TheCiko5

Přečtené 320Nikdy nevystoupat na vrchol
leden 2021 (11.-16.)
Nikdy nevystoupat na vrchol 2019, Paolo Cognetti


Čtyři roční období: Rok v Římě
prosinec 2020 - leden 2021
Čtyři roční období: Rok v Římě 2016, Stefan Ulrich


Kuchař, chmaták a realitní magnát
listopad - prosinec 2020
Kuchař, chmaták a realitní magnát 2017, Liou Čen-jün

Ale no tak! Začínám být pomalu alergický na mediální kampaně, vehementně propagující a do nebe vychvalující autory, kteří zkrátka nejsou českou veřejností dostatečně prověřeni. Takový autor, respektive takové dílo nemůže v Čechách uspět a je odsouzeno k okamžitému zapomnění. Kniha chvilku připomíná slohovou práci, chvilku mám pocit, že nahlížím do policejního záznamu a rejstříku trestů. Bez emocí, bez osobního názoru na věc, strojeně, nezábavně. Bohužel.


Nápady
listopad 2020 (15.-16.)
Nápady 1982, Leonardo da Vinci

Je to opravdu zvláštní. Texty jsou svěží, jako kdyby byly sepsány před rokem. Absolutně na nich není znát tíha doby. Hodnotné, inspirativní a.... pravdivé.


Nedělní Zepelín
listopad 2020 (07.-15.)
Nedělní Zepelín 1998, William Saroyan

Jsou to opravdu malé radosti, o kterých autor píše. Dokonce až tak malých, že si musím položit otázku jestli si každé uvedené téma zaslouží vlastní povídku. :-) Ale kousky to jsou krásné. Čiší z nich opravdovost a jakási sociální čistota, která nepřechází do patosu, ale do upřímného vyprávění o obyčejném životě.


Podzim v Pekingu
říjen - listopad 2020
Podzim v Pekingu 2011, Boris Vian


Království za story
02. listopad 2020
Království za story 2012, Petr Šabach

Pestrá sbírka povídek, která mě příjemně překvapila svojí rozličností. Ať už se jedná o povídku z prostředí Malé strany, vesnické diskotéky nebo mongolského baru, všechny mají jedno pojítko. Totiž - svým jedinečným osobnostním a přirozeným způsobem vyprávění dává Petr Šabach své práci nezaměnitelný charakter.


Kůže
říjen 2020 (18.-23.)
Kůže 2015, Mo Hayder

Jé... to mě mrzí... Celou knihu jsem zoufale čekal na tempo vyprávění, kterým si mě Mo získala v jiných Cafferyho případech. Pořád jsem čekal na lehce šokující a nečekané zvraty, kterými v jiných knihách Mo bezesporu disponuje. V Kůži se všechno jakoby o 40 procent zpomalí a autorčin přístup tak trochu zleniví. Nerad to říkám, ale kdybych neměl ke srovnání většinu autorčiných knih, tak třeba hodnotím lépe. Ale vzhledem k tomu, že její další knihy velmi dobře znám a jsem z nich nadšený, musím napsat - NUDA... Promiň Mo... :-/


Jste nuly
říjen 2020 (18.-19.)
Jste nuly 2019, Hugleikur Dagsson

Díky této knize,kterou občas za sychravých nejen podzimních večerů přibalím s sebou do tramvaje,se usmívám,či dokonce směju,jako kdyby žádný sychravý nejen podzimní večer nebyl.


Muži ve zbrani
říjen 2020 (03.-16.)
Muži ve zbrani 1997, Terry Pratchett

Muži ve zbrani lehoulince vybočují z Pratchettových obvyklých kolejí. Nechybí výborný humor, jemuž jsem zcela propadl, nechybí skvělé dialogy, ale pozor! Přibývá smrt! Ale ne v podobě více či méně zábavného Smrtě, ale ve formě nefalšované a ryzí. Smrt nejmenovaného trpaslíka mnou otřásla natolik, že jsem se v knížce musel vrátit a ověřit si, jestli jsem se náhodou "neukouk". Ne. Byl jsem skutečně dojatý a to jsem u Pratchetta nezažil. Pan Mistr v Zeměploše znovu rozšířil svůj spisovatelský zaběr. Skvělé!


Betonová zahrada
září - říjen 2020
Betonová zahrada 1993, Ian McEwan

Lidi, tohle je ale velká pecka! To má napětí jaxviňa! Musím přiznat, že jsem výjevy jednotlivých postav vnímal velice osobně, jelikož autorův závěrečný výkres charakterů je více než intenzivní. Precizně zvládnutý jazyk, precizně zvládnutá psychologie postav. Autor nepotřeboval děj. On potřeboval jen situaci. Silnou situaci, která osloví čtenáře. Tak jako mě. Fakt dobrý.


