Tajemný rytíř

Tajemný rytíř https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135768/bmid_tajemny-rytir-ey6-135768.jpg 4 20 6

gladya
26.08.2021 4 z 5

Příběh je až roztomile přímočarý a předvídatelný, ale bavil mě. Je vidět, že pochází z 30. let minulého století. Základní kulisy sice v zásadě odpovídají historii, ale jako přípravu na maturitu z dějepisu tuhle knihu moc nedoporučuji. Něco se hodí, připomenout si, že po smrti Přemysla Otakara II. byl skutečně poručníkem mladičkého Václava II. Ota Braniborský a věznil ho. A v Čechách to v té době bylo divoké, potyčky, hladomor i mor. To je historie, milé děti. A pak začíná pohádka o udatných, čestných a spravedlivých Češích a proradných, zlých a často hloupých Braniborech. Skoro jako když v májovkách Vinnetou a jeho bílý bratr bojovali proti proradným banditům. Pokud si chcete takový příběh užít, doporučuji.
Posloucháno jako audiokniha.

Skala317
11.07.2021 3 z 5

Vypočuté ako audiokniha. Áno viem, že toto je stránka ohľadom tlačených kníh, no neviem či sa dá táto kniha, zohnať aj v tlačenej podobe. Okrem toho je k dispozícii ZADARMO na jednej stránke venujúcej sa audioknihám.

Na začiatok treba napísať, že dielko je nahovorené nie profesionálne /podľa mňa však ani nie amatérsky/ a kto je zvyknutý na lahodný, presný prednes a frázovanie ako od známych hercov, ten si tu na svoje nepríde.

Asi sa odohralo nasledovné:

Niekto /neviem kto/ našiel túto poviedku ako zabudnuté dielo pána Sellnera a tak sa rozhodol s dovolením vnuka pána Sellnera vydať túto knižku ako audioknihu. Myslím si, že knižka vyšla aj v tlačenej podobe, no možno iba ako samizdat. Jednoducho tak mi to príde, že partia pár chlapíkov, nadšencov a ctiteľov diela pána Sellnera vytvorila túto audioknihu "na kolene". No a je to poznať. Myslím z tej dobrej stránky.

No a čo, že je kniha nahovorená nie profesionálne. No a čo, že prednes nie je čistý a že si občas interpret zopakuje vety aj na dva krát. Zase tak veľa takýchto prešľapov tam nie je. Ja som tam cítil radosť z tvorby, nadšenie z toho, že "mám túto knihu rád, vážim si ju a som rád, že ju môžem nahovoriť a poskytnúť zadarmo všetkým". Skvelé.

Úplná Karmajóga.

Príbeh je plný, doslova zaliaty postavami, zvratmi, menami, prezývkami, dejom... uff je tam toho dosť. Takže občas sa môže stať, že vám tzv. "ujde niť" - no... že jednoducho odrazu neviete kto je kto a odkiaľ je... No ono sa to za chvíľku zase "naladí" na jednoduchšiu dejovú koľaj.

V ostatných komentároch sa niekto zmienil o tom, že kniha je určená hlavne pre deti. Podľa mňa ani nie. Je to ľahká, oddychová, epická literatúrKa, ktorá pokojne unesie aj viac ako dospelého človeka.

Hudba v audioknihe bola skvelá. Na začiatku sa mi zdala veľmi hlučná / čo je aj pravda/. Zase však vhodne dopĺňala dej. A aj keď sa určité hudobné predely často opakujú, tak majú "grády". Možno sú trochu viac dramatickejšie, no k deju to "sadlo" celkom dobre.

Celkovo knihu doporučujem skôr na oddych a relax. Dozviete sa niečo z českej histórie, nasajete atmosféru lesov, starých hvozdov, rinkotu mečov, erdžania koní, hmlistých lesov a starých hradísk.

No áno. Práve tá ATMOSFÉRA tam doslova vytŕča. Jasné. Atmosféra je výborná. Hneď na začiatku vás to vtiahne a už nepustí.

Zoznámte sa s Medveďom, Vlkom a Jastrabom. Traste sa Braniborci.... Uuuuuuuááááááá...

TomHr
19.05.2021 4 z 5

Úsměvná knížka, a to v pozitivním smyslu slova. Je prostě příjemná, mile protiněmecky nekorektní, čtenář od začátku ví, na čem je. Není pochyb o tom, kdo bude v příběhu ten statečný, prohnaný, silný a urostlý. A že cizák je zásadně podlý, krutý zloděj se zkaženými zuby. Přitom příběh je dobře vystavěn, zalidněn mnoha postavami, občas je potřeba soustředit se na nit vyprávění a na všechny ty osoby a jejich zvířecí přezdívky. Ono je ale od začátku jasné, že všechno dobře dopadne. Dokonce plenění, drancování a vraždění je popsáno zkratkovitě a odtažitě, jen jako dokreslení podlosti Braniborců, oproti detailním popisům vítězství chrabrých a chytrých Čechů.
Hodnocení jazykové stránky: úsměvné. Co jiného uvést na adresu některých milých a poněkud zastaralých výrazů ("statná vladyka")? Přese všechno si Tajemný rytíř své čtenáře jistě najde, milovníky dobrodružných historických příběhů.

cziss
30.11.2020 5 z 5

Také jsem měl jako audioknihu, tato je dostupná ke stažení legálně ZDARMA. Přednes možná nebyl úplně top, ale jinak byl naprosto v pohodě. Kdybych za to platil, tak bych možná čekal o stupeň vyšší kvalitu, ale psát tu takové výtky jako někteří je nesmysl.

Příběh jako takový je zajímavý a celkově není na škodu si přečíst něco z české historie z období konce Přemyslovců, byť to nemusí být třeba historicky přesné. Myslím, že je celkem jasné, že kniha je míněná spíš pro děti. O toho by se taky mělo odvíjet hodnocení, milí hodnotící kolegové...

Ivan F
27.11.2020 2 z 5

(Audiokniha)
Nepáčil sa mi prednes, ani trochu. To, že interpret nie je profesionál, spozná poslucháč hneď po prvej vete. To je v poriadku, aj amatér/ochotník môže knihu nahovoriť pekne. Lenže neustále prídychy, chybná výslovnosť (logopéd by sa nepotešil, v dospelom veku sa ťažšie dosahujú výsledky, zlozvyky pri vyslovovaní sú silno zakorenené), ako aj polohovanie hlasu (až po fistulu) je vyslovene rušivé - toto všetko ma iritovalo. Ako príbeh určený najmä deťom je vďaka tomu zle nahovorený. K tomu nevhodne zvolená hudba, ktorá by sa hodila k príbehu o Osmanoch a Tatároch, tak tá občas tak hučí, že nasledujúci prednes zaniká, pretože poslucháč je ohlušený. Amatérskosť nahrávky podčiarkuje fakt, že si interpret sem tam odkašle, poprípade sa prebreptne a potom to okomentuje, "no nič, tak to dám ešte raz".

Možnože by ma príbeh zaujal viac, ale nikdy som nemal pozitívny vzťah k dobrodružstvám rytierov, panošov a čo ja viem koho/čoho všetkého, kto/čo k proprietam historických príbehov patrí. U mňa neboduje ani vyslovene jednoduchý príbeh a prednes už vôbec nie.

hubacek7605
29.04.2016 5 z 5

Má první kniha hned po slabikáři.A můj první,dětský hrdina rytíř Hynek Berka z Dubé...

Karel Sellner
česká, 1873 - 1955