Pád

Jack Taylor odjakživa potřeboval k životu dobrodružství a adrenalin. Pro vládu testoval výzbroj a výstroj v nejrůznějších drsných prostředích, od vyprahlých pouští přes hlubiny oceánů po ledové vrcholky hor. Až mu byla i samotná Země malá… Dalším krokem v Jackově slibné kariéře je zvlášť extrémní kousek – na vlastní kůži vyzkouší možnost strategických výsadků z kosmu. A nejde o „pouhý“ skok ze stratosféry, jaký absolvoval Felix Baumgartner nebo Joseph Kittinger. Jack se chystá vrhnout se do prázdna až z nesmlouvavé žhavé termosféry, překonat rychlost zvuku a čelit řadě předvídatelných nebezpečí: vzplanutí v atmosféře, selhání výstroje či vlastního organismu. Jenže na to, co ho čeká dole na Zemi, ho žádný výcvik nepřipravil!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/274482/pad-bBO-274482.jpg 3.390

The Fall (2015)

Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

pismeno

Tvorbu skafandru podomácku bych odpustil, to bylo docela vtipné ... a koneckonců sháněl k tomu pod rukou komponenty ... ze skafandrů ruských. Budiž. Jinak ale scifi linka byla spíchnutá docela horkou jehlou, fyzikální podstatu událostí raději neřešme.

Asi nejzásadnější rušivý moment pro mě byl, že v průběhu psaní autor evidentně měnil koncept pádu ... skafandr měl hlavní konstrukční prvky pro let nohama napřed, ale nakonec autor zvolil let hlavou napřed (chudák hrdina ... negativní přetížení několik G by asi nezvládl). Akční linka je taková komiksově superhrdinně nadneseně vydařená, jak už tu psáno bylo víckrát. Díky tomu jako rekreační relax čtení za to asi stojí.

trudoš
24.11.2017

Jednoduché akční béčko, které pracuje s tématem paralelních světů, naneštěstí nijak zásadně originálně, až prakticky vůbec. Hlavní premisa příběhu spočívá v motivu vojáka za nepřátelskou linii, ve světě, který je jako ten jeho, ale zároveň jiný. Všichni mu jdou po krku a on se kromě záchrany sebe sama snaží zachránit i svou vlast, protože paralelní zlouni chystají podrazáckou invazi.
Kladem románu je gradace, která šlape jako dobře promazaný kulomet. Od první stránky nasadí Rogelio Pineiro svižné tempo a v průběhu vyprávění se neohlíží ani na logiku jednání, ani na technické detaily. Vše je podřízeno spádu, aby se čtenář ani na minutku nenudil. Slabinou pro mě ovšem byl prvoplánový hrdina, ten nejchytřejší, nekrásnější, nejsilnější a nejšlechetnější voják, kterého jen americká armáda našla. Blé.
Takže ano, jako adrenalinová střílečka perfektní, čekáte-li méně fantastiky a více akce. Jen ten sladký konec si autor mohl odpustit, působí to, jako kdyby příliš často sledoval Poštu pro tebe.

Jack Bauer
02.04.2017

Výborný sci-fi thriller vyprávěný ve dvou rovinách, který nenudí ani chvilku.

potok
17.03.2017

Skvělý nápad. Zajímavý začátek postupně střídá až přespřílišná akčnost.

rm
06.12.2016

Mno, mě se to líbilo :-)
To rozdvojené vyprávění ve dvou rovinách bylo zajímavé. Popisy bojů a a "vědecký" pohled byl fajn. Místy trochu drsnější. Marťana jsem jen viděl (to je asi plus;-), takže nesrovnávám - je to jiné, ale taky dobré. A to jak někteří kroutí hlavou nad podomácku vyrobenou kombinézou - proč? I ve skutečném světě jsou šikovní lidé, kteří dovedou vyrobit super věci a to profesionálně.

ThomasRuhe
24.11.2016

Kniha má výborný nástup, jelikož hned od začátku se jde na věc, a je to bohužel taky nejlepší část příběhu. Protože jakmile se začne rozkrývat co se vlastně stalo, spadne napětí jako Jack Taylor z nebe. Zbytek je pak plný akce, až trochu přehnané. Ano, Jack Taylor je sice bývalý příslušník SEAL, ale tady je z něho skoro superman. Takže nakonec jen průměr.

ivana02
26.10.2016

Těšila jsem se na sci-fi, ale byla to spíše samá akce, střílečka a to já vůbec nemusím. Srovnání s Marťanem je úplně mimo. Šití skafandru doma na šicím stroji mě dorazilo a měla jsem co dělat, abych se donutila knihu dočíst.

