tlllk tlllk komentáře u knih

Do temnoty Do temnoty Evan Currie

Kniha sa dobre počúva, a kľudne môžete pri nej vypnúť väčšinu funkcií vyššej mozgovej kôry. Je to klasické americké sci-fi cliché. Mimozemšťania sú buď hmyz, alebo len prefarbená obdoba humanoida, s rovnakou škálou pocitov a motivácií ako u nás. S ohľadom na počet dielov ste v pohode a nepredpokladáte, že by hrdinovia pomreli, takže aj keď na začiatku sotva zabujú jedného MZáka na konci bez ich bez obtiaži kosia po stovkách. Ale ak bude pokračovanie znova audio asi naňho obetujem kredit.

02.10.2023 4 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

(SPOILER) Po takom happy ende sa bojím siahnuť po pokračovaní. Akcii neubúda, skôr naopak a hlavný hrdina rozvážne a bez zranení čelí každej situácií. Je fajn keď je život taký jednoduchý, aspoň v knižkách. Ako oddychovku môžem vrelo odporučiť, dokonca je aj ako audio.

26.09.2023 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Séria si udržuje vysoký štandard, šikovne preplieta historické reálie s detektívnou zápletkou, uvedomil som si, že tento spôsob mi vyhovuje viac, ako moderné detektívky, kde sa autor snaží zaujať brutalitou alebo šokujúcou pointou.

26.09.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Tento autor to proste vie, vymodeluje z blata goléma, vdýchne mu život a sexepíl a umiestní ho do zaujímavého deja, čo viac si k oddychovému čítaniu potažmo počúvaniu priať.

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Netreba očakávať nič sofistikované, na knihe je cítiť o niečo vyzretejšiu ruku ako pri prvom diele, autor sa našťastie stále pridŕža svojho lokálpatriotizmu, dej nám pekne odsýpa, ešte že je v audio store už je ďalší diel série.

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Pre mňa bola ta základná premisa úplne mimo, najskôr som si pomyslel že to bude strašná nuda, ale ten príbeh mal niečo do seba a postupne odkryl viacero zaujímavých bodov života závislého na AI. Prišlo mi že to miestami rozvíja Huxleyho Koniec civilizácie a dáva tomu trochu iný rozmer. Vlastne som pointu ani nečakal, oto viac ma príjemne prekvapila.

21.09.2023 5 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Myslím že ten názov autor naschvál zvolil tak, aby celú dobu zvádzal na scestie. Ale inak klasika, dostal som som čo som čakal, pekne zabalené aj s mašľou. Veľmi príjemná oddychovka.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Je v tom cítiť ešte nevypísaná ruka, aj audio verzia sa podobá skôr tým z dobrovoľníckych serverov. Ale autor si ma získal svojim lokál patriotizmom či už ide o bohov alebo zemepis. Príbeh je možno jednoduchší, ale je šikovne prepletený so Slovanskými bohmi a kmeňmi. Keď nič iné núti ma to googliť , a bolo celkom vtipné zistiť ako súčasný marketing zneužíva tieto symboly. Len škoda že väčšina tých mien už vypadli z nášho kalendára.

05.09.2023 4 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Konečne som si zvykol, a v tom ho odparkujú do standby módu. Nebola to zvláť nápaditá jazda, ale ani na obed si nedávam každý deň vianočné menu. Ako audio na vyresetovanie mozgu s pár vtipnými hláškami si to našlo svoje miesto v telefóne.

05.09.2023 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Slušné zakončenie série, chvíľku som mal posit že prešlapujeme na mieste a to čo sa ponúkalo od začiatku sa obiavilo vlastne až na záver keď to nehralo rolu, ale i tak to bolo fajn a je mi celkom ľúto že to končí.

23.08.2023 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Nielen šikovný remeselník, zdravotník, bojovník, ale aj jeden z prvých marketingových odborníkov. Knihu som sfúkol rovnako ako prvú, po trojke som siahol ešte ten istý deň.

23.08.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Autora sledujem už dlhšie a zatiaľ sa mi páčila väčšina z toho čo vydal a ani v tomto prípade nejde o výnimku. Hlavná postava postupne nadobúda svoje schopnosti podobne ako v počítačových hrách. Kostra príbehu nie je veľmi unikátna, ale práve tie detaily z toho robia nevšedný zážitok. Ako audio zvládnuté za jeden deň. A fakt som si myslel že Platnéř je slovo odvodené od plátna

23.08.2023 5 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

Nebolo to, čo som čakal. Namiesto plnohodnotného životopisu, alebo románu to bola skôr príručka k seriálu, plná lyrických opisov, a spletitých väzieb kráľovskej rodiny.

15.08.2023 3 z 5

Příběh mladšího bratra Příběh mladšího bratra Ludmila Vaňková

V tomto žánri začína byť pretlak, pre mňa ten mix histórie a romantiky bol trochu moc dejepisný a postavy a ich problémy holčičí. Je to iný pohľad a isto si nájde svojich fanúšikov. Ako audio to rýchlo ubieha, ale bez poznámok sa za chvíľu začnete strácať v tých menách a rodových väzbách.

13.08.2023 3 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Tieto detektívky z prvkami dejepisu majú niečo do seba. Viac ako o napätie v tomto prípade oceňujem edukatívny rozmer. Už som čítal aj strhujúcejšie historické romány, ale na audio podmaz v teplom letnom dni to celkom ujde.

30.07.2023 3 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Keby kniha nebola aj ako audio, tak by som sa tým preklusával dlhšie, základná myšlienka bola fajn, tie záchrany na poslednú chvíľu z toho robia priemerné "B-čko". Trochu som sa obával transgender problematiky medzi zombíkmi, ale našťastie sme sa držali zaužívaného pojedaniu mozgov a vytváraniu ďalších mŕtvol najrozmanitejším spôsobom, v tom sa autorovi nedá uprieť určité nadanie.

28.07.2023 3 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Ten spôsob písanie je trochu ako strip poker, opäť sme sa o kúsok posunuli, ale myslím že práve tu platí že cesta je dôležitejšia ako cieľ. Kniha je svižne napísaná, s pár novými myšlienkami, takže je sa na čo ešte tešiť...

24.07.2023 4 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Sebestredný blb.

18.07.2023 3 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Len málo autorov sa pustí do mimo zemského života s takou odvahou, väčšina zmení farbu pleti alebo pridá pár končatín, ale takto od základu preskladať spoločnosť a pohľad na fyzikálne objavy, to som v poslednej dobe videl iba u Weira. Pri poviedkach je vždy to riziko že Vám proste niečo nesadne, ale fanúšik sci-fi si tu isto príde na svoje.

16.07.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Bolo tam pár vtipných myšlienok, lama mala i pointu, čo sa už bohužiaľ nedá povedať o hlavnej dejovej línií, ktorá stavala na náhode. Príjemné osvieženie nastalo keď do deja zasiahol Ole Mbatian, ale inak to bolo ťažkopádne a umelé ako vtipy v Televarieté. Mal som problém to doraziť aj ako audioknihu na 14 hod ceste autom.

14.07.2023 3 z 5