Hřbitov nevěst
září 2020 (18.-28.)
Hřbitov nevěst 2018, Tomáš Boukal

Nevím. Já si sibiřskou detektivku představuji trochu jinak. Jistě, autor se nepochybně snaží navodit atmosféru zamlžené a profukující tajgy, ale bohužel tak činí na úkor jakékoliv vedlejší linky, názoru jiné postavy, napětí, závratného (nebo spíš jakéhokoliv) zlomu v ději, nedejbože přesného popisu emocí a hloubky ostatních postav. Činí tak pouze ze svého vlastního pohledu, resp. z pohledu vypravěče, a to je zkrátka zoufale málo. Mrzí mě to, ale myslím, že žánr "sibiřské detektivky" není úplně českou devízou.


Noc v Lisabonu
září 2020 (11.-16.)
Noc v Lisabonu 2008, Erich Maria Remarque


Kroky
srpen - září 2020
Kroky 1996, Jerzy Kosiński

Jako ano. Většina jednotlivých příběhů má sice velkou vnitřní sílu, oproti tomu ale najdete v knize texty úplně mimo mísu, prostor a téma. Připadalo mi, že Kosinsky moc sází na jednu jedinou kartu, totiž atmosféru války. Několikrát je vyprávění i dost placaté bez jakékoliv šance, že bych si příhodu zapamatoval. A ano. Na Nabarvené ptáče to nenavazuje.


Dobrodružství Opeřeného hada
srpen 2020 (16.-27.)
Dobrodružství Opeřeného hada 1964, Pierre Gamarra

Krásný dobrodružný příběh jako za starých časů. Při jeho čtení jsem si samozřejmě nemohl nevzpomenout na Jaroslava Foglara. Autorovy sympatie ke kultuře a jazykům Latinské Ameriky se rozhodně nazapřou, jelikož text obsahuje velké množství exotických jmen a výrazů. Ale vzhledem k tomu, že na základním výrazu pro Opeřeného hada - Quetzalkoatl - jsem si vylámal všechny zuby včetně stoliček, tak představa, že toto jméno vyslovuje dejme tomu dvanáctilený chlapec (pro kterého je kniha určena!), je přinejmenším nepředstavitelná. Vlastně je ale skvělé, že tu zápletku, že celé to drama si vytvořili sami kluci. To se mi líbí. Dělal jsem to stejně:-)


Sněhová královna
srpen 2020 (08.-24.)
Sněhová královna 2015, Michael Cunningham

Ono je to těžké... Na jedné straně máte geniálního autora, který svou slovní zásobou a myšlenkovými a psychologickými pochody si nic nezavdá s absolutní špičkou... ... a na straně druhé tu máte knihu, která sama o sobě není nic. Stylově je to jen výpad do Kerouacova mozku, okořeněný Célinovým citem pro beznadějnost s kapkou Corsovy poezie... Takže... já nevím... :-) Dohromady vlastně pecka. Pojďme dál. "Hodiny"? ;-)


Triumf trpaslíků
červenec - srpen 2020
Triumf trpaslíků 2016, Markus Heitz


Psáno očima
12. červenec 2020
Psáno očima 2016, Jan Borna

Posílám Honzovi velké kočičí pozdravení do básnického nebe. Děkuji i za Tvoji poslední knížku!


Čuně, seber to!
červen - červenec 2020
Čuně, seber to! 2019, Michaela Krýslová

Tak i druhý díl od Michaely Krýslové je parádní! Drží stejnou formu jako u dílu prvního, ale má navíc tu výhodu, že už se těšíte na hlavní hrdiny, které znáte! Moc milé, doporučuji.


Osud trpaslíků
červen - červenec 2020
Osud trpaslíků 2009, Markus Heitz


Pomsta trpaslíků
květen - červen 2020
Pomsta trpaslíků 2006, Markus Heitz


Zneuznávané dědictví Cervantesovo
červen 2020 (12.-14.)
Zneuznávané dědictví Cervantesovo 2005, Milan Kundera

"Kunderovo Dědictví" I tak by se knížka mohla jmenovat. Kundera zkrátka prostřednictvím kritiky Evropského románu kritizuje světovou filozofii... Slušný...


Ponožky
28. květen 2020
Ponožky 2004, Zdeněk Troup

Autor má úžasný smysl pro lehký humor v kombinaci s melancholickou touhou po ztraceném čase. Může to znít divně, ale Troup tuhle disciplínu prostě bravurně zvládá.


Válka trpaslíků
květen 2020 (08.-28.)
Válka trpaslíků 2005, Markus Heitz


Trpaslíci
duben - květen 2020
Trpaslíci 2005, Markus Heitz


Zborník ľudových piesní z okolia Vranova nad Topľou
? - duben 2020
Zborník ľudových piesní z okolia Vranova nad Topľou 2002, Štefan Kocák

Vždycky když slyším melodie z Dlhého Klčova, málem zarachotí kroupa. Opět krásná práce Pišty Kocáka, a to nejen sběratelská, ale i editorská...


