Přečteme-li si Hitlerův Můj Boj (Mein Kampf), užasneme a pomyslíme si: Co nám chce tento politický gangster a pologramotný fantasta nalhávat? Napadne nás, že za tento spisek, který vyšel kdysi v Německu v nákladu přes deset milionů výtisků, měl být jeho autor souzen, vždyť sám proti sobě zveřejnil ten nejnápadnější důkaz. Evropa a celý svět mohly dávno před druhou světovou válkou číst tuto nenávistnou kompilaci, v níž Hitler dával návody, jak vyhubit méněcenné národy, zabrat jejich území pro německého nadčlověka, jak se vypořádat s demokracií a zlikvidovat jakoukoli opozici, jak vyřešit sebesložitější problém pádnou rukou a hrubým násilím. Tehdejší Evropa však nehnula proti Hitlerovi ani prstem, a tak tento démon mohl uskutečnit své šílené vize v praxi. Nevzdělaný a zamindrákovaný frajtr z první světové války se nejprve zmocnil vlády nad německým národem a poté s ním jako s katovskou sekyrou zamával nad Evropou, přesně podle receptu obsaženého v Mém boji. Prof. Dr. Jiří Hájek, DrSc., který Mein Kampf přeložil a okomentoval, dokázal s převahou vzdělaného člověka, jenž prožil válku v nacistickém koncentráku, demaskovat Hitlerovy "myslitelské" pózy a přiblížit je s nebývalou aktuálností českému čtenáři. Není to bohužel jen čtení o historii. Ve světě se stále rodí noví hitlerové, jež je třeba odhalovat. Vydání: 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36698/hitleruv-mein-kampf-z-bible-nemeckeho-nacionalniho-socialismu-s-komentarem-jiriho-hajka-36698.jpg 3.115
Literatura naučná
Vydáno:, Dialog

icewind

Překlad pasáží od p. Hájka se v jednotlivostech lehce lišil od verze, kterou jsem měl k dispozici, možná bych řekl, že byl i záživnější. Za chybu považuji, že Mein Kampf nevyšel v tomto nákladu celý, přeci jen čtenář by měl možnost číst věci v ucelené podobě. Věnuji tedy jen pár připomínek právě komentářům p. Hájka. Obecně mi vadila celková předpojatost, která se v komentářích místy až stupňovala a občas to působilo dojmem, že si p. Hájek chce s Hitlerem nějakým způsobem vyrovnat účty.....chyběl mi tam určitý historický nadhled a stačilo by mi věcně soustředění se na příp. vyvrácení historických nesmyslů a Hitlerových argumentů , takhle to na mě působilo dojmem, že mi někdo chce pro jistotu opakovaně nasměrovat myšlení žádoucím směrem abych náhodou něco nepochopil jinak. Asi dovedu pochopit, proč to tak ze strany p. Hájka vyznělo, ale působilo to na mě způsobem, že jsem si při četbě připadal jak na základní škole.

JulianaH.

Ke knize jako takové už jsem komentář psala, proto k Hájkovu komentáři.

Výklady o těch úsecích autorova životaběhu, o nichž se ve vlastním textu nepíše, jsou jistě užitečné a pomáhají k pochopení celkového smyslu díla. Na druhou stranu komentář neobsahoval nic, co by si člověk nemohl přečíst naprosto v kterémkoli životopisu Adolfa Hitlera, včetně těch béčkových. Osobně mám dojem, že Hájek nevyvinul ani elementární snahu Hitlera chápat, protože si ani na okamžik nepřipustil, že by text mohl dávat smysl. Proto se mu MK jeví iracionalisticky, ačkoli není - napsal o tom skvělou esej Giorgio Locchi (Podstata fašismu).

Když Hájek vykládá, že autobiografické pasáže jsou lživé, ignoruje, že nebylo autorovým záměrem napsat životopis. Pokud se v textu vyskytuje autobiografické vyprávění, je to jen proto, aby na něm Hitler ukázal svoji cestu k nacionálnímu socialismu, který tvoří předmět jeho zájmu. Nemá to být samoúčelné a veristické líčení jeho životních peripetií. Z toho nutně vyplývá, že autobiografické pasáže budou stylizované a zkrácené - vynechávka neznamená zatajování, nýbrž vypuštění irelevantní části.

Z komentátorovy ignorance vyplývá řada hodně nepřípadných dílčích poznámek. Příklad za všechny: Hájek se pošklebuje Hitlerovi, který chce nahradit umělecký brak (podle jeho názoru produkovaný Židy) Schillerem. Schiller snad, podotýká Hájek ironicky, psal samá "mravoučná díla pro školní dítka". Na neštěstí pro Hájka se Schiller skutečně hlásil k zásadě, že umění má mravně vychovávat národ, a nejen že tuto zásadu uplatňoval ve svých dílech, ale dokonce o ní napsal teoretické pojednání. Smůla.
Ostatní Hájkovy impertinence se nesou zhruba ve stejném duchu povýšeneckého a neporozumivého spílání.

Oproti překladu kompletního díla z r. 2000 je ale ten Hájkův alespoň správný.

Chvatěrubský
18.07.2016

Hodnotím jen komentář pana Hájka, samotné dílo je odpad všech odpadů.

Minniesimilci-3
02.04.2016

Historii píší vítězové a jednostranné komentáře pana Hájka jsou tomu důkazem.

anetka.repova
18.03.2015

Hitlerův Mein Kampf, je určitě pozoruhodné dílo, každý má na něho svůj názor a často se ho bojí vyslovit nahlas.

Kniha s komentářovým zpracovaním se mi moc nelíbila. Nelíbilo se mi na ní to, že do Hitlerova textu zasahovaly komentáře Jiřího Hájka. Nic proti tomuto člověku, jeho názory jsou obdivuhodné.

Jinak dílo samostatné je ucházejíci.

Adolf Hitler

Jiří Hájek

Jiří Hájek
česká, 1919 - 1994

všechny knihy autora

Kniha Hitlerův Mein Kampf. Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka je: