TomHr TomHr komentáře u knih

Noční brána Noční brána Peter May

Noční brána patří k nejlepším knihám s Enzem MacLeodem, byť je poněkud netypická. Autor se tentokrát výrazněji rozběhl v čase, objeví se Mona Lisa i Adolf Hitler Peter May nadále zůstává skvělým vypravěčem, není nouze o napětí, dramatické okamžiky a dobře vykreslené charaktery postav. Také příběh a jednotlivé časové linie dobře fungují. Škoda, že je sérii konec, ale třeba se s Enzem ještě někdy setkáme.

21.11.2023 5 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Opět zajímavě odvyprávěný příběh v několika dějových liniích, opět staří známí výtečníci. Tentokrát trochu jiný námět. Přestože hranice svobodného světa na řece Moravě a hned za Bratislavou se v předchozích knihách okrajově objevilo, nutno ocenit, že Dominik Dán přichází s novými nápady a nevykrádá sám sebe.

27.09.2023 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

František Niedl uvádí na scénu dalšího neochvějně nebojácného a až za hrob poctivého hrdinu. Řízením osudu, ale také díky osobní odvaze se Ondřej z Rohatce stává majitelem nevelkého hrádku. Opouští italské tažení markraběte a budoucího krále Karla IV. a po strastiplné cestě přes Alpy se ujímá svých statků. Zvelebuje hrádek a podhradí, začíná se dařit, i přes protivenství ze strany mocného souseda, křivoklátského purkrabího. Poddaní Ondřeje ctí a vše se jeví zalité sluncem Ano, tento scénář je dost podobný námětu jiných knih z pera pana Niedla. A vůbec mi to nevadí! Ostatně v knize vystupuje Čeněk z Vřesova a na moment se objeví i jeho bratr Beneš. Přímočarý příběh svižně odsýpá a jak jsme u autora zvyklí, se smyslem pro detail zručně navodí atmosféru a načrtne prostředí. Knížka zkrátka vtáhne do děje a nepustí, na konci se člověk těší na další díl.

23.06.2023 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

„Děti patří mezi obnovitelné zdroje.“
Nulorožec se sice tváří jako detektivka, ale pro ortodoxní příznivce kriminálního žánru tahle knížka není. Spíše je potřeba naskočit na vlnu a nechat se zmítat divokým vírem Stančíkových vymyšleností. Bezbřehá fantazie autorova sahá od architektury přes historii a botaniku až po iluminátské spiknutí. S nenucenou samozřejmostí jsou uvedeny dosud neznámé druhy, rody a čeledi, nové chemické látky i historické skutečnosti, přitom hranice mezi faktem a fabulací je u Stančíka krásně nezřetelná. Samozřejmě nechybí humor, slovní hříčky, novotvary, četné erotické pokrmy a kulinářské orgie, konečně se mimo jiné dozvídáme pravý význam pojmu gastroporno. Kam autor na ty nápady chodí? Jako třeba cvičný hřbitov s kašírovanými hroby?
Tenhle zdánlivý bezuzdný cirkus ovšem drží pohromadě, knížka dává smysl, pokud tedy přistoupíme na Stančíkovu hru. Nosorožčí záhada je nakonec vyřešena a pachatel odhalen. Knížka má jen jednu vadu. Je moc krátká.

07.12.2022 5 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Podrychtáře Václava si prostě nelze neoblíbit. A vůbec všechny ty pražské postavičky z přelomu 14. a 15. století, které pan Hrdlička ve své sérii představuje: Václavovu dobrou ženu Kateřinu, „magistra“ Šebka, všechny ty měšťany a měšťky, chátru a panstvo. Žebrákova pomsta je opět věrně zasazena do dobových reálií, alespoň pro poučeného laika. Detektivní příběh se tentokrát odehrává za saského obléhání Prahy, ostatně i Václav s dalšími měšťany vyfasuje službu na hradbách. Po nocích Václav hlídkuje, ve dne má plno práce s vykradenou kaplí a dalšími zločiny. Díků za svou námahu se samozřejmě nedočká, ale tak to chodí i dnes; ostatně osazenstvo radnice a paláců začátku patnáctého století se nápadně podobá současnému panstvu. Vyprávění je svižné a vtipné. Fajn, nejedná se o vysokou literaturu, ale rozhodně o skvělou zábavu.

