Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války

Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3237/bmid_cerny-jestrab-sestrelen-9Fa-3237.png 4 168 32

Devětadevadesát elitních amerických vojáků padlo do pasti uprostřed nepřátelského města. Když padla noc, obklíčily je tisíce střelců. Jejich ranění krváceli k smrti. Docházela jim munice, voda i zdravotnický materiál. Toto je příběh o tom, jak se tam dostali - a jak se odtamtud probojovali. Je to příběh jedné války. Černý jestřáb sestřelen vás strhne do přeplněného tržiště v srdci somálského Mogadiša spolu se speciálními silami americké armády - a vtáhne vás doprostřed nejintenzivnějšího boje amerických vojáků od války ve Vietnamu. Žurnalista Mark Bowden, nositel literární ceny, dramaticky zachycuje tento trýznivý osud očima mladých mužů, kteří ten den bojovali. Využívá rozsáhlé rozhovory s účastníky z obou stran a rovněž i video záznam z boje a přepisy rádiových hlášení, aby maximálně oživil jejich příběh.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Academia

Black Hawk down , 1999

jan.para
17.03.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale je to snad poprvé, kdy jsem měl pocit, že film je lepší než kniha.

Merlin_CZ
10.09.2022 5 z 5

výborně napsaná kniha. viděl jsem prvně film, takže mi při čtení v hlavě běhaly scény z filmu. Neskutečné, chtěl bych a nechtěl tam být zároveň.

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Kniha nebo film? Oboje stojí za to! Jen těžko si dovedeme představit tu bezmoc elitních vojáků, kteří se během sekundy musí rozhodnout, zdali osoba před nimi je terorista nebo obyčejný člověk ...

Habrovan
14.07.2022 5 z 5

Kniha i film jsou vzácný případ, kdy je jejich autenticita i vysoká míra vykreslení pravdy na jedničku. Ano, ve filmu je pár tvůrčích přešlapů, ty však v knize nejsou. Na druhou stranu, knížka je zase ochuzena o Zimmerovu hudbu. Prameny, které jsem měl k dispozici jsou ve shodě s publikací. Moje poklona.

Kabuky
03.06.2022 5 z 5

Paráda.

Ticiana
25.05.2021 3 z 5

Reportazni knihy, to je hodne tezke cteni. Clovek se ztraci v postavach a v deji a tady se resil pohled z vice stran, z oddilu, ktere byli na ruznych mistech.

Z pohledu autora, muselo byt zajimave a taktez zdlouhave zjistit vic informaci o akci, na kterou by vsichni nejlip zapomeli.

Za mne rozhodne lepsi film.

TwoFace
19.03.2021 4 z 5

Příšerný překlad, kniha dobrá, v tomto případě je však film mnohem lepší.

Ronnie68
31.01.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě ... je pravda, že se mi četla krapet hůře než jiné knihy ... možná to bylo tím, že se jednalo o vojenskou záležitost, a takové typy knih spíše nevyhledávám ...

Venda32
16.11.2020 5 z 5

Zpočátku se mi do knihy začítalo poměrně těžce. Od autora jsem přečetl knihy o Escobarovi a bin Ladinovi. A ty měly od úvodu větší švih. Ale jak jsem četl dál a dál, dostával jsem se víc do příběhu a najednou se to zlomilo. Autor mě vtáhl do děje způsobem, že jsem si připadal jako jeden z vojáků. Tak surově, reálně a precizně napsané.

Rawen616
19.02.2019 4 z 5

Reportáž o jedné opomíjené operaci a také o tom, že pokud se může něco pokazit, tak se to také pokazí. Co musím na knize ocenit je její absolutní neutralita a objektivnost. Ani jedna strana se tu rozhodně nemůže pochlubit čistým štítem. Popisy boje a zranění jsou velmi intenzivní a nemusí všem dělat úplně dobře od žaludku.
To co bych u knihy uvítal je nějaká pevnější a viditelnější časová osa. Tím, že jsme doslova zavaleni informacemi(spousta vojáků tu má popsán krátký životopis) a také tím, že řada událostí je popisována z několika pohledů, se občas můžete ztrácet. Více přehledových map(i když v knize nějaké jsou) a schémat by bylo skvělým doplňkem. Ale to už si vymýšlím:-)
Co ale musím vytknout je hrozivý český překlad, kdy všichni znalci militárií nejspíš zapláčou. Dočkáme se i takového zvěrstva jako je převádění ráží z palců do milimetrů, zřejmě pod dojmem, že tomu tak našinec lépe porozumí. A tak se holt musíte smířit s perlami typu pistole ráže 11,43 mm, namísto .45 apod.
I tak ale mohu doporučit knihu zájemcům o méně známé, objektivně podané a hlavně nepříliš zdařilé vojenské operace.

