ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Kůže Kůže Mo Hayder

Za mne spíše zklamání, zvláště když mohu srovnávat z předchozí knihou kterou jsem od Mo Hayder četl, a to Ptáčníkem.
Po vcelku nudném začátku se příběh na posledních asi 150 stránkách vylepší, ale můj dojem to vylepšilo pouze tak, abych udělil 3/5.

05.02.2017 3 z 5

Hra bez pravidel Hra bez pravidel Vince Flynn

Kniha přímo navazuje na předešlý díl série : Poslední muž. Opět je to kombinace akce a politiky s Mitchem Rappem v hlavní roli. Díl se mi líbil, takže spokojenost 4/5.

29.01.2017 4 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

Znova jsem si ověřil, že víc než samotná zápletka příběhu, tak mně nejvíc baví Phil Marlowe a jeho lehce ironicko-humorný popis všeho a všech. Skvostem je začátek, když se v jeho kanceláři objeví opravdu zvláštní klientka. Vše pokračuje dál, když Marlowe potkává další skvěle popsané postavičky např. domovník, pokoutní doktor, rádoby filmové hvězdy či místní drsné policajty.
Je fakt, že řešení případu je slušně zašmodrchané, a bylo potřeba zapnout mozek naplno, abych se vtom vyznal.
Jenže tohle je klasika, takže přesto nebo právě proto zaslouženě 4/5.

26.01.2017 4 z 5

Moriarty Moriarty Anthony Horowitz

I v téhle knize se Horowitz snaží o doyleovský styl vyprávění, ale s postupným obracením stránek to přeci jenom trochu skřípe. Prostě to není ono, a je to slabší než Dům hedvábí.
Naopak závěrem mne příjemně překvapil. Byl nečekaný a leccos vysvětlil. Takže suma sumárum 60%.

21.01.2017 3 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Odpočívej v pokoji je taková klasika v této sérii. Reacher vystoupí z vlaku v městečku, které je pouhou tečkou na mapě, a než se rozkouká, už lítá v průseru. Fór je, že se tak stane vlastně z počátku omylem a později díky jeho přirozené zvídavosti. Ovšem hrozba nebezpečí se k němu tentokrát plíží velice zvolna a nenápadně. Dlouho není jasné co se děje a proč.
Fandy série tenhle díl rozhodně nezklame, protože i po tolika dílech se Childovi daří držet Reachera v kondici. Stejně tak úplné nováčky by mohla tato kniha zaujmout.

15.01.2017 4 z 5

Vetřelec - Invaze Vetřelec - Invaze Tim Lebbon

Vetřelec Invaze plynule navazuje na první díl. Kapitoly jsou opět vyprávěny z pohledu několika osob, které se nacházejí v různých částech vesmíru. Tento díl je také výrazně akčnější, protože válka se dává pořádně do pohybu. Celkově mi tento díl přišel zajímavější a lepší.

11.01.2017 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Z prvních dvou třetin knihy jsem byl mírně zklamán. Na druhou stranu jsem se seznámil s Rudolfem Langem, jeho osobností, názory a jeho celkovou proměnou od dětství po dospělost.
Jakmile se Lang stane velitelem koncentráku v Osvětimi nabere příběh ten zrůdný směr, který jsem očekával. Je neuvěřitelné, že Lang za celou dobu nepocítí žádné výčitky svědomí nebo dokonce soucit. Na hromadné vyvražďování se dívá pouze jako na technický problém, jak to provést co nejrychleji a nejefektivněji, aby uspokojil své nadřízené. Po takovém dni jde pak klidně domů a hraje si s dětmi.
Díky posledním cca 100 stránkám zaslouženě 80 %.

07.01.2017 4 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Kniha byla výborná. McCarthyho stručný, krátký popis je velice trefný. Už jen na začátku, kdy se Moss pohybuje na poušti a propátrává okolí skvěle navozuje atmosféru.
Samotný příběh je přitom jednoduchý. Chlápek najde hromadu peněz, a ty si vezme. No a ti, kterým ty prachy patří, je chtějí zpět, a to za každou cenu...
SPOILER
Pět hvězd ale nedám, protože celou knihu jsem se nejvíc těšil na závěrečný souboj mezi Mossem a Chigurhem, jenže tohle McCarthy úplně přeskočil, v jeden moment je Moss naživu, aby v další kapitole šerif Bell obhlížel jeho mrtvolu a zabiják Chigurh si vesele a vklídku jde pro peníze.
Přesto knihu mohu doporučit, i když jste předtím viděli film jako já.

04.01.2017 4 z 5

Profesionální voják Profesionální voják Steven Pressfield

Nemohu upřít Pressfieldovi snahu přiblížit život a uvažování žoldáků. V knize dává velký prostor i politickým hrátkám, dále se hodně věnuje bojové výzbroji, taktice v boji, vztahům mezi vojáky. Určitě tomu věnoval hodně usilí, aby tohle všechno zakomponoval do svého příběhu, který je z blízké budoucnosti, a i když je smyšlený, tak vychází z reálných skutečností a možného budoucího válečného konfliktu. Jde o ropu, takže to je vždy ošemetné...
Přesto mne čtení nebavilo. Vyprávění je zdlouhavé a částečně nudné. Velice rozsáhlé popisování všeho možného.
Finále příběhu mě taky moc nezaujalo.

