TheCiko5 TheCiko5 komentáře u knih

Stážista Stážista Robin Cook

Dokonalá studie a kritika amerického lékařství. Cookovi k tomu stačila jedna hlavní postava a v podstatě tři vedlejší. Čtenář si trochu musí zvykat na tempo četby, které je oproti jiným knížkám podobného tématu volnější, ale absolutně to není na závadu. Obsah je totiž tak šokující a nakrevjdoucí, že mnohdy si některou větu nebo frázi musíte přečíst ještě jednou, protože zkrátka nevěříte vlastním očím. A pak člověk nemá mít strach z doktorů ! Vřele doporučuji přečíst všem, kdo se rozhodnou spojit svůj život s medicínou.

17.12.2015

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Je neuvěřitelné, s jakou energií je kniha napsána. Má to spád, má to nápad. Je příjemné, že autorka zavede čtenáře několikrát schválně do slepé uličky, a to z pohledu Jacka Cafferyho, což je velmi věrohodné a připomíná to skutečné vyšetřování. Mo se nebojí psát opravdu na dřeń. Její popisy Harteveldových nebo Blissových úchylek a jejich důmyslné znetvořování žen byly pro mě pár nocí noční můrou. Surové, ryzí, drsné, poctivé.

02.08.2015

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Neuvěřitelný Pratchett opět zaúřadoval !
Krásná práce s charaktery všech čarodějnic, každá měla svoje typické jednání, anebo slovní obraty. Není jednoduché tohle všechno naservírovat divákovi až pod nos jen slovy. Zajímavé je, že i přes to, že Smrt' není hlavním tahounem příběhu a jsou mu zde věnovány snad jen čtyři stránky, působí na mě jako hlavní postava celé Zaměplochy. Neustále se vznáší nad dějem a ikdyž třeba nemluví, tak je prostě v příběhu CÍTÍT ! Čarodějky za 1, Tomjan má malé bezvýznamné mínus - myslím, že šlo do charakteru postavy více zakomponovat věštby tří čarodějek a víc s nimi hrát. Ikdyž uznávám, že důraz byl v ději autorem kladen jinam.

17.06.2015 5 z 5

Srub Srub David Vann

Zvláštně potemnělý román ze zmrzlých aljašských plání z okolí městečka Soldotna. Dějová linka není ani tak pestrá, jako spíš dopředu jasná a bohužel zoufale předvídatelná. Jde zkrátka jen o to, jak kdo komu leze na nervy, popřípadě kdo koho zabije. Linka navíc nedržela úplně pohromadě. Ve vyprávění, které neobsahuje příliš zásadních zvratů, bych omezil přeskakování mezi jednotliými prostředími. Autor si na ně dával příliš málo prostoru a nestihl je plně vykreslit.
Jako velké plus ale uvádím krásné autentické popisy aljašské krajiny. Pocit, že čtu ve sněhu, jsem měl při každém otevření knížky.

20.04.2015 3 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Závěrečná pitka kumpánů Války a Mora byla zábavnou gradací celého magií prosáklého dílu Zeměplochy. Trefná přirovnání, skvěle fungující dialogy, výborně načrtlé postavy a jako omalovánky vykreslená krajina a prostředí. Zkrátka výborný Pratchett. Krásná práce a těším se na další díl.

16.04.2015 4 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Učebnicová detektivka ze severského prostředí. Spousta kávy,ledové mlhy a vnitřních monologů komisaře Wallandera - to všechno jen umocňuje zážitek z knihy. Z obsahového hlediska je velice zajímavé,že místo aby se ověřovala kvalita důkazů,důkazy vlastně téměř chybí. Vyšetřování jakoby drhne, pán z Farnholmu je čistý,není kudy kam a přesto knížka neztrácí břit. Rovněž je děj málo akční (akční scéna je v podstatě jen na konci) a přesto je napětí napnuté přes celou knížku jak tětiva luku.
Je mi jen líto nevyužitého (dle mého dost strašidelného) motivu velkých loutek,které by se daly využít "hororověji" a umocnit tak tvrzení,že usměvavý pán z Farnholmu má morbidní humor.
Celkově ale přesné,srozumitelné a jak podle krimi učebnice.

19.11.2014 4 z 5

A tomu se mám smát? A tomu se mám smát? Hugleikur Dagsson

Díky této knize,kterou občas za sychravých nejen podzimních večerů přibalím s sebou do tramvaje,se usmívám,či dokonce směju,jako kdyby žádný sychravý nejen podzimní večer nebyl.

07.09.2014 5 z 5

Čtyřnohá vrána a nové taškařice Čtyřnohá vrána a nové taškařice Daniil Charms (p)

Vysoce inspirativní kniha !
Po jejím přečtení jsem učinil osudové rozhodnutí - knihu zdramatizovat. Scénář je ve výrobě,herci natěšení...snad to hovoří za vše. ;-)

10.06.2014 5 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Jedna z nejnečtivějších knih,co jsem přečetl. Po jejím přečtení jsem nebyl schopen si uvědomit,o čem kniha byla. Vybral jsem si ji jako první věc od Coehla a dodnes nevím,co si myslet. Prosím přítomné,aby mi poslali nějaký motivační dopis,který změní můj dosavadní názor,totiž,že Coehlo je z čtenářského hlediska nezajímavý spisovatel.

