TomHr TomHr komentáře u knih

Sára Sára Dominik Dán

Snad o něco civilnější knížka, než ostatní z Mesta, i když druhá půlka se hemží typickými autorovými vtípky. Každopádně opět fajn zápletka, děj rychle odsýpá a kniha se dobře čte.

20.02.2018 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Výborná znalost dobových reálií, exotické prostředí, sympatický hlavní hrdina, zajímavá zápletka. Realistické popisy. Kniha mě donutila, abych si o něco nastudoval o Indii té doby, přestože tahleta část světových dějin mě dosud moc nezajímala.

09.10.2017 4 z 5

Bez slitování Bez slitování David Morrell

Jedna hvězda za občasné napínavé scény, jedna za popisy přírody. Celkově naivní. Záhady, které čtenář umí vysvětlit už přinejmenším dvacet stran zpět. Těžko uvěřitelná dějová linie. Plno prudících řečnických otázek, které mají vykreslovat hnutí mysli hrdiny. Trapná snaha o přilákání něžné poloviny čtenářstva patří spíš do červené knihovny.

09.10.2017 2 z 5

Vražda s pridanou hodnotou Vražda s pridanou hodnotou Václav Neuer

Ze začátku jakási vražda – nevražda, záhy kriminalisté mapují propletenec zlodějů a podvodníků, a jak název knihy napovídá, o prachy jde až v první řadě. Místy se musí člověk trochu soustředit, aby se vyznal v postavách grázlů a gangsterů, přesto kniha není nudná. Nejedná se o vrcholné dílo ze série s inspektorem Ledeckým, ale kdo má rád Neuerův styl, nebude myslím zklamán.

05.01.2024 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

(SPOILER) Pokračování chytlavé pohádky – další osudy outsidera, který chytrostí a umem ke štěstí a mistrovskému glejtu přišel. Aneb co všechno potkalo Lukáše v Itálii. A že toho bylo! Dokonce únos na Castello Nuovo, ano, ten hrad zmiňovaný v jiných Niedlových sériích, i ten Hynek Tas se ukáže. Všechno dobře dopadne, jak to má v pohádce být. Hrdina si málem padne do náruče s obávaným a nelítostným hradním pánem. A to je zásadní na adresu knížky: nepříliš konzistentní jednání některých postav.

13.12.2023 4 z 5

Život za podpis Život za podpis Vladimír Körner

Mám rád autorův styl. Smysl pro detail na jedné straně, bohatý popis zajímavým jazykem; vzápětí několika málo slovy načrtnuté prostředí, atmosféra a zkratkovitý děj. Často autor ponechává dostatek prostoru pro fantazii čtenářovu. Někdy se Körnerovy knihy nečtou zrovna snadno, je potřeba se zastavit, prožít scénu a věci domyslet.
Příběh je prostý, jedna dějová linie popisuje osudy mladého hlavního hrdiny, jeho milostný příběh, mladickou nerozvážnost, postupné zaplétání se s policejní mašinérií. Sledujeme deziluzi, putování z Prahy do Kladska na pruské pomezí a pomalu nastupující rezignaci. Cestu lemují zvláštní postavy a výstižně vykreslené charaktery coby ilustrace různých způsobů, jak se lidé srovnávají s válečnými událostmi.
Stěžejní myšlenka knihy není moc optimistická, celou prostupuje vědomí zkázy a úpadku člověka. Nejedná se o kulervoucí čtení, od kterého se nelze odtrhnout, ale každopádně o zajímavý zážitek.

22.11.2023 5 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Autor v sobě nezapře příznivce čínské cesty k blahobytu: projekty jsou zásadně celoplanetární, katastrofy epických rozměrů, lidstvo jako celek vymírá nebo se spojuje a bojuje za přežití jako jeden muž. Náboženství a vyšší principy mizí, zůstává jedno měřítko profitabilita, moc peněz. Naštěstí na několika místech z nepříliš optimistických vizí budoucnosti vykoukne jednotlivec, konkrétní hrdina. Pak vidíme, že autor dokáže zajímavě popsat charakter postavy. Kvalita povídek kolísá, některé jsou nápadité, příběhy bývají (jak je u autora zvykem) kořeněny technickými detaily, jinde se jedná o nezáživné kraviny. Knížka není špatná, ale kvalit Vzpomínek na Zemi nedosahuje.

