timelady timelady komentáře u knih

Ještě mě nezabíjej! Ještě mě nezabíjej! Svatava Antošová

Její verše do mne vnikaly jako jehly, cítila jsem každou její strast, smutek, znechucení.

02.04.2017 5 z 5

Vážná známost Vážná známost Karel Šiktanc

Číst díla Šiktance je jako plout po obřím surrealistickém a snovém obláčku. Něco neskutečného.

02.04.2017 5 z 5

Zlá milá Zlá milá Pavel Šrut

Jak dlouho jsem čekala, než se mi Zlá milá dostane do ruky. A na některé věci se počkat opravdu vyplatí. Jedno z nejlepších básnických děl, co jsem kdy četla. Nechť je českým básníkům požehnáno!

29.03.2017 5 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Nedočetla jsem. Mrzí mě, že to říkám, ale Bohumil Hrabal a já kamarády asi nikdy nebudeme.

16.03.2017

Dohra Dohra Mika Waltari

.....a já na tu severskou literaturu asi nikdy nebudu, byť i v podobě klasiky. Místy mi to přišlo absurdní, místy neucelené, nudné či netaktní.

16.03.2017 3 z 5

Křehké nepřenášet Křehké nepřenášet Přemysl Krejčík

Pro mne velmi milé překvapení. Silné, trefné, působivé. Velmi se mi líbí uspořádání celé sbírky a postupná gradace. Perfektní.

Velké trojhvězdí Velké trojhvězdí Guillaume Apollinaire

Francouzkou poezii snad nejde nemilovat. :)

Nepřerušená poezie Nepřerušená poezie Paul Éluard

Asi začínám propadat kouzlu a lehkosti francouzské poezie.

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Ponechávám bez hodnocení. Beru v potaz časový horizont a to, že byla zkrátka jiná doba. Odchýlím se tedy od hodnocení myšlenky díla a přejdu k tomu, že po literární stránce je to děs. Na můj vkus místy až moc chaotické a naopak, místy mi přišlo, že je to nedodělané. Stejně tak mi přišlo úsměvné, kolikrát se v celém Manifestu objevilo slovo "buržoazní." Asi si Manifest projedu ještě jednou a za každé "buržoazní" si napíšu čárku.

16.03.2017

Metafyzika lásky Metafyzika lásky Arthur Schopenhauer

A přesně pro ten smysl pro realitu jsem si Schopenhauera tak oblíbila.

Poezie umělého světa Poezie umělého světa Jiří Materna

Musím říct, že básně jsou vskutku impozantní, zaujaly mne. Jen je děsivé, do jaké míry je člověk nahraditelný.

17.02.2017 4 z 5

1924 - Rok, který stvořil Hitlera 1924 - Rok, který stvořil Hitlera Peter Ross Range

Možná se ze mě stává cynik, ale u nějakých pasáží jsem se neudržela a dostala záchvat smíchu. Jen si představte Hitlera, jak nakráčí do pivovaru a zpoza svého sotva rašícího knírku zařve "taaaak hoši, teď je to tady naše!" doufaje, že to někoho bude zajímat.
Nicméně se kniha četla dobře, byla poutavě napsána a jsem ráda, že jsem se o postavě Hitlera dozvěděla něco nového.

Jako pes Jako pes Filip Topol

Jako pes je snad nejpoutavější kniha, co jsem za poslední dobu četla. Je napsána takovým způsobem, že mne děj naprosto pohltil a já spolu s Filipem flirtovala s Depresí a bojovala s Potřebou pít. Cítila jsem tíhu celého světa na svých bedrech, krátce na to se rozezněla Lacrimosa a pak nebylo už nic?
Naprostý literární skvost!

Jak se trhá srdce Jak se trhá srdce Karel Šiktanc

Trhalo mi srdce, když jsem musela knihu na chvíli odložit. Tak dojemné, laskavé a bolestné verše jsem již dlouho nečetla.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Kaji se, že jsem se k Bílé nemoci dostala až teď. Je až děsivé, jak je její příběh stále aktuální.

Kosí hnízdo Kosí hnízdo Zdeněk Drozda

A tohle se četlo tak nádherně :) Miloučké, úsměvné, naivní, ale také smutné a melancholické. Sem tam jsem si u toho vybavila Olinku z Hrdého Budžese, nejspíš to bude tím konceptem malých dětí v roli hlavních hrdinů. Škoda, že jde dát jen pět hvězdiček :)

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizora jsem četla z důvodu, abych překonala svoji averzi vůči ruské literatuře (kterou zapříčinila Anna Karenina). Tohle dílo bylo nejspíš o krok vedle, snad to příště bude lepší. Nepřišlo mi to nikterak zábavné či záživné.

23.01.2017 3 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Čtení Hrabalova Městečka bylo miloučké, každopádně mi to přišlo jako slabší odvar Oty Pavla.

08.01.2017 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Za mě zatím nejslabší kniha, kterou jsem od Remarqua četla. Iritovala mě postava Joan, která je na můj vkus až moc hysterická. Samotný děj mě začal bavit až ve chvíli, kdy byla postřelena.

20.12.2016 3 z 5

Basic Czech Basic Czech Zdeněk Rotrekl

Tohle mne upřímně nadchlo. Hravost a nadsázka je v každém verši, je krásné číst dílo, které si umí s českým jazykem takto pohrát :)

16.12.2016 5 z 5