09.06.2014 1 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

Jedna z nejlépe dramaticky zpracovaných Vianových knih. V jednotlivých pasážích se zdá,že věci a situace nedávají smysl,jako celek však vše funguje bezvadně. Kniha se dostává pomalu do roviny vizionářské,kdy prostřednictvím Kubohnáta Vian varuje lidstvo a upozorňuje na lidskou přelétavost a senzacechtivost. Nejsem si jistý zda to byl od Viana záměr,ale vzhledem k tomu,že to je jeho poslední a nedokončený (!) román,bych se klonil ke kladné odpovědi.

29.05.2014 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Pro mě dost atypický Remarkův román,ve své podstatě dosti komorní. Nebojí se ubrat válečný patos,pro něho tak typický. Zúžené a přesto citlivé dialogy,pouze čtyři pět hlavních postav,inu,velmi vkusné a překvapující...

29.05.2014 4 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Krásná knížka. Velký výpravný příběh. Pěkně rozpracované postavy. Jediný, co mě nejvíc mrzí, je poměr vyprávění "kriminálního příběhu" versus nábožensko-politická stať.
Přišlo mi, že Mankellovislo hlavně o to, předat čtenářům svůj názor na čínskou "okupaci" Afriky a pak si uvědomil, že už napsal 450 stran, tak příběh narychlo ukončil.
Ale fajn... Mankell je i tak velmi čtivý.

07.02.2024 3 z 5

Rituál Rituál Mo Hayder

Mo Hayder je prostě famózní. Vůbec mi to nepřijde jako něco přes padesát kapitol. Kniha se čte tak hlaďounce a plynule, že si člověk až musí klást otázku, proč to rovnou nepíše "po Pratchettovsku" - jedna kniha = jedna kapitola Zeměplochy ;)
Skládám si komplet paní Hayder a jednoho dne to dám chronologicky:-)

07.02.2024 5 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Pestrá sbírka povídek, která mě příjemně překvapila svojí rozličností. Ať už se jedná o povídku z prostředí Malé strany, vesnické diskotéky nebo mongolského baru, všechny mají jedno pojítko. Totiž - svým jedinečným osobnostním a přirozeným způsobem vyprávění dává Petr Šabach své práci nezaměnitelný charakter.

02.11.2020 5 z 5

Mami, típni to! Mami, típni to! Michaela Krýslová

Lepší dětskou knížku jsem v životě nečetl.
Pepina není protivná a přemoudřelá, jak jsem se bál, ale (a to mě překvapilo nejvíc) ohromně zábavná !!! Do příběhu je samozřejmě implantováno spousta mravních ponaučení, ale vkusně a nepodbízivě. Moc pěkná práce!

09.04.2020 5 z 5

Pohádky z Chodska Pohádky z Chodska * antologie

Pohádky a vyprávění rozličných délek a témat. Na hyjtě muselo být s takovýmto vyprávěním veselo!

08.04.2020 5 z 5

Jste nuly Jste nuly Hugleikur Dagsson

23.03.2020 5 z 5

Teta Poldi a sicilští lvi Teta Poldi a sicilští lvi Mario Giordano

Tohle je prostě nádherná knížka !
Jakožto milovník Itálie - a Sicílie obzvlášť - jsem měl při čtení neustále pusu od ucha k uchu. Atmosféra vyprávění se v cukuletu přenesla do tramvaje, metra, i do jiných míst, kde jsem se s knížkou pohyboval. Vedl jsem si při čtení i menší slovník, abych originálním italským výrazům rozuměl (autor s nimi tedy rozhodně nešetřil). Kniha tedy docela dobře funguje pro "italofily" jako příjemné zavedení ještě hlouběji do tajů krásného italského jazyka. Hezký, lehký, volný příběh na pár dní.

07.09.2019 4 z 5

Můj kámoš Ježíš Můj kámoš Ježíš Lars Husum

Jestli jsem v knihách a jejich příbězích na něco zatížený, pak je to popis postav. V této knize postavy normálně tancují po stránkách v celé své nahotě! Autor bravurně odkrývá jejich vlastnosti, a to bez jakýchkoliv vytáček. Dobré i ty temnější. Je to seversky drsné, ale zároveň dánsky milé a šťastné. Přečteno ihned. A brzy znovu.

17.03.2019 5 z 5

Kouzelná šunka Kouzelná šunka Karel Poláček

Mravnostní povídka s nenapodobitelnou poláčkovskou satirou a ironií. Povídka? Pohádka? Je to celkem fuk, protože autorův jazyk je tak skvostný, že ikdyby psal černou kroniku, číst se to bude jako román.
Moc hezké.

30.12.2018 5 z 5