Dejf_ano
08.02.2019 5 z 5

Velmi dobře napsaný příběh o událostech v Mogadišu. Bitva je popsána velmi syrově a například cesta s Blackburnem na základnu je nekonečná, zatímco ve filmu zabere asi 3 minutky. Pro filmové fanoušky určitě film je brilantní, ale knižní předloha ho převyšuje. Pro větší zájem doporučuji knihu Seal team six od Howarda Wasdina, který bitvu popisuje z pohledu vojáka Seals, kteří byli součástí konvoje a o kterých je v knize jen malá zmínka a ve filmu se vůbec neobjeví.

NoCredit
14.08.2018 4 z 5

Drsné vykreslení palčivého konfliktu jak pro USA , tak země OSN. Zajímavé na knize je, že je z části popisována také z pohledu Somálců (nejen vojáků). Plusem jsou také dobové fotografie a výpovědi přeživších. Surovost je však místy až na škodu, občas se kvůli popisům a vyčkávání děj protahuje, přesto mohu milovníkům válečné literatury knihu s klidem doporučit, 4/5.

Jane007
02.07.2018 5 z 5

Knížku jsem začala číst kvůli Výzvě a dlouhou dobu jsem se do ní nemohla začíst. Moc válečnou literaturu nevyhledávám, ale válečné knížky, které jsem doposud četla, měly více děje. Každopádně "Černý jestřáb sestřelen" je dobře popsaná vojenská mise (někdy až moc detailně). Líbilo se mi, že autor neustále měnil úhel pohledu, takže si člověk mohl udělat i nějakou představu. Každopádně jsem ráda, že jsem se zase trošku poučila.

falken944
30.12.2017 4 z 5

přečetl jsem i zhledl film líbilo se mi oboje

Jury
03.12.2017 3 z 5

Bylo to mistama hodne neprehledne a hodne natahovane...trvalo to dlouho to docist..akcni veci byli popsane dobre...lepsi volba je film, ktery je pro me No.1 !!!

vit8029
29.06.2017 4 z 5

Strašný překlad, např. ráže uvedené v palcích převedené na mm (Colt .45 je překládáno jako Colt 11.43 mm)

Darkman
14.04.2017 5 z 5

Překlad je tragický, evidentně ho dělal někdo, kdo o zbraních nic neví, jinak je kniha výborná.

Lev
11.01.2017 3 z 5

Kniha pojednává o vojenské misi Mogadišu v roce 1993, která rychle přerostla v těžkou bitvu, při které zahynulo několik amerických vojáků a několik stovek Somálců. Největším šokem pro Američany bylo sestřelení 2 vrtulníků (tzv. Černých jestřábů) a následná záchranná akce. Kniha se netýká pouze samotné bitvy, ale člověk se krátce dozví i něco o samotném pozadí místní mezinárodní intervence. Děj se skládá z příběhových linií mnoha postav z americké a také somálské strany. Zde je třeba připomenout, že kniha je psaná přesně dle skutečných událostí a všechny postavy jsou tak reálné. Vždy se seznámíme s minulostí a charakterovými vlastnostmi konkrétního člověka a poté sledujeme jeho další osudy v bitvě a často jsme svědky jeho zranění nebo smrti. Bitevní vřava je popsána opravdu živě, kdy frustraci vojáků dokresluje všudypřítomné hvízdání kulek a výbuchy střel z RPG . Autor se navíc snaží psát snad o každé přestřelce v různých částech města, kde se zbraní chopila nejenom somálská milice, ale i řada obyčejných lidí. Čtenáře tak nevyhnutelně čeká i detailní popis střelných zranění a celkové brutality během boje. Kniha je tedy plná akce a v tomto ohledu určitě zaujme. Dalším plusem je autorova snaha zachovat autenticitu a hlavně neutralitu, takže ani jedna strana není vykreslena v tom nejlepším světle. Špatně jsem se ale orientoval mezi všemi postavami a když byl někdo např. vyřazen z boje, už jsem ani nevěděl o koho se vlastně jedná. Filmová verze je až na několik detailů v podstatě totožná, ale musím říct že mě bavila mnohem víc.

Andy_cz
06.01.2017 5 z 5

Škoda tragického překladu...

ThomasRuhe
03.12.2016 3 z 5

Překvapivě mě čtení nebavilo. Přitom filmová verze je vynikající a viděl jsem ji už několikrát.

americká armáda podle skutečných událostí

Mark Bowden
americká, 1951
2008  84%Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války
2017  86%Zabít Pabla - Lov na největšího psance světa
2013  84%Poslední akce: Zabití Usamy bin Ladina

Kniha Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války je v