Thrawn89 Thrawn89 komentáře u knih

Požadujme nemožné Požadujme nemožné Slavoj Žižek

Žižek opět dává porci námětů k přemýšlení.

02.09.2016 5 z 5

Heretik 1 - Zůstatek Heretik 1 - Zůstatek Sean Williams

Hvězda dolů za příběhovou linii Noma Anora. Podzemní nory Zahanbených mě moc neuchvátily. Naopak události v Imperiálním zůstatku jsem přímo hltal...

17.07.2016 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Jednoduše řečeno - jde o krásně zpracovanou sondu do duše lidstva optikou 50. let, kde sci-fi složka slouží jen jako kulisa bez většího významu a kde snaha popsat lidskou přirozenost z různých úhlů ne tak úplně vynahrazuje absenci příběhu nebo alespoň výraznější jednotící linie.

04.03.2016 3 z 5

Mlhovina Mlhovina Amy Kathleen Ryan

Slabé po všech směrech. Postavy jsou mdlé a nemají schopnost čtenáře upoutat. Sci-fi prostředí působí spíše jako kulisa než by pomáhalo rozvíjet děj a místy je hodně "jalové". Samotný děj je jednoduchý a dopředu odhadnutelný. S četbou jsem skončil lehce za půlkou a ani nenáročnost ani jedno z mála pozitiv, určitá kritika náboženského dogmatismu, mi nezabrání tuto knihu zařadit do kategorie "ztráta času". Ale mladejm holkám se to líbit může...

12.01.2016 1 z 5

Německá Evropa Německá Evropa Ulrich Beck

Kniha má v zásadě dvě části, většina se věnuje poměrně stručnému a jednoduchému (což však byl záměr a nekritizuji to) popisu německé dominance v Evropské politice, patrný především po krizi roku 2008/09. Správně je zde vystiženo, že Německo nechce Evropu ovládat ale "poučovat" a že strategií, kterou pro to volí je vyčkávání a oddalování řešení problémů do bodu, kdy se ukáže, že bez Německa to nejde. V druhé části Beck nastiňuje model nové Společenské smlouvy pro Evropu, kterou lze shrnou do věty "Více Evropy = více demokracie, svobody a sociálních jistot". Celý problém vidím v tom, že prví a druhá část knihy jdou proti sobě. Beck popisuje omezování demokracie, které v Evropě vidíme (některé státy už ani nemají právo určit svůj osud), vzrůstající tendenci evropských elit obcházet demokratické procedury a nastavená pravidla (pod heslem zachránit euro a tím celou unii) a s tím spojenou společenskou radikalizaci a vzrůstající odpor širokých vrstev obyvatelstva. A po této poměrně správné analýze navrhuje Beck utopii radostné Evropy, kdy elity si uvědomí před čím stojí, občané si uvědomí všechny ty výhody společného sjednocování a všichni se demokraticky shodnou na nové "Velké Společné Evropě". Knihu jsem přečetl na přelomu roku 2015/2016 a vidíme přesný opak. Prohlubování demokratického deficitu, růst odporu k unii, prohlubování příkopů mezi elitami a společností atd.. Myslím tedy, že spíše než k radostné společné smlouvě jdeme cestou k novým nacionalismům, novým hranicím a nový konfliktům mezi státy. Evropské elity nám pak proti tomu nabízí stále více technokratickou, nedemokratickou a elitistickou Evropu, kde demokracie je překážkou efektivní správy. Bohužel ani jedna varianta není příliš lákavá.

03.01.2016 3 z 5

Vek zázrakov Vek zázrakov Karen Thompson Walker

Velmi originální a zajímavě napsaná kniha, které však dle mého názoru něco chybí. Možná je to tím, že se většina knihy věnuje spíš než rozvedení a hlubšímu popisu mimořádně zajímavého námětu zpomalování, dospívání malé holky. No každopádně kniha se lehce čte a závěr je velmi povedený, přesto musím říct, že potenciál nebyl plně využit. Škoda

29.11.2015 3 z 5

prot je jednoznačně nejlepší hipísácko-emzáckou postavou v dějinách literatury! Jde o naprosto brilantní a čtivý příběh o stavu duše nejen jednotlivců ale celé společnosti.

11.11.2015 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Nejakčnější, nejdospělejší ale dle mého ne nejlepší. Důstojné vyvrcholení celé série, které čtenáře nenechá vydechnout, ale celé to vyústění okolo Voldemorta a Harryho na mě neudělalo takový dojem, který jsem očekával.

03.09.2015 5 z 5

Po čtyřce další vrchol série. Naprostá senzace je odkrývání Voldemortovi minulosti. Emoční linka se oproti pětce přesunula z Harryho na Rona s Hermionou, což tolik nerušilo příběh a naopak to vytvořilo příložitost k několika zábavným momentům (zatímco Harryho ublíženecké emoce v předchozím díle mě spíše štvaly). Líbí se mi také role Křiklana a prospěl i větší prostor pro Brumbála, což pak vede k tvrdšímu nárazu na konci, který pokud jste dopředu neznali jako já, byl skutečně silný.

