitky. Trefné narážky na absurdnosť cirkevných inštitúcii presahujú hranice odpočinkovej literatúry a okrem zábavy ponúkajú aj niečo na zamyslenie. Prostoduchý Bruta s dokonalou pamäťou a boh Om uväznený v tele tvora, z ktorého sa robí výborná polievka - jedna z najlepších dvojíc Zeměplochy (samozrejme až po Stařenke Oggovej a Bábi Zlopočasnej). 8/10

14.12.2018 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Konečne sa to stalo - narodil sa antikrist a dni ľudstva sú zrátané. Zachrániť ho môžu len anjel a čert, ktorému sa na Zemi páči až príliš. Z blížiaceho sa armageddonu autori ťažia hromadu humoru, ktorý ale najlepšie funguje v izolovaných scénach. Keď sa človek pozrie na knihu ako na celok, tak je až príliš rozháraná a nekonzistentná a v konečnom dôsledku aj trochu nedotiahnutá. Do tejto torty toho totiž mačička (Pratchett) a psík (Gaiman) nahádzali až priveľa. 7-/10

14.12.2018 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Písať komentáre s odstupom niekoľkých mesiacov nie je žiadny med, ale zabojujem. Vynikajúca historická freska mapujúca niekoľko desaťročí výstavby fiktívnej katedrály v Kingsbridge. A to, že celý tento príbeh bol kompletne vymyslený bez opory v historických prameňoch je jediná vec čo kalila moje nadšenie z tejto knihy. Je totiž napísaná mimoriadne čtivým spôsobom a vôbec by mi nevadilo, ak by mala ešte niekoľko sto/tisíc strán navyše. Celkovo škoda, že ostalo len pri jednej knihe (nepriame pokračovania odohrávajúce sa v iných storočiach nepočítam), lebo tomuto námetu by viac svedčala románová séria. Tiež by sa tak autor vyhol skratkovitosti, ktorej hlavne ku koncu pribúdalo. Zamiloval som si skvelé postavy, i keď od začiatku bolo jasne definované ktorí sú dobrí a ktorí zlí. A strašne ma bavilo čítať ako hrdinovia prekonávajú úklady morálne skazených zlosynov. Nemôžem síce povedať, že by na mňa kniha pôsobila historicky autentickým dojmom - na to väčšina postáv uvažovala až príliš moderne - ale to pôžitku z jej čítania vôbec nič neuberá. 9/10

14.12.2018 5 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Dosť zvláštna kniha s ťažko uchopiteľnou, melancholickou náladou. V priebehu čítania sa navyše viac krát zmenil žáner – začiatok bol ako z ľahkej fantasy pre dievčatá (jednorožka vo svojom lese, spievajúci motýľ), náhle atmosféra stemnela (Mama Fortuna) a hlavnou postavou sa zrazu stal mág Šmendrik. Osobne sa mi najviac páčila pasáž u zbojníkov, kde bola zas nálada odľahčená a humoristická. Od príchodu do Hagardovho kráľovstva ale dominuje smutná, zasnená melanchólia, ktorá mi veľmi nesedela a bohužiaľ je to dominantná časť knihy. Už samotná zápletka o hľadaní jednorožcov pre mňa ale nebola veľmi zaujímavá a tak som knihu prečítal bez väčšieho záujmu. 5+/10

14.09.2018 3 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Milujem vtipné hranie sa rozprávkovými archetypmi a Pratchett túto tému zužitkoval na maximum. Toľko odkazov na všetko možné (od Červenej čiapočky cez Hobita až po žiť a nechať zomrieť) sa na jednom mieste len tak nevidí. Všetko je to pritom skĺbené do funkčného príbehu o tom, ako zabrániť Popoluške vziať si princa aby mohli byť všetci šťastní až do smrti. Stařenka a Bábi sú navyše dokonale zohraná dvojka pri ktorej žiadna bránica neostane na pokoji. Ale aby som len nechválil, tak rozbeh knihy bol predsa len trochu pomalší a od rozuzlenia som asi čakal viac. Aj tak je to spolu s Pyramidami pre mňa najlepšia Zeměplocha. 8+/10 PS: Pár kníh som už nevychvaľoval do nebies Kantůrkov preklad, tak doplním resty - je geniálny ako vždy a bez neho by tie knihy boli polovičné.

18.08.2018 4 z 5

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

V páchnucom Pariži sa v tých najhorších podmienkach zrodil geniálny parfumár s dokonalým čuchom, ktorý je inak bezcitné monštrum a pre svoj cieľ – stvoriť dokonalú vôňu – sa nezastaví pred ničím. Tento príbeh je v podstate rozprávka, hoci dosť zvrátená. Inak sa schopnosti hlavnej postavy a niektoré dejové zákruty interpretovať nedajú – rozhodne to ale nemyslím ako kritiku! Vďaka tomu si autor mohol dovoliť omnoho viac a využil to naplno. Výborná, znepokojivá atmosféra a skvelé, živé opisy podtrhujú výborný dojem. Výnimočná kniha, na ktorá utkvie v pamäti aj dlho po dočítaní. 9/10

