timelady timelady komentáře u knih

Moře skryté v hoře Moře skryté v hoře Martin Souček

Sama se stydím, že jsem na knihu narazila omylem - český jazyk přímo vábí k tolika slovním hříčkám a krásně poskládaným veršům!

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Lehoučké - a to doslova. Místy jsem měla pocit, že se samotný děj knihy ocitá mimo tento svět.

28.10.2017 4 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Tohle je přesně důvod, proč mám tolik ráda Fulghuma - je lidský. Velmi mi imponuje jeho přístup ke svým čtenářům a ještě nikdy jsem se nesetkala s knihou, která by mi byla natolik blízká více tím, jak vznikla než svým obsahem.

Kosmos Kosmos Witold Gombrowicz

Forma knihy i samotný obsah jsou skvostné. Dlouho jsem hledala knihu, co bude nastíněna do existenciálního světla a jsem ráda, že se mi pod ruku dostal právě Kosmos. Myslím, že tato kniha nebude moje poslední setkání s autorem.

Dej mi svůj prstýnek Dej mi svůj prstýnek Konstantin Biebl

Až umřem, staneme se květinami.

Ve dne budem lidem pro radost
a v noci budem sami.

Jsem absolutní vůle Jsem absolutní vůle Ladislav Klíma

No... Po prvních stránkách jsem myslela, že knihu zahodím. Ale jakmile skončilo autorovo pění ód na jeho osobu, vše se obrátilo k lepšímu. Jednotlivé úryvky z autorových prozaických děl (a posledního jednoaktového dramatu) se mi opravdu líbily. Škoda jen té přemíry chvalozpěvu.

Nezoufejte Nezoufejte Josef Škvorecký

(Tohle není báseň ale život)
Nic není důležitější než život!
Nezoufejte!

Sluneční hodiny Sluneční hodiny * antologie

Jak mě mrzí, že jsem se v mexickou poezií seznámila až teď! Něco tak upřímného, milého a místy i krutého jsem již dlouho nečetla. Pokud tato kniha bude jednou zabírat místo v mojí knihovničce, budu jedině ráda.

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Lolita na sedmdesáti stránkách.

22.08.2017 4 z 5

Chyba Chyba Václav Havel

Havlovy hry mám v celku ráda, ale že by Chyba ve mně zanechala nějakou stopu, byť sebemenší, se říct opravdu nedá.

22.08.2017 3 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Čapkova dramata se pomalu (ale jistě) stávají mými oblíbenými literárními kousky. Proč jsem se jen tak dlouho odhodlávala k tomu, abych si je přečetla?

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Vtipné, oddechové, poutavé. Jako odlehčující čtení naprosto ideální :)

Červenobílá Červenobílá Dalibor Vácha

Těšila jsem se na strhující válečný román, ale byla jsem zklamaná. Děj, který jsem po přečtení anotace shledávala jako nesmírně poutavý, mi kazil styl psaní. Vůbec mi nevyhovovaly krátké věci a tázací dovětky. Špatně se mi to kvůli tomu četlo a chvílemi jsem se musela nutit, abych v četbě pokračovala.

23.07.2017 3 z 5

Svět jako vědomí a nic Svět jako vědomí a nic Ladislav Klíma

Já si nemůžu pomoct, ale kolikrát jsem měla pocit, že Klíma akorát trochu poupravil to, co řekl Nietzsche. Občas tam byly momenty, které by si ani náš velký Pan nihilista nedovolil vyslovit, neboť by i na něj byly až příliš egocentrické. Každopádně dávám čtyři hvězdičky - jednak kvůli tomu, že věřím a pevně doufám v najití cesty ke Klímovi prostřednictvím jeho dalších knih, a také kvůli tomu, že i přes to všechno bylo v knize dost momentů, které mne oslovily - byť některé negativně.

01.07.2017 4 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

A mně se kniha líbila :) Hledala jsem něco oddechového a tohle předčilo moje očekávání. Umina verze je lehoučká a poetická, díky přidaným fotografiím jsem měla pocit, že jsem součástí děje. Stejně tak mi vyhovoval autorův styl psaní coby fight club.