Michaél74
21.10.2016

Tak tohle se nepovedlo. Námět je skvělý, první třetina knihy dobrá, ale pak se z toho stane nudný akční thriller. Technické pasáže i akční scény jsou nezajímavé, občas jsem se v ději hůře orientoval. Nedokončenými větami chtěl asi autor zrychlit děj, ale bylo to spíše otravné. Pro mě zklamání roku.

pobijecmuch
19.10.2016

Trochu více průměrná sci-fi, která obsahuje nějakou tu akci, konspiraci a hlavně popis technologii. Rozhodně to není humorný Marťan. Bohužel, zde vydavatel šlápl úplně vedle a čtenáře tímto přirovnáním jenom zmátl.
Tuto knihu rozhodně nedoporučuji fandům různých Labyrintů, Hunger Games, Divergencí, atd, kteří si myslí, že už jsou odborníci na žánr sci.fi a fantasy. Budete hodně zklamáni a bude se vám to zdát nezábavné.

KleaM
25.08.2016

nedočetla jsem, nějaké podivné a nezábavné

jana1599
12.08.2016

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou, byla ve slevě, protože měla poškozenou vazbu. Tak jsem po ní sáhla a byla jsem příjemně překvapená, protože jsem nečekala tak elaborovanou zápletku - oukej, souhlasím se spoustou recenzí tady, že to bylo trochu předvídatelné, postavy nebyly moc líbivé (obzvlášť "originální" Angela mi vůbec nebyla sympatická) a když Angela č. 2 šila vesmírnou kombinézu v podstatě na koleni pomocí ukradených materiálů, které nevím kde zvládnul splašit Dago a jeho supertým, tak jsem se musela pousmát. Ale bylo to napínavý, nemohla jsem se od toho odtrhnout a mám ráda tento styl knih, kde je objevena nějaká nová technologie, která může změnit, potenciálně zničit svět. Je to trochu klišé, ale je to vážně čtivý a baví mě to. Obdivovala jsem znalosti autora a detailní popis situace za letu, při boji atd. mě ohromil. Samozřejmě ale nejsem fyzik ani příslušník SEAL a tak nevím, jak moc v tom byly chyby a blbosti :) Ale celkově kniha super!

Samira
10.08.2016

Anotace se mi zdála hodně slibná a na knihu přirovnanou k Marťanovi jsem se těšila. Ale v mých očích byla prakticky nečitelná. Nechci ji hanit, budou tací, kterým tento styl sedne, já mezi ně však určitě nepatřím. Přiznávám, že jsem knihu sotva dočetla.

withoutchild
28.07.2016

Knížku jsem koupil je ze dvou důvodů - byla levná, a potřeboval jsem vyzkoušet svůj nový Kindle. Hodnotil bych to jako akční béčko, s dobrým, ale trochu nevyužitým potenciálem. Celé je to vlastně o tom, že jedni honí druhé, a pak naopak. Navíc nemám rád knížky, kde hlavní hrdina je největší borec na světě a během celé doby mu neteče do bot. Závěr eins zwei a otevřený konec, který má snad lákat na pokračování. Průměr, ale dobře se to četlo, a stopy a palce bych zakázal.

povermaster
19.07.2016

Skvělé! Marťanovi se to ovšem vůbec nepodobalo. Ale i tak jsem se bavil.

QEDS
16.07.2016

Hodně lidí mi tvrdilo, že pád je trochu jiný Marťan. Patrně nikdy Marťana nečetli. Autor se snaží stavět na reálných základech a do těchto základů vkládá šílené bludy. Člověku, který se zajímá o speciální jednotky to hodně bije do očí. Celkově je kniha vyvážená a podle mého má dobrý poměr spádu v ději s délkou textu. Až na konec kdy mi přišlo, že autor vše ukončil na dvou stránkách, ale možná to jen můj pocit.