02.06.2023 3 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Vcelku zábavný, byť relativně prostý a předvídatelný příběh, kazí postava hlavního hrdiny. Lars má nejdrsnější jméno, největší svaly, nejhezčí kérky, nejvymakanější hodinky a poslouchá nejvytuněnější muziku (haha!). Přitom popisy ostatních postav jsou sympaticky podané. Kdo má rád tyhle cool týpky a cool jazyk, knížku si užije, nechybí jí napětí a špetka humoru. Chybí však jedna zásadní věc, a to konec.

11.05.2023 2 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Tak trochu kulhavá detektivka dřevního typu: geniální vyšetřovatel obchází ves, tuhle dá řeč se sousedem, támhle se zakecá v hospodě a už jde zatknout pachatele. Nato užaslému obecenstvu vysvětlí, jak všechny detaily ukazují na zločince. Podle mě by tedy mohl být pachatelem kdokoli z podezřelých a vždycky by se našlo podobně přesvědčivé vysvětlení.

13.06.2022 2 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Porevoluční turbulentní dekády budou ještě dlouho inspirací slovenským autorům kriminálního žánru. Šloser uvádí na scénu další maloměstské kindermafiány, další sbírku policajtů a politiků nejrůznějšího ražení. Jako klasická detektivka by Mafiánska poprava? fungovala velmi dobře, jsme svědky poctivého vyšetřování a nechybí překvapivý závěr. Co se týče mafiánského a politického pozadí, nelze se bohužel ubránit srovnání s romány dalších slovenských autorů, kteří se věci chopili poněkud lépe. Šloserovy postavy jsou buď příkladní klaďasové, nebo naopak hnusní záporáci. Autor na jednom místě sympaticky charakterizuje stárnoucího policajta, jinde potkáváme obtížně uvěřitelné panoptikální postavičky. Knížka vůbec není špatná, je dobře napsaná a zábavná, ale kdyby to šlo, dál bych kvůli uvedeným výhradám o jen půl hvězdičky méně.

29.04.2022 4 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Dalo by se škrtat, některé pasáže jsou zdlouhavější a suchopárnější oproti jiným dílkům Dominika Dána. Také typických fórků a hlášek je o něco méně. Přesto se jedná o dobrou zábavu a nutno ocenit základní myšlenku knihy: věci nemusí být tak zřejmé, jak vypadají na první pohled.

17.02.2022 4 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Hrdinka knihy to neměla lehké už na startu života. Laponka, nemanželské dítě, sovětský otec, nadávky a ústrky ze všech stran. O to více je hrdá na svou práci porodní báby, ranhojičky a odbornice na neduhy těla. Schizofrenním finským působením za Druhé světové války snad mohla projít poměrně klidně, nebýt ovšem esesáckého důstojníka, do kterého se, poprvé v životě, bezhlavě zamilovala. Esesákovi Johannesovi navíc kape na karbid, obtížně vytěsňuje děsy, které ho doprovázejí z ukrajinského Babího Jaru, z doby, kdy fašistická mašinérie teprve promýšlela, jak co nejrychleji povraždit a zlikvidovat co nejvíce příslušníků nižších ras. Ukazuje se, že tady, na severním cípu Finska, má obdobný úkol jako tehdy na Ukrajině.
Zpočátku se kniha tváří jako další zajímavá sonda do osudů lidí za světové války, reflexe nelehkých a zajímavých osudů Finska mezi dvěma mocnostmi. Avšak čím dál tím více je z toho červená knihovna, okořeněná tunou hnisu, hlenu, výtoků, výkalů a použitých vložek. Chápu, že venkovská porodní bába nemluví latinsky, ale na mnoha místech jsou vulgarismy užity samoúčelně, snad ke zdůraznění laponské syrovosti a zemitosti jeho obyvatel. A tak jsou četné pasáže obtížně stravitelné a nakonec i nudné. Nicméně jednotlivá vlákna příběhu jsou v závěru rozpletena a jakkoli nepravděpodobně vypadá vztah laponské porodní báby a příslušníka SS, klidně se tohle všechno mohlo doopravdy odehrát.