26.07.2018 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

22.06.2018 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Pôvodne som po Pohyblivých obrázkoch nechcel načínať ďalšiu Zeměplochu, ale keď som uvidel, že v nej hrá prím môj obľúbenec Smrť, tak som neodolal... ale asi som mal. Zrejme už som Pratchetta prejedený a nedokážem sa už na ňom tak zabaviť ako pár kníh dozadu, ale v Sekáčovi je to viac čo mi nesadlo. Predovšetkým to bola podzápletka s „shopping centrom“, ktorú by som bez milosti vyšmaril von – nehodila sa sem, nebavila ma a jej akčný záver sa až priveľa ponášal na koniec Pohyblivých obrázkov. Aj samotný Smrť ma sklamal, čakal som niečo iné ako spoznávanie jeho ľudskej stránky (ale zavŕšenie jeho príbehu bolo roztomilé). Suverénne najlepšie chvíle knihy boli dobrodružstvá Rumpála Žičky a jeho partie z klubu Nový začiatok – ďalšie príhody tejto bláznivej zostavy by som si dal okamžite. Bohužiaľ ma ale všetko ostatné veľmi nebavilo. 5+/10

22.06.2018 3 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Nie, že by som sa pri čítaní nebavil... ale tá doslovná variácia na Hollywood bola na mňa trochu priveľa. Radšej mám knihy, v ktorých Pratchett zosmiešňuje „skutočný svet“ rafinovanejším spôsobom než len jeho prepisom do reálií Zeměplochy. Odmyslieť si tento (pre mňa) dosť podstatný problém, tak som sa vlastne bavil tak, ako som u Pratchetta zvyknutý. Super postavy (hlave Kolík ASP sa prekonával), ale začínam mať pocit, že by som si mal dať od Zeměplochy pauzu. 7-/10

01.06.2018 3 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Je mi to ľúto, ale toto je prvá kniha, v ktorej som si s Terrym vôbec nepadol do noty. Celý čas som mal pocit, že sa jedná len o nafúknutú poviedku, ktorá mala jediný účel – ukázať ako sa Mrakoplaš dostal z Podzemných rozmerov. Žiadny solídnejší dej tu nie je a fakt, že sa všetko točí okolo Mrakoplaša – postavy, ktorá má biedny príbehový potenciál, lebo je to len sraľo, ktorého životným cieľom je zašiť sa niekam, kde je bezpečne – knihe tiež nijak nepomohlo. A zavazadlo sa mi už teda tiež dobre zajedá, lebo vždy je to len o tom ako vydesí (a potom podupe) všetko, kde sa objaví. Tentokrát som sa skrátka veľmi nepobavil... 5/10

01.06.2018 2 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Musím priznať, Nočnú hliadku som si zamiloval na prvý pohľad. Toto je skvadra hrdinov, ktorí k Ankh-Morporku sedia ako riť na šerbel – nekompetentní, smradľaví opilci čo radi kontrolujú dvere, či sú poriadne zamknuté aby...no veď viete. A k tomu slobodník-čakateľ Karotka, čo má v malíku všetky zákony mesta (o ktorých existencii netuší ani patricij). No a predstavte si, že sa táto banda zapletie do vyšetrovania kultu privolávajúceho drakov do mesta. Dve tretiny knihy som sa kráľovsky bavil, no od momentu korunovácie nového „kráľa“ sa všetko akoby zadrhlo. Vôbec mi to nesadlo a ešte menej mi sadlo vysporiadanie sa s ním. Nechcem spoilerovať, ale „turbo Errol“ bol až trápny. Škoda, lebo toto malo veľkú šancu stať sa prvou Zeměplochou, ktorej by som dal maximálnu známku. 7+/10

04.05.2018 4 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Všímam si, že čím menej mágie je v Pratchettových knihách, tým viac ma bavia. Pyramidy, ktoré si berú na paškál staroveký Egypt, som tak na rozdiel od posledných dvoch kníh zhltol ako malinu. Prvá, nečakane seriózna, tretina knihy v ktorej nahliadneme do života nádejných vrahov navyše ukazuje, že Terrymu to výborne píše aj na vážnejšiu nôtu. Potom sa však presunieme do Mžilu, kde sa roztáča kolotoč nepredvídateľných situácii na konci ktorého bohovia doslova začnú chodiť po zemi. Potešilo ma, že popri tradičnej dávne skvelého humoru (zdôvodnenie prečo sú ťavy najlepšími matematikmi nemalo chybu) nechýbajú ani originálne zvraty a jeden extra vypečený je dokonca až v samom závere. Za mňa osobne spolu s Mortom doteraz najlepšia Zeměplocha v ktorej sa skĺbil kvalitný príbeh s ešte lepšou zábavou. 8+/10

04.05.2018 4 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Napísanie tohto komentáru som veľmi dlho odkladal, lebo som nevedel, čo mám doňho dať. Táto kniha bola totiž „celkom fajn“ a ja mám problém povedať k nej čokoľvek viac. Samozrejme ani teraz nechýbalo dostatok geniálne šibnutých nápadov ako napr. organizovaný zločin v Ankh-Morporku (pri ktorom každý okradnutý dostane potvrdenku a nikto nebude okradnutý nad svoj ročný prídel). Len ten hlavný príbeh okolo ktorého sa kniha točí ma toľko nevzal. A nepomohli ani tri sympatické strigy. 6+/10

13.04.2018 3 z 5