31.12.2016 2 z 5

Dexter je mrtvý Dexter je mrtvý Jeff Lindsay (p)

Skočit do série osmým dílem asi není zrovna nejvhodnější. Historii Dextera vůbec neznám, takže na začátku se nechytám a nevím vo co go. Přestože nemůžu srovnávat ostatní díly, tak tahle kniha je 300 stránek keců o ničem.
Četl jsem to na doporučení, prý je to lepší než má oblíbená série s Kellerem od L.Blocka. Ani náhodou, i když soudit nebo spíše odsoudit sérii z jednoho dílu není moc objektivní.

28.12.2016 2 z 5

Dům hedvábí Dům hedvábí Anthony Horowitz

Můj první Holmes, kterého nenapsal Doyle. A jak se mi to od Horowitze líbilo ? Hned na začátku je potěšující, že Horowitz napodobuje styl jakým jsou příběhy Holmese a Watsona vyprávěny, takže jsem vklouznul do starých známých kolejí.
Samotný případ, jeho zápletka, pátrání a rozuzlení jsou dobré, sice nejsou úplně skvělé, ale potěšila mě možnost přečíst si zcela nový příběh s Holmesem.
Hodnotím tedy za tři, s tím, že si chci přečíst i další Horowitzovu knihu s Holmesem, a to s názvem Moriarty.

28.12.2016 3 z 5

Zpackaný únos Zpackaný únos Donald E. Westlake

Zpackaný únos mi příběhově přinesl asi to co jsem od něj zhruba očekával. Když jej srovnám s ostatními díly, tak z toho vychází spíše hůř.
Zajímavé je, že Dortmunderova parta použije k únosu jako šablonu, knihu od Richarda Starka, což je pseudonym který občas používá právě Donald Westlake.

24.12.2016 3 z 5

Zlovolnost Zlovolnost Ed McBain

Tento díl má hned několik případů. Někdo po městě zabíjí sprejery, poté se začnou objevovat odložení stařečci a stařenky na lavičkách, a k tomu se navíc o své slovo hlásí Hluchý a vyhrožuje, že chystá další velkou akci.
Dobrý díl ve kterém se objevují různé komunity obyvatel města.

21.12.2016 3 z 5

Usáma Usáma Chris Ryan (p)

Celkově se mi kniha líbila a dobře se četla. Absolutní vrchol příběhu je ale hned na začátku, a to v akci při dopadení bin Ládina. Tohle pro mne Ryan nepřekonal ani svým zajímavým koncem.

12.12.2016 3 z 5

Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Mark Bowden

Překvapivě mě čtení nebavilo. Přitom filmová verze je vynikající a viděl jsem ji už několikrát.

03.12.2016 3 z 5

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

Když si tu pročítám komentáře, tak zjišťuju že Bukowski dosáhl toho, čeho málokterý spisovatel. Čtenáři ho buď milují nebo mu nemůžou přijít na jméno, ale skoro žádnému není lhostejný.
Bukovy texty nejsou pro citlivky, takže pokud jste jeptiška která se při slovech hovno nebo prdel křižuje, tak to není pro vás. Vulgarismy v povídkách ale nejsou samoúčelné, prostě jen vystihují prostředí ve kterém se postavy pohybují. Bukowski žil v Hollywoodu, což je ve skutečnosti pořádná díra, to nejsou jen filmová studia. A většina postav jsou ztracenci a různé podivné existence.
V Těžkých časech Bukowski nepotřebuje plýtvat slovy aby dosáhl maximálního účinku na čtenáře, jakého..... to už je na vás. Na mě to zabírá, a ty povídky mě zkrátka baví.

03.12.2016 4 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Povedený díl z této série. Trochu neobvyklé bylo, že se celý odehrává jedno říjnové odpoledne, a navíc drtivou většinu času na policejním okrsku. Silnou stránkou jsou opět jednotlivé postavy detektivů a jejich myšlenkové pochody.

29.11.2016 4 z 5

Zabiják Zabiják Lawrence Block

I když je Keller najemný vrah, tak je to vcelku sympatická postava. Není totiž pouze bezduchým strojem na zabíjení, ale má své pocity a nálady. V každé kapitole sice plní novou zakázku, které jsou hodně rozmanité, ale v mnohých dostává větší prostor jeho soukromý život, od pořízení psa až po sbírání známek.
Block knihu věnoval Evanu Hunterovi, a musím přiznat, že je zde podobný jemný ironický humor jako v McBainových knížkách o 87. revíru.
Tohle bylo mé druhé čtení této knihy po několika letech a opět mne to bavilo.

27.11.2016 4 z 5

Pád Pád Rogelio J. Pineiro

Kniha má výborný nástup, jelikož hned od začátku se jde na věc, a je to bohužel taky nejlepší část příběhu. Protože jakmile se začne rozkrývat co se vlastně stalo, spadne napětí jako Jack Taylor z nebe. Zbytek je pak plný akce, až trochu přehnané. Ano, Jack Taylor je sice bývalý příslušník SEAL, ale tady je z něho skoro superman. Takže nakonec jen průměr.

24.11.2016 3 z 5

Elitní sniper: Cíl Amerika Elitní sniper: Cíl Amerika Scott McEwen

V rámci tohoto žánru mám už pár knih za sebou, a musím říct, že tato je dobrý průměr. Je obtížné přinést do příběhu něco zcela nového, tady je vše co v takovém románu čekáme. Zápletka není omračující, ale ani to není žádné zklamání. Proto za sebe mohu říct, že to bylo dobré počtení.

17.11.2016 3 z 5