03.09.2015 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Zatímco každý předchozí díl mě bavil čím dál víc, tak pětka byla dle mého trochu slabší než čtyřka. Válka s Umbridgeovou a potažmo ministerstvem mě příliš nebrala a Harryho milostné avantýru už vůbec ne. Vůbec je to celé víc zaměřené na Harryho emoce, což bylo někdy zajímavé (nalomení iluze o tátovi), jindy spíše otravé. Cekově jsem tak měl poprvé pocit, že některé pasáže se mi čtou lépe než jiné. Nechávám plné hodnocení, ale rozhodně je o něco slabší než u čtyřky.

03.09.2015 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Po tomto dílu jsem se do HP opravdu zažral. Předchozí díly oukej, ale až tady jsem se stal opravdovým fanouškem. A Voldemortovo vzmrtvýchvstání bylo třešničkou na dortu ;-)

03.09.2015 5 z 5

Tento díl se již trochu odpoutává od úvodní pohádkové konstrukce a začíná se stávat plnohodnotným teenegerským fantasy. Závěr je pak opravdu vynikající.

03.09.2015 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl již trochu víc sází na napjatou atmosféru související s tím, jak jsou Bradavice skličovány strachem z neznámého útočníka. Stále však jde o spíše pohádkové zpracování. Závěr v tajemné komnatě je však již více napínavý než nepříliš záživný závěr prvního dílu. Již však poprvé, když jsem knihu v útlém věku četl mi nešlo na rozum, jaktože ten geniální Brumbál ani žádný z učitelů na nic nepřišli a zachránit to musela partička malých dětí :D

03.09.2015 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tato kniha nabízí vše, jen ne touhu dočíst ji do konce aneb hezky napsaná nuda.

21.07.2015 2 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pro dnešní čtenáře bude možná trochu zklamáním absence dívčí hrdinky s lukem a chlapeckého prince s upířími zuby. Jak sleduji tuto diskuzi tak jednoduchá bezduchost všech těch divergencí, twilightů a dalších náctiletých hovadin si zřejmě vybírá svoji daň. Hold červená knihovna ve fantasy kulisách je dnes více, než geniální imaginace JRRT, barvitý a do detailu propracovaný svět, hluboký a mimořádně silný příběh. Ano i já bych možná přivítal trochu více akce a méně popisu zvyklostí v Kraji, ale nic to nemění na tom, že tento stavební kámen fantasy žánru nelze hodnotit jinak než plnou palbou.

01.06.2015 5 z 5

Návrat z hvězd Návrat z hvězd Stanisław Lem

Kniha nabízí vskutku zajímavý popis budoucí společnosti, založené na odstranění agresivních rysů lidské povahy. Nová "dokonalá" společnost zde však není líčena vyloženě negativně, jak to činí Orwell nebo Huxley. Autor naopak pracuje s touto společností v pozitivním slova smyslu a konfrontuje ji s logickým následkem, který ona betrizace přináší a sice ztrátou objevitelského, dobrodružného ducha. Lema v tomto díle proto považuji za realistického utopistu. Děj, který se točí kolem onoho střetu betrizované společnosti a hlavním hrdinou z minulosti mě však příliš nezaujal. Druhá půlka knihy, kdy do pozadí ustupuje popis nové civilizace a rozvíjí se hlavní děj mě pak již vyloženě nebavila. Přesto knihu stojí za to vzít do ruky.

21.04.2015 3 z 5

Mao Ce-Tung: O praxi a rozporu Mao Ce-Tung: O praxi a rozporu Slavoj Žižek

Výbor z textů Mao Ce-tunga mě sám o sobě příliš nezaujal. Mnohem zajímavější je úvod, kde Žižek Maa interpretuje. Tento úvod je však příliš krátky a dle mého plně nevyužívá potenciál, který před Žižekem v této knize ležel. Takže až na úvod, který je užitečným příspěvkem (avšak dle mého nedostatečným) k radikální teorii, je kniha spíše nezajímavá. Tedy pokud nejste Maoista nebo tuto ideologii nestudujete, což však není můj případ.

21.03.2015 3 z 5

Slavoj Žižek Slavoj Žižek Tony Myers

Chcete-li se pustit do Žižka, toto je vynikající začátek.

27.02.2015 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Celkový koncept apokalyptického světa v podzemních tunelech moskevského metra je mimořádně povedený a svým pojetím i originální. Právě naturalistický popis prostředí, výborná psychologie lidského chování a celkový zážitek z toho představit si život v takovém světě jsou nejsilnějšími prvky této knihy. Samotný příběh mě bavil cca do druhé třetiny knihy. V poslední třetině už moje pozornost a zájem začali upadat, což vyvrcholilo slabým závěrem. Takže na plné hodnocení to nestačí, každopádně knihu určitě doporučuji (a potom si zahrát i stejnojmenou hru).

09.02.2015 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Historický román jako víno. Skvěle se čte, příběh vtahuje a nabádá i k přemýšlení (např. o náboženské nesnášenlivosti). Jedna z nejlepších knih v rámci žánru, kterou jsem četl.

08.02.2015 5 z 5