TheCiko5

Přečtené 348Únik z průměrnosti
duben - červen 2022
Únik z průměrnosti 2018, Pavel Vosoba


Hodný holky líbaj líp
březen - duben 2022
Hodný holky líbaj líp 2018, Elie Grimes


Maškaráda
březen 2022 (02.-07.)
Maškaráda 1998, Terry Pratchett


Děti Jidášovy
únor - březen 2022
Děti Jidášovy 2014, Markus Heitz


Čtyři západy slunce (Román o románu)
leden - únor 2022
Čtyři západy slunce (Román o románu) 1976, Mika Waltari


Zajímavé časy
leden 2022 (16.-26.)
Zajímavé časy 1998, Terry Pratchett


Sicilián
prosinec 2021 - leden 2022
Sicilián 2006, Mario Puzo


Reykjavík
prosinec 2021 (08.-13.)
Reykjavík 2017, Juan Mayorga


Opilý koráb
listopad - prosinec 2021
Opilý koráb 2012, Arthur Rimbaud


Oči modrého psa
listopad 2021 (24.-27.)
Oči modrého psa 2016, Gabriel García Márquez

Márquez se ve svých ranných povídkách celkem zřetelně snaží tancovat na hranici mezi životem a smrtí. Spíš ale než na slavnostní melancholický waltz jsem se díval na cha-chu řízlou polkou a charlestonem. Dobře, chápu, že hranice mezi životem a smrtí může být docela tenká, někdy dokonce úplně zmizí, ale tady jsem nevěděl co si vybrat. Ať jsem se zaměřil na postavy, energii, děj, emoce, formulace, či myšlenku, vždycky jsem se ocitl v autu. Příliš experimentu, málo formy. Za zmínku stojí povídky : "Žena, která chodívá o šesté", "Jak černý Nabo nechal čekat anděly", nebo "Muž přichází v dešti". Tam jsem zavnímal autorem udávaný směr. Tam jsem se stal pozorným čtenářem. Jinde bohužel ne.


Výlevy Nářky Smích
říjen - listopad 2021
Výlevy Nářky Smích 2019, L. Ferlinghetti (pseudonym)

Hořkost a potlačovaná bolest nenápadně odkapávají z textů v této sbírce, a my můžeme než obdivovat pozornost, s jakou jsou básně napsány. Důležité. Důležité čtení.


Prima sezóna
říjen - listopad 2021
Prima sezóna 1990, Josef Škvorecký

Danny se spíš než jako milovník a znalec žen osvědčil jako výborný pozorovatel a skvělý vypravěč. Prima sezona, tolik typická svým jazykem, je anatomií chlapeckého mozku a detailní analýzou jeho myšlenových pochodů. Z jednání Dannyho a "jeho" dívek cítíme obavy, opatrnost, ale také zvědavost a smyslnost. Nádherné vyprávění určené k detailní studii charakteru postav. :-)


Ukolébavka
říjen 2021 (02.-16.)
Ukolébavka 1998, E. McBain (pseudonym)


Elév
srpen - září 2021
Elév 1985, Philip Roth


Těžké melodično
červenec - srpen 2021
Těžké melodično 1998, Terry Pratchett

Naprosto unikátní díl Zeměplochy. Těžké melodično je určeno především pro muzikanty, hudebníky, skladatele, výrobce nástrojů i violisty. Románový příběh Zuzanky a Impa má opět spoustu postav a dějových oblouků, jak je u Pratchetta zvykem. Pratchett však rovněž přesně popsal zvuky různých nástrojů, nebo obvyklé vyjednávací postupy manažerů. Závěr děje je obestřen až ambientní atmosférou, která ale velmi pěkně vygradovala a dala tak závěru potřebný punc. Propracované, překvapivé, přesné, poutavé... a zábavné !


Misery
červenec 2021 (13.-25.)
Misery 2019, Stephen King


Pohlreich
červenec 2021 (12.-13.)
Pohlreich 2013, Dana Čermáková

Rychlá svižná oddechovka. Příjemně prokládané rozhovory. Nijak závažné. Kdo nezná osobu Zdeňka Pohlreicha, ideální knížka k seznámení s ním. Škoda delších pasáží, které nebyly moc o něm. Není to žádný maraton kompletní biografie, je to spíš takový sborníček 400 metrů překážek


Proti všem
duben - červenec 2021
Proti všem 2012, Tom Clancy


Shakespeare a jeho svět
květen 2021 (03.-26.)
Shakespeare a jeho svět 2006, Leslie Dunton-Downer

Jeden z nejútlejších souhrnů Shakespearova díla a přesto enormně obsáhlý. Autor se zaměří na každou jeho hru, na každé období, na každý sonet. Konotace, souvislosti, výtah z děl, osobní život, prostě tady najdete všechno. Doporučuju!