04.11.2022 5 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Baví mě Hrdličkův jazyk protkaný dobovými výrazy, právnické vsuvky i to, jak se posunul význam některých slov do dnešních dnů („strana protivná“). Baví vtípky, naschvály a postavičky, kterými autor zalidnil středověkou Prahu; podobnost s dnešními šibaly i s hlavami pomazanými je opravdu, ale opravdu čistě náhodná. Baví mě velký sympaťák podrychtář Václav, vyplísněn na radnici si jde domů pro nášup od své dobré ženy Kateřiny. Tahle knížka, vlastně celá série, to je především výborná zábava.

20.06.2022 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

(SPOILER) Niedl v celé sérii relativizuje jiráskovský obraz husitů, když je popisuje spíše jako „krvelačnou pakáž“ než boží bojovníky. Nejinak je tomu i v posledním díle série. Leitmotivem knihy je pomsta – za vyvraždění Drkolné i za smrt Matyldy, po jejíž smrti Tas dlouho hledá klid kde jinde než v Roulově rokli ve vlčí společnosti. Urovnává se vztah se synem, vzniká elitní bojová jednotka bojovníků „v kůži“ a nesmrtelný Hynek Tas z Boru úspěšně čelí všem lstím a úskokům. A opět, jak je zvykem u celé série, se jedná především o dobrou zábavu, knížku, od které je těžké se odtrhnout.

20.06.2022 5 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Místo jedné mohla Lenka Elbe napsat rovnou třeba pět knih. Hořkosladký román o snoubence, která se propadla do země, a hrdina od té doby nemůže pozřít (ba ani vyslovit!) chléb. Humornou novelku z lázeňského prostředí, v hlavní roli švihlí profesoři, co se lámou smíchy z nukleonových čísel izotopů uranu. Knížku pro děti, ve které má každý člověk na obloze svůj obláček nebo mrak. Netradičního průvodce jáchymovským nadzemím a podzemím. Horor plný nemrtvých a živoslizu a mrtvoslizu. Z toho je vidět, že autorka pere do čtenáře nápady ze všech hlavní. Ale míří přesně! Ačkoli se to zprvu nezdá, každý nový motiv zapadne přesně do propracované fantastické skládačky.
Do vylidněného Jáchymova plného kontrastů směřují postavy někdy panoptikální, jindy hrozivé, každopádně dokonale, s humorem a s nadhledem vykreslené. Vyprávění není chronologické, linie se proplétají a záhadné a fantastické motivy jen zvolna odhalují svá tajemství. Děj je svižný, a i když po úvodní třetině trochu ztratí spád, v závěru opět nabere dech. Humorné scény střídá až hororové mrazení, kniha je neskutečně zábavná a závěrečný motiv nezničitelného zla ponechá čtenáři spoustu prostoru k přemýšlení.

17.02.2022 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Sauna je svébytný prostor, ve kterém sice rezonují děje zvenčí, ale sem, do horkého svatostánku nemůžou. Tady se scházíme my, co se spolu Sauna je svébytný prostor, ve kterém sice rezonují děje zvenčí, ale sem, do horkého svatostánku nemůžou. Tady se scházíme my, co se spolu saunujeme. Jsou tady různí týpci, nemají sice jména, ale všichni víme, že ten je hasič, tenhle taxikář a tohle je ten, co se chystá do důchodu. A hlavně hovada, ty zůstávají venku! My tady jsme někdy taky hovada, ale jenom trochu. A tak se potíme, kecáme, je to vlastně furt dokola, žrádlo, ženský, pívo, ženský, pívo, žrádlo... A tak je to knížka krásně o ničem, ale zároveň o všem, o mládí, o stáří a o smrti. O tom, jak je těžké vybruslit z některých životních situací. A je to úsměvné, s nádechem tajemna, ono v takové sauně je fakt možné všecko.
Možná jsou ti charakteři trochu prvoplánoví. Možná jsou ty hlášky někdy banální. Ale hlavně: pravděpodobně se jedná z velké části o přepis reálných hovorů, odposlechnutých v sauně, v hospodě nebo třeba na kurtu. Protože některé věci fakt nevymyslíš!