cori
07.07.2016

Největší sci-fi je manželka šijící hlavnímu hrdinovi skafandr do atmosféry doma v obýváku na šicím stroji. Jinak je to akční béčko, kdy hrdina přežije pobyt v nacucky rozstříleném domě či výbuchy granátů v ulicích. V doslovu jsem si přečetla, že autor napsal tuto knihu na zakázku, kdy dostal téma už připravené, podle toho to také vypadá. Tristní je konec ve stylu červené knihovny (západy slunce, dětičky a zmrtvýchvstání). Vadilo mi také, že nebyly jasné předěly mezi jednotlivými světy( 2x Angela, 2x Pete, 2x Dago), stačily alespoň tři hvězdičky na konci odstavce.
Nějak mi neseděla ani datace - Angela se ve 14 letech přidala k Anonymous, založeným v roce 2003, narodila se tedy v roce 1989, nyní jí je 40 (viz strana 40 a 41), tudíž jsme v roce 2029. Hastings měl bojovat ve Vietnamu, odkud Američané v roce 1973 odešli, kdyby mu bylo 18 let, narodil by se v roce 1955, tudíž by mu v roce 2029 bylo minimálně 74 let,spíše víc, nechápu tedy, jak mohl mít tak skvělou fyzičku a chtít zplodit dva syny.

iveta3689
16.06.2016

Dobrý námět, děj a závěr je od začátku předvídatelný. Ale nevadilo mi to. Příběh má spád, prolínání dvou rovin mě vždycky baví. V části návratu je příběh trochu uspěchaný, mohl být rozveden trochu jinak, ale celkově jsem spokojená. Jen bych knihu nesrovnávala s Marťanem. Jdou na to jinak a podobné jsou jen slovem "vesmír", což je trochu málo.

Aaron Lewis
12.06.2016

Dobrý nápad, ale špatně napsaný. Moc jednoduché a povrchní. Taková pohádka pro dospělé. Postavy mi byly ukradnuté a víceméně i jak to skončí. Ale četlo se to rychle:).

TheSarcasm
10.06.2016

Úplně nemohu souhlasit s negativními recenzemi níže. Jasně, nebyl to žádný zázrak, ale v rámci žánru, spíš thriller než sci-fi, mě to docela pobavilo. Jasná oddychovka plná klasických klišé, jako supermanští klaďáci a hnusný záporák, ale nakonec proč ne? Kdo se chce jenom pobavit a moc nepřemýšlet nad dějem, tak si to myslím i užije. Nevím kdo přišel na srovnávání s Marťanem, který je úplně o něčem jiném (nicméně proč nevyužít jeho popularity pro promo, že). Hodně mi to připomínalo "Původ" (který se mi líbil) nebo Atlantský gen (nelíbil). Každopádně už jsem četl mnohem větší pitomosti.

anavi2009
10.06.2016

Jsem na straně 180, ale už mě to moc nebaví.. Neumím si představit dalších 220 stránek.. Asi jsem čekala víc, po ukázce na netu a poté, co knihu srovnávali s Marťanem.. S Marťanem?? Kdo na to přišel proboha? Je to nuda, už přeskakuju odstavce.. Možná tomu dám ještě 20 stránek, než to zabalím.. Za mě propadák.

Kytiii
21.05.2016

Kniha se určitě dala číst, ale i na mě tu bylo příliš předvídatelného. 14 dní po dočtení si ale nevybavím ani jméno hlavního hrdiny ani jméno jeho ženy... Navíc hrdinů všechno umím, všechno znám, všude jsem byl mám poslední dobou plné zuby. Na JB nekoukám v podstatě už z přesvědčení :D. Na druhou stranu survival dobrodrůžo z rudé planety bylo někde úplně jinde, navíc bylo vtipné...

alzbeta4340
20.05.2016

Čekala jsem něco jiného. Souhlasím s ostatními, s Marťanem nesrovnávejte, to je snad úplně jiný žánr.

čuřil
12.05.2016

Dávám za 4.
Ale v recenzích uváděné srovnání s Marťanským Robinsonem je kapánek jinde, ne.
Já rád sci-fi, v úvodní pasáži a i část konce by se dalo. Při těch seskocích, přípravách ke skoku samotném a různé technologické vychytávky zařadit do této kategorie. Ale nevím co má pak společného s jednotkami SEAL, střelbou, automatickými zbraněmi, vraždami, honičkami a podobně.
Spíše by se dalo hodnotit jako nějaký nový JB 007.Děj jinak plynul vcelku rychle, někdy tedy bylo trochu krkolomné vypravování dvou dějů ve dvou jiných dimensích. Kniha podle mě není špatná, námět určitě povedený. Ala jak jsem psal již dříve, bohužel Marťan je jen jeden.

ElisR1
09.05.2016

Čekala jsem něco mnohem lepšího. A s Marťanem má tahle kniha společný leda tak vesmír.

R.E.M.
08.05.2016

S Marťanem má kniha společnou jen "kosmickou misi". Ne, že by Jack byl nesympatický, ale na okouzlujícího Marka nemá. Jack Taylor je takový čistokrevný kříženec Supermana s Bournem. Umí vyklouznout z každé léčky, odrovná všechny nepřátele...