26.10.2021 4 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř Karel Sellner

Úsměvná knížka, a to v pozitivním smyslu slova. Je prostě příjemná, mile protiněmecky nekorektní, čtenář od začátku ví, na čem je. Není pochyb o tom, kdo bude v příběhu ten statečný, prohnaný, silný a urostlý. A že cizák je zásadně podlý, krutý zloděj se zkaženými zuby. Přitom příběh je dobře vystavěn, zalidněn mnoha postavami, občas je potřeba soustředit se na nit vyprávění a na všechny ty osoby a jejich zvířecí přezdívky. Ono je ale od začátku jasné, že všechno dobře dopadne. Dokonce plenění, drancování a vraždění je popsáno zkratkovitě a odtažitě, jen jako dokreslení podlosti Braniborců, oproti detailním popisům vítězství chrabrých a chytrých Čechů.
Hodnocení jazykové stránky: úsměvné. Co jiného uvést na adresu některých milých a poněkud zastaralých výrazů ("statná vladyka")? Přese všechno si Tajemný rytíř své čtenáře jistě najde, milovníky dobrodružných historických příběhů.

19.05.2021 4 z 5

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Kdybych měl touhu přečíst si něco o gnómech a vlkodlacích, sáhnul bych jistě po jiné literatuře. Kouzlo Ostravských mystérií spočívá právě v té Ostravě dvacátých let dvacátého století. Kromě místa a času příběhy spojují stejní hrdinové - nesourodá trojice vyšetřovatelů.
Jakoby mimochodem, přitom ale velmi zasvěceně autor hrdiny provádí různými ostravskými zákoutími. A nejen to, kniha místy reflektuje urbanistické proměny, rozvoj okolních vesnic, ze kterých se v té době klubou čtvrti a předměstí Velké Ostravy. Zběžně nahlédneme do legionářské a četnické hierarchie, do šachet a vítkovických provozů.
Příběhy je možno považovat za kapitoly románu, který sleduje osudy a vývoj jednotlivých postav: mladinké účetní, katolického kněze, a zejména učitele Váchy, bývalého legionáře, který si odnesl z války několik šrámů na duši.
Knížka je zábavná a čtivá, a i těch šťastných konců se dočkáme, jako ostatně v každé pohádce.

19.04.2021 4 z 5

Sirény Sirény Joseph Knox

Přímočarý příběh se odehrává v kulisách Manchesteru, v luxusním věžáku, ve vilách horních vrstev i v no-go zónách ponechaných policajty svému osudu a bezdomovcům. Hrdinou je degradovaný policajt, který dostane šanci - infiltrovat drogovou scénu. To se sice podaří, ale není snadné se ve věcech vyznat. Kdo je vlastně klaďas a kdo padouch? Proč umřela mladá holka a s čí pomocí? Autor jen zvolna odkrývá karty, udržuje čtenáře v napětí a atmosféru knihy na bodu mrazu. Město halí tma a mlha...
Příběh je napsán čtivě, děj je svižný a logický, pokud je čtenář ochoten akceptovat jednoznačně sebedestruktivní sklony hrdinovy. Zajímavá kniha, v rámci detektivního žánru netradiční.

03.03.2021 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Kniha začíná jako jedno velké klišé, aby se ukázalo, že všechno je jinak. A konec je zase klišé. Pachatel je ten typ, kterému v dětství na pískovišti rozkopali bábovičku a on se teď vyžívá v originálních způsobech zabíjení. Vyšetřovací tým představují vcelku uvěřitelné postavy, tedy až na hlavního neohroženého Riska, který přežije všechno a páchá jednu blbinu za druhou. Ale díky tomu vyšetřování jaksi postupuje. Detektivka je správně severská, tedy bez náznaku humoru. Proč? Vždyť se pohybujeme v zábavném žánru! Detektiv, jak velí doba, prožívá vztahové turbulence a rodinné krize. Citlivá duše, žádný oldschool drsňák! Dějové linie jsou dohromady sešroubovány spíše náhodami, protože autor nějak potřebuje dovést pachatele, oběti a Riska do konkrétního okamžiku na konkrétní místo.
Kupodivu to celé funguje, autor evidentně spisovatelské řemeslo ovládá velmi dobře. Knížka je místy napínavá , děj má spád a některé zvraty překvapí. Také vhled do dětské duše je správně mrazivý. A tak je nakonec Oběť bez tváře standardní detektivka, nic míň, ale nic víc.