07.01.2022 5 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Burger je v nejlepších letech, Krauz zatím mlaďoch, ale už zocelený několika případy i šméčkem, které provedl státní bezpečnosti. Ostatně estébákům leží Krauz v žaludku stále, pořád se ho snaží dostat, nicméně jejich čas se nachyluje. Kulisy vyšetřování vražd mladých žen i případu bytových vloupaček tvoří totiž sametová revoluce. Jakoby zevnitř máme možnost sledovat přerod kriminálky, někde nesmyslně překotný, jinde kosmetický. A to dodává knize - jinak solidní detektivce - další rozměr.

24.11.2020 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Když někdo napíše nějakých pětadvacet knížek se stejnými hrdiny, ze stejného prostředí a pro milovníky téhož žánru, pak je asi zřejmé, co lze očekávat od dalšího autorova díla. Řečené platí i o knize Pochovaní zaživa. Dva příběhy, propletené dějové linie, dějové zkratky a spád, čtivý jazyk, trocha toho slovního humoru, sympatičtí hrdinové, kteří v čase přece jen procházejí určitými proměnami a osobními krizemi. Takže takový autorův standard. Ale standardní výkon Dominika Dána znamená slušnou porci napětí a především velmi dobrou zábavu, a o to tady jde především!
A o čem kniha vlastně je? O obchodě se smrtí důchodců. O tom, jak se José jako westernový hrdina vydává do hor, aby pomstil postřelení své partnerky a kolegyně. Ostatně přečtěte si sami!

26.10.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pokračování trisolaranské ságy je o chlup slabší, než první díl.
Jestli bych začátek Problému tří těles směle přirovnal třeba k Setkání s Rámou, pak Temný les zpočátku působí jako zpráva z XVII. sjezdu KSČ. Je to podobně nezáživné, plné projevů papalášů, a ano, i nějaký ten soudruh se objeví. Zpočátku fakt zklamání. Do toho spousta čínských jmen, tuhle Čang, támhle Čchang, kdo se v tom má vyznat. Naštěstí má kniha vzestupnou tendenci a gradaci. Utopická budoucnost je zajímavě vymyšlená, stejně tak kosmická sociologie. Řešení trisolaranské krize překvapivé, i když trochu naivní. Uslintané poslední stránky si autor klidně mohl odpustit, ale celkový dojem nakonec není tak špatný, jak to zpočátku vypadalo.

07.10.2020 4 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Samozřejmě se čtenář dočká vtípků a štengrování kolegů, harašení na pracovišti a trablí se Sylvií, ale i solidarity napříč policejním sborem, dvou propletených dějových linií a slušně vystavěného příběhu. Opět je na scéně banda vraždárska, kterou nějaký ten kalíšek nepoloží. Knížka má všechny atributy správné "dánovky". Ale asi nejsem sám, kdo tuhle detektivku nezařadí mezi top ten D. D.
Hned v úvodu se podle mě Richard Krauz dopustí profesního pochybení v pozici sloužícího detektiva, když on sám nebo alespoň nějaká uniforma blíže neprověří podivné skutečnosti, krev na náhrobku a tak. Navíc k dopadení pachatele tentokrát dopomohlo příliš mnoho náhod. On se to autor pak snaží trochu omluvit, že by na to jako stejně přišli, ale ten náhodný prvek v detektivkách prostě nemám rád.
Působivě napsaná je paralelní dějová linie se silvestrovskou oslavou, která se teenagerům trochu (či spíše více) nevydaří. Když si představím, jak se tohle děje u nás doma...
Celkově: dobré, ale tenkrát jen na 4 hvězdy.

07.07.2020 4 z 5

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

"Každý by měl aspoň jednou za život umřít."
Ne že bych to sobě nebo někomu jinému přál, ale přece jen neuškodí zastavit se a zamyslet - co je v životě skutečně důležité? Co bychom si přáli, aby tady po nás zůstalo? To je asi to zásadní, co se skrývá mezi řádky knížky, ve které se vypravěč musí vyrovnat s realitou vlastní smrti ve velmi dohledné době.
Než natáhnu brka představuje svižné vyprávění s přímočaře se odvíjejícím příběhem. Poměrně často si autor vypomůže těžko uvěřitelnou náhodou. Ostatně samotné pozadí příběhu je poněkud kostrbatě vystavěné a motivy některých postav obtížně vysvětlitelné. Přesto kniha baví, jazykem, situačním humorem, sebeironií vypravěče. Vysloveně jsem se těšil na nová překvapení, která se objeví za dalším rohem, a najednou byl konec!