Dvadsaťročná Šaffova Ostroha
? - květen 2021
Dvadsaťročná Šaffova Ostroha 2012, Štefan Kocák

Taneční soutěž "Šaffova ostroha" má svůj zvuk i mimo východní Slovensko. Mezi tanečníky na Slovensku se traduje, že ten,kdo se dostane na "Šaffovku", jakoby už vlastně vyhrál. Zažil jsem to. Zažil jsem tu atmosféru vydýchaného sálu kulturního domu, zpocené muzikanty a udychané tanečníky. Elektrizující napětí v zákulisí by se dalo krájet, vzduch houstne a mě se zrychluje dech. Začínám se rozcvičovat... (ze vzpomínek F.C.)


Král Richard III. / King Richard III.
květen 2021 (02.-04.)
Král Richard III. / King Richard III. 2006, William Shakespeare


Podivná knihovna
duben 2021 (18.-20.)
Podivná knihovna 2014, Haruki Murakami

Podivnou knihovnu vnímám jako hranici mezi jakousi astrální romantickou povídkou a absurdním hororem. Některé postavy mají až "Vianovský" charakter, ale některé texty se čtou jak pasáže z Coehla. Zapůsobilo to na mě atmosférou, protože i díky krásným a velkým ilustracím jsem si připadal jako někde v japonské galerii. PS: O důvod víc, proč nemám rád knihovny a knížky si raději kupuji!!!


Přemožení pouště
duben 2021 (11.-17.)
Přemožení pouště 2006, Jiří Hanzelka

Krásná vzpomínka na české doby cestovatelské !!! Na necelých šedesáti stránečkách najdete překvapivě velmi detailní popis unikátní cesty přes Núbijskou poušť... Hezké, rychlé, přesné.


Tandaradei!
duben 2021 (03.-11.)
Tandaradei! 1994, Andrzej Sapkowski


Legie prokletých
březen - duben 2021
Legie prokletých 2016, S. Hassel (pseudonym)


Cézannův život
únor - březen 2021
Cézannův život 1965, Henri Perruchot

Tak jsem pochopil, že Henri Perruchot není jen velmi kvalitní životopisec a historik, ale v neposlední řadě se tady bavíme o fantastickém spisovateli. Zpracování života takového malíře, jakým byl Cézanne, muselo vyžadovat nemalé množství trpělivosti a literárního umu. Tento malíř totiž nebyl trpaslík, popíjející absinth, námořník - podnikatel, ani šílenec s uřezaným uchem. Takovéto typické charakteristické jevy se do životopisu zapracovávají velmi snadno. Cézanne byl prostě jen zvláštní chlapík, který se celý život, milimetr po milimetru, tah po tahu dál zlepšoval, a to, že je slavný, ho už ani moc nezajímalo. Šlo mu hlavně o malování jako takové. O tvorbu. O proces. Impozantní. Inspirující. Inu... "Pracujmež!"


Bouřková sezóna
únor 2021 (13.-17.)
Bouřková sezóna 2015, Andrzej Sapkowski


Hele, řekni to!
únor 2021 (12.-13.)
Hele, řekni to! 2020, Michaela Krýslová

Ano. Mám rád, když se na děti nešušňá a nešišlá. Ani ústně, ani v knížkách. Spousta autorů předpokládá, že když píše knížku pro děti, dítě musí být nutně slaboduché, anebo alespoň úplný trotl. Ne tak dámy autorky, jejichž práce si velmi, opravdu velmi cením, jelikož psaní knihy pro mládež DNES není žádná legrace. Je skvělé, když si v takové knížce děti přečtou slova jako penis, vulva, pinďour a exhibicionista (nebál bych se, že je znají už ze školky) a nepůsobí to levně, výchovně a hlavně ani protivně. Toho se vždy bojím nejvíc. Že hlavní postava vystoupí ze stránek a s rákoskou v ruce nás učí odříkávat "pojmy". Ne. Pepina je zajímavá, má nadhled a především humor. Skvělá práce!


Obrázky z Holandska
únor 2021 (10.-12.)
Obrázky z Holandska 1947, Karel Čapek


Cestovatel stoletím
leden - únor 2021
Cestovatel stoletím 2016, Andrés Neuman


Nikdy nevystoupat na vrchol
leden 2021 (11.-16.)
Nikdy nevystoupat na vrchol 2019, Paolo Cognetti

Velké množství citací a odkazů na mistra Mathiesenna. Přijde mi, že na úkor názoru Cognettiho. Deník? Povídka? Novela? Román? Netuším. Rozumím, někdy stačí se trochu zasnít a zapnout představivost (a napsat "něco"), ale někdy je třeba tomu dát poněkud jasnější kontury a formu (a napsat knížku).


