TinaBookBlog TinaBookBlog komentáře u knih

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Skvělá a velmi čtivá kniha. Děj plyne nenuceně a vy prostě musíte vědět, jak bude řetěz pokračovat.

Unesené vlastní dítě je šílená představa. Když ale musíte unést zase dítě někoho jiného, aby se vaše bezpečně vrátilo domů, uděláte to? S tímto se potýká Rachel, která jednoho dne obdrží telefonát, ve kterém jí jsou stanoveny podmínky - řetěz musí pokračovat dál... Co vše je matka schopná udělat, aby zachránila své dítě?

Kniha se dělí na dvě části. První jsem neuvěřitelně hltala. Druhá mé tempo trošku zbrzdila a moc se mi nezamlouvala scéna alá Segalovka, proto 4. Nicméně thriller rozhodně doporučuji.

28.07.2023 4 z 5

Výměna Výměna Rebecca Fleet

Nějakou dobu jsem přemýšlela nad tím, jak vlastně tuto knihu hodnotit. Výměna domů jako zápletka moc nezní. Výměna domů, která vám ale začne přinášet obrazy minulosti, na které se snažíte zapomenout zní trošku lépe, i když ne tak úplně...

Na obalu knihy je uvedeno, že se jedná o strhující thriller, takže jsem samozřejmě měla nějaká očekávání, která ale zůstala naprosto nenaplněná. Děj se neuvěřitelně vleče, a odehrává se ve dvou časových rovinách. Spíše ale, nežli strhující thriller se jednalo o rozjímání Caroline nad tímto a tamtím (nechci prozrazovat konkrétně). Teprve cca 2/3 knihy mě začala bavit a přemýšlela jsem nad rozuzlením zápletky.

Myslím si, že z tohoto příběhu se dalo vytáhnout mnohem více. Je to ale první kniha autorky, tak třeba se v budoucích předvede alespoň o něco lépe.
Za mě byla tato kniha zbytečným čtením.

26.07.2023 2 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Nenáročné, romantické čtení se zajímavým nápadem, bez spádu. Takto bych asi knihu shrnula.

Fallon a Ben se setkávají 1x za rok a mimo tento jeden den spolu nejsou v kontaktu. Jo, to je zajímavé stejně tak, jako jejich setkání. I když každý den setkání je v něčem jiný, dozvíte se něco nového a budete jim neuvěřitelně fandit, čtete víceméně to stejné. Když přišla na řadu zápletka, hned jsem věděla v čem je háček, tudíž mě její rozuzlení vůbec nepřekvapilo. Samozřejmě jsem ale opět doufala, že vše dobře dopadne.

Přečetla jsem to jedním dechem? Ano. Užila jsem si knihu? Ano. Dostavil se wow efekt? Ne. Doporučila bych knihu? Ano.

12.07.2023 4 z 5

Dívka A Dívka A Abigail Dean

Kniha, která mě na první pohled zaujala názvem i anotací. Má se jednat o skutečné události prožité dívkou v tzv. domě hrůzy. Rovnou říkám, že příběh je v základu inspirován příběhem rodiny Trupin, kdy měli manželé svých 13 dětí týrat a děti se z tohoto domu dostaly stejně, jak je zmíněno v knize (nechci spoilerovat). Pouze základ je dle skutečnosti, zbytek je fikce.

Kniha jako taková je velmi čtivá. Každá jednotlivá kapitola je věnována jednomu z dětí. V jednotlivých kapitolách jsou časté přechody mezi minulostí a současností, které podle mě nejsou nikterak matoucí. Nicméně, i přes svých cca 328 stran mi kniha nepřišla dobře propracovaná a zdálo se mi, že se autorka v příběhu plácá a hledá kudy kam.
Jako zajímavý nápad, který dle mého také nebyl zcela dotažen je i to, že se autorka ani tolik nevěnuje týrání samotnému, ale rekonvalescenci a tomu, jak je obtížná.
Čtení bych asi doporučila na zkrácení dlouhé chvíle. Kniha neurazí ani nepotěší.

05.07.2023 3 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Hledala jsem nějaké oddychové čtení a našla jsem ho. Při čtení této knihy není potřeba přemýšlet, ale pouze si užít jednoduchý příběh o osudu dvou žen.
Dvě naprosto rozdílné ženy začnou žít život té druhé, kvůli výměně duší. Už tato představa je absurdní. K tomu všemu si ale duše prohodily 28 léta Jasmína a 82 léta Alma, jejichž životy jsou samozřejmě naprosto rozdílné.