09.04.2020 5 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Ojedinělá osobnost pana Hymana Kaplana se s dychtivostí dítěte vydává do neprobádaných a zrádných zákoutí (českého, v originále anglického) jazyka. Jeho nálezy a vynálezy jistě pobaví každého, kdo má rád jazykozpyt se všemi pravidly i nelogičnostmi. Kupodivu si cestu k téhle knížce našly i moje děti, které mají nějaký pravopis... na párku.

04.04.2018 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Silný a nezničitelný hrdina, epické popisy soubojů a bitev, dramatické až hororové okamžiky, smysl pro detail a barvité popisy prostředí a sugestivní atmosféra – kdybych měl vyjmenovat některé silné okamžiky knihy. Autorův styl není překvapivý pro příznivce série se Steinem, Barbaričem a Jarošem, stejně jako znalost historického pozadí a reálií včetně křesťanské i pohanské výzbroje a výstroje. Překvapivé jsou nadpřirozené prvky, se kterými však autor nakládá docela střídmě. Žánrově je tak kniha obtížně zařaditelná, ale to vůbec nevadí. Spíše vadí jistá neukončenost příběhu. Pokračovat dalším dílem je holá nutnost.

20.12.2023 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Jiří Březina opět dokazuje, že ne nadarmo je laureátem detektivkářských cen. V Nalezení jakoby mimoděk rozehrává detektivní příběh, svižný a logický děj, kdy leitmotivem jsou ztracené děti. Dobře pracuje s časovými liniemi a přesně dávkuje napětí. Současně autor umně vykreslí atmosféru horkých letních dnů v městečku a jako bonus poznáváme hlavní postavu, Tomáše Volfa, coby puberťáka. Zkrátka knížka prostě chytne a nepustí a baví – až do dramatického závěru.

15.11.2023 5 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Tři růže přinášejí vše, co zdobilo román 1793, ta syrovost, naléhavost, to temné a naturalistické líčení života především dolních vrstev stockholmské společnosti na konci 18. století. Příběh je ještě méně přímočarý a hůře uchopitelný a bez znalosti předchozí knihy by čtenář v mnoha ohledech tápal.
V první části se sice musíme prokousat červenou knihovnou, ale záhy se děj přenese do Karibiku a tady začíná mimořádně zajímavá a drsná pasáž. Po návratu do Stockholmu konečně sledujeme osudy drsně sympatického drába Cardella a vyšetřování dalšího zvláštního a odpudivého případu.
Zápletka je dobře vystavěná a autorův styl se smyslem pro detail, gradaci příběhu, dějové zvraty, atmosféru, emoce a černý humor se čtenáři dostane pod kůži. Opět skvělá kniha, více než důstojné pokračování knihy 1793.

13.06.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Pachatel vraždí a Huldar zase perlí. Zajímavá zápletka se točí kolem dopisu, zanechaného před lety v časové schránce. Autorem je, jak jinak, dítě – Yrsa prostě potřebovala vtáhnout do děje dětskou psycholožku. Děj má spád, příběh se odvíjí zajímavě a logicky, jak jsme u autorky zvyklí, nechybí napětí, dramatické situace, humor ani vztahové peripetie. Vzhledem k omezenému počtu postav není složité tipnout si pachatele, ano, byl to jeden ze dvou pravděpodobných kandidátů. To ale vůbec nevadí, toho hlavního, tedy dobré zábavy, Černá díra nabízí vrchovatě.

25.04.2022 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

(SPOILER) Borec se v zimě zašije na horskou boudu a tam oslepne. Půlka knihy je o tom, jak různě pobíhá, mluví sám se sebou a vyšiluje. Furt ne a ne zmrznout. Naštěstí se dlouhé pasáže dají přeskočit až do zhruba poslední třetiny knihy, kdy se začne něco dít. Náš dehydrovaný omrzlý superman s angínou a se zlomeným hnátem zvládne ještě spoustu krkolomných výkonů než kniha skončí, přičemž závěr je tak trochu očekávaný.
Karika většinou píše zábavně a umí navodit správnou mrazivou atmosféru. Tma ale jednoznačně ukázala sklon ke zdlouhavému plkání o ničem. Určitě zatím nejslabší Karikova knížka.
Hodně pobavily lidové písně a koledy, člověk si neuvědomuje, jaké je to psycho!

17.02.2022 3 z 5