03.03.2021 3 z 5

Hrdinové Hrdinové Marek Pečenka

Studentský život těsně před "Sametem" je námětem knížky dvou autorů, kteří si velmi pravděpodobně tou dobou prošli pražskou filozofickou fakultou - důvěrná znalost prostředí a procesů je velkou předností dílka. Autoři pěkně vykreslili panoptikum socialistického vysokoškolského prostředí se všemi těmi mnohdy bizarními postavičkami a absurdními situacemi. Jenom samotný příběh je takový nějaký... nijaký. Uznávám, že každá "protistátní" drobnost tehdy vyžadovala dávku osobní odvahy, ale v Hrdinech zásadní dějové zvraty vyplynuly spíše z toho, že se nám hlavní protagonista ožral. Velkého dramatu se čtenář sice nedočká, ale novela se četla natolik dobře a ten hlavní hrdina byl takový sympaťák, že mi bylo líto, že už je konec.

04.12.2020 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Knihy Dominika Dána mám velice rád, ale Klbko zmijí je detektivkou přinejlepším průměrnou. Autor i zde rozehrává najednou dva případy, dvě loupežná přepadení, ze kterých se záhy vyklubou úkladné vraždy. Oběťmi jsou poctivý prokurátor a nepoctivý kandidát na starostu. Oba případy spolu velmi těsně souvisejí a vyšetřování vede do vysoké politiky, do policejních a soudních struktur. Ve skutečnosti se toho v knize stane nějak málo. Policajti většinou sedí a kecají, skutečné detektivní práce není mnoho, část jí navíc odvedou vagabundi pod velením kindermafiána Kamila. Jediný zásadní dějový zvrat působí jaksi násilně a vlastně celý příběh neorganicky ukončí.
Z knihy mám dojem, že je spíchnutá horkou jehlou čistě na základě společenské (a vydavatelovy) objednávky. A ještě k tomu ten Burger!

13.11.2020 3 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Konflikt černobílého nalajnovaného světa a barevných opravdových emocí byl přece leitmotivem nějakého filmu, co jsem viděl snad už někdy v devadesátých letech. Originální je však myšlenka ochuzení společnosti o vzpomínky a jejich uchování odděleně od lidí, aby nebyli zbytečně traumatizováni.
Rád bych věřil tomu, že se nenulové procento náctiletých, kteří si knihu přečtou, zamyslí třeba nad významem skutečných emocí, nad moudrostí stáří, nad důležitostí vzpomínek a rodiny; k tomu knížka i její otevřený konec vysloveně vybízí. Dárce je určitě povedená kniha pro děti a mládež, nic míň, ale nic víc.

08.06.2020 3 z 5

Ohnivý anděl Ohnivý anděl Yrsa Sigurðardóttir

Zapeklitý případ! Do věci je zapletena řada postav s různými pohnutkami, jsou vzájemně propojeny složitými vztahy, které Tóra postupně objevuje. Vyšetřování je obtížné i pro těžký hendikep některých postav. Autorka však nezapře vypravěčku, a tak zamotané dějové linie nakonec rozplete a dočkáme se překvapivého závěru.
Přese všechno nepatří tahle detektivka k nejlepším ze série s Tórou. Z knihy mám pocit, že autorka toho chtěla sdělit až moc. Příběh tak ztrácí přímočarost a drajv, v některých pasážích Tóra dezorientovaně těká od ničeho k ničemu. Druhou výtku (pozor menší spoiler!) směřuji na vysvětlení duchařské záhady. Duše mrtvé dívky terorizuje rodinu, malý syn ji vidí; tyhle záhady Yrsa umí velmi dobře. Vysvětlení je na konci velmi chabé, prakticky se autorka vůbec nevypořádala s jednou z linií, kterou tak dobře rozehrála.

17.03.2020 3 z 5