TipsyChipsy TipsyChipsy komentáře u knih

Plyšový pes Plyšový pes Jaroslav Putík

Tak já myslím, že Jaroslav Putík napsal i lepší knihy. Tato k kniha o “nekonečných prázdninách”, důchodu, kdy autor hledá lásku, přátelství, prožít ve své derniéře něco převratného v iluzi, že máme dost času. A nic. Smutné a nudné stáří a tato kniha.

10.03.2021 3 z 5

Dálky Dálky Jaroslav Putík

Tento cestopis se mi moc líbil. Autor se snažil v každé zemi, kterou navštívil, přijít na kloub nějaké podstatě, přemýšlel o ní a něco si zjistil. Někdy to byla jen letmá setkání nebo dojmy, ale často zajímavé postřehy o lidech, společnosti, historii a politice.

02.03.2021 5 z 5

Hitlerův Mein Kampf. Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka Hitlerův Mein Kampf. Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka Jiří Hájek

Tato kniha mě moc bavila, protože inspirovala ke spoustě otázek. Rozkrývání rysů nelidské osobnosti je moc zajímavé a číst Hitlerovy osobní výplody je vodítkem přímo od pramene. Na komentáře profesora Hájka jsem se na konci kapitol těšila, protože mi pomáhalo vést při čtení vnitřní dialog s normálním člověkem. Co si z knihy odnáším, je jednak bližší představa, jak mohlo dojít k nástupu a rozvoji nacismu. Jsou to informace o podpoře Hitlera bohatými podnikateli, jako protiváhy k sociálním demokratům a komunistům. Dále důležitost propagandy, fanatismu, neomylnosti, vyjadřování a opakování jasných a primitivních hesel. Další zjištění se týkalo proniknutí do zrůdného myšlení jednoho psychopata. Určitě byl dost chytrý, na něco až geniální a enormě pracovitý. Vše měl v hlavě pěkně srovnané pokud jde o politický marketing a strategii. Měl absolutní paměť, projevy si pamatoval a byl skvělý herec. Otázkou stále zůstává, jak může lidská bytost volit válku před mírem, zabíjení před humanitou, teror před dohodou a maniakálně prahnot jen po neomezené moci.

24.02.2021 5 z 5

Na shledanou v Zeleném údolí Na shledanou v Zeleném údolí Robert Penn Warren

Krásná kniha, až to bere dech. Baladický příběh je vyprávěn pozvolna, jemně a záhadně. Krásné vyobrazení starého domu, okolní přírody a zvláštního vztahu dvou lidí. Autor podrobně popisuje i drobné detaily a myšlenky, i když se dotýká nitra hrdinů, přece nechává hodně utajeno. Příběh je reálně poetický a kouzelně neuchopitelný. Na konci knihy přijde něco jako poznání o lásce, divné, ale dost pravdivé. Po přečtení cítím potěšení, jako bych zažila něco povznášejícího.

16.02.2021 5 z 5

Dve sestry Dve sestry Åsne Seierstad

(SPOILER) Bylo to zajímavé, ale nevím vlastně, co mi tam chybělo. Asi konec. Chyběl mi špatný konec děvčat a jejich prozření a zjištění, že bez práce nejsou peníze, že nemají nic. Nebo jsou dosud šťastné jako v době, kdy žily v blahobytu ukradených domů, za cenu války a obrovského exodu Syřanů ze svých domovů??? Teď bych jim řekla, tak vidíte, takhle jste dopadly. Ale možná už nežijí... Vlastně jsem z knihy nepochopila, co na tom islámu mají...
Pozitivní je to úžasné co udělal jejich otec, obrovské úsilí, neutuchající aktivita a osvětová činnost. Hezké je, jak se společnost v Norsku opravdu snaží vycházet přistěhovalcům vstříc. A mladá generace už opouští fanatismus a slepou víru, viz bratr sester Ismael.

03.02.2021 4 z 5

Šťastný Per Šťastný Per Henrik Pontoppidan

Edice Světová knihovna od Odeonu je poznávací znamení nejlepších románů, a tak jsem objevila tento dánský poklad. Kniha je vzácná už jen tím, že se odehrává v Dánsku a přibližuje tuto malou zemi. Autor je skvělý spisovatel, působivě popisuje přírodu a okolní svět. Dalším tématem jsou vzplanutí k ženám a vztahy s rodiči, dále téma křesťanství a židovství, město kontra vesnice... Zajímavé jsou i názory na dánskou národní povahu: “... potomek nedovařeného národa s bledýma očima a bojácnou myslí... skřetů z mravenišť... soumračného rodu, jenž slyší trávu růst a květinky vzdychat, ale jenž zaleze do země, sotva zakokrhá ranní kohout”.
To úžasné je popis duševního vývoje hlavního hrdiny. Je dost nadčasové, že mladý člověk je nejprve zapálený do života, pak může být znechucen, otráven, ztratit motivaci. Může hledat svůj vztah k bohu, jestli to má být radostné přijetí nebo hrůza z jakéhokoli pokušení. Děj románu spěje k tíživým hlubinám lidské duše a promlouvá aktuálně i k dnešnímu člověku.

