Vážná známost

Vážná známost https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11324/vazna-znamost-11324.jpg 4 12 3

Básnická sbírka Karla Šiktance (1928) přináší texty z let 2003-2007. „Vážnou známostí“ je nejen vztah k Máchovi (Poezii), ale i k inspirované tvorbě dalších básníků (Máchovské variace Josefa Hory). Grafické listy Jana Koblasy, které knihu doprovázejí, posunují romantickou temnotu k existenciálnímu vyznění, šiktancovská poetika zámlky, výkřiku a fragmentárního pohledu zase tradiční témata umisťuje do současného kontextu.... celý text

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Karolinum

V_M
06.01.2022 3 z 5

Nad pozdními, resp. posledními Šiktancovými sbírkami nedokážu skrýt určité rozpaky: snad jsem jen dostatečně nepronikl do jeho enigmatického, málo srozumitelného světa slovních hříček, nicméně nedovedu se pozbýt pocitu, že mě to ani příliš neláká, že je to vlastně poněkud zaběhlé, vyčpělé, samoúčelné. Jistě, našel si svůj styl, nějak jej rozvíjel a setrvával v něm; nelze jej ani osočovat z nadprodukce, ale přesto mě navzdory invenčnosti (ovšem invenčnosti až úmorné) svých básní nepřekvapuje ničím novým. Jistě, je to kvalitní sbírka kvalitního básníka, netvrdím, že se k ní ještě nevrátím, ale pronásleduje mě kacířská myšlenka, že kdyby ji nebyl napsal, velikosti jeho díla by to neubralo. Tzn. že už spíš jen doplnil, varioval, než aby rozvíjel a rozvinul.

Lenka4
22.04.2021 3 z 5

Stojím před mírně pootevřenými dveřmi do světa, kterému moc nerozumím, příliš mě neuchvacuje, ale mohu se v něm kochat neobvyklými slovními zpotvořeninkami.
Letní měsíce spí.
Kudrny do čela.
nedomyto, nedomilováno, v ledovém kanále:
do půli kolen Září.
už nabíhá...
Pozejtří jeseň.

timelady
02.04.2017 5 z 5

Číst díla Šiktance je jako plout po obřím surrealistickém a snovém obláčku. Něco neskutečného.

česká poezie

Karel Šiktanc