28.05.2017 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

No...
Použitý jazyk je skvost, to se musí nechat. Líbí se mi slovní hříčky, obraty i to, jak je to kolikrát ironické, až sarkastické. Ale ten děj. Božínku, ten d-ě-j.
Takže abych si to ujasnila - naše milá Julinka, ve svých třinácti (skoro čtrnácti, pardon) letech se zamiluje do přelétavého Romea, který byl do doby, než poznal naši roztomilou suicide girl, zakoukán do slečny jiné. V pořádku, ve svých patnácti letech má na to právo. Ale může mi někdo prosím vysvětlit, proč ve chvíli, kdy ji potkal na jedné z nóbl tančovaček, se do ní okamžitě zamiloval a začal ji líbat? Cožpak neměl ještě před pár vteřinami neuvěřitelné depky, jelikož hochova, dle jeho naivního pubertálního mínění, životní láska o něj neprojevovala zájem? Takže naše milovaná Julinka (která byla, chuděra, teprve nedávno zasvěcena do tajů ženského těla a všemožných prokletí, které s sebou přináší) se stala pouhou záplatou. Romeo, proč jsi jen Romeo, ty pako jedno korunovaný? Takhle se zlomený srdíčko neléčí! Chudák holka. Kdybych měla použít dnešní výrazivo, obdařila bych ho titulem "labilní fuckboy." To zaprvé. Když tedy pominu, že se do sebe zamilovali, aniž by o sobě cokoliv věděli.
Věc další. Romeo, ty jelito, ona by ti dala, slyšíš, dala by ti! Dokonce se to pro vás i uchystalo! Veškerý ty teatrální výstupy byly naprosto, ale úplně zbytečný. Bod dvě. A asi i ten hlavní. Rozvedu to - znali se pár dní a už se bezmezně milovali. Ne. Nebyla to láska, ale pouze hormony. Adrenalin, nic víc. Kdyby se ti dva spolu vyspali dřív, tak a)třeba by si ujasnili, jestli by spolu být tedy chtěli nebo ne b)uklidnili by si hormony c)dost zbytečných věcí by se nestalo. Ale tou dobou běhal Freud ještě po horách, takže to přikládám jejich mladičkému věku a tomu, že na ně rodiče v dětství málo stahovali ruku.
Jakože pardon, ale zamilovat se během pár dnů (ke všemu když je vám tolik, co jim), je fakt stupidní. Nebyla to láska, ale hormony.
Ale možná dobře, že se nakonec oba zabili. O dva stupidní puberťáky na světě míň.
Žádná příběh velké lásky, ale splašených hormonů.

(Oukej, menší update - beru zpět toho "fuckboye" protože, guess what, on umřel jako panic!)

26.04.2017

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Ale tak...dejme tomu. Nebylo to špatné, knihu jsem přečetla během chvíle. Ale autorova Jsou světla, která nevidíme nasadila laťku příliš vysoko. Tak trochu jsem doufala, že se Zeď vzpomínek bude pohybovat na stejné (nebo podobné) úrovni.

22.04.2017 3 z 5

Něžná (4 novely) Něžná (4 novely) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ufffff..... Chvíli mi trvalo, než jsem se v samotné Něžné zorientovala, ale musím říct, že tato povídka je jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Co se povídek ostatních týče, některé mi přišly místy poněkud nezáživné, ovšem Bíla noc mne nadchla. A nemohu se zbavit pocitu (snad ani nechci), že milovaná Nastěnka je bohapustá labilní "attention whore."

22.04.2017 4 z 5

Co je důležité, je očím neviditelné Co je důležité, je očím neviditelné Eugen Drewermann

Ano, ano, ano. Po přečtení miluji Malého prince ještě o něco víc.

22.04.2017 5 z 5

Vztáhnout na sebe ruku Vztáhnout na sebe ruku Jean Améry

První třetina knihy mě bavila, přišla mi naučná, zajímavá. Nicméně čím dále jsem v četbě pokračovala, tím se kniha stávala nudnější. Myslím, že by bylo lepší, kdyby autor obsah "okrouhal" do formy eseje.

22.04.2017 3 z 5