Leviatan
duben 2020 (09.-21.)
Leviatan 2005, B. Akunin (pseudonym)

Leviatan začíná nenápadně. Jako fádní lodní deník zdánlivě nepodstatných postav. Ze začátku čtenář vůbec nemá tušení, kdo co v té chvíli udělal, nebo mohl udělat. Zkrátka není se čeho chytit. A mistr Fandorin se na scéně objeví až skoro v půlce knížky. Je sympatické, že autor Fandorina nechtěl ukazovat na piedestalu, ale až takové začlenění do řadových cestujících první třídy si nezasloužil. :-) Deníky postav se bohužel stylem trochu slévají a kdyby na začátku kapitoly nebylo jméno, z kterého deníku se bude číst, bohužel by se nic nestalo. Ale vyústění krásné, pointa zajímavá a celkově moc pěkné čtení.


Vinografie
duben 2020 (15.-16.)
Vinografie 2018, Mélody Denturck

Tohle je moc hezká knížka! Obsahuje jak přiblížení tématu úplným začátečníkům, tak propracovanější popis výroby nebo degustace vína. Krásné zpracování geografických údajů a vinařských oblastí ve Francii. Vtipné je, že knížka vypadá jako přebal Dětí z Bullerbynu, ale přitom pojednává o tak krásném tématu jako je víno.


Mami, típni to!
09. duben 2020
Mami, típni to! 2019, Michaela Krýslová

Lepší dětskou knížku jsem v životě nečetl. Pepina není protivná a přemoudřelá, jak jsem se bál, ale (a to mě překvapilo nejvíc) ohromně zábavná !!! Do příběhu je samozřejmě implantováno spousta mravních ponaučení, ale vkusně a nepodbízivě. Moc pěkná práce!


Dámy a pánové
březen - duben 2020
Dámy a pánové 1997, Terry Pratchett

Když vidím v Knihovníkově "Oook!" větu, jsem já blázen, nebo Pratchett génius? :-) Hvězda dolů jde na vrub opět Tallpresu. Děckaaaa…. je to sice "jen" Pratchett, ale myslím si, že za větami prostě má být tečka.


Pohádky z Chodska
březen - duben 2020
Pohádky z Chodska 1991, * antologie

Pohádky a vyprávění rozličných délek a témat. Na hyjtě muselo být s takovýmto vyprávěním veselo!


Jste nuly
? - březen 2020
Jste nuly 2019, Hugleikur Dagsson

Díky této knize,kterou občas za sychravých nejen podzimních večerů přibalím s sebou do tramvaje,se usmívám,či dokonce směju,jako kdyby žádný sychravý nejen podzimní večer nebyl.


Cop
březen 2020 (17.-23.)
Cop 2018, Lætitia Colombani

Citlivé dílko, které sice postrádá určitou dynamičnost a výbušnost, ale svojí atmosférou si své diváky rozhodně najde. V této knížce jde o sdělení. O sdělení ženám. Několik druhů ženství se vzájemně proplétá, mění a přizpůsobuje kolikrát nevybíravým okolnostem. Autorka zajímavě vyřešila přímé věty, které oddělila v řádkování a vlastně vystrčila do prostoru. Takže nejde ani tak o přímé věty dialogového typu, jako spíš právě o zmíněné sdělení. Prvotina autorky? Klobouk dolů.


Posel
březen 2020 (08.-17.)
Posel 2012, Markus Zusak

Tahle kniha je naprosto fantastická! Text ne nepodobný filmovému scénáři se čte brilantně, přehledně a hlavně lačně (jak můžu bez okolků přiznat). Fantastické tempo nádherně kontrastuje s jemnými dojemnými momenty a nenechá čtenáře téměř vydechnout. Vřele, opravdu vřele doporučuji!!!!


Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
únor - březen 2020
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování 2015, Haruki Murakami


Lovci hlav
leden - únor 2020
Lovci hlav 2011, Jo Nesbø


Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha
květen 2019 - leden 2020
Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha 2005, Miguel de Cervantes y Saavedra

Je to neuvěřitelné, ale knihu jsem více po více než osmi měsících dočetl. Samozřejmě. Dílo je rozsáhlé, rozvleklé, košaté a jaksi neubíhající. Autor se pozastavuje nad věcmi, nad kterými se dnešní spisovatel sotvakdy jen zamyslí. To knize logicky ubírá na tempu. Navíc překlad Václava Černého zasahuje možná až do samých kořenů českého jazyka, takže pro dnešní případné mladé čtenáře je to oříšek k nerozlouskutí. Já ale tuto knihu uctívám jako jednu z nejstarších pohádek a dobrodružných vyprávění na celém světě.


Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet
prosinec 2019 - leden 2020
Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet 2010, Bohumil Hrabal


Kdo je na řadě?
září 2019 (01.-07.)
Kdo je na řadě? 2010, Eileen Dreyer


To sladké tajemství života a jiné povídky
srpen - září 2019
To sladké tajemství života a jiné povídky 2008, Roald Dahl


1 ...