Autorka zpracovala příběh lehce, zajímavě, zábavně a s přidáním každodenních starostí naprosto rozdílných generací. Jedná se o příjemné čtení, s ponaučením pro obě zmíněné ženy. Doporučuji, pokud se chcete odreagovat od psychothrillerů jako já.

01.07.2023 4 z 5

Kryptoválky Kryptoválky Erica Stanford

Pokud si chcete rozšířit povědomí o kryptu, ale hlavně o podvodech s ním spojenými, tak je toto ta správná kniha.
Kryptoválky vás seznámí s miliardovými podvody, které hýbali s burzou, ale zároveň také se společnostmi se špatným účetnictvím a neúspěšnými kryptoměnami. Tady mi třeba chybělo podrobnější pozastavení se nad zaběhnutým a fungujícím kryptem.

I když kniha hlásá, že se jedná o čtení pro každého, tak si tím nejsem úplně jistá. V knize jsou sice vysvětleny základní pojmy, ale i přesto je kniha podle mého zaměřena na ty, kteří mají aspoň nějaké povědomí a znalosti o kryptu (taky proč byste to jinak četli, když o tom nic nevíte). Nicméně, abyste pochopili, že se jedná o podvod, nemusíte být krypto profíci.

Kniha se ale jako taková čte lehce. Jednotlivé kapitoly jsou následně členěny na krátké podkapitoly. Za mě se jednalo o příjemné a zajímavé čtení.

30.06.2023 4 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Terapie je velmi zajímavé čtení, které je plné překvapení a nečekaných zvratů. Četlo se úplně samo. Nápad knihy byl perfektní a skvěle zpracován.
Po přečtení jsem se ještě v hlavě vracela k jistým pasážím, abych je plně pochopila po tom, co mám veškeré informace.
Závěr byl naprosto nečekaný. Rozhodně doporučuji!

25.06.2023 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Čtení o zvláštní rodině, která má spoustu problémů a mnoho tajemství. Rodinná psychická nepohoda je hlavním tématem knihy. Bylo zajímavé postupně tato tajemství odhalovat. Když jsem ale četla anotaci, očekávala jsem trochu jinačí knihu.

Kniha se čte úplně sama, což je u této autorky obvyklé. Četla jsem se zaujetím, ale vlastně nemám pocit, že mě kniha nějak extra okouzlila nebo, že se dostavil "wow efekt". Hoover vás ale dokáže natolik vtáhnout do děje, že prostě čtete a čtete - já to dala za jeden večer.
Uznávám, že je zvláštní napsat o knize, kterou jsem přečetla za jeden večer, že mě neokouzlila, ale něco tomu prostě trochu chybělo...

17.06.2023 4 z 5

Pasažier 23 Pasažier 23 Sebastian Fitzek

Tohle byla jízda! Od první až po poslední stranu skvělý příběh plný překvapení a zvratů. Fitzek dokáže vymyslet neskutečné psycho. A když si už myslíte, že toto je teda konečná a víte už vše, tak vám autor na závěr, po poděkování, šoupne ještě epilog, který vám zodpoví i ty poslední otázky.

Kniha je členěna na krátké kapitoly, každá z nich je velmi napínavá a přináší spoustu otázek. S každou další stranou jsem více a více prahla po odhalení pachatele. Naštěstí autor vše dávkuje postupně a ve správný okamžik.
Zvolené prostředí je neobvyklé a oceňuji, že si autor vyhledal dostupné informace o zázemí zaoceánských lodí.

15.06.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Přečteno jedním dechem. Příběh začíná vcelku nevinně - pozváním všech dětí na večeři i s jejich partnery. Během setkání ale vyplouvá na povrch, že to není příliš šťastná rodina, jak se zdá.

Během vyšetřování vraždy rodičů zjišťujeme, že každý ze sourozenců má ve skříni své kostlivce a každý z nich je lhářem a potencionálním vrahem. Všichni totiž vědí, že zdědí jmění a každý si na něj brousí zuby. Navíc, autorka neustále odhaluje nové skutečnosti, které mně zamotaly hlavu ještě víc. Chvíli si myslíte, že jste odhalili vraha, ale následně se objeví zase něco nového a vy si nejste opět jisti...

10.06.2023 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Remarque patří mezi mé nejoblíbenější autory a tak jsem se po delší době rozhodla sáhnout po jeho knize.

Čtení to bylo smutné, ale zároveň krásné. Remarque jako vždy vše vylíčil tak, že prožíváte každý okamžik. Z knihy opět vyzařuje neštěstí, láska a hlavně naděje v lepší zítřky. Slova jsou jako vždy perfektně zvolena a vše do sebe zapadá.