Čtyři roční období: Rok v Římě
prosinec 2020 - leden 2021
Čtyři roční období: Rok v Římě 2016, Stefan Ulrich

Balzám na mojí poloitalskou duši! Vyprávění až na pár minipasáží svištělo jak na tobogánu, spousta italských výrazů k doučení a příjemná atmosféra Říma vše jen podtrhovala. Svižné, příjemné.


Kuchař, chmaták a realitní magnát
listopad - prosinec 2020
Kuchař, chmaták a realitní magnát 2017, Liou Čen-jün

Ale no tak! Začínám být pomalu alergický na mediální kampaně, vehementně propagující a do nebe vychvalující autory, kteří zkrátka nejsou českou veřejností dostatečně prověřeni. Takový autor, respektive takové dílo nemůže v Čechách uspět a je odsouzeno k okamžitému zapomnění. Kniha chvilku připomíná slohovou práci, chvilku mám pocit, že nahlížím do policejního záznamu a rejstříku trestů. Bez emocí, bez osobního názoru na věc, strojeně, nezábavně. Bohužel.


Nápady
listopad 2020 (15.-16.)
Nápady 1982, Leonardo Da Vinci

Je to opravdu zvláštní. Texty jsou svěží, jako kdyby byly sepsány před rokem. Absolutně na nich není znát tíha doby. Hodnotné, inspirativní a.... pravdivé.


Nedělní Zepelín
listopad 2020 (07.-15.)
Nedělní Zepelín 1998, William Saroyan

Jsou to opravdu malé radosti, o kterých autor píše. Dokonce až tak malých, že si musím položit otázku jestli si každé uvedené téma zaslouží vlastní povídku. :-) Ale kousky to jsou krásné. Čiší z nich opravdovost a jakási sociální čistota, která nepřechází do patosu, ale do upřímného vyprávění o obyčejném životě.


Podzim v Pekingu
říjen - listopad 2020
Podzim v Pekingu 2011, Boris Vian

Systém vyprávění Podzimu z Pekingu úžasně nekoresponduje s představou, že se jedná o román. Shluky informací v jednotlivých sekvencích ale skutečně připomínají románovou stavbu, takže mýlit se můžete snadno. Ale daleko zajímavější než celý román, je příběh samotný. Myslím, že Vian měl trochu víc pracovat na popisech krajiny a vetnout svým textům jisté mystično... :-) Plácám nesmsly, je to pecka jako většina jeho textů!!!!


Království za story
02. listopad 2020
Království za story 2012, Petr Šabach

Pestrá sbírka povídek, která mě příjemně překvapila svojí rozličností. Ať už se jedná o povídku z prostředí Malé strany, vesnické diskotéky nebo mongolského baru, všechny mají jedno pojítko. Totiž - svým jedinečným osobnostním a přirozeným způsobem vyprávění dává Petr Šabach své práci nezaměnitelný charakter.


Kůže
říjen 2020 (18.-23.)
Kůže 2015, Mo Hayder

Jé... to mě mrzí... Celou knihu jsem zoufale čekal na tempo vyprávění, kterým si mě Mo získala v jiných Cafferyho případech. Pořád jsem čekal na lehce šokující a nečekané zvraty, kterými v jiných knihách Mo bezesporu disponuje. V Kůži se všechno jakoby o 40 procent zpomalí a autorčin přístup tak trochu zleniví. Nerad to říkám, ale kdybych neměl ke srovnání většinu autorčiných knih, tak třeba hodnotím lépe. Ale vzhledem k tomu, že její další knihy velmi dobře znám a jsem z nich nadšený, musím napsat - NUDA... Promiň Mo... :-/


Jste nuly
říjen 2020 (18.-19.)
Jste nuly 2019, Hugleikur Dagsson

Díky této knize,kterou občas za sychravých nejen podzimních večerů přibalím s sebou do tramvaje,se usmívám,či dokonce směju,jako kdyby žádný sychravý nejen podzimní večer nebyl.


Muži ve zbrani
říjen 2020 (03.-16.)
Muži ve zbrani 1997, Terry Pratchett

Muži ve zbrani lehoulince vybočují z Pratchettových obvyklých kolejí. Nechybí výborný humor, jemuž jsem zcela propadl, nechybí skvělé dialogy, ale pozor! Přibývá smrt! Ale ne v podobě více či méně zábavného Smrtě, ale ve formě nefalšované a ryzí. Smrt nejmenovaného trpaslíka mnou otřásla natolik, že jsem se v knížce musel vrátit a ověřit si, jestli jsem se náhodou "neukouk". Ne. Byl jsem skutečně dojatý a to jsem u Pratchetta nezažil. Pan Mistr v Zeměploše znovu rozšířil svůj spisovatelský zaběr. Skvělé!


1 ...