27.01.2021 5 z 5

Svědomí Svědomí Jaroslav Putík

Zajímavé čtení o věčném souboji dobra a zla, svědomí kontra politika síly. V knize jsou pěkně vysvětleny postoje podporovatelů vývoje zbraní: “Bombám vděčí USA za své velmocenské postavení, nestydí se za to, že atomová výroba je řízena průmyslníky ..... to nejzákladnější je, že v politice nikdy nerozhoduje nic jiného než síla.” Oppenheimer naopak varuje před zneužitím vědy a nelíbí se mu politika Spojených států založená na zastrašování nepřátel strategickým bombardováním. Dnes po 60ti letech od tohoto procesu, se nedá říct, že se něco změnilo, politika síly vítězí. Vojenskoprůmyslový komplex už je tak mocný, že vítězství nás naivních pacifistů se zatím nerýsuje.

16.01.2021 5 z 5

Brána blažených Brána blažených Jaroslav Putík

Skvělá kniha skvělého spisovatele, který umí sdělit spoustu věcí. Hlavní hrdina prožívá osobní život, kdy si klade hlavně otázky o smyslu konformního života a přemýšlí, kde je kýžená “blaženost”. Při tom nastavuje zrcadlo tehdejší socialistické společnosti: “pravda a lež srostly jako podloží s roubem”. Vidí falešnou hru s fasádou frází a hodně dalších myšlenek. Autor si dost troufl kritizovat, byl pak zakázaný a myslím, že je dosud dost opomíjený.

“Víme, dřív než tušíme, a přece se znova a znova mýlíme”

07.01.2021 5 z 5

Toulky českou minulostí 16 Toulky českou minulostí 16 Petr Hořejš

Já jsem tedy vyloženě zhrzena a zklamaná. Nevím, jestli autor už je starý a nic nepíše, ale takto vykrádat sám sebe, to je nazvr. Napsat 16 tý díl Toulek s kapitolami do slova a do písmene i s obrázky okopírovanými z minulých dílů? Dělat takové podvody kvůli tržbě? Je to fér?

27.12.2020 odpad!

Údolí rozhodnutí Údolí rozhodnutí Marcia Davenport

Opravdu úžasná rodinná sága, chvílemi přímo strhující. Autorka je výborná spisovatelka, která ví, co tam přidat, lásku, vztahy, zodpovědnost a velké ideály. Umí popsat jak odborné informace o výrobě železa, tak drobnosti o barvě nábytku nebo dámských šatech. Zobrazuje dějiny huti, která je ohrožená finančními machinacemi, ale chráněna rodinou jako ta nejdůležitější hodnota. Jedinečná je kniha, protože autorka opravdu miluje a opěvuje Prahu a Československo, což je od rodilé Američanky milé. Knihou oslavuje boj Čechoslováků za svobodu a v závěru přímo burcuje a otvírá Americe oči o tom, co se děje v Evropě. Tento román je vzácnost, zjevení..

25.12.2020 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Mohlo by to vypadat, jako banální plkání o ničem. Ale bylo to tak opravdové, až to fascinovalo uměním zachytit život, takový jaký je. Autor v primitivních výrocích obyčejných lidí umí předestřít skutečné poznání, které se nad textem vznáší jako ten “tajemný obláček umění”. Jaroslav Rudiš je top umělec literatury dneška.

23.12.2020 5 z 5

Muž s břitvou Muž s břitvou Jaroslav Putík

Tak to je mi líto, ale tato kniha mně nebavila, byla nudná a nezáživná. Jaroslava Putíka jsem pro sebe objevila nedávno a byla jsem nadšená z knih Smrtelná neděle a Zeď, a teď mě mrzí tohle zklamání. Snad chtěl autor v těžké době, když nesměl vydávat knihy, napsat malebné maloměstské příběhy, které pohladily jeho duši.

03.12.2020

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Hrdina jedné povídky je nazván “sériový cynik”. Cynik je i Kundera. Cynismus je způsob, jak si získat sebezáchovný odstup. A to je na Kunderovi také zajímavé, je nad věcí a popisuje vnitřní život svých hrdinů bez špetky citu a účasti. Zobrazuje soukromí člověka vynesené na povrch, aby ho racionálně zkoumal a ještě jako noetik hledal, kde je pravda a co člověk prožívá zdánlivě a co doopravdy. Na jednu stranu je to dost hnusné zmocnit se takového postavení a tvářit se jako nadčlověk, který do všeho vidí. Na druhou stranu Kundera opravdu dokáže postihnout různé inspirující momenty a povznést nás čtenáře do svých egosfér, abychom nahlédli...