I když je to náročné čtení, tak rozhodně stojí za to. Dle mého je potřeba si připomínat období ztracené generace z mnoha důvodu.

01.06.2023 5 z 5

Laura H. Laura H. Thomas Rueb

Laura je Nizozemská dívka, která v pubertě velmi touží po pozornosti. Tato touha ji přivede k tomu, že začne se sexuálním životem ve 13 letech a střídá kluky neuvěřitelnou rychlostí. Je ráda, že se jí dostává takové pozornosti.
Náhle se ale něco změní a už nechce být tou, na kterou si všichni ukazují. Tak se rozhodne stát muslimkou.

Postupem času se provdá. V manželství je týrána, nicméně i tak se rozhodne s manželem odjet do IS, protože tam se přeci všechno změní... Po nějaké době strávené v Islámském státě se ale rozhodne i se svými 2 dětmi uprchnout zpět...

Žurnalista, který příběh sepsal si s ním dál neuvěřitelnou práci. Čtenáři poskytne autentické rozhovory, přepisy z policejních výslechů a dokonce podnikne i cestu do Íráku - jen, aby viděl to, co viděla Laura. Získaná ocenění tedy získal rozhodně zaslouženě! Jeho práce je obdivuhodná.

07.05.2023 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Další Kingovka, která se zprvu tváří úplně jinak, než jak nakonec vypadá. Když začnete číst, setkáte se s odporným zločinem, zatčením hlavního podezřelého Terryho, jehož otisky byly nalezeny na místě činu a neústupným vyšetřovatelem Ralphem. Nejdřív to vypadá na dobrou detektivku, ale následně se vše začne postupně měnit.

Začátek knihy mě udržoval v neustálém napětí a opakování si dvou otázek. Je Terry vrahem, když se našlo jeho DNA? Není vrahem, když má neprůstřelné alibi? Došlo i k některým nečekaným situacím a následně k dalším otázkám.

Jak jsem ale četla dál, tak z detektivky se začal klubat thriller (což mě nevadí). A postupně se začalo vytrácet napětí. Při závěrečném čtení, kdy zrovna to má být napínavé nejvíce, jsem napjatá nebyla vůbec. Nicméně četla jsem se zaujetím.

30.04.2023 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Nádherná kniha! Zprvu jsem měla strach, že jsem se pustila do nějaké extrémní romantiky, není to totiž nic pro mě. Toto sice romantické bylo, ale tak nějak roztomile. Zároveň obsah knihy vyzařoval neskutečnou lásku, že jsem měla až hřejivé pocity a prostě musela číst dál.

Hltala jsem každé slovo, od začátku až do konce. Autorka vás udržuje v neustálém napětí, což u mě vyvolalo mód "ještě jednu kapitolu". Kapitoly jsou členěny na roky války a rok 2011. Přechody mezi nimi jsou velice hladké a vhodně na sebe navazují.

Obdivovala jsem sílu a odhodlání hlavních postav. Pocity se ve mně mísily jako blázen a celou dobu jsem doufala, že to dopadne tak, jak si přeji...

21.04.2023 5 z 5

Děvčata z pokoje 28 Děvčata z pokoje 28 Hannelore Brenner-Wonschick

Kolem této knihy jsem v knihovně chodila asi 2 měsíce. Vždy jsem ji vzala do ruky, ale následně vrátila zpět. Myslím si, že kdybych v tom bývalá pokračovala, tak by se nic nestalo...

Jedná se o životopisné vyprávění o dívkách, které spolu strávily téměř celé období 2.sv. války v Terezíně. Dozvíte se spoustu podrobností o fungování města a o životě lidí v něm. Vyprávění je dle mého neskutečně chaotické a absolutně mi nesedlo. Jednou se vše točí kolem jedné dívky, pak náhle druhé, pak jejího otce a následně zpět atd atd.

Pozitivně ale hodnotím otištění částí deníku a přímé citace, původních fotografií a stručné závěrečné povídání o jednotlivých postavách. Toto mi zabránilo hodnotit méně než 3.

Těžko říci, zda bych knihu doporučila. Pokud vás ale zajímá pohled na 2. sv. válku nejen z koncentračních táborů, tak asi ano.

10.04.2023 3 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Perfektní! Od předmluvy až do samého konce jsem hltala každé slovo. Byla jsem neuvěřitelně napjatá jak vše bude pokračovat a tím se dostala do módu "ještě si přečtu jednu kapitolu".