Dobře, přijala jsem to komiksově černobílé dobrodružství, akci, charakterově ploché postavy, ale ty zdlouhavé popisy rvaček a soubojů mě vůbec nebavily. Drsné scény v druhé polovině knihy by spíš slušely mafiánskému příběhu. Konec mě ani trochu nepřekvapil.

Pád se dal přečíst, ale nemám touhu se ke knize ještě někdy vrátit. Nepřesvědčily mě ani vynikající schopnosti a elitní výcvik hlavní postavy v elitní jednotce, na jejíž jméno si nevzpomínám.

PS: Nepamatujete si náhodou jméno té úžasné bojové jednotky? Zmínil ji autor vůbec?

Jak tak přemýšlím... že by to byl SEAL???!!!
:-))

Jiří.H
25.04.2016

Zbývá mi nějakých 80 stránek, ale asi to nedám...:)

Patw
23.04.2016

Začátek knihy byl naprosto strhující, proto jsem si také knihu při dané příležitosti koupil na základě ukázky. Ovšem poté, co má čtenář začátek knihy za sebou jde vše - sice akčně - ale rozhodně směrem dolu. Co se mi na knize líbilo byl akční děj, mělo to spád a stále se tam něco dělo. Postavy mi také byli sympatické, nejde o hluboké postavy, ale stále jsou to postavy a dějem provedou dobře. Mínusem ovšem byl obsah toho "něčeho" co se tam dělo. Jedno klišé střídalo druhé, jeden kop střídal druhý a stále se to opakovalo. Počáteční nadšení po přečtení knihy časem opadlo. Rozhodně to není špatná kniha, ale díru do světa neudělá, takže (ne)chápu to PR, které se rozhodlo svézt se na vlně Marťana, ale bohužel tady to knize jen škodí. Tři hvězdy. Spokojené tři hvězdy, kniha se mi líbila, ale rozhodně nemohu jít s hodnocením víš.

FunThomas
22.04.2016

Nakrmen mediální masáží, že tato kniha se mi bude líbit, pokud se mi líbil Marťan, jsem se do ní začetl. A stručně řečeno - zklamání. Ano, začátek byl slibný, ale zbytek knihy... Ale začněme od začátku. Tak zaprvé, spíše než sci-fi thriller, je to thriller s (jedním) prvkem sci-fi, což by nemuselo vadit. Příběh sice plynule ubíhá, ale jeho logika je často děravá a navíc je opravdu lehce předvídatelný. Ke všemu je vyplněn postavami, které jsou vždy jedno velké chodící klišé. Autor si s nimi opravdu mohl dát více práce, protože vážně nemůžu říct, že by mi některá z nich přirostla k srdci, včetně hlavního hrdiny. A když už jsme u Jacka Taylora, nejspíše ho v SEAL vytrénoval Chuck Norris, protože pokračovat kniha dál, tak jsem si jistý, že počet zlikvidovaných protivníků jeho rukou by dosáhl nejméně trojciferného čísla. Vyjma téměř černobílých postav, bych autorovi vytknul i ty zdlouhavé popisy bojových scén, ve kterých jsem se zaprvé někdy ani neorientoval a zadruhé mě často ani nebavily. Stejně tak popisy vybavení a podobně. Chápu o co se autor snažil, ale tohle není naučná kniha o tom, jak pracují jednotky SEAL. Menším problémem pak byla orientace ve dvou liniích příběhu. Přiznám se, že to pro mě byl někdy docela oříšek a trvalo mi pár vteřin, než jsem se zorientoval, ve které realitě se příběh odehrává. Ocenil bych třeba nějaké rozlišení - značku, jiný typ písma nebo cokoliv jiného. Každopádně, abych jen nekritizoval. Kniha se čte dobře a jako průměrný thriller funguje, ale Marťan to rozhodně není.

genie
15.04.2016

Námět skvělý, začátek strhující, zbytek průměr a hůř ... Předvídatelný děj, Jack Taylor - "James Bond hadr", autor si libuje v dlouhých popisech bojových scén - já ne (klidně to mohlo mít o pár desítek stran míň a nic by se nestalo) a slovo SEAL nechci pár let vidět. Zklamání, čekala jsem víc.

jiri77
06.04.2016

Slibný začátek a pak jen nuda a nuda a pořád dokola klišé. Béčkový Sci-fi thriller. Naprostý souhlas s Neo1tex.