24.11.2020 5 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Milá knížka, která pěkně realisticky zobrazuje nuzný život chudých lidí v Brooklynu po roce 1900. Ukazuje, jak přes svou bídu, málo i špatně placené práce a malé vzdělání, dokázali rodiče vést děti správným směrem, k sebevědomému a důstojnému životu. Kniha obsahuje spoustu moudrých vět, krásných vztahů a je i dojemná.

18.11.2020 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Bible všech snílků, bláznů, šílenců, divochů a všech obyčejných lidí, co takoví jsou, aspoň ve svém srdci.

23.10.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Virtuózní dílo z období počátků normalizace, s mistrně zakomponovaným příběhem vztahu muže a ženy. Jsou tam úžasné momenty, kdy státní bezpečnost vystavuje manželský pár nástrahám a pokušením. Takovou “situaci deklasovaného intelektuála” musel vymyslet génius, tak aby to sedělo na tu dobu a ještě to bylo o lásce nadčasově. Aby hlavní hrdina prožíval dilemata, činil rozhodnutí, která byla někdy v souladu s obecnou morálkou a někdy pouze pro dobro jediného člověka

12.10.2020 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Svět budoucnosti, jak ho autor vykreslil, mi nepřišlel moc uvěřitelný, děj taky nijak moc záživný. Kniha měla mít poselství ohledně lidstva, kam dospěje, když bude preferovat individualismus, drogy, auta, nevzdělanost a žádnou odpovědnost a zmizí historické povědomí. Ale toto poselství tam bylo jen na okraji zájmu, bez nějakých hlubších myšlenek, moudrého přesahu. Mně to tedy nic nedalo.

26.09.2020 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kundera umí pěkně popsat lidské pocity, co přesně si kdo mysli, jak trpí, cítí křivdy, uspokojení, znechucení, zradu, nadšení, radost, touhu, vděk, trpkost, rozpolcenost, trapnost... Prostě všechny emoce a čtenář má jasno, i když ne tak úplně, protože všechno je jinak! A teď si lámej hlavu. Román zachycuje myšlenkový vývoj společnosti od období socialistického nadšení roku 48 až po vystřízlivění roku 65.
Neubránila jsem se srovnávání osobního života Milana Kundery s životem jeho hrdinů. V románu je záporná postava mladý komunista, který při aplikaci dogmatických čistek ničí životy jiných. A takto se choval ve skutečnosti Kundera. Je doloženo, že sám Kundera na VŠ udal člověka bezpečnosti a ten kvůli Kunderovi skončil ve vězení, cítila jsem pachuť. V knize jeho záporná postava, komunista Zemánek je nakonec sám chápán jako někdo, kdo je po letech na jedné lodi se svou obětí, ukřivděným Ludvíkem. Co tím chtěl Kundera říct? Jestli něco o sobě, tak co?
Takové otázky teď přicházejí a jmenuje se to Kulturní válka o Kunderu. Český velvyslanec v Paříži předal Kunderovi české občanství. Chceme Kunderu, ale Kundera se ve svých knihách odhaluje tak, že ukazuje i svoje špatné stránky, tak co si o něm myslet? A ta pachuť, která se váže k jeho osobnímu životu, to je další rozměr jeho knih, je o čem přemýšlet. Za to ho lze vinit, ale také obdivovat, protože každý má své chyby, ale málokdo má odvahu a nadání takto psát.

21.09.2020 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Tak to byla omračující sága, obrovská
jako vesmír. Stovky stran si autor připravoval základnu děje, tak aby to bylo jako skutečné, obsáhlé, reálné, uvěřitelné dějiny lidstva, celé galaxie a vesmíru. Bylo to tak popsáno, že jsem měla pocit, že se to děje nebo bude dít. Padala na mě úzkost a strach z nekonečných hloubek vesmíru. Člověk si uvědomí, jak je jeho existence jen nepatrné nic oproti miliardám let trvání vesmíru. Jak je člověk se svou lidskostí jen souřadnicí nižší entropie odsouzenou ke zničení. Kniha uchvátí a vystraší pohledem na vesmír novýma očima.

14.09.2020 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Tato kniha je vybroušený literární klenot. Malebná dechberoucí pohádka pro dospělé. Stále naznačuje nějaké tajemství a drží čtenáře v napětí, zadržuje odhalení, až konečně vyhřezne pravda. A pak všechny zacyklené indicie lze vidět v jiném světle... Takhle krásně promyšlená a příjemně záhadná kniha, to je prostě umění které nemá obdoby. Ladislav Fuchs je velký umělec.

09.09.2020 5 z 5