I když je kniha rozsahem trochu delší, rozhodně jsem se nenudila. Vypravěči se střídali, ale vše velmi dobře na sebe navazovalo. Kapitoly opět kratší, což mně vyhovovalo.

Čím více jsem se blížila závěru, tak tím jsem měla více a více otázek. Rozuzlení mi přineslo šok a další otázky. Nakonec ale vše do sebe zapadlo. Rozhodně doporučuji! Fitzek je prostě za mě mistr!

25.03.2023 5 z 5

Nikdo ti neuvěří Nikdo ti neuvěří Magda Knedler

Průměrné čtení. Zpočátku mě to vůbec nebavilo. Později jsem se sice začetla, ale žádné "wow" nepřišlo. Proč, úplně vysvětlit nedokážu.

Kapitoly jsou zajímavě členěny - jednou vypráví Dörte, potom zase Ursel - obě jsou oběťmi stejného muže, ale každá tak trochu jinak. Obě se snaží ospravedlnit a zároveň vysvětlit, proč takto dopadly a neudělaly nic pro to, aby změnily svůj osud.

Příběh je převážně fabulací, ale částečně založen na skutečných událostech, které se odehrály cca před 100 lety. Zde si musela autorka máknout. Nicméně konec je podle mě spíše odbytý a nedá se mluvit o zajímavém závěru knihy. Chybělo mi vysvětlení, kam zmizela jedna nejmenovaná postava.

19.03.2023 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Bohužel nesdílím stejně nadšení z této knihy jako většina. Nemohu říci, že by mě čtení nějak nebavilo, ale podle mě se jedná o knihu průměrnou.

Nesedl mi moc autorčin styl. Zpočátku většina vět je složena pouze z pár slov. Věty jsou strohé a holé, i když se jedná o období štěstí a blahobytu. Posléze je vše více rozvinuto, ale tento styl se stále objevuje.

Příběh sám o sobě je něčím zajímavý, ale ne úchvatný. Obdivovala jsem sílu Zuzany po návratu z koncentračního tábora. Zároveň jsem si ale neustále kladla otázku, proč se chová tak hloupě. Že by neměla na výběr? Zpočátku možná, ale později? Nemyslím si. Také jsem ji ale neskutečně litovala - tolik zklamání, bolesti a zrady...

07.03.2023 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Toto mě opravdu chytlo za srdce. Neskutečná samota, smutek, radost z maličkostí, pocit naděje a opakovaného zklamání. Všechno zde bylo.

Někteří román kritizují kvůli obsáhlému povídání o přírodě. Za mě by to bylo naopak zvláštní, kdyby tam popisování přírody a všeho kolem ní nebylo. Přeci jen je to příběh o dívce, která velmi dlouho nemá nic jiného, právě kromě té přírody, která ji obklopuje. Příroda neboli bažina, pokud chcete, je jejím útočištěm a jejím přítelem, který ji neopustí.

Obdivovala jsem vnitřní sílu Kay. Tolikrát byla opuštěna, ale zvládala vše sama, až na sociální kontakt. Jak taky, když ji to nikdy nikdo nevysvětlil? Celou dobu jsem ji neuvěřitelně fandila, aby nakonec našla klid, mír a souznění - vše po čem tak toužila.

Myslela jsem si, že přesně vím, jak kniha skončí. Konec mě ale překvapil. Autorčin styl psaní mi sedl, dvě dějové linky se velmi nenuceně spojí v jednu. Osobně nemám vůbec co vytknout. Za mě mohu jedině doporučit!

22.02.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Toto bylo pro mě vcelku nečekané. Nečekala jsem, že některé pasáže mě tak vezmou...
Autorka začala vyprávění od 11 letého Štěpána v ich formě a to mě moc neuchvátilo. Věty osekané, jednoduché... Ale musím podotknout, že vyjadřování bylo opravdu takové, jak se vyjadřují děti tohoto věku. Jen se mi to o něco o hůře četlo. Následně kniha pokračuje vyprávěním Elen, Štěpánovo mámy. Tady byly zase vylíčeny trápení ženy, která to rozhodně nemá jednoduché. Závěr je věnován 15 letému Štěpánovi.
Bylo mi líto Štěpána a Elen. Celou dobu. Nicméně to, o čem autorka pojednává se děje nejedné rodině. Štěpán ať chce nebo ne, musi být soběstačným dříve, než by se to od dítěte očekávalo. Navíc, prožívá období puberty a potýká se s věcmi, které mu jaksi nikdo nevysvětlil.

